Termín 2: duben 2025, cca 2 týdny
Počet účastníků: 7-10 + 1 průvodce
Průvodce: Martin Půlpán
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 500 Kč
Uzávěrka přihlášek – Ter. 1: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky
Uzávěrka přihlášek – Ter. 2: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body expedice do pouštního království Saudské Arábie
Saudská Arábie byla po mnoho desítek let uzavřeným královstvím, které si žilo svým vlastním životem a nikdo o něm moc nevěděl. To se ale změnilo s nástupem prince Mohammeda bin Salmanana, který zemi v září 2019 otevřel turismu. Právě nyní je tedy ten pravý čas na poznávání bohatého pouštního království, protože zde ještě není tolik turistů a na většině památek a přírodních zajímavostí budeme doslova sami!
Expedice do Saudské Arábie je připravena jako road trip, to znamená, že si na místě obstaráme vlastní vhodnou dopravu, diky které se snadno dostaneme na všechna zajímavá místa. Postupně společně budeme poznávat neuvěřitelné přírodní zajímavosti, ale i bohatou historii země. Navštívíme také svaté město Medina, které je druhým nejsvatějším místem pro všechny muslimy a dozvíme se více o islámu, druhém největším světovém náboženství.
Čeká na nás doslova pouštní dobrodružství, kde budeme objevovat tisíce let staré hrobky, ale i miliony let staré skalnaté útvary. Navštívíme historické oázy, malé vesničky nebo údolí překypující životem, takzvaná wadi, ale i moderní velkoměsta jako vystřižená z nějakého sci-fi. Milovníci romantiky si pak přijdou na své při spaní pod hvězdami uprostřed pouště.
- Prozkoumáme nejznámější památky Saudské Arábie v okolí městečka Al Ula, které bylo od pradávna důležitou karavanní oázou. Navštívíme hrobky v nabatejském městě Hegra, které vybudovala stejná civilizace, jako legendární Petru v Jordánsku. Navštívíme největší zrcadlovou stavbu na světě tzv. Maraya concert hall a ikonickou skálu ve tvaru slona Elephant rock. Projdeme se starými hliněnými vesnicemi, ve kterých si budete připadat, jako když cestujete časem.
- Budeme projíždět pouštní krajinou a místy si budeme připadat jako na jiné planetě, protože geologické skalní útvary, které zde vybudovala příroda, nenajdete nikde jinde na světě. Navštívíme vodou a životem překypující oázy a údolí tzv. wadi a poznáme, že i uprostřed pouště může být život. Několikrát budeme kempovat a spát v poušti, abychom si užili dokonalou hvězdnou oblohu. Podnikneme několikahodinové nenáročné treky pouští.
- Navštívíme supermoderní město Džidda, kterému se přezdívá vstupní brána do Arábie. V minulosti zde byl totiž významný přístav na břehu Rudého moře a zdejší historické centrum Al Balad je zapsáno na seznamu UNESCO.
- Navštívíme druhé nejvýznamnější místo islámu tzv. Prorokovu mešitu (Masjid al-Nabawi), kde je pohřben prorok Mohammad a nasajeme atmosféru tohoto svatého místa, které bylo po staletí nemuslimům uzavřeno.
Bude-li čas a chuť, můžeme si vybrat i něco z následujících aktivit:
- Navštívíme nomády pasoucí v poušti po celé Saudské Arábii velbloudy a přespíme u nich.
- Poznáme starodávné hrady a pevnosti, které byly postaveny podél karavanních tras na Arabském poloostrově.
- Navštívíme oblast kolem oázy Jubba, kde jsou tisíce let staré skalní petroglyfy zapsané na seznam UNESCO.
- Projdeme si wadi Dissa, údajně nejkrásnější údolí v Saudské Arábii.
- Navštívíme měsíční krajinu mezi městy Džidda a Medina s neuvěřitelnými vulkanickými krátery.
- Přespíme v historické pevnosti určené pro poutníky do Mekky a Medíny.
- Navštívíme hory na jihu Saudské Arábie, ve kterých jsou ukryté historické vesničky, příroda se zelená a podél cest potkáme divoké oslíky nebo opice. Zde si budeme připadat jako na jihu Evropy než v pouštním království.
- Prohlédneme si tzv. Hidžázskou železniční dráhu, nazývánou také jako Dráha poutníků. Byla vybudována na začátku 20. století podél starodávné poutní trasy do Mekky a Mediny. V Saudské Arábii jsou stále viditelná stará nádraží, mnohdy ještě s rezavými vlaky uprostřed pouště. Některá nádraží na této historicky významné trase navštívíme.
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.
Saudská Arábie dovede být v mnoha ohledech velmi levnou destinací, například jídlo nebo benzín stojí několikanásobně méně než v Česku. Dražší jsou poté služby jako hotely nebo vstupné, ale vše je stále v únosné míře. Aktuální kurz k 1. březnu 2023 byl cca 6 Kč za 1 saudskoarabský riál.
