Termín: září 2015, 2-3 týdny
Počet účastníků: 4-7 + 1 průvodce
Průvodce: Petr „Laky“ Kaleta
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 9 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do východní Turecka a Kurdistánu

Turecko je obrovská země a chcete-li ji opravdu poznat, potřebujete hodně času, musíte se naučit naslouchat nejen lidem, ale i přírodě a snažit se splynout s okolím. Jen tak se vám otevřou dveře této nádherné země dokořán.

Tak se teď posaďte, dejte si šálek tureckého čaje a nechejte se unášet atmosférou země, plné naprosto úžasných lidí a myslete na chvíle, které byste tu chtěli prožít.

 

 • přístavní město Trabzon – staré přístavní město na severovýchodním pobřeží Černého moře, v jehož blízkém okolí se nachází spousta zajímavých a krásných míst jako je klášter Sumela, jezero Uzungöl nebo několik kilometrů táhnoucí se čajové plantáže.
Klášter Sumela na úpatí hor

Klášter Sumela na úpatí hor

 • trek v pohoří Kačkar – malé městečko Yusufeli uprostřed rozsáhlého pohoří jménem Kačkar. Jeden z výchozích bodů pro případné treky po okolí. Kromě romantických vesniček, kostelů, na nichž se podepsal zub času a nádherných horských panoramat, je zde možné zažít také adrenalin v podobě raftování na divoké řece nebo se naučit základům jízdy na kajaku.
Pohoří Kačkar

Pohoří Kačkar

 • pašerácké město Doğubeyazıt – město na jehož pozadí se tyčí bájný Ararat, město také známé nejen svou největší chloubou – palácem Ishaka Paši či oblastí, kde se nalezla údajně Noemova archa nebo třeba místem dopadu meteoritu ležícího na hranicích s Íránem, ale také město plné pašeráků a špinavých uliček plných žebrajících dětí. I to je však Turecko a abyste si mohli udělat obrázek o skutečném životě v této oblasti, je třeba poznat všechny kouty této země.
Palác Ishaka Paši

Palác Ishaka Paši

Další program budeme dotvářet na místě podle toho, na co budeme mít jako skupinka chuť. Nabízí se například:

 • jezero Van – toto jezero nemá po výbuchu nedaleké sopky přirozený odtok a tak je silně alkalické. Samotné vedle něj ležící město není až tak zajímavé, ale v okolí se nachází spousta možností, jak strávit krásný den. Je možné navštívit ostrov Akhtamara, kde se můžeme koupat v samotném jezeře a ti, co neplavou si můžou prozatím prohlédnout nádherně zachovalý arménský kostel, dále pak je možný výlet na hrad Hoşap Cale nebo třeba do bývalého urartského městečka Çavuşteppe.
Ostrov Akdamar na jezeru Van

Ostrov Akdamar na jezeru Van

 • skalní obydlí v Hasankeyfu – jedno z nejstarších trvale osídlených měst. Bohužel velmi brzy skončí pod vodou přehrady, a tak je možná poslední šance spatřit na vlastní oči úchvatná skalní obydlí, podobná těm v Kapadokii, pozůstatky středověkého mostu, jehož pilíře sloužily donedávna jako obydlí či kamenné mešity a hrobky nacházející se v údolí řeky Tigris.
Město Hasankeyf

Město Hasankeyf

 • bývalé hlavní město středověké arménské říše Ani – dnes leží přímo na hranicích s Arménií. Ještě nedávno bylo potřeba k návštěvě tohoto místa několik povolení, ale dnes je za drobný poplatek přístupné. Bohužel část ruin tohoto města se nachází v příliš těsné blízkosti arménských strážních věží, tak je potřeba respektovat výstražná značení a zákazy vstupu do určitých lokalit.
Vesnické prostředí u města Ani na arménských hranicích

Vesnické prostředí u města Ani na arménských hranicích

Kdo by se chtěl ve východním Turecku zdržet na celé tři týdny, tomu se otvírají i další zajímavé destinace. Namátkou to jsou:

 • Mardin – staré kamenné městečko, kde střecha jednoho domu často slouží jako ulice nebo terasa dalšího domu
 • Harran – vesnička s domečky vypadající jako včelí úl
 • Göreme – úchvatné městečko homolí z písku, ve kterých žijí dodnes lidé
 • Bayramhalılar – vesnička s horkými prameny a venkovními lázněmi
 • vodopády Tortum – 65 m vysoké vodopády nacházející se v blízkosti stejnojmenného jezera
 • vodopády Muradiye
 • Kars – město s velmi starými lázněmi, mostem a křesťanskými památkami.

Samozřejmě je toho mnohem více, co bychom mohli na cestě navštívit, ale vše se bude odvíjet od času, počasí a společné dohody.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Současný kurz je asi 10,5 Kč za 1 TL.

Ubytování

Homole u města Göreme

Homole u města Göreme

Ubytování budeme řešit vždy až podle toho, v jaké destinaci se budeme zrovna nacházet. Každý si až na výjimečné případy bude moci vybrat podle svého gusta. Někdo má hold rád postel s nebesy a někdo skutečné nebe nad hlavou. Během pobytu v horách budeme spát i ve vlastních stanech, takže karimatky a spacáky s sebou.

