Termín 1: 19. listopadu – 2. prosince 2023
Termín 2: duben 2024, cca 2 týdny
Termín 3: listopad 2024, cca 2 týdny
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragounová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 000 Kč
Uzávěrka přihlášek – Ter. 1: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky
Uzávěrka přihlášek – Ter. 2: přijímáme nezávazné přihlášky
Uzávěrka přihlášek – Ter. 3: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

 

 

Hlavní body expedice na Tchaj-wan, skrytý klenot Asie

Portugalci, kteří tento tropický ostrov objevili, mu dali jméno Ilha Formosa, což v překladu znamená Krásný ostrov. Příroda je tady skutečně nádherná, unikátní a rozmanitá. Najdeme zde tajemné zelené hory, hluboké divoké soutěsky, písečné pláže různých barev, termální prameny a kromě toho také živoucí buddhistické chrámy a svatyně.

Za zmínku určitě stojí i vynikající a levné místní jídlo a v neposlední řadě přátelští a usměvaví lidé. Sympatické na této zemi je také to, že její obyvatelé si velice zakládají na lidských právech a od politiky pevninské Číny se zásadně distancují. Mají svoji vlastní prezidentku, vládu i měnu.

Nádherný výhled na ostrovy od chrámu v Juifen

Nádherný výhled na ostrovy od chrámu v Juifen

Tato expedice je určena především pro milovníky přírody a opravdové gurmány.

 • Tchaj-pej – pulzující velkoměsto, které žije hlavně v noci a to díky nespočetným nočním trhům s jídlem. Zajdeme do populární čtvrti Dadaocheng plné moderních barů a obchodů zasazených do historických budov, prohlédneme si ikonické chrámy a osmý nejvyšší mrakodrap světa Tchaj-pej 101 (509 m). Dopřejeme si koupel v termálních pramenech a navštívíme mangrovové lesy, které byste v blízkosti města asi nečekali.
 • Caoling Historic trail – jedna z hlavních dopravních tepen během vlády dynastie Čching. Vydáme se po jejím 10 kilometrovém úseku, kdy budeme stoupat zelenými horami zcela pokrytými trávou a kochat se nádhernými výhledy na Pacifik.
 • Národní park Taroko – absolutní přírodní skvost Tchaj-wanu. Největším lákadlem je zde fascinující 18 kilometrů dlouhá mramorová soutěska, jejímž údolím se valí modrozelená řeka Liwu. Podíváme se také do jeskyní, kde voda protékající prasklinami tvoří nádherné „vodní záclony“.
 • Fo Guang Shan – největší buddhistický komplex na Tchaj-wanu, který je tvořen dvanácti symetricky rozestavěnými pagodami a na vrcholu hlavní budovy ční 22 metrů vysoká bronzová socha sedícího Buddhy. V muzeu je ukryt Buddhův zub – jeden ze tří na celém světě a další jeho relikvie.
 • Národní park Kenting – přímořský národní park s dlouhými bílými plážemi. Na elektrických skútrech se vydáme podél pobřeží až k nejjižnějšímu místu Tchaj-wanu. Půjčíme si šnorchly a budeme objevovat podmořské krásy parku. Kdo bude chtít, může si zasurfovat nebo se projet na vodním skútru.

 

Noční pohled na mrakodrap Tchaj-pej 101 a město

Noční pohled na mrakodrap Tchaj-pej 101 a město

Kromě těchto hlavních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času:

 • Tchaj-pej – monumentální náměstí Svobody a Národní palácové muzeum s největší kolekcí tradičního čínského umění.
 • Čajové plantáže Maokong – pokocháme se nádhernými výhledy a v místní čajovně ochutnáme pravý taiwanský čaj.
 • Juifen – malebné městečko, které dříve bývalo centrem těžby zlata. V historickém centru najdeme spousty čajoven a ulici proslulou vynikajícím jídlem. Můžeme se vydat na túru k vodopádům a pokračovat až k moři Jing a Jang.
 • Yushan National park – Walami trail, 14 kilometrů dlouhá trasa, která vede rozmanitou džunglí v horách nad řekou Nanan přes několik visutých mostů.
 • Kaoshiung – umělecká čtvrť Pier 2 Art, moderní obchody a bary přestavěné ze starých doků v přístavišti. Celá čtvrť má velmi působivou atmosféru.
 • Shoushan – opičí hora v Kaoshiungu, nádherné místo pro túru v blízkosti města s možností pozorování opic.
 • Sanjhan village – vesnice, která je dosud domovem potomků původních domorodých obyvatel, tzv. lidí kmene Taroko.
 • Sanyi – městečko proslulé dřevořezbářstvím, muzeum a obchůdky plné vyřezávaných předmětů a soch vysokých až tři metry.
 • Lukang – sídlo mistrů výroby lampiónů, vějířů a cínových výrobků.
 • Geologický park Yehliu – asi 2 km dlouhý členitý mys tvořen usazenými horninami bizarních tvarů.
 • Unikátní čínská masáž ostrými noži – co takhle vyzkoušet tuto originální masáž? Udržuje prý v perfektní kondici.