Ubytování
Ubytování v Saudské Arábii patří k nejdražším položkám. Jelikož se Saudská Arábie teprve nedávno otevřela světu, není zde ještě taková nabídka levných hotelů, ale spíše zde ve městech nalezneme velké světové řetězce. Dále je potřeba počítat s tím, že zde jsou úplně jiné standardy než v Evropě.
Část naší cesty budeme spát venku pod hvězdami v poušti, část cesty budeme využívat pronájem apartmánů nebo hotelových pokojů. Cena hotelového pokoje je vždy počítána na dvě osoby (a to i v případě, že tam spí jen jeden člověk). V současnosti již není problém, že na jednom pokoji nebo apartmánu spí i lidé, kteří nepatří do jedné rodiny nebo nejsou sezdáni. Cena za jednu noc na osobu se zpravidla pohybuje mezi 400-700 Kč za noc.
Náklady na ubytování během expedice by neměly převýšit 7000 Kč.
Strava
V Saudské Arábii můžete ochutnat doslova celý svět. Díky levné pracovní síle převážně z Pákistánu, Súdánu, Jemenu, Bangladéše nebo Indie, tak zde má každý národ své jídelny. Jídlo v těchto restauracích je levné a chutné. Zpravidla se jí na zemi a rukou, ale kdo bude chtít může samozřejmě využít vidličku a lžíci, nože se v Saudské Arábii skoro nepoužívají. Pouze v luxusních restauracích budete moci stolovat tak, jak jsme zvyklí v Evropě.
Naleznete zde také mnoho fast foodů, ať světových značek, nebo těch arabských. Výjimkou nejsou ani nekonečné počty malých kaváren nebo čajoven.
Saúdové nikam nechodí pěšky, veškerý pohyb podnikají klimatizovanými vozy, proto i hodně restaurací a kaváren je pouze take away a nedá se v nich sednout. V celé Saudské Arábii je striktně, a pod velkými pokutami, včetně odnětí svobody, zakázáno konzumovat alkohol!
Při hledání jídla v Saudské Arábii je potřeba počítat s časy, kdy jsou restaurace zavřené. Je to především v době modliteb, které jsou pětkrát denně a také v čase cca od 12:00 do 16:00, kdy je většina restaurací a obchodů, převážně v menších městech a na okraji měst velkých, zavřená.
Orientační ceny potravin:
- jídlo v klasické restauraci 100-200 Kč za hlavní chod
- jídlo v etnické restauraci (indické, nepálské, jemenské, atd.) – cca 30-60 Kč
- balená voda 1,5 l – 12 Kč
- ovoce a zelenina 1 kg – 30-50 Kč
- chléb – 10 Kč
- sladkosti na trhu 1 kg – 100 Kč
- datle 1 kg – 120 Kč
Za celou expedici utratíte za stravování maximálně 6 000 Kč.
Doprava
Do Saudské Arábie se dá snadno dostat letecky z Vídně. Zpáteční letenka stojí cca 4 000 – 7 000 Kč v závislosti na požadavku na odbavené zavazadlo. Obecně také platí, že čím dříve se letenky koupí, tím levnější jsou.
Cena letenek z ČR se poté pohybuje mezi 11 000 – 13 000 Kč včetně odbaveného zavazadla.
V Saudské Arábie je téměř nulová hromadná doprava. Teprve nedávno byly otevřeny vlakové spoje mezi velkými městy jako Džidda a Medína nebo Rijád a Medína.
Nejlepším dopravním prostředkem, který také využijeme, je pronajatý vůz. V závislosti na počtu účastníků expedice, se bude cena za veškerou dopravu pohybovat mezi 5 000 – 7 000 Kč na účastníka včetně pohonných hmot.
Na přepravu po Saudské Arábii si pronajmeme soukromý minivan, kterým se dostaneme snadno na všechna zajímavá místa.
Saúdská Arábie je země s jednou z nejlepších silničních sítí na světě, proto není sebemenší problém se i na ta nejzapadlejší místa dostat po kvalitní asfaltové silnici. Přeprava mimo města je vozem rychlá a bezproblémová, ve městech pak je potřeba se připravit na dopravní zácpy, které patří ke koloritu země.
Ostatní výdaje
V Saudské Arábii je většina přírodních zajímavostí zdarma. Vstup se většinou platí pouze na největších turistických místech jako Hegra nebo oáza Tayma. Rovněž tak si ve wadi Dissa pronajmeme terénní vůz s náhonem 4×4. Vstupy se v závislosti na místě pohybují od 150 Kč do 1 000 Kč.
Celkově dáme za vstupné odhadem 2 000 – 3 000 Kč na osobu za celý pobyt.
Vízum
Pro vstup do Království Saudské Arábie je potřeba vízum, které má platnost jeden rok a je na dobu celkem devadesáti dnů. Vízum je možné zařídit dopředu nebo po příletu do Saudské Arábie nicméně důrazně doporučujeme mít víza zařízená již dopředu. V návaznosti na to, že se Saudská Arábie otevřela teprve nedávno, a na to, jak je Česká republika malý stát, nikdo moc na hraničních přechodech neví přesná pravidla pro vstup do Saudské Arábie pro občany ČR, a mohlo by se stát, že bez předem zařízeného víza nebudete vpuštěni do letadla.
