Termín: přelom březen/duben, cca 10 dní
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Žaneta Havlenová
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici: 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na sakury

Výlet do jarního Japonska bude krátký, ale intenzivní! Expedice je postavena tak, abychom se příliš nevzdalovali od Tokia, ale zároveň okusili co nejpestřejší paletu japonské kultury a zážitků, čehož dosáhneme tím, že minimalizujeme dlouhé přejezdy. Odhadnout kvetení sakur je poměrně těžké, ale snad budeme mít štěstí a pomůže nám, že si program můžeme kdykoliv upravit a do Tokia se vrátit v pravý čas.

Jak už je u nás zvykem, budeme se vyhýbat přemrštěně turistickým cílům, navštívíme kromě Asakusy i odlehlejší chrámy a svatyně a projdeme si pěkná (lázeňská) města s duchem a nasajeme historii. Expedice je určena účastníkům s omezenou dovolenou nebo rozpočtem, ale také těm, co už Japonsko navštívili a chtějí tentokrát jít více do hloubky. Sice se nevydáme do hor, ale to neznamená, že příroda nebude! Čeká nás moře, jezera pod Fudži, kopce, rokle i lesy, pěkně kousek za Tokiem!

  • Uděláme si piknik hanami v parku Ueno nebo Yoyogi s místními a vyrazíme na nádherně nasvětlené noční sakury do čtvrti Meguro
  • Celodenní výlet do přímořské Kamakury, bývalého hlavního města, nás oblaží nádhernými chrámy a obří sochou Buddhy. Nebude chybět fotogenický bambusový lesík
  • Ve slavném lázeňském městě Itó nasajeme vůni moře a atmosféru přelomu 19. a 20. Století. Dojedeme tam vyhlídkovým speciálem.
  • Strávíme den na kolech ježděním kolem jezer pod majestátní horou Fudži
  • Přírodu si užijeme také v odlehlém údolí Hatonosu a Akigawa
  • Všechno, co jste chtěli vědět o Tokiu, ale báli jste se zeptat… Ani měsíc není dost na to opravdu si užít jeho bizarních čtvrtí, úžasných restaurací a zábavní kultury. My tu strávíme 3 dny!

Velký Buddha v Kamakuře

Body výše jistě uvidíme a stihneme. Ale je i spoustu dalších lahůdek, které budeme moci zažít. Uvidíme podle toho, kolik budeme mít času a co vás bude zajímat.

  • Spaní v tradičním ryokanu na na futonu položeném jednoduše na rohožích tatami plus  návštěva horkých lázní – onsenů
  • Návštěva Tsukiji outer market na super čerstvé suši. Kdo sní největší šílenost?
  • Lekce kaligrafie, tasení saurajské katany, vaření japonského obědu nebo ikebana
  • Rodina se staletou tradicí nám při obřadu připraví nejlepší matchu s cukrátkem wagashi v keramice z roku 1600
  • Tradiční, moderní i digitální umění
  • Sbírání turistických razítek a kaligrafie goshuin
  • Muzeum Itchiku Kuboty s nejkrásnější sbírkou kimon na světě
  • Výroba vlastní keramiky
  • Gótokuji chrám s tisíci kočičkami maneki-neko
  • Historická městečka Kawagoe, Sawara nebo Narita

Termín

Odlet na expedici bude na přelomu března/dubna 2025 a její délka bude cca 10 dní včetně cesty. Termín se upřesní podle časových možností účastníků a ceny letenek.

Co o expedici do Japonska říkají naši účastníci?

