Termín: červenec 2024, cca 15-16 dní
Počet účastníků: 6-10 + 1 průvodce
Průvodce: Martin Půlpán
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Tádžikistánu

Tádžikistán je díky občanské válce v 90. letech 20. století nejchudší zemí bývalého Sovětského svazu. To mu ale na kráse spíše přidává! Země je ze všech stran obklopena vysokými horami, a proto je tato expedice určena všem, kteří se rádi vydají prozkoumat turismem téměř nedotčené končiny.

Jelikož současným Tádžikistánem procházela i tzv. Hedvábná stezka, poznáme společně historická místa, která se nacházela na této karavanní trase. Především ale prozkoumáme překrásná horská jezera na hranici s Uzbekistánem a po stopách Marca Pola se vydáme prochodit třetí nejvyšší pohoří světa – Pamír. Ten od pradávna tvoří hranici mezi Persií a Čínou a zdejší obyvatelé jsou potomci starodávných Peršanů.

Jezero uprostřed Pamíru v údolí řeky Bartang

Jezero uprostřed Pamíru v údolí řeky Bartang

Na své si tak přijdou především milovníci překrásných hor, protože při i několikadenních trecích prozkoumáme zapadlá horská údolí, poznáme tradiční život přátelských horalů, a lehce vystoupáme do výšek nad čtyři tisíce metrů nad mořem.

  • Podnikneme několikadenní horské treky při kterých poznáme zapadlá údolí na hranici Tádžikistánu a Afghánistánu, která se zařezávají do třetího nejvyššího pohoří světa Pamíru. Nahlédneme do života místních horalů, kteří sem před stovkami let přišli z Íránu. Užijeme si také příjemné trekování v oblast tzv. Sedmi jezer ve Fanských horách.
  • Prozkoumáme historická města Hedvábné stezky ve Ferganské kotlině. Hlavní město bývalé sovětské republiky Dušanbe s nedalekou starodávnou pevností, která má více jak tří tisíciletou historii.
  • Projedeme se po druhé nejvýše položené silnici světa tzv. Pamírské dálnici. Ta je považována za nejkrásnější cestu střední Asie a zavede nás do vysokohorských pouští až na hranici s Čínou.
Mauzoleum ve městě Khujand

Mauzoleum ve městě Khujand

Bude-li čas a chuť, můžeme si vybrat i něco z následujících aktivit.

  • Jezero Karakul s možností spaní v kyrgyzské jurtě s výhledem na sedmitisícovku Pik Lenina
  • Možnost poznat život kyrgyzských pastevců, kteří žijí na východě Tádžikistánu. Budeme spát v jurtě i jezdit na koni.
  • Wakhanský koridor, který po tisíce let nabízel spojnici mezi Čínou a Persií. Díky jeho bohaté historii zde nalezneme starodávné pevnosti z doby Hedvábné stezky, dále pak termálními prameny nebo muslimské a buddhistické svatyně. Snad nikde na světě nebude v bezpečné vzdálenosti blíže Afghánistánu než tady. Vydáme se po stopách Marca Pola a když budeme mít štěstí, narazíme na zdejší horské ovce s až dvoumetrovými rohy, které jsou po středověkém cestovateli pojmenovány.
  • Návštěva starodávných pevností a vodopádů po cestě na Pamír
  • Hlavní město Horského Badachšánu Khorog s četnými muzei a tradičním afghánským trhem
  • Jedno z nejvýše položených měst ve střední Asii Murghab s proslulým trhem z kontejnerů
  • Jedna z největších soch Lenina v celém bývalém Sovětském svazu nedaleko města Istaravshan
Ve východním Pamíru žijí kyrgyzští pastevci v tradičních jurtách

Ve východním Pamíru žijí kyrgyzští pastevci v tradičních jurtách

Covid-19

Tádžikistán během roku 2022 zrušil většinu fromalit týkajících se pandemie COVID-19

V případě předložení očkovacího certifikátu není při příjezdu nutné předkládat negativní PCR test. Pro neočkované osoby je nutno předložit negativní PCR test, který není starší 72 hodin.