Ceny ubytovacích variant jsou následující:

 • Stan – 50 Kč / noc
 • Bungalov – 200-250 Kč
 • Hotel, hostel, penzion – 250-350 Kč
 • V případě pozvání k někomu z místních obyvatel je dobrovolné nebo na dohodě.
 • Pod širákem – zdarma

Strava

Někdy pojíme i takto u místních

Někdy pojíme i takto u místních

Budeme se většinou stravovat na ulici nebo v malých levných lokantách, takže cenově vás strava tady vyjde rozhodně o něco levněji než u nás doma. Můžete si zvolit i možnost nákupu v marketu, kde nakoupíte velmi levně a občas bude možné si i uvařit. Pokud však budete chtít vyzkoušet i lepší podniky, tak počítejte s tím, že se vám dovolená zbytečně prodraží a to hlavně v případě, že si budete chtít dát nějaký ten doušek alkoholu.

Veškeré ceny jsou jen orientační, protože finální cena se odvíjí od lokality, kvalitě nabízených služeb, zda je sezona či ne a v poslední řadě hlavně na schopnosti smlouvat. Levnější cena je ta z ulice a dražší je spíše cena v restauracích.

 • chleba – 20 Kč / k jídlu většinou zdarma
 • voda velká – 10 Kč / k jídlu většinou zdarma
 • čaj – 5 / 20 Kč
 • kafé – 25 / 50 Kč
 • polévka – 20 / 30 Kč
 • pivo – 40 / 70 Kč
 • jídlo ze stánku na ulici (např. kebab) – 50-90 Kč
 • jídlo v restauraci – od 90 Kč

Doprava

I takhle se dá jezdit

I takhle se dá jezdit

Do Turecka poletíme buď z Prahy, Mnichova, Budapešti nebo z Vídně.

Odhad ceny zpáteční letenky je 4000-5500 Kč. Do všech těchto měst je možné se dostat autobusem nebo vlakem. Ceny za zpáteční jízdenku jsou kolem 1000-1500 Kč.

Po samotném Turecku pak můžeme cestovat buď v zapůjčeném autě nebo kombinovat bus, vlak a někdy se dá sehnat levně i letenka. Autobusy na delší tratě svou kvalitou předčí služby Student agency a ceny se pohybují zhruba kolem 1 Kč / km. Vlaková síť je velmi malá a vlaky jsou dost často přeplněné, takže je nutné rezervovat místenku předem. Proto tuto alternativu nedoporučuju. Leteckych společností je v zemi spousta a při troše štěstí vyjde někdy letecká doprava podstatně lépe než bus.

Pokud budeme v menší skupince můžeme zkusit využít i místní stop. Letos jsem si znovu prověřil, že ještě stále funguje a že je zdarma. Za 3000 km stopem po Turecku jsem nezaplatil ani korunu.

 • Zapůjčení auta – 600-1200 Kč / den podle stáří, objemu, velikosti a místa navrácení
 • Benzín – kolem 45 Kč za litr
 • Nafta – 40 Kč za litr

Je možné půjčit i auto na plyn, který vyjde nejlevněji, ale dost často jsou auta na plyn stará a tak je zase vyšší spotřeba.

Ostatní, co by vás mohlo ještě zajímat

Vodopády Muradiye

Vodopády Muradiye

Turecko je pro naše občany bezvízovou zemí.

Internetové kavárny a bankomaty najdete téměř v každém městě.

Platební karty lze použít téměř u všech obchodníků, jen je lépe se předem zeptat, aby se předešlo případnému nedorozumění.

Platit můžete jak v místní měně tak dost často i v eurech, ale v tom případě počítejte s velmi nevýhodným kurzem.

Zásuvky jsou dvoukolíkové a napětí 220 V. Nemají tedy nulák, ale jinak je lze bez problémů použít i bez redukce.

A proč tedy doporučujeme navštívit Turecko s námi?

Při cestě narazíme na mnoho milých lidí

Při cestě narazíme na mnoho milých lidí

Laky navštívil tuto zemi poprvé asi před 15 lety a hned si ji zamiloval. Trávil tady spoustu času a dokonce si tu našel dočasně i partnerku pro život. Bohužel rodina tomuto svazku příliš nepřála, a tak se bohužel museli po čase rozejít. Zůstali však nadále přáteli a Laky se díky tomu naučil i docela obstojně turecky a lehce nakoukl i pod pokličku místních zvyků a zákonitostí.

Na svých toulkách poznal spoustu zajímavých míst a lidí a díky svému vztahu k místnímu obyvatelstvu si tu vytvořil i dobré zázemí a dokonce byl přijat jako člen v jedné turecké rodině. Ostatní vám už poví sám na případném setkání před samotnou cestou.

Na závěr trocha počtů

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 25 000 Kč za 14 dní pobytu. Jsme tedy mnohem levnější než jiné CK, které pořádají podobné zájezdy do této destinace. Osobně máme ale zkušenosti, že účastníci utratí podstatně méně.

Lakyho letos dokonce vyšel 21 denní, 3000 kilometrů dlouhý výlet do této části země jen 3500 Kč plus 4500 Kč za letenku. Celkem tedy 8000 Kč včetně všech dárků domů. To je ale už extrém, protože celou cestu absolvoval stopem, spal u místních domorodců nebo pod širákem, pil vodu z bystřin a jedl, co mu kdo dal nebo co si utrhl na stromě. Oněch 3500 Kč utratil za dárky své rodině a pivo.

Ale nebojte takové cesty vás samozřejmě ušetří. Možná se někomu z vás takový způsob cestování natolik zalíbí, že by to chtěl časem zkusit stejně jako Laky. 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.

[social4i size=“small“ align=“float-left“]