 

Nádherné výhledy, Caolin historic trail

Nádherné výhledy, Caolin historic trail

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech. Cena za postel ve sdíleném pokoji se pohybuje v rozmezí od 200 Kč do 450 Kč. Vždy se budeme snažit využívat nejvýhodnějších nabídek. Za ubytování tedy utratíme přibližně 5 000 Kč.

Strava

Noční trh, Tchaj-pej

Noční trh, Tchaj-pej

Jíst budeme v místních restauracích a nebo na pouličních trzích. Čeká nás spousta rýže, nudlí, vařené zeleniny, masa a ryb. Ochutnáme plněné knedlíčky vařené na páře nebo smažené. Vyzkoušíme smradlavé „stinky tofu“, smaženou chobotnici a třeba i kuřecí pařáty na špejli nebo hadí krev. Vynikající je tchajwanská hovězí nudlová polévka a vepřové s rýží. Zakousneme se do „tea egg“, vejce vařeného v čaji a sójové omáčce. Zajdeme si na hot pot, kde si sami z vybraných ingrediencí uvaříme naše jídlo.

Jsou zde také speciální “prawn fishing” restaurace, kde si nejdříve sami „ulovíte“ svůj oběd – krevetu, kterou vám poté v restauraci připraví. Kdo má rád sushi, určitě si zde přijde na své a ani to nezruinuje jeho peněženku. Sushi je na Tchaj-wanu super čerstvé a levné.

Nesmíme zapomenout také vyzkoušet populární místní drink bubble tea, čaj s mlékem a tapiokovými kuličkami. Jídlo je zde velice chutné, levné a bezpečné. Voda z kohoutku není pitná, takže je potřeba počítat s tím, že si ji budeme muset kupovat.

Vynikající hovězí polévka a knedlíčky vařené na páře

Hovězí polévka a knedlíčky vařené na páře

Orientační ceny jsou následující:

 • jídlo v pouliční restauraci od 60 Kč
 • sushi wrap z obchodu od 35 Kč
 • plněné knedlíčky od 70 Kč
 • krabička 10 ks sushi od 75 Kč
 • pivo od 40 Kč
 • láhev vína od od 180 Kč
 • 2,2 l láhev balené vody 24 Kč
 • kafe od 40 Kč

Za jídlo a pití utratíme zhruba 5 000 Kč. V ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Vlak na Tchajwanu

Vlak na Tchajwanu

Do Tchaj-pej se dopravíme letecky z Prahy, ceny letenek se pohybují kolem 21 000 Kč. Občas se objeví i levné akční letenky. Na Tchaj-wanu se budeme pohybovat místními vlaky, autobusy, metrem, na skútru a na kole.

Hromadná doprava je zde na velice dobré úrovni, takže se nám bude cestovat pohodlně. Přejezdy budou většinou jedno- až dvouhodinové, čeká nás pouze jeden delší čtyřhodinový přejezd vlakem.

Celkově odhadujeme místní dopravu na přibližně 5 000 Kč včetně pronájmu skútrů a kol.

Ostatní výdaje

 • Vstupné do muzeí a parků je většinou zdarma nebo se pohybuje v rozmezí od 60 do 200 Kč.
 • Vstupné na vyhlídku v mrakodrapu Taipei 101 stojí 450 Kč.
 • Vstupné do horkých lázní od 50 Kč.
 • Půjčení kola na den (6 hod) cca 100 Kč.
 • Půjčení skútru od 350 Kč / den.
 • Masáž ostrými noži 900 Kč / h.
 • Lekce surfingu 3 hodiny od 1100 Kč.
 • Pronájem surfu 380 Kč / půlden, 600 Kč / celý den.
 • Pronájem šnorchlovací masky od 100 Kč / den.
 • Pronájem vodního skútru od 700 Kč / 30 min.

Vízum

Pro cestu na Tchaj-wan je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum. Před přistáním vyplníme vstupní formulář, který nám rozdají během letu.

Očkování

Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná.

Typický tchajwanský chrám

Typický tchajwanský chrám

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

V listopadu a v dubnu je na Tchaj-wanu příjemné teplo. Průměrné teploty se budou pohybovat mezi 18 – 26°C. Počítejte s větší vlhkostí vzduchu a také s tím, že bude občas pršet.

Bezpečnost

Tchaj-wan je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Pravděpodobnost, že vám tam někdo něco ukradne je o mnoho nižší než v České republice. Pokud na ulici zmateně koukáte do mapy plné čínských znaků, místní lidé často na ulici sami od sebe zastaví a nabídnou vám pomoc.

Internet

Každý hostel má WiFi, kterou je možné bezplatně využívat. Po příletu je možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček za cenu přibližně 350 Kč na 2 týdny.

Soutěska Taroko Gorge

Soutěska Taroko Gorge

Ivana jela na Tchaj-wan navštívit svoji kamarádku a nakonec zůstala déle než předpokládala. Během měsíce objela celý ostrov, který si okamžitě zamilovala a plánuje se tam zase vrátit. Nejvíce ji nadchla nádherná příroda a dechberoucí výhledy, milí lidé a skvělé jídlo.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici (tj. za průvodcovské služby, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do parků) nepřevýší 53 000 Kč, přičemž cena nezahrnuje adrenalinové zážitky a vstup na Tchaj-pej 101. Může být i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.