Aktuální informace o podmínkách naleznete na stránkách MZV.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

K ubytování nám poslouží malé lokální hotely nebo rodinné penziony. Tádžikistán nemá plně vyvinutou turistickou infrastrukturu, zato ale budeme moci nahlédnout do života místních, u kterých budeme přespávat.

Ubytování se většinou pohybuje okolo 250 Kč za noc na osobu. Celkové náklady za ubytování by pak neměly přesáhnout 4 000 Kč za celou expedici.

Ženy z kyrgyzské menšiny perou prádlo v potoce

Ženy z kyrgyzské menšiny perou prádlo v potoce

Strava

Jídlo v Tádžikistánu bohužel neposkytuje žádný kulinářský zážitek, nicméně na trzích se dá koupit dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. V restauracích je poté základní složkou pokrmů maso. Kromě hlavního města Dušanbe, je velmi těžké v Tádžikistánu sehnat pokrmy pro vegetariány nebo vegany.

Povětšinou v restauracích dostanete šašlik nebo kebab, plov (masitý pokrm s rýží) nebo maso s brambory. Nezbytným pokrmem pak je chléb. Pokud vás hostí tádžická rodina, nechybí na stole ani čaj s cukrovinkami, džem nebo kompoty.

Voda z vodovodu není v Tádžikistánu pitná, nicméně dostupnost balené vody je velmi dobrá. V horských regionech nám potom může posloužit přenosný filtr na vodu, chlorinové tablety či dezinfekční přípravek Sanosil DDW a voda se dá nabrat z čistých horských potoků a řek popřípadě z volně dostupných studních v každé vesnici.

Tádžické trhy vždy oplývají nadbytkem potravin

Tádžické trhy vždy oplývají nadbytkem potravin

V horských regionech je poněkud složitější sehnat obchody s potravinami. Místní si veškerou obživu vypěstují, takže obchody neposkytují žádné potraviny jako chléb nebo ovoce. Při trecích tak budeme muset nakoupit jídlo na několik dní dopředu na tržištích ve městech, popřípadě u horalů.

Ve městech se pak lehce najíme na bazarech nebo pouličních stáncích a fast foodech. Klasické restaurace, mimo hlavní město Dushanbe, nejsou příliš běžné. Běžné také nejsou velké obchodní domy, tak jak je známe z Česka. Tuto úlohu opět suplují tržiště, která nalezneme v centru každého města.

Tádžikistán je muslimskou zemí, přesto je zde konzumace alkoholu možná, ovšem ne v takové míře jako například v sousedním Uzbekistánu či Kyrgyzstánu. V hlavním městě Dušanbe naleznete spoustu restaurací, které servírují pivo (i české), popřípadě tvrdý alkohol. V malých městech a vesnicích se potom dá alkohol, převážně vodka, sehnat v malých obchodech.

Orientační ceny potravin:

  • Jídlo v restauraci – cca 100 – 150 Kč za hlavní chod
  • Jídlo na trhu nebo ve fast foodu – cca 50 – 100 Kč
  • Místní pivo 0,5 l – 18 Kč
  • Exportní pivo 0,5 l – 30 Kč
  • Ovoce a zelenina 1 kg – 20 Kč
  • Balená voda 1,5 l – 10 Kč
  • Chléb – 10 Kč

Náklady na stravu za den se pohybují kolem 300 Kč, za celou expedici pak maximálně 5 000 Kč bez alkoholických nápojů v restauracích. O ty musí každý účastník svůj rozpočet navýšit.

Trh ve městě Khujand patří k největším ve střední Asii

Trh ve městě Khujand patří k největším ve střední Asii

Doprava

Do Tádžikistánu se dopravíme letecky z Prahy, zpravidla s jedním přestupem v Dubaji nebo Istanbulu. Při ekonomické výhodnosti se dá uvažovat o odletu z Vídně nebo Berlína. Cena zpátečních letenek do hlavního města Dušanbe závisí na tom, s jakým předstihem si letenky pořídíme. Zpáteční letenky stojí mezi 15 000 Kč až 17 000 Kč za osobu. Popřípadě se dá levněji letět do některého z okolních států a do Tádžikistánu snadno dojet.

