Termín: listopad 2025, 12 dní
Počet účastníků: 5-10 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Pavel Prašivka
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 20 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na ostrov Sokotra

Tato expedice je určena především milovníkům přírody, moře a krásné nedotčené krajiny. V klidném a pohodovém tempu navštívíme nejkrásnější pláže světa, uvidíme dechberoucí scenérie a zažijeme nezapomenutelná setkání s místními obyvateli.

Stromové pryšce rodu Euphorbia arbuscula a krásné a opuštěné pláže Sokotry

Stromové pryšce rodu Euphorbia arbuscula a krásné a opuštěné pláže Sokotry

 • Navštívíme náhorní plošinu Dixsam, kde uvidíme, jak vypadají lesy z dračinců. Vykoupeme se v některých wadí, které budou ještě plné vody a nakoukneme do některé z místních osad.
 • Vykoupeme se na jedné z nejkrásnějších pláží světa Qalansyia / Detwah Lagoon. Kombinace místního bílého písku, písečných dun a křišťálové vody vám dozajista vyrazí dech.
 • Uděláme si jednodenní výšlap na horu Skand Mountain v pohoří Hagghier (Hajhir) odkud uvidíme severní i jižní pláže ostrova a hlavní město Hadiboh. Pohoří se tyčí do výše okolo 1500 m.n.m. a je domovem více jak 150 endemických druhů rostlin.
 • Budeme prozkoumávat místní jeskyně Hoq nebo menší jeskyně Dejuob. Kromě stalagnitů a stalagnátů uvidíme, jak místní obyvatelé ostrova ještě před nedávnem žili.
 • Navštívíme hlavní město ostrova Hadiboh. Podíváme se na místní malý trh, kde si budeme moci koupit suvenýry, projdeme si centrum a podíváme se i na rybí trh.
Pláže Qalansiyah

Pláže Qalansiyah

Další program budeme dotvářet na místě podle toho, na co budeme mít chuť a jak se společně domluvíme. Nabízí se například:

 • Zlaté písky Shua’ab a delfíni. Budeme mít štěstí a potkáme je?
 • Výlet s místními rybáři na moře / rybolov.
 • Potápění se v přírodní rezervaci Di Hamry.
 • Projížďka na velbloudech s místními beduíny.
 • Koupání v nesčetných wádí se sladkovodními jezírky.
 • Fotografování dračinců při východu a západu slunce.
 • Tradiční pití čaje a žvýkání kátu.
 • Dle letenek návštěva města Abú Dhabí.
Ružově kvetoucí láhvovníky rodu Adenium obesum ssp. sokotranum

Ružově kvetoucí láhvovníky rodu Adenium obesum ssp. sokotranum

Covid-19

Při cestě do Abú Dhabí člověk s dokončeným očkováním (aspoň 2 dávky) nepotřebuje PCR test při příletu. Pro neočkované je třeba negativní PCR test ne starší 48 hodin.

Na ostrov by v tuto chvíli neměly platit žádné restrikce. Jak jistě všichni víme, tak je možné, že se situace ohledně covidu ještě několikrát změní. Situaci budeme bedlivě sledovat a budeme ji řešit dle aktuálních možností.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Na Sokotře je několik málo hotelů se sprchou a občas fungující klimatizací. Budeme více využívat místních eco-kempů, kde jsou buď přístřešky nebo stany. Když nebude nic jiného, budeme spát pod širým nádherným nebem. Nebude potřeba si brát stany, ani jiné kempovací vybavení. Vše bude k dispozici na místě. Po celou dobu budeme ubytování řešit operativně za asistence našich místních průvodců.

Dračinec

Dračinec

Strava

Ve hlavním městě Haddiboh určitě vyzkoušíme některou z místních restaurací. Většinou ale budeme mimo civilizaci, kde se nám o stravu postarají místní průvodci.

Jí se zásadně pravou rukou, levá se používá pro účely zcela opačného charakteru. Na místě lze zakoupit základní potraviny za ceny podobné těm našim.

Nejčastěji se strava bude skládat z rýže a masové směsi nebo z místních placek upečených na ohni a opět masové směsi.

Ke snídani budou většinou kombinace marmelád a pečiva. Ke všemu budeme popíjet místní silný a velmi sladký černý čaj.