S vyřízením víza vám rádi pomůžeme. Cena je cca 4000 Kč včetně povinného pojištění, které si musí každý návštěvník Saudské Arábie zaplatit při objednání víza.
Očkování
Doporučujeme mít standardní očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.
Náročnost
Expedice do Saudské Arábie je koncipována nenáročně. Přesuny budou probíhat půjčeným automobilem. Nicméně je připraveno i několik nenáročných 4 – 5 hodinových treků do pouště. Saudská Arábie má velmi suché a teplé klima a i v listopadu je potřeba být připraven na teploty atakující čtyřicet stupňů.
Obvykle se ale budeme pohybovat bez větší zátěže po městech, kde si můžeme sednout a odpočinout v parku nebo v čajovně a občerstvit se. I tak je ale potřeba počítat s tím, že by každý účastník měl být schopen zvládnout ujít denně několik kilometrů ve vyšších teplotách. Potřeba také bude opalovací krém a dostatečné zásoby vody.
Počasí
Počasí v Saúdské Arábii se nedá jednoznačně charakterizovat. Díky rozlehlosti země můžeme během expedice okusit nejrůznější teploty. Nejteplejší teploty panují v přímořských oboastech u břehů Rudého moře a Perského zálivu. Zde mohou teploty v létě dosahovat až 50°C. V listopadu pak jsou teploty poněkud příjemnější, kolem 30°C. Na jihozápadě Saúdské Arábie v pohoří Asír, kde nadmořské výšky atakují 3000 metrů, může být v zimě sníh. V listopadu a dubnu jsou ale teploty příjemné, přes den kolem 20°C. To samé platí o pouštních oblastech na severu země, kde je přes den velmi příjemné klima, kolem 25°C. Saudská Arábie má obecně velmi málo děšťových srážek, proto by nás na expedici mělo čekat víceméně slunečné počasí.
Bezpečnost
Saudská Arábie se považuje za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Je to hlavně díky velkým trestům, které hrozní například za krádeže. Jelikož se snaží království otevřít světu, je na bezpečnost, převážně turistů, kladen ze strany všech orgánů maximální důraz.
Je však potřeba dodržovat určitá pravidla, především co se týká komunikace mezi muži a ženami, ale také v oblékání. Nedoporučuje se nosit krátké kalhoty, a to ani mimo města, stejně tak by ženy neměly nosit minisukně a odkrytá ramena. Narozdíl od jiných zemí, ženy se v Saudské Arábii nemusí zahalovat. Nicméně při vstupu do svatého okrsku ve městě Medina by ženy měly mít tradiční arabskou abáju a šátek na zakrytí hlavy. To vše se dá snadno a velmi levně koupit přímo v Saudské Arábii.
V současnosti již neexistuje místní náboženská policie, která kontrolovala přísná nařízení o oblékání a také o dodržování modlení. Při komunikaci s místními je ale lepší některá témata z komunikace vynechat, převážně co se týká královské rodiny.
Pro našince možná bude ze začátku až překvapivá pohostinnost a obětavost Arabů, za kterou by někdo mohl vidět vypočítavost a vidinu zisku. Arabové (nezaměňovat s dalšími národnostmi, které v Saudské Arábii žijí), jsou ale opravdu pohostinný a milý národ a pozvání na čaj nebo na oběd bychom určitě neměli odmítnout.
Základní pravidla, jak na komunikaci, smlouvání, a pohyb po Saudské Arábii, vás naučí váš průvodce. Během pár dní se budete cítit jako doma a Saudskou Arábii si opravdu užijete.
Problémem může pro někoho být zdejší doprava. Ta je chaotická a postrádá jakákoliv pravidla, která známe z Evropy. Nicméně časem se opět naučíte, že i seberušnější silnice se dá přejít a že blinkr se nemusí tolik používat, zato klakson ano.
Internet
Saudská SIM vyjde na cca 600 Kč a je v ní 25 GB dat. Pokrytí v Saudské Arábii je velmi dobré. České SIM se sice do sítě přihlásí, ale volání do ČR a posílání SMS je velmi drahé. Většina hotelů nebo kaváren nabízí veřejné WiFi. Některé zahraniční internetové stránky mohou být blokovány, nicméně dají se načíst přes VPN, s jehož pořízením vám pomůže váš průvodce.
Expedice je koncipována tak, aby vám v krátkém čase ukázala překrásnou zemi, která byla ještě do nedávná turistům naprosto zapovězena. Saudská Arábie je velkou zemí, proto nestihneme vidět vše, co tato země nabízí, ale i tak vám expedice poskytne velmi blízký pohled na život obyčejných Saúdů, ale i dělníků, kteří se sem sjíždí z chudších zemí.
Přestože se jedná o zemi, jejíž většinovou rozlohu zabírá převážně poušť, poznáme na této expedici mnoho historických míst, ale především se ztratíme v překrásné krajině, která vypadá jako z jiného světa.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně poplatku za průvodcovské služby, stravy, veškeré dopravy, víza, ubytování, hlavních aktivit a obvyklých suvenýrů) budou do 45 500 Kč.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a Často kladené otázky.