Termín: cca 4.-14. září 2024, cca 11 dní
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragounová
Náročnost: pohodička/střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: posledních 5 volných míst

Hlavní body expedice na Sicílii a Liparské ostrovy,

fascinující ráj, kde se snoubí Evropa s Afrikou

Sicílie je právem pokládána za nejkrásnější ostrov ve Středozemním moři. Spolu se sopečnými Liparskými ostrovy tvoří unikátní a rozmanitý přírodní klenot. Najdeme zde rozsáhlé horské národní parky, stále aktivní sopky, velkolepé historické památky a dlouhé písečné pláže všech barev, které přecházejí do drsných skalnatých pobřeží lemovaných azurově modrou vodou. Lidé jsou zde velice přátelští a bezprostřední. Milují jídlo a dokáží se o něm bavit celé hodiny. Místní pouliční trhy nabízejí opravdové delikatesy a svou atmosférou připomínají africké nebo arabské tržnice.

Sicilská architektura městečka Cefalú

Sicilská architektura městečka Cefalú

Za posledních několik let značně vzrostl turistický ruch po celé Sicílii, hlavně ve všech známých „provařených“ oblastech. Chceme vám přiblížit Sicílii co nejvíce autentickou, proto jedeme mimo hlavní sezónu a naše cesta nás zavede do malých horských vesniček a na ostrovy, které ještě nejsou tak zasažené turismem.

Tato expedice je určena především pro ty z vás, kdo máte rádi pěší túry a jste tak trochu gurmáni. Chodit a jíst totiž budeme hodně. Sicílie je vysoce návyková země a jedna návštěva vám nikdy nebude stačit.

 • Palermo – prozkoumáme uličky nejstarší části města a nejzajímavější historické památky. Navštívíme místní tržnice, kde ochutnáme vynikající sicilské speciality. Vyrazíme na túru, která nás provede kolem ruin mafiánských domů postavených nelegálně během sedmdesátých let. Dnes tyto nedostavěné domy připomínají tak trochu městečko duchů. Z vrcholu hory budeme odměněni nádherným výhledem na zátoku a celé Palermo.
 • Liparské ostrovy – navštívíme pět ze sedmi Liparských ostrovů: Lipary, Vulcano, Stromboli, Filicudi a nejodlehlejší a nejmíň turistický ostrůvek ve Středomoří – Alicudi, kde nejsou žádné silnice a k dopravě nákladů do strmých kopců zde slouží soumaři. Čeká nás několik treků s nádhernými výhledy a pokud voda v moři bude už dostatečně prohřátá, můžeme se i vykoupat. Vystoupáme ke kráteru Vulcano a pak si dopřejeme odpočinku na černých písečných plážích. Vydáme se na večerní výstup na stále činnou sopku Stromboli k vyhlídce Sciara del Fuoco, ze které můžeme pozorovat její erupce. Pokud se budeme chtít dostat ještě blíže kráteru, je nutné si zaplatit organizovaný výstup s místním průvodcem.
 • Národní park Madonie – autem projedeme klikatící se horské silnice, kde se nám naskytnou nádherné výhledy na městečka posazená na skále. Tady na nás dýchne autentická atmosféra sicilského venkova. Při našich zastávkách budeme ochutnávat lokální potraviny, které se zde pěstují a vyrábějí, třeba takovou delikatesu jakou je koláč s manou. Pokoříme nejvyšší vrchol parku – Pizzo Carbonara a večer si s místními dáme pivo nebo vínko v malém lokálním baru.
 • Catania – živoucí město v těsné blízkosti sopky Etna. Ráno si zajdeme na místní vyhlášený rybí trh s nezapomenutelnou atmosférou a projdeme se širokými majestátními ulicemi Catanie. Prohlédneme si hlavní památky, ochutnáme místní speciality a víno pěstované na úpatí sopky Etna.
Pohled na Liparské ostrovy

Pohled na Liparské ostrovy

Kromě těchto hlavních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času:

 • Výlet lodí kolem ostrova Vulcano nebo Filicudi, který nám umožní obdivovat jeskyně přístupné pouze z moře.
 • Savoca – městečko, kde se natáčel legendární film Kmotr. Půjdeme po stopách filmových lokací a ve známem baru Vitelli si dáme drink.
 • Výroba olivového oleje – návštěva farmy spojená s ochutnávkou různých druhů olejů.
 • Ovčí farma v parku Madonie – zde můžeme vidět tradiční výrobu sýru ricotta na otevřeném ohni.
 • Gole di Tiberio – soutěska v blízkosti národního parku Madonie, můžeme si ji projet na gumových člunech.

Termín

Pojedeme v termínu cca 4.-14. září 2024, +/- 3 dny. Délka expedice bude cca 11 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Sicilské město

Sicilské město

Bydlet budeme ve společných pokojích v hotelech nebo menších rodinných hotýlcích. Průměrná cena za sdílený pokoj se pohybuje v rozmezí 400 Kč – 600 Kč na osobu. Dražší ceny za ubytování můžeme očekávat na Liparských ostrovech (700 – 900 Kč). Vždy se budeme snažit využívat nejvýhodnějších nabídek.

Za ubytování utratíme přibližně 6 500 Kč.

Strava

Jídlo hraje v sicilské kultuře významnou roli. V každém regionu se vaří jinak a každý region má svoji specialitu. Připravte se na to, že tato expedice bude také tak trochu gurmánská. Pouliční trhy nabízejí nespočet lokálních delikates, které určitě musíte ochutnat.

