Termín: květen/červen 2024, cca 2 týdny
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragounová
Náročnost: pohodička/střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na Sicílii a Liparské ostrovy,

fascinující ráj, kde se snoubí Evropa s Afrikou

Sicílie je právem pokládána za nejkrásnější ostrov ve Středozemním moři. Spolu se sopečnými Liparskými ostrovy tvoří unikátní a rozmanitý přírodní klenot. Najdeme zde rozsáhlé horské národní parky, stále aktivní sopky, velkolepé historické památky a dlouhé písečné pláže všech barev, které přecházejí do drsných skalnatých pobřeží lemovaných azurově modrou vodou.

Antický amfiteátr ve městečku Taormina

Lidé jsou zde velice přátelští a bezprostřední. Milují jídlo a dokáží se o něm bavit celé hodiny. Místní pouliční trhy nabízejí opravdové delikatesy a svou atmosférou připomínají africké nebo arabské tržnice. Budeme se pohybovat i mimo známá turistická místa, hlavně ve vnitrození, abychom nasáli tu pravou atmosféru starobylého ostrova. Sicílie je vysoce návyková a jedna návštěva vám nikdy nebude stačit.

 • Palermo – prozkoumáme uličky nejstarší části města a nejzajímavější historické památky. Navštívíme místní tržnici, kde ochutnáme vyhlášené sicilské speciality. Na kole vyšlápneme scénickou silnici na horu Mount Pellegrino, kde si prohlédneme kostel Santa Rosalia vytesaný do skály a užijeme si nádherný výhled na celé Palermo.
 • Liparské ostrovy – navštívíme čtyři ze sedmi Liparských ostrovů: Lipary, Vulcano, Stromboli a jediný zelený ostrov Salina. Na skútru prozkoumáme nejkrásnější místa na ostrovech, vykoupeme se v sirných bahenních lázních, čeká nás několik kratších treků s nádhernými výhledy, koupání v moři a večerní výstup na stále činnou sopku Stromboli. Nevynecháme ani ochutnávku místního vína Malvasia a domácích kapárů a oliv.
 • Národní park Madonie – autem projedeme klikatící se horské silnice, kde se nám naskytnou nádherné výhledy do údolí. Navštívíme nejzajímavější historická městečka a farmy, kde nás místní pastevci seznámí s tradiční výrobou sýru ricotta na otevřeném ohni. Vyrazíme na celodenní trek do nitra parku.
 • Přírodní rezervace Zingaro –  v minulosti zde působily četné pašerácké gangy, které využívaly jeskyně ke skladování svého zboží. Dnes patří rezervace mezi oblíbená místa pro pěší turistiku. Vydáme se na túru po 14 km přímořské stezce a budeme si užívat krásné výhledy, koupání a šnorchlování v průzračné tyrkysové vodě.
Pohled na Liparské ostrovy

Pohled na Liparské ostrovy

Kromě těchto hlavních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času:

 • Ochutnávka výborného sicilského vína v místním vinařství v blízkosti Etny.
 • Katedrála Monreale zdobená nádhernými mozaikami a barevným mramorem.
 • Jeskyně Grotta Mangiapane – v roce 1800 začala sicilská rodina stavět své domy uvnitř velké jeskyně až zde vytvořili malou vesničku, ta byla opuštěna až v 50. letech.
 • Antický amfiteátr ve městečku Taormina s výhledem na sopku Etna.
 • Návštěva muzea boje proti mafii CIDMA ve městě Corleone.
 • Výstup na Etnu – nejvyšší činnou sopku v Evropě. Kdyby se někomu nechtělo chodit, může se do blízkosti kráterů přiblížit lanovkou.
 • Mokřadní rezervace u města Trapani, kde se nachází solná pole a nefunkční větrné mlýny. Můžeme zde spatřit i hejna plameňáků, kteří zde sídlí od jara do konce léta.
 • Enna – historické městečko na vrcholu hory.
 • Návštěva Údolí chrámů, nejskvostnější archeologické památky s pozůstatky starověkého města Akragas.
 • Koupání u bělostné skály ve tvaru obrovského schodiště Scala dei Turchi.
 • Návštěva vyhlášeného rybího trhu s nezapomenutelnou atmosférou ve městě Catania.
 • Bleší trh v Palermu, kde si můžeme koupit opravdu originální kousky.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Sicilské město

