Termín: září 2015, 9-16 dní
Počet účastníků: 4-8 + 1 průvodce
Průvodce: Petr „Laky“ Kaleta
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 7 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do lezeckých oblastí Turecka

Turecko je obrovská země, kde na každém kroku narazíte nejen na nějaký objekt dávné historie, ale  také na svých cestách míjíte nádhernou přírodu. Protože se náš průvodce Laky již více než 15 let věnuje skalnímu lezení, rozhodli jsme se vám v jeho doprovodu ukázat nejen krásy Turecka, pohostinnost místních obyvatel, ale poznat blíže turecké lezecké oblasti.

Kuşadası

Pojďme se teď spolu podívat, co na svých toulkách můžete všechno poznat a zažít.

 • Kaynaklar – druhá největší lezecká oblast v Turecku, přes 170 lezeckých cest obtížnosti 4+ až 7a+
 • Izmir – milionové město na pobřeží Egejského moře. Jsou zde údajně nejkrásnější ženy z celého Turecka. Také se ale říká, že se nemá v Izmiru nikdy věřit právě těmto ženám a počasí.
 • Kusadasi – město zvané „Ptačí ostrov“. Odpočinkové letovisko, v jehož okolí se nachází spousta pláží a historických a přírodních památek (Efes, Artemidin chrám, Herakleya, Jeskyně sedmi spáčů, NP Dilek, Didim a další)

Izmir

Kdo by se chtěl v této části Turecka zdržet více než 9 dnů, nabízíme možnost seznámit se i s největší oblastí skalního lezení v Turecku Geyikbayiri, kde se nachází přes 700 lezeckých cest obtížnosti 4+ až 8a až 40 m vysokých.

Další program si uděláme takový, na co budeme mít jako skupinka chuť. Nabízí se například:

 • městečko Selçuk, jehož hlavní atrakcí je hrad Svatého Jana
 • nádherné písečné a palmové pláže v Pamucaku
 • Pamukkale, tzv. Bavlněný hrad známý svými travertinovými jezírky s horkými prameny, nad nimiž se nachází zříceniny starého římského města Hieralipole s velkým amfiteátrem a nekropolí

Samozřejmě vše se bude odvíjet podle počasí a toho, na čem se spolu domluvíme. Vzhledem k tomu, že vám chceme dát (mimo poznávací části) také volný prostor pro samotné zdolávání skalních masívů, budeme po celou dobu sledovat předpověď na jednotlivé dny, abychom co nejpestřeji využili veškerý čas strávený v této nádherné oblasti.

Protože předpokládáme, že na této expedici budou s námi hlavně nadšenci pro skalní lezení a možná i někteří, kteří o něčem takovém teprve sní, tak vám po ruce bude zkušený průvodce, který vám v případě zájmu zodpoví vaše dotazy týkající se lezeckých aktivit.

Geyikbayiri

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si budou účastníci platit sami, a proto níže  uvádíme jejich obvyklé ceny.

Držitelé permanentek lezeckého centra Smíchoff mají nárok na 10% slevu, kterou nelze kombinovat s dalšími slevami.

Současný kurz je přibližně 10,5 Kč za TL

Ubytování

Taková normální turecká rodinkaUbytování budeme řešit vždy až podle toho, v jaké destinaci se budeme zrovna nacházet. Každý si až na výjimečné případy bude moci vybrat podle svého gusta. Někdo má rád postel s nebesy a někdo skutečné nebe nad hlavou. Během pobytu v horách budeme spát ve vlastních stanech, takže karimatky a spacáky s sebou. Předpokládám, že první a poslední noc strávíme v levném hotýlku ve městě Izmir a jednu či dvě noci se ubytujeme v hotelu v malém městečku Kuşadası, kde si zrelaxujeme svá znavená těla po trecích a vašich lezeckých aktivitách.

V případě 16-ti denního pobytu a návštěvy lezecké oblasti Antalye, budeme asi čtyři noci ubytováni v kempu v Geyikbayiri a jednou v penzionu v Antalyi.

Ceny ubytovacích variant jsou následující:

 • Stan v lezecké oblasti Kaynklar – zdarma
 • Stan v oblasti Geyikbayiri asi 180 Kč/os., bungalov od 650 Kč/os.
 • Hotel, hostel, penzion – 250-390 Kč/os.
 • V případě pozvání k někomu z místních obyvatel je dobrovolné nebo na dohodě.
 • Pod širákem – zdarma

Celková částka za ubytování při 9 denní expedici by neměla překročit v případě kombinace stan a 3x ubytování v oblasti Izmiru a Kuşadası 1500 Kč. Při 16 denní expedici musíme připočíst přibližně 1000 Kč za 4 noci ve stanu v některém z kempů a 500 Kč za penzion v Antalyi. Tj. celková částka za 16 denní pobyt by neměla přesáhnout 3000 Kč.

