Fotoexpedice Skotsko – 2019

Termín: není stanoven, cca 11 dní
Počet účastníků: 4-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, outdoor, foto
Základní cena za účast na expedici (viz slevy)13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body fotoexpedice do Skotska

Fotoexpedice vás vezme na ta nejfotogeničtější místa skotské Vysočiny (Highlands) a nahlédneme i do historického a fotograficky vděčného Edinburghu. Budeme fotografovat krajinu kolem Glencoe, v národním parku Loch Lomond & The Trossachs a potom zejména na populárním Isle of Skye. Nebudou chybět hory, jezera ani vodopády. Příroda se bude převlékat do podzimního hávu a my budeme ve správný čas na správném místě, abychom byli u toho a zachytili tu krásu na naše paměťové karty.

Skotská Vysočina nabízí fotografům nespočetné příležitosti

Cestovat s vámi bude zkušený fotograf Johnny, který vám rád zodpoví vaše fotografické otázky a rád vám pomůže se během těchto 11 dní zdokonalit ve fotografickém řemesle. Expedice je zaměřena na krajinářskou fotografii.

Mezi hlavní body fotoexpedice jsme zařadili tyto lokality:

 • Isle of Skye – kombinace drsné krajiny a divokého pobřeží tvoří klenot skotské Vysočiny a je považována za nejfotogeničtější lokalitu celého Skotska.
 • Glencoe a jeho kopcovitá krajina, jezera a vodopády.
 • Edinburgh – nahlédneme na město z jednoho z kopců a budeme fotografovat noční scenérie.
Hrad Eilean Donan

Když budeme mít štěstí na počasí a chuť, můžeme podniknout i nějakou z následujících aktivit:

 • Výlet na Isle of Harris a Lewis a fotografování stojících kamenů z Calanais přezdívaných „skotské Stonehenge“
 • Pozorování a fotografování polární záře, pokud budeme mít hodně štěstí.
 • Návštěva a prohlídka destilérny tradiční skotské whisky.

Jak je patrné, tato fotoexpedice je skutečně primárně určena zapáleným fotografům všech úrovní a focení bude podřízen i celý program. Pokud chcete jet Skotsko jen poznávat a fotografování (ze stativu) vás nebere, patrně to nebude pro vás ta pravá volba. Pokud si nejste jistí, napište nám a můžeme se pobavit o vašich představách.

Jednotlivá místa si budeme užívat a na focení bude vždycky dostatek času. Když se nám bude líbit něco po cestě, tak si tam uděláme pauzu. Když se shodneme, že začínáme mít všichni hlad, najdeme krásné místo, kde se najíme. Bude to zkrátka „na pohodu“, bez „vojenského řádu“.

Neist Point

Co o fotoexpedici do Skotska říkají naši účastníci?

Johnny je mistr svého řemesla – jak po stránce cestovatelské, tak i fotografické. Nejen že nám s obrovskou dávkou trpělivosti neustále opakoval, jakou nastavit expozici, upozorňoval na přepaly a křivý horizont, ale zná Skotsko jako své boty. Díky tomu nám ukázal krásná místa, která by člověk sám asi ani nenašel. Vlastně ani pořádně nemůžu naši cestu nazývat zájezdem – rozuměj výjezdem s 30 dalšími účastníky, kteří mají každý den pobytu do puntíku naplánován. Celou dobu jsem měla jsem pocit, že jsem na výjezdu s partou přátel a jediným limitem je datum našeho odletu – všechno probíhalo tak nějak plynule a spontánně a i když jsme píchli kolo nebo měli problém najít cestu ze společenského večera zpět do stanu, mohli jsme se na Johnnyho vždy spolehnout 🙂

Kateřina Swólová

Termín

Expedice se bude konat spíše ve druhé půlce září. Předběžně bychom chtěli odlet do Skotska situovat mezi 12. – 17. zářím. Doba trvání fotografické expedice bude 10-11 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Spaní v kempuDo Skotska si vezmeme stany a budeme většinu nocí spát venku – ať už volně v přírodě nebo v kempech. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, jelikož noční teploty mohou klesnout na 5°C.