Doprava

Auto turistikaJelikož se díky aktuální situaci v kontinentálním Jemenu nemůžeme dopravovat klasickou cestou přes hlavní město San’á, tak zvolíme alternativní let z Abú Dhabí přímo na ostrov. Tento let nenajdete online a musí se rezervovat dopředu za asistence cestovních agentů ze Sokotry.

Letenka nepatří k těm nejlevnějším, očekáváme cenu okolo 21 000 Kč. Dále si musíme koupit letenku do Abú Dhabí. Ta se většinou pohybuje okolo 10-15 tis. Kč.

Po ostrově se budeme přepravovat terénními automobily s našimi místními průvodci. Ti budou také řídit naše pronajatá auta, která budeme mít na celou dobu našeho pobytu na ostrově.

Vízum

Do Jemenu budeme potřebovat vyřídit vstupní víza. Přes místní CK to vyjde cca na 2500 Kč. Do Spojených Arabských Emirátů občané ČR již víza nepotřebují.

Ostatní výdaje

Na místě si najmeme místního průvodce, který bude zároveň i náš řidič, kuchař a překladatel. Balíček těchto služeb se pohybuje okolo 30 000 Kč na osobu a je v něm zahrnuto již všechno – tzn. jídlo 3x denně, pití (voda v PET), doprava a ubytování (kempingové vybavení a hotel ve městě).

Další případné výdaje jako je jízda na velbloudovi, potápění, rybaření a jiné aktivity si bude každý hradit na místě sám.

Počasí

Listopad je jeden z nejlepších měsíců na návštěvu ostrova. Teploty pohybují od 25 do 35°C. Na horách mohou teploty spadnout v noci až k 10°C.

Výhled z nejvyšší hory ostrova

Výhled z nejvyšší hory ostrova

Náročnost

Expedice na Sokotru nebude náročná, ale bude zde několik faktorů, na které je důležité brát zřetel. Předně je to teplota, která se bude pohybovat okolo 30 stupňů.
Také se musíme připravit na určitý diskomfort jako je spaní ve stanech, absence toalet či sprchy nebo třeba dlouhé a pomalé přesuny autem po ostrově.

Jednodenní výšlapy po horách, náhorních plošinách či jen obrovských písečných dunách budou vyžadovat určitou dávku zkušeností a fyzické zdatnosti. Určitě bude ale potřeba, aby byl člověk schopen ujít alespoň 15 km ve 30°C a to i v horském terénu, kde bude převýšení i přes 800 výškových metrů.Tohle všechno by měl vydržet i s malým batohem na zádech. Velká krosna zde nebude potřeba. Vždy si ale poradíme a případně můžeme vymyslet i individuální variantu.

Kromě fyzické odolnosti bude někdy potřeba i ta psychická. Ne vše může jít vždy podle plánu a někdy budeme třeba bojovat s úředním šimlem či jinými problémy.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v kontinentálním Jemenu není v tuto chvíli nejlepší. To ale neplatí pro ostrov Sokotra, který lze považovat za bezpečné místo. Do dnešního dne zde nebyl zaznamenán jediný zneklidňující incident. Jediné reálné nebezpečí je v tom, že si ostrov zamilujete natolik, že nebudete chtít odjet domů.

Očkování

Nutné je mít základní očkování proti tetanu. Poté doporučujeme očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Hepatitidu je nutné začít očkovat alespoň měsíc před odjezdem, zkrácená očkovací schémata nejsou nejvhodnější. Veškerá očkování doporučujeme prodiskutovat se svým lékařem.

Pohoří Hajhir

Pohoří Hajhir

Internet

Na ostrově byla v posledních letech vybudována síť GSM, takže nám tam budou fungovat naše telefony a na velké části ostrova budeme mít signál. WiFi bude dostupné jen na několika málo místech v hlavním městě Hadiboh. Celkově s možností přístupu k internetu spíše nepočítejte.

Většina CK vozí turisty na Sokotru jen na týden. Nám přijde škoda letět tak daleko na tak krátkou dobu. Dle možností letenek budeme chtít na ostrově strávit cca 10 dní.

Průvodce Pavel již na ostrově strávil zhruba měsíc života. I když tam v posledních letech díky bezpečnostní situaci nejezdil, tak se tam s vámi zase rád vrátí a ukáže vám všechny krásy, které stihl poznat. Pavel vám také rád poradí s pořízením těch nejhezčích fotografií a povykládá o současných problémech Sokotry, ekologii nebo třeba místní fauně a flóře.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenek, stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 80 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.