Sicilské město

Bydlet budeme ve společných pokojích v hotelech nebo menších rodinných hotýlcích. Průměrná cena za sdílený pokoj se pohybuje v rozmezí 380 Kč – 550 Kč na osobu. Dražší ceny za ubytování můžeme očekávat na ostrově Lipary a Stromboli (700 – 900 Kč). Vždy se budeme snažit využívat nejvýhodnějších nabídek.

Za ubytování utratíme přibližně 8 000 Kč.

Strava

Jídlo hraje v sicilské kultuře významnou roli. V každém regionu se vaří jinak a každý region má svoji specialitu. Připravte se na to, že tato expedice bude také tak trochu gurmánská. Pouliční trhy nabízejí nespočet lokálních delikates, které určitě musíte ochutnat.

Cannoli, sladký dezert

Cannoli, sladký dezert

Mezi typické patří například arancini (kuličky z vařené rýže plněné masovým ragú), palermská frittola (houska plněná telecím masem) nebo scaccia (sicilský plněný chléb), specialita v regionu Ragusa. V Catanii zase můžete ochutnat místní specialitu – burgery z koňského masa.

V sicilské kuchyni se hodně používá lilek, rajčata, kapáry a olivy, nejtradičnější pokrmy z těchto surovin jsou salát caponata a těstoviny pasta alla norma.

Pochutnáme si také na rybích specialitách, které jsou zde vždy čerstvé a výtečné. Hodně se používají sardinky, makrely a mečoun. Na talíři nechybí ani další dary moře jako jsou krevety, chobotnice, mušle nebo ježci.

Sicilské sladkosti jsou propracované a hýří barvami. Nejznámější z dezertů je cassata a trubičky cannoli (vyráběné z riccoty, vanilky, sekané čokolády a kandovaného ovoce). Výborné je také domácí gelato (zmrzlina), které nabízejí všechny kavárny a bary na ostrově. K jídlu patří vždy víno, a to je na Sicílii opravdu vynikající.

Orientační ceny jsou následující:

 • pouliční jídlo – od 3 EUR (81 Kč)
 • jídlo v restauraci (pizza, těstoviny) – od 7 EUR (189 Kč)
 • pivo/víno v restauraci – od 4 EUR (108 Kč)
 • zmrzlina – od 2,50 EUR (68 Kč)
 • espresso – od 1,20 EUR (32 Kč)
 • láhev vína – od 5 EUR (135 Kč)
 • 1,5 l láhev vody – 0,60 EUR (16 Kč)

Stravovat se budeme v restauracích spolu s místními a na pouličních trzích, kde se dá za málo peněz výborně najíst, případně si sami můžeme uvařit pravé sicilské jídlo ze surovin, které si nakoupíme na trhu, třeba vynikající a jednoduché pasta alla norma.

Za jídlo a pití utratíme zhruba 8 500 Kč. V ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.

Skalnaté pobřeží Sicílie

Skalnaté pobřeží Sicílie

Doprava

Na Sicílii se dopravíme letecky z Prahy do Palerma, ceny letenek se pohybují v rozmezí 4 500 – 7 000 Kč s odbaveným zavazadlem. Kdo si zabalí úspornějí může na letence ještě pár stovek ušetřit. Během léta se také objevují nabídky na levné akční letenky.

Cestovat po Sicílii budeme snad všemi způsoby: na kole, na skútru, vlakem, autobusem, lodí a na druhou půlku expedice si půjčíme auto.