Expedice Japonsko 2019 se Žandou byla úžasný zážitek. Měli jsme možnost poznat zemi z více pohledů (velkoměsto, venkov, hory…) a za téměř každého počasí (tajfun nepočítám) a to nám dalo dle mého názoru daleko více než kdybychom jeli na profláklá turistická místa a nejznámější města. K úžasnému zážitku přispělo také především to, že jsme se sešli prima parta lidí se společnými zájmy, měli jsme skvělou a zkušenou vůdkyni Žandu a během expedice bylo stále veselo. Japonsko mě osobně dostalo především neskutečným výběrem jídla, čistotou, bezpečností, termálními lázněmi(onseny) téměř na každém kroku a totálně odlišnou kulturou. Těm kdo uvažují navštívit Japonsko a chtějí ho poznat jinak než klasický turista objíždějící města a jejich „highlighty“ a hotely, mohu tuto expedici vřele doporučit. Je to také skvělé „nakopnutí“ k dalším cestám nejen znovu do Japonska, ale také do dalších zemí. Když to všechno shrnu jedním slovem, byla to prostě PECKA!!! 🙂

Miroslav Balog

Do Japonska jedině s Žandou! Z expedice jsem byl nadšen a naplnila má očekávání 😉 Do Japonska člověk nikdy nejede jen jednou…

Jakub Morávek

Reference dalších účastníků minulé expedice do Japonska naleznete zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Na stanování bude ještě zima, takže letíme bez stanů.

V Tokiu si zamluvíme kapslový hostel za cca 600 Kč na noc a minimálně jednu noc si určitě užijeme v nějakém pěkném tradičním dřevěném hotýlku – ryokanu. Počítejte prosím, že většinou se spí po čtyřech a budete pokoje sdílet s dalšími účastníky. Rozpočet na ubytování bude cca 6 000 Kč.

Tempura

 

Strava

Ve městech budeme během dne využívat služby malých obchodů konbini, kde lze koupit všechno od kafe, přes ovoce až po sushi a yakisoba pan za opravdu příznivé ceny. Rozšoupneme se naopak při večeři, kdy budeme ochutnávat sašimi, tenpuru, tonkatsu, soba a udon nudle, okonomiyaki, yakitori a místní speciality. Celkově se počítá s jednou návštěvou restaurace denně, někdy i dvakrát. Uvádíme pár orientačních cen:

  • Jídlo v restauraci – 100 – 400 Kč
  • Onigiri na snídani – 16 Kč
  • Jogurt – 20 Kč
  • 0,4 l piva v hospodě – 120 Kč
  • Plechovka piva – 35 Kč

Denní budget každému podle chuti, japonským dobrotám se těžko odolává, ale lze se najíst i za 350 Kč za den při troše snahy. Náklady na jídlo budou asi 5 000 Kč, ale alkohol není započítán. Jídla si můžete nastudovat na blogu průvodkyně.

Doprava

Do Japonska poletíme z Prahy, Vídně nebo okolních letišť na letiště Narita nebo Haneda. Současná situace vystřelila letenky nad 22 000 Kč, uvidíme, jak se budou pohybovat po Novém roce, kdy je budeme kupovat.

Budeme cestovat autobusy a vláčky. Přejezdy nás vyjdou na cca 4 000 Kč. Šinkansen není v plánu.

 

Ostatní výdaje

Vstupy do horkých lázní se pohybují kolem 140 Kč. Vstupy do hradů a zahrad kolem 60-100 Kč, karaoke nás vyjde na 200 Kč, čajový obřad 450 Kč. Počítejme tedy 2 000 Kč na různé vstupy.

Dobrovolné aktivity:

  • Kaligrafie 1 200 Kč
  • Kurz vaření 2 300 Kč
  • Ikebana 1 600 Kč
  • Umění meče 2 900 Kč

Vízum

Občané ČR dostanou víza pro 3 měsíční pobyt při příletu a jsou zdarma.

Očkování

Žádné speciální očkování není nutné.

Náročnost

Expedice bude stylem městská pohodička, ale denně určitě nachodíme mezi 16- 20 km. To ono samo! Jeden den strávíme na kolech, čeká nás cca 42 km, poslední dobou půjčujeme elektrokola. Také vylezeme na dva kopce.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Žanda žila v Tokiu půl roku, od té doby uskutečnila už 9 japonských expedic. Hovoří japonsky, což hodně usnadní orientaci, protože kvůli nápisům ve znacích a celkově horší anglické gramotnosti mimo města, je cestování v Japonsku poněkud složitější.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 56 000 Kč. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.