Místa ke stanování budeme hledat během cesty, když se to nepodaří, můžeme najít kemp. Ten obvykle stojí cca 200-230 Kč na osobu. V Edinburghu a pokud bude špatné počasí, přespíme v hostelu (430 – 750 Kč / os. / noc) nebo B&B (720 – 900 Kč / os. / noc).

Předpokládáme, že náklady na ubytování budou okolo 4000 Kč.

Strava

Budeme se stravovat v kombinaci návštěv restaurací rychlého občerstvení, kde se dá najíst za cenu okolo 200 Kč a když zrovna restaurace nebude v okolí, nakoupíme si suroviny a připravíme si ten nejlepší sendvič široko daleko 🙂 Stravování v běžných restauracích je poměrně drahé (cca 380 Kč za oběd).

Orientační ceny:

 • jídlo v rychlém občerstvení – 200 Kč
 • bochník chleba 500g – 32 Kč
 • 1 kg rýže – 45 Kč
 • 1 kg kuřecího masa – 225 Kč
 • 0,5 l piva v obchodě – 50 Kč, v restauraci – 125 Kč
 • káva – 120 Kč

Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 600 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu se budou pohybovat okolo 6 500 Kč. Konzumace alkoholických nápojů je pak na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet na stravování.

Calton Hill v Edinburghu

Doprava

Do Skotska poletíme nejspíše přímo z Prahy. Ceny za zpáteční letenku se standardně pohybují okolo 5-9 tisíc Kč. Na místě si pak půjčíme osobní automobil, kterým ve Skotsku budeme cestovat.

Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Je naprosto nutná chuť účastníků přiložit ruku k dílu a ochota podílet se na řízení automobilu! Díky autu budeme naprosto svobodní a flexibilní a také budeme moci dobíjet baterie do fotoaparátů. Nezapomeňte, že se ve Skotsku jako v celé Velké Británii jezdí vlevo. Ale nebojte, v protisměru budeme jezdit jen první den, pak si zvykneme 🙂

Půjčovné automobilu třídy kombi na 11 dní stojí cca 12 tis. Kč., pojištění auta s nulovou spoluúčastí 5000 Kč, benzín okolo 3500 Kč. Celkově půjčení auta při obsazení auta 4 lidmi vyjde na cca 5 200 Kč.

Náročnost

Fotoexpedici ve Skotsku charakterizujeme jako outdoorovou autokempovací pohodičku. Účastníci musí vzít na milost rozmary počasí a spaní ve stanu v podmínkách, které se naskytnou, a to včetně deště a větru. Párkrát nás bude také čekat delší přesun okolo 3-4 hodin.

Fotovýbava

Na fotoexpedici si můžete vzít jakýkoliv fotoaparát, ale větší možnosti vám nabídnou zrcadlovky, bezzrcadlovky či pokročilé kompakty. Z objektivů bude určitě nejvíce využívaným širokoúhlý objektiv, ale občas se bude hodit i delší ohnisko (např. 70-200 mm).

Spolu k fotoaparátu a paměťovým kartám nezapomeňte přibalit i stativ, který oceníte při fotografování vodopádů nebo nočních scenérií. Určitě se budou hodit i šedé neutrální filtry (ND), polarizační filtr a dálková spoušť.

Glenfinnan viadukt

Ostatní výdaje

Návštěva a prohlídka destilérny okolo 300 Kč.

Počasí a oblečení

Skotské počasí se dokáže velice rychle měnit a je nevyzpytatelné. V září se teploty budou pohybovat okolo 11°C, v noci klesnou k 7°C. Ke Skotsku neodmyslitelně patří déšť, proto doporučujeme vzít kvalitní outdoorové oblečené, zejména nepromokavou bundu, kalhoty a boty s sebou.

Skotská dravá příroda zaujme každého fotografa přírody a krajin a tato expedice je určena právě jim. Budete mít při ruce zkušeného fotografa, který vám vždy rád pomůže a za 11 dní se ve fotografování zlepšíte a přiučíte se novým trikům.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto fotoexpedici nepřevýší 33 000 Kč. Každý potom musí tento rozpočet navýšit o konzumaci alkoholických nápojů.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Fotografické expedicePohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.