Termín: není stanoven, cca 7 dní
Počet účastníků: 5-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, outdoor, foto
Základní cena za účast na expedici13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body fotoexpedice do Skotska

Fotoexpedice vás vezme na ta nejfotogeničtější místa skotské Vysočiny (Highlands) a krátce nahlédneme i do historického a fotograficky vděčného Edinburghu. Budeme fotografovat krajinu v Glencoe, v národním parku Loch Lomond & The Trossachs a potom zejména na populárním Isle of Skye. Nebudou chybět hory, jezera ani vodopády. Příroda se bude probouzet ze zimy a my budeme ve správný čas na správném místě, abychom byli u toho a zachytili tu krásu na naše paměťové karty.

Populární vodopád v Glen Coe s ikonickou horou Buchaille Etive Mor v pozadí

Populární vodopád v Glen Coe s ikonickou horou Buchaille Etive Mor v pozadí

Cestovat s vámi bude zkušený fotograf Honza Miřacký, který vám rád zodpoví vaše fotografické otázky a rád vám pomůže se během této krátké doby zdokonalit ve fotografickém řemesle. Expedice je zaměřena na krajinářskou fotografii.

Mezi hlavní body fotoexpedice jsme zařadili tyto lokality:

 • Isle of Skye – kombinace drsné krajiny a divokého pobřeží tvoří klenot skotské Vysočiny a je považována za nejfotogeničtější lokalitu celého Skotska.
 • Glencoe a jeho kopcovitá krajina, jezera a vodopády.
 • Nebudou chybět ani náramně fotogenické hrady Eilean Donan Castle nebo Kilchurn Castle a možná i nějaké další.
 • Edinburgh – projdeme si historické centrum a den zakončíme pohledem k z jednoho z kopců při modré hodince.
Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle je neuvěřitelně fotogenický hrad a nabízí plno příležitostí pro povedené snímky

Když budeme mít čas, (ne)štěstí na počasí a chuť, můžeme podniknout i následující aktivitu:

 • Návštěva a prohlídka destilérny tradiční skotské whisky.

Jak je patrné, tato fotoexpedice je skutečně primárně určena zapáleným fotografům všech úrovní a focení bude podřízen i celý program. Ten budeme upravovat na základě předpovědi počasí a budeme se snažit každý den fotit západ slunce a několikrát jistě i východ slunce. Pokud chcete jet Skotsko jen poznávat a fotografování ze stativu a s filtry vás nebere, patrně to nebude pro vás ta pravá volba. Pokud si nejste jistí, napište nám a můžeme se pobavit o vašich představách.

Fotoexpedice do Skotska předpokládá již nějakou stávající znalost fotografování a pojmy jako čas, clona, ISO nebo hloubka ostrosti by vám neměly být neznámé. Na fotoexpedici si jejich používání osvojíte, zlepšíte se v kompozici snímků a celkově v přemýšlení nad fotografií, aby výsledek stál za to. Expedice není vhodná pro naprosté začátečníky.

Jednotlivá místa si budeme užívat a na focení bude vždycky dostatek času. Když se nám bude líbit něco po cestě, tak si tam uděláme pauzu. Když se shodneme, že začínáme mít všichni hlad, najdeme krásné místo, kde se najíme. Bude to zkrátka „na pohodu“.

Quiraing

Oblast Quiraing nabízí rozmanité fotografické příležitosti a je jedno z toho nejlepšího, co Skotsko může nabídnout.

 

Co o fotoexpedici do Skotska říkají naši účastníci?

Johnny je mistr svého řemesla – jak po stránce cestovatelské, tak i fotografické. Nejen že nám s obrovskou dávkou trpělivosti neustále opakoval, jakou nastavit expozici, upozorňoval na přepaly a křivý horizont, ale zná Skotsko jako své boty. Díky tomu nám ukázal krásná místa, která, která by člověk sám asi ani nenašel. Vlastně ani pořádně nemůžu naši cestu nazývat zájezdem – rozuměj výjezdem s 30 dalšími účastníky, kteří mají každý den pobytu do puntíku naplánován. Celou dobu jsem měla jsem pocit, že jsem na výjezdu s partou přátel a jediným limitem je datum našeho odletu – všechno probíhalo tak nějak plynule a spontánně a ikdyž jsme píchli kolo nebo měli problém najít cestu ze společenského večera zpět do stanu, mohli jsme se na Johnnyho vždy spolehnout 🙂

Kateřina Swólová

Covid-19

Bez restrikcí.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Fairy pools, Isle of Skye

Fairy pools na Isle of Skye

 

Ubytování

Spaní v kempuDo Skotska si vezmeme stany a budeme většinu nocí spát v kempech. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, jelikož noční teploty mohou klesnout na 5°C.

Kemp obvykle stojí okolo 380 Kč na osobu. Párkrát se také vyspíme v B&B (950 – 1500 Kč/os./noc). Při návštěvě Edinburghu budeme spát buď v hostelu (700 – 1100 Kč/os./noc) nebo kousek za Edinburghem v kempu, odkud se rychle tramvají do centra dopravíme.

Při jedné noci v hostelu v Edinburghu, dvou nocích v B&B a zbytku nocí ve stanu předpokládáme, že naše náklady na ubytování budou okolo 5500 Kč.

