Termín: není stanoven, 16 dní
Počet účastníků: 6-10 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Pavel Prašivka
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné příhlášky

Hlavní body expedice na Sokotru, perly arabského světa

Tato expedice je určena především milovníkům přírody, moře a krásné nedotčené krajiny. V klidném a pohodovém tempu navštívíme nejkrásnější pláže světa, uvidíme dechberoucí scenérie a endemickou flóru, a zažijeme nezapomenutelná setkání s místními obyvateli. Během expedice se budeme snažit seznámit se současnými problémy Sokotry, životem místních lidí, jejich zvyky a tradicemi a celkově s arabskou kulturou a stylem života.

 • Návštěva hlavního města ostrova Hadiboh. Kulturně velmi silný zážitek.
 • Qalansyia / Detwah Lagoon – rybářská vesnice hned vedle jedné z nej pláží světa.
 • Skand Mountain – návštěva nejvyššího pohoří ostrova Hagghier.
 • Plošina Dixsam – objevování náhorní plošiny Dixsam a její flory.
 • Koupání v Indickém oceánu, pohoda a relax na těch nejodlehlejším plážích ostrova.
Stromové pryšce rodu Euphorbia arbuscula a krásné a opuštěné pláže Sokotry

Stromové pryšce rodu Euphorbia arbuscula a krásné a opuštěné pláže Sokotry

Další program budeme dotvářet na místě podle toho, na co budeme mít chuť a jak se společně domluvíme. Nabízí se například:

 • Zlaté písky Shua’ab a delfíni. Budeme mít štěstí a potkáme je?
 • Výlet s místními rybáři na moře / rybolov.
 • Potápění se v přírodní rezervaci Di Hamry.
 • Projížďka na velbloudu s místními beduíny.
 • Koupání v nesčetných wádí se sladkovodními jezírky.
 • Návštěva místního jeskynního systému.
 • Dobrodružné cesty na jižní, východní a západní část ostrova.
 • Fotografování dračinců při východu a západu slunce.
 • Tradiční pití čaje a žvýkání kátu.
Ružově kvetoucí láhvovníky rodu Adenium obesum ssp. sokotranum

Ružově kvetoucí láhvovníky rodu Adenium obesum ssp. sokotranum

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Tradiční místní hostina

Tradiční místní hostina pod charakteristickým dračincem

Na Sokotře je několik málo hotelů se sprchou a občas fungující klimatizací. Budeme také využívat místních eco-kempů, kde jsou buď přístřešky nebo stany. Když nebude nic jiného, budeme spát pod nádherným širým nebem. Nebude potřeba si brát stany, stačí jen karimatka a spacák. Celkové náklady na ubytování předpokládáme ve výši 3000 Kč.

Strava

Budeme se stravovat v místních restauracích. Obvyklé obědové a večerní menu se skládá z rýže a ryby, kuřete, vzácněji kůzlečího/jehněčího a zeleninové směsi. Snídaně typicky obsahuje chlebové placky a fazole, či zeleninovou směs. Lze se navečeřet za 55 Kč i méně. Horní hranice je stanovena pouze vaší ochotou zaplatit.

Večeře je dobrá příležitost pro hledání místních kamarádů

Večeře je dobrá příležitost pro hledání místních kamarádů

V terénu si společně uvaříme dle skupin a chutí. Za tímto účelem si vememe sofistikovanější ingredience typu: předvařená rýže, polévky v sáčku, tvrdý salám, různá ochucovadla, atd. dle vašich chutí a zvyklostí. Čeká nás i tradiční pohoštění domorodci. Jí se zásadně pravou rukou, levá se používá pro účely zcela opačného, méně degustačního, charakteru 😀

Pitná voda pouze balená – 0,7 l stojí 5 Kč. Na místě lze zakoupit základní potraviny za ceny podobné těm našim.

Víceméně fixní kurz je 1USD = 200 YR (jemenský riál). Pro snazší orientaci v cenách používám nepřesné kalkulace: 20 Kč = 1 USD = 200 YR tedy 10 YR = 1 Kč.

Na místě samozřejmě nebude ke koupi žádný druh alkoholu ani vepřové. Takže doporučuji vzít do petky trochu ohnivé vody s sebou 🙂

Doprava

Auto turistikaDoprava na Sokotru bude odvislá od aktuální bezpečnostní situace Jemenu v San’á. Pokud to bude bezpečné, můžeme při cestě na ostrov navštívit město. Pokud ne, tak poletíme přímým letem z Dubaje až na ostrov. Letenka nepatří k těm nejlevnějším, ale snad se nám podaří dostat na částku okolo 18 000 Kč, standardní cena vychází na 21 000 Kč.

Po ostrově se budeme dopravovat terénními automobily s místním řidičem, který nám poslouží i jako průvodce/překladatel. Cena je od 80 do 100 USD za auto a den. Vhodné auto budeme zařizovat až na místě podle počtu účastníků. Kdyby nás bylo 8 a pronajali jsme si jedno auto na celý pobyt, vyšla by místní doprava na 3600 Kč na účastníka.

Ostatní

Do Jemenu budeme potřebovat vyřídit vstupní víza. Přes místní CK se nám to snad podaří za částku okolo 50 USD. Do Spojených arabských emirátů občané ČR již víza nepotřebují.

Očkování

Nutné je mít základní očkování proti tetanu. Poté doporučujeme očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Hepatitidu je nutné začít očkovat alespoň měsíc před odjezdem, zkrácená očkovací schémata nejsou nejvhodnější.

Pohoří Hajhir

Pohoří Hajhir

Pavel je také výborný fotograf, tak se vám během cesty jistě dostane zajímavých tipů, jak pořídit lepší fotky a kdo by měl zájem, může se s Pavlem do fotografování ponořit hlouběji.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici na Sokotru se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedici částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu na Sokotru a po ní, stravu a za ubytování (tj. přibližně 45 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 2 týdenní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. Většina CK vozí turisty na Sokotru jen na týden, nám přijde škoda letět tak daleko na tak krátkou dobu, když Sokotra toho dokáže tolik nabídnout.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 50 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.