Strava

Saçtava, jedno z výborných tureckých jídelBudeme se většinou stravovat na ulici nebo v malých levných lokantách, které si představte jako naše bufety či stánky rychlého občerstvení, takže cenově vás strava tady vyjde rozhodně o něco levněji než u nás doma. Můžete si zvolit i možnost nákupu na trhu, kde nakoupíte velmi levně a občas bude možné si i uvařit. Pokud však budete chtít vyzkoušet i lepší podniky, tak počítejte s tím, že se vám dovolená zbytečně prodraží a to hlavně v případě, že si budete chtít dát nějaký ten doušek alkoholu.

Obecně jsou v oblasti Geyikbayiri, kam se dostaneme v případě 16-ti denní expedice ceny vyšší než v oblasti Kaynaklar.

Veškeré ceny jsou orientační, protože finální cena se odvíjí od lokality, kvalitě nabízených služeb, zda je sezona či ne a v poslední řadě hlavně na schopnosti smlouvat. Levnější cena je ta z ulice a dražší je spíše cena v restauracích.

 • chleba – 20 Kč / k jídlu většinou zdarma
 • voda velká – 10 Kč / k jídlu většinou zdarma
 • čaj – 5 / 20 Kč
 • kafé – 25 / 50 Kč
 • polévka – 20 / 30 Kč
 • pivo – 40 / 70 Kč
 • jídlo ze stánku na ulici (např. kebab) – 50-90 Kč
 • jídlo v restauraci – od 90 Kč

Celkově bychom za stravu během 9 denní expedice neměli utratit více než 3000 Kč a během 16 denní 5000 Kč.

Doprava

Do Turecka poletíme buď z Prahy, Mnichova, Budapešti nebo z Vídně. Odhad ceny zpáteční letenky je 4000-5500 Kč. Do všech těchto měst je možné se dostat autobusem nebo vlakem. Ceny za zpáteční jízdenku jsou kolem 1000-1500 Kč.

Po samotném Turecku pak budeme cestovat buď v dolmuši (turecká obdoba minibusu) nebo autobusem. Autobusy na delší tratě svou kvalitou předčí služby Student agency a ceny se pohybují zhruba kolem 1 Kč / km. Někdy se dá levně sehnat i letenka. Za místní dopravu bychom neměli při 9 denní expedici utratit více než 2000 Kč a při 16 denní 3000 Kč.

Ostatní, co by vás mohlo ještě zajímat

Turecko je pro naše občany bezvízovou zemí.

Internetové kavárny a bankomaty najdete téměř v každém městě.

Platební karty lze použít téměř u všech obchodníků, jen je lépe se předem zeptat, aby se předešlo případnému nedorozumění.

Platit můžete jak v místní měně tak dost často i v eurech, ale v tom případě počítejte s velmi nevýhodným kurzem.

Zásuvky jsou dvoukolíkové a napětí 220 V. Nemají tedy nulák, ale jinak je lze bez problémů použít i bez redukce.

A proč tedy doporučujeme navštívit Turecko s námi?

Při cestě narazíme na mnoho milých lidí

Laky navštívil tuto zemi poprvé asi před 15 lety a hned si ji zamiloval. Trávil tady spoustu času a dokonce si tu našel dočasně i partnerku pro život. Bohužel rodina tomuto svazku příliš nepřála, a tak se bohužel museli po čase rozejít. Zůstali však nadále přáteli a Laky se díky tomu naučil i docela obstojně turecky a lehce nakoukl i pod pokličku místních zvyků a zákonitostí.

Na svých toulkách poznal spoustu zajímavých míst a lidí a díky svému vztahu k místnímu obyvatelstvu si tu vytvořil i dobré zázemí a dokonce byl přijat jako člen v jedné turecké rodině. Ostatní vám už poví sám na případném setkání před samotnou cestou.

Na závěr trocha počtů

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto lezeckou a poznávací expedici nepřevýší 22 000 Kč za 9 dní pobytu a 26 000 Kč za 16 dní pobytu. Jsme tedy mnohem levnější než jiné CK, které pořádají podobné zájezdy do této destinace. Osobně máme ale zkušenosti, že účastníci utratí ještě méně.

Lakyho letos dokonce vyšel 21 denní, 3000 kilometrů dlouhý výlet do této části země jen 3500 Kč plus 4500 Kč za letenku. Celkem tedy 8000 Kč včetně všech dárků domů. To je ale už extrém, protože celou cestu absolvoval stopem, spal u místních domorodců nebo pod širákem, pil vodu z bystřin a jedl, co mu kdo dal nebo co si utrhl na stromě. Oněch 3500 Kč utratil za dárky své rodině a pivo.

Ale nebojte, takové cesty vás samozřejmě ušetří 🙂 Možná se někomu z vás takový způsob cestování natolik zalíbí, že by to chtěl časem zkusit stejně jako Laky.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.

[social4i size=“small“ align=“float-left“]