Dopravovat se budeme povětšinou jako místní Tádžikové, což znamená sdílenými taxíky a terénními vozy. Dále pak místními minibusy, kterým se říká „maršutky“.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 4 000 Kč (včetně možné letenky z Khorogu zpět do Dušanbe). O cenách se velmi často smlouvá, proto je potřeba uvedenou částku brát jako orientační.

Vozový park v Tádžikistánu již něco pamatuje

Vozový park v Tádžikistánu již něco pamatuje

Ostatní výdaje

  • Půjčení koní na jízdu okolo jezera Karakul. Cena se domlouvá na místě a je zhruba 100 USD (2 100 Kč) na osobu a den
  • Návštěvy památek, vstupy do rezervací, atd. – 1 000 Kč

Vízum

Od roku 2022 nepotřebují občané ČR do Tádžikistánu víza. Na místě si poté pouze vyjednáme povolení pro vstup do oblasti Horního Badachšánu tzv. GBAO Permit.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Náročnost

Tádžikistán je velmi hornatou zemí a zdejší stezky nejsou nijak značené. Přesto se nemusíte bát zhoršené orientace nebo dokonce ztracení se. Naše putování nás zavede do krásné přírody kdy budeme povětšinou sledovat vyšlapané horské stezky nebo cesty, ze kterých se nedá uhnout, čili ani ztratit.

Denně dle možností můžeme ujít mezi 15 až 20 kilometry. Naplánované treky jsou snadno schůdné a k jejich zdolání nám postačí základní pevná turistická obuv (žádné trekové sandály, atd.). Cesty nejsou nijak nebezpečné a využívají je místní, aby se dostali do svých vzdálených obydlí. Jediným limitujícím a zpomalovacím faktorem nám mohou být naše batohy, které si bude muset každý nést sám, nicméně převýšení není tak velké, aby způsobilo fyzické problémy.

Doporučujeme balit s sebou na cestu co nejméně vybavení. Případně můžeme nepotřebné věci zanechat za menší poplatek na ubytování, na které se za několik dní opět vrátíme. Tádžikové jsou velmi ochotní a turistům nápomocní. V případě potřeby se pokusíme najít nosiče a průvodce, kteří nám s těžkým vybavením pomohou.

Pamírská dálnice nedaleko hranice s Čínou

Pamírská dálnice nedaleko hranice s Čínou

Ve Fanských horách podnikneme třídenní trek v oblasti tzv. Sedmi jezer. Cesta vede po zpevněné horské cestě, občas můžeme po stezce odbočit do vesnic skrytých v údolích. Na Pamíru podnikneme nejdříve dvoudenní trek do vesnice Jizew, do které vede úzká horská cesta korytem řeky. Po domluvě je možné průzkum prodloužit o den nebo dva a dostat se s domorodci hlouběji do hor.

Dalším možným trekem je třídenní chůze údolím Roshtqal’a. Cesta vede po zpevněné cestě údolím a opět se dá prodloužit o možné odbočky do odlehlých vesnic. Prozkoumáme také starodávné pevnosti v údolí schované.

Plánované treky jsou ideální pro lidi, co rádi chodí. Je ovšem třeba být v dobré kondici, protože nás cesta občas zavede do vyšších nadmořských výšek, kde je řidší vzduch a hůře se dýchá.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Mešita v hlavním městě Dušanbe

Mešita v hlavním městě Dušanbe

Počasí

Letní počasí v Tádžikistánu může být poněkud nevyzpytatelné. Ve Ferganské kotlině mezi městy Istaravashan a Khujand letní denní teploty dosahují až 40°C, jen zřídka prší. V horách Pamíru poté denní teploty také přesahují 30°C, slunce je silné a proto se doporučuje mít s sebou silný ochranný krém. V noci pak teplota padá k bodu mrazu a výjimkou není ani sněžení.