Na skútru se budeme pohybovat pouze po Liparských ostrovech, provoz je zde minimální, takže to nebude nijak náročné. Řidiči pronajatých vozů a skútrů musí mít platný řidičský průkaz (poslední verzi českého řidičského průkazu – velikost platební karty s logem EU v levém horním rohu) a kreditní kartu, na kterou se zarezervuje auto. Bylo by dobré mít vždy dva řidiče na jedno auto, aby se mohli střídat.

Denní přejezdy budou jedno až tříhodinové, většinou s delšími zastávkami na zajímavých místech – ne v kuse. Autem ujedeme přibližně 1000 kilometrů.

Celkově odhadujeme místní dopravu na osobu na přibližně 8 000 Kč včetně pronájmu, pohonných hmot a plného pojištění auta i skútru.

Ostatní výdaje

 • Vstupy do parků a aktivity uvedené v hlavních bodech – 56 EUR (1 500 Kč)
 • Lanovka na sopku Etna, zpáteční lístek – od 30 EUR (810 Kč)
 • Ochutnávka místního vína (3-4 druhy vína) – od 10 EUR (270 Kč)
 • Antický amfiteátr ve městečku Taormina – vstupné 10 EUR (270 Kč)
 • Údolí chrámů – vstupné 11 EUR ( 297 Kč)
 • Muzeum boje proti mafii CIDMA – vstupné 5 EUR (135 Kč)
 • Mokřadní rezervace u města Trapani – vstupné 2,50 EUR (68 Kč)
 • Jeskyně Grotta Mangiapane – vstupné 3 EUR (81 Kč)
 • Katedrála Monreale – vstupné 4 EUR (108 Kč)
 • Pronájem horského kola – od 10 EUR (270 Kč) / den
 • Pronájem skútru – od 30 EUR (810 Kč) / den
Erupce sopky Stromboli

Erupce sopky Stromboli

Vízum

Sicílie a Lipary jsou ostrovy náležící k Itálii a jsou součástí Evropské unie, není tedy vyžadováno žádné vízum. Pro pobyt do třech měsíců stačí pouze platný doklad, pas nebo občanský průkaz.

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná. Každý si prosím zkonzultujte svoji zdravotní situaci se svým lékařem.

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech a ujet 30 km na kole (20 km po rovině podél moře + 10 km výšlap do kopce). Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale i tak budeme chodit dost. Čekají nás pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Rybářské lodě

Rybářské lodě

Počasí

Přelom září a října je jedno z nejhezčích období roku, kdy na ostrově panuje příjemné teplo, ideální průměrná teplota kolem 27°C a teplota moře se pohybuje kolem 25°C. Můžeme se ale také setkat s náhodnými chladnějšími deštivými nebo extrémně horkými dny.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace na Sicílii je v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Budeme si hlídat naši peněženku a nenechávat žádné věci volně pohozené v autě.

Internet

Každý hostel má WiFi, kterou je možné bezplatně použít. V rámci EU je možné využívat česká data a volání. Přesné roamingové podmínky si ověřte u svého operátora.

Kostel Santa Rosalia na hoře Mount Pellegrino

Kostel Santa Rosalia na hoře Mount Pellegrino

Ivana jezdí na Sicílii pravidelně už dvacet let. Nejvíce ji učarovala rozmanitá příroda, přátelští a bezprostřední lidé a v neposlední řadě sicilská kuchyně a víno. V Palermu navštěvovala půl roku kurzy italštiny a pak v nich nepravidelně pokračovala i v Praze. Italsky se domluví, ale chtěla by se ještě víc zdokonalit. Vezme vás na svá oblíbená místa a seznámí se svými přáteli. Sicílie patří mezi její nejoblíbenější oblast v Evropě, jednou by si tady přála žít.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici (tj. za průvodcovské služby, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do parků uvedených v hlavních bodech expedice) nepřevýší 45 000 Kč. Může to být i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a pronajmeme auta.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.