Strava

Budeme se stravovat v kombinaci návštěv restaurací, kde se dá najíst včetně pití za cenu okolo 15 liber (440 Kč) a nákupů v místním supermarketu či dehydratovaná jídla z outdoorových obchodů.

Orientační ceny:

 • jídlo v rychlém občerstvení – 300 Kč
 • připravené jídlo v supermarketu – 120 Kč
 • 0,5 l piva v obchodě – 50 Kč, v restauraci – 120 Kč
 • káva – 105 Kč

Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 800 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu se budou pohybovat okolo 6 500 Kč. Konzumace alkoholických nápojů je pak na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet na stravování.

Skotské krávy jsou úžasné

Skotské krávy jsou úžasné

Doprava

Do skotského Edinburghu poletíme přímo z Prahy bez přestupu. Ceny za zpáteční letenku včetně odbaveného zavazadla se standardně pohybují okolo 5-9 tisíc Kč. Jelikož se budeme snažit odlet i přílet napasovat blízko víkendu, je nutné počítat spíš s vyšší hranicí. Pokud se přihlásíte rychle a podaří se nám dříve sestavit náš expediční tým, je šance se dostat blíže k té nižší hranici.

Na místě si pak půjčíme osobní automobil, kterým ve Skotsku budeme cestovat. Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Je naprosto nezbytná chuť účastníků přiložit ruku k dílu a ochota podílet se na řízení automobilu! Nezapomeňte, že se ve Skotsku jako v celé Velké Británii jezdí vlevo. Ale nebojte, v protisměru budeme jezdit jen první den, pak si zvykneme 🙂

Půjčovné automobilu třídy kombi na 7 dní stojí cca 16-20 tis. Kč, pojištění auta s nulovou spoluúčastí 3,5 – 6 tis. Kč, příplatek za druhého řidiče cca 3 tis. Kč, benzín okolo 7200 Kč. Celkově půjčení auta včetně pojištění i paliva při obsazení auta 4 lidmi vyjde na cca 7,5 – 9 tis. Kč v závislosti zejména na ceně půjčovného a jaké připojištění se nám podaří koupit. Při obsazení auta třemi lidmi se cena rozpočítáním zvyšuje.

Náročnost

Fotoexpedici ve Skotsku charakterizujeme jako outdoorovou autokempovací pohodičku. Účastníci musí vzít na milost rozmary počasí a spaní ve stanu v podmínkách, které se naskytnou, a to včetně deště a větru. Párkrát nás bude také čekat delší přesun automobilem okolo 3-4 hodin.

Nepočítá se s delšími vycházkami nebo celodenními treky. Většina fotografických lokací je v krátké dochozí vzdálenosti od silnice. Výjimkou bude výstup na Old Man of Storr, který trvá cca hodinu chůze od parkoviště v pozvolném stoupání po štěrkové cestě a kamenných schodech.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Fotovýbava

Na fotoexpedici si můžete vzít jakýkoliv fotoaparát, ale větší možnosti vám nabídnou zrcadlovky, bezzrcadlovky či pokročilé kompakty. Z objektivů bude určitě nejvíce využívaným širokoúhlý objektiv (ekvivalent 35 mm filmu 16-35 mm), ale občas se bude hodit i střední (24-70 mm) a delší ohnisko (70-200 mm).

Spolu k fotoaparátu a paměťovým kartám nezapomeňte přibalit i vysoký, pevný stativ, který kromě focení při východu či západu slunce oceníte i při fotografování vodopádů nebo nočních scenérií. Určitě se budou hodit i šedé neutrální filtry (ND) v tmavosti 6 a 10 clon, přechodový filtr (doporučujeme měkký přechod 3-4 clony), polarizační filtr a dálková spoušť.

Pohoří Black Cuillins

S pomocí silných ND filtrů můžete tvořit podobně dramatické fotografie s dlouho závěrkou.

Ostatní výdaje

 • Návštěva a prohlídka destilérny okolo 400 Kč
 • Parkování – cca 150 Kč/os.

Počasí a oblečení

Skotské počasí se dokáže velice rychle měnit a je nevyzpytatelné. Na jaře se teploty budou pohybovat okolo 10°C, v noci klesnou k 5°C, ale při vyjasněné obloze mohou i k nule. Ke Skotsku neodmyslitelně patří déšť, proto doporučujeme vzít kvalitní outdoorové oblečené, zejména nepromokavou bundu, kalhoty a boty s sebou.

Dravá skotská příroda zaujme každého fotografa přírody a krajin a tato expedice je určena právě jim. Budete mít při ruce zkušeného fotografa, který vám vždy rád pomůže. Za týden se máte možnost ve fotografování zlepšit a přiučit se novým trikům.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, stravy, dopravy, apod.) na tuto fotoexpedici se budou pohybovat okolo 43 000 Kč za předpokladu obsazení pronajatých aut čtyřmi účastníky. Každý účastník musí tento rozpočet navýšit o konzumaci alkoholických nápojů. V roce 2022 byly celkové náklady za 11 dní při celkem 7 lidech v autech 41 tis. Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Fotografické expedicePohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.