Je proto potřeba být připraven na všechny druhy počasí a roční období, která se mohou během několika hodin rychle změnit. Na cestu by vám mělo vystačit základní turistické oblečení s nepromokavou bundou, pevnými botami a dlouhými kalhotami.

Jelikož je Tádžikistán muslimskou zemí, doporučuji jak ženám, tak mužům, nosit dlouhé kalhoty. Kraťasy jsou v Tádžikistánu skutečně neobvyklým druhem oblečení a v respektu k tradicím země je nedoporučujeme nosit; krátký rukáv nevadí.

Jedna z největších soch Lenina v celém bývalém Sovětském svazu se nachází na okraji města Istaravshan

Jedna z největších soch Lenina v celém bývalém Sovětském svazu se nachází na okraji města Istaravshan

Bezpečnost

V Tádžikistánu se samozřejmě budeme pohybovat na bezpečných místech. Pokud návštěvník dodržuje základní pravidla, není se absolutně ničeho obávat. Turisté jsou v Tádžikistánu považováni za hosty, a tak je s nimi také zacházeno. Ženy nemusí chodit zahalené, ba dokonce nemusí mít ani šátek.

Kapesní krádeže jsou možné, přesto velmi ojedinělé. Problém není ani s nočním vycházením ve velkých městech, přesto je bezpečnější chodit ve více lidech a nevydávat se do vzdálených a opuštěných částí měst. V centru měst by nemělo turistovi hrozit žádné nebezpečí.

V poslední době se objevily zmínky o vojenských střetech mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. Ty ovšem proběhly ve vzdálených pohraničních regionech a krize byla brzy zažehnána. Hranice s Afghánistánem je Tádžickou armádou důkladně hlídána. Hranice s Čínou je neprůchozí a z čínské strany velmi důkladně hlídána hluboko do tádžického vnitrozemí.

Je na místě nevzdalovat se od průvodce, popřípadě oznámit svůj záměr na vzdálení se od skupiny a domluvit si přesný čas a místo setkání.

Tádžici jsou milý a pohostinný národ a pro Středoevropana může být jejich chuť spřátelit se a popovídat si s cizincem ze začátku neobvyklá. Není se ovšem čeho obávat.

Malebná vesnice uprostřed Fanských hor

Malebná vesnice uprostřed Fanských hor

Internet

Koupě datové SIM karty je v Tádžikistánu možná přímo na letišti v Dušanbe. Následně je možné dokoupit datové služby. Například 5 GB internetu za cca 220 Kč. Problémem je ovšem špatné pokrytí, které se soustředí prakticky pouze do měst. V horách je pokrytí mobilním a internetovým signálem velmi špatné, ba dokonce úplně chybí.

K běžnému používání by nám měl vystačit internet na ubytování ve městech, který je ale také velmi pomalý, nicméně na základní komunikaci (sociální sítě, e-maily, WhatsApp, atd.) stačí. Často je internet také dostupný v čajovnách nebo restauracích ve velkých městech.

Fanské hory a oblast sedmi jezer

Fanské hory a oblast sedmi jezer

Váš průvodce Martin projel a prošel Tádžikistán úplně sám a zavede vás do míst, která jsou bezpečná a nádherná. Seznámí vás s místními domorodci, se kterými navázal vřelá přátelství a popíše historii regionů, které jsou v Evropě neznámé, přesto ale určovaly chod dějin.

Expedice je koncipována tak, aby vám v krátkém čase ukázala neuvěřitelně nádhernou horskou krajinu, kterou je Tádžikistán proslulý, ale i bohatou historii. Na své si díky trekování v zapadlých údolích přijdou především dobrodruzi, kteří milují horskou přírodu. Nahlédneme do života zdejších horalů, jejichž zvyky a tradice se vyvíjely odděleně od zbytku světa.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně stravy, dopravy, ubytování, průvodcovských služeb a hlavních aktivit) budou okolo 50 000 Kč. Nezřízená konzumace alkoholických nápojů může tuto částku navýšit 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.