Cannoli, sladký dezert

Cannoli, sladký dezert

Mezi typické patří například arancini (kuličky z vařené rýže plněné masovým ragú), palermská frittola (houska plněná telecím masem) nebo scaccia (sicilský plněný chléb), specialita v regionu Ragusa. V Catanii zase můžete ochutnat místní specialitu – burgery z koňského masa.

V sicilské kuchyni se hodně používá lilek, rajčata, kapáry a olivy, nejtradičnější pokrmy z těchto surovin jsou salát caponata a těstoviny pasta alla norma.

Pochutnáme si také na rybích specialitách, které jsou zde vždy čerstvé a výtečné. Hodně se používají sardinky, makrely a mečoun. Na talíři nechybí ani další dary moře jako jsou krevety, chobotnice, mušle nebo ježci.

Sicilské sladkosti jsou propracované a hýří barvami. Nejznámější z dezertů je cassata a trubičky cannoli (vyráběné z riccoty, vanilky, sekané čokolády a kandovaného ovoce). Výborné je také domácí gelato (zmrzlina), které nabízejí všechny kavárny a bary na ostrově. K jídlu patří vždy víno, a to je na Sicílii opravdu vynikající.

Orientační ceny jsou následující:

 • pouliční jídlo – od 3 EUR (71 Kč)
 • jídlo v restauraci (pizza, těstoviny) – od 7 EUR (166 Kč)
 • pivo/víno v restauraci – od 3 EUR (71 Kč)
 • zmrzlina – od 2,50 EUR (59 Kč)
 • espresso – od 1,20 EUR (28 Kč)
 • láhev vína – od 5 EUR (118 Kč)
 • 1,5 l láhev vody – 0,8 EUR (19 Kč)

Stravovat se budeme v restauracích spolu s místními a na pouličních trzích, kde se dá za málo peněz výborně najíst, případně si sami můžeme uvařit pravé sicilské jídlo ze surovin, které si nakoupíme na trhu, třeba vynikající a jednoduché pasta alla norma.

Za jídlo a pití utratíme zhruba 6 500 Kč, kombinace jídla v restauraci, jídla na trzích a nákupu v obchodě. Pokud byste se chtěli stravovat celý den jen v restauraci, musíte si váš rozpočet na jídlo navýšit. V ceně také nejsou zahrnuty alkoholické nápoje.

Doprava

Na Sicílii se dopravíme letecky z Prahy nebo Vídně do Palerma a odlétat budeme z Catanie (nebo obráceně), uvidíme jaká varianta bude výhodnější. Ceny letenek se pohybují v rozmezí 5 500 – 7 500 Kč s odbaveným zavazadlem. Můžeme mít také štěstí na levnější akční letenku.

Cestovat po Sicílii budeme hromadnou dopravou, jen do národního parku Madonie si půjčíme auto.

Řidiči pronajatých vozů musí mít platný řidičský průkaz (poslední verzi českého řidičského průkazu – velikost platební karty s logem EU v levém horním rohu) a kreditní kartu, na kterou se zarezervuje auto. Denní přejezdy jak hromadnou dopravou tak i autem budou maximálně jedno až dvouhodinové,  vždy ze zastávkami na zajímavých místech. Dvakrát budeme absolvovat tří a půl hodinovou plavbu mezi ostrovy.

Celkově odhadujeme místní dopravu na osobu na přibližně 6 000 Kč včetně pronájmu, pohonných hmot a plného pojištění auta.

Ostatní výdaje

 • Katedrála v Palermu – vstup od 6 EUR (142 Kč)
 • Olivová farma včetně ochutnávky olejů a místních pochutin, od 15 EUR (357 Kč), cca 2 hod
 • Návštěva ovčí farmy – od 15 EUR (357 Kč), cca 2 hod
 • Výlet lodí na Vulcanu – od 15 EUR (356 Kč)
 • Organizovaný výstup na Stromboli 25 EUR (593 Kč)
 • Gole de Tiberio –  2 hodinová exkurze do nitra soutěsky na gumových člunech 20 EUR (476 Kč)
Erupce sopky Stromboli

Erupce sopky Stromboli

Vízum

Sicílie a Lipary jsou ostrovy náležící k Itálii a jsou součástí Evropské unie, není tedy vyžadováno žádné vízum. Pro pobyt do třech měsíců stačí pouze platný doklad, pas nebo občanský průkaz.

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná. Každý si prosím zkonzultujte svoji zdravotní situaci se svým lékařem.

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech.. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale i tak budeme chodit dost. Čekají nás pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Rybářské lodě

Rybářské lodě

Počasí

Září je jedno z nejhezčích období roku, kdy na ostrově panuje příjemné teplo, ideální průměrná teplota je kolem 24°C a teplota moře se pohybuje kolem 18-19°C. Prší jen ojediněle.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace na Sicílii je v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Budeme si hlídat naši peněženku a nenechávat žádné věci volně pohozené v autě.

Internet

Každý hostel má WiFi, kterou je možné bezplatně použít. V rámci EU je možné využívat česká data a volání. Přesné roamingové podmínky si ověřte u svého operátora.

Ivana jezdí na Sicílii pravidelně už dvacet let. Nejvíce ji učarovala rozmanitá příroda, přátelští a bezprostřední lidé a v neposlední řadě sicilská kuchyně a víno. V Palermu navštěvovala půl roku kurzy italštiny a nyní v nich pokračuje i v Praze. Italsky se domluví, ale chtěla by se ještě víc zdokonalit. Vezme vás na svá oblíbená místa a seznámí se svými přáteli. Sicílie patří mezi její nejoblíbenější oblast v Evropě, jednou by si tady přála žít.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici (tj. za průvodcovské služby, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do parků uvedených v hlavních bodech expedice) nepřevýší 38 500 Kč. Může to být i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a pronajmeme auta.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.