Termín: není stanoven, cca 13-14 dní
Počet účastníků: 7-10 + 1 průvodce
Průvodce: Ivan Ryška
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice východního Turecka, aneb putování zaniklými královstvími východní Anatolie ve stínu Araratu

Když se řekne Turecko, většina lidí si představí pláže a resorty na pobřeží, východ země je však úplně jiný svět. Nekonečné anatolské pláně s ovcemi, divoké hory, minimum turistů a hlavně všudypřítomná historie.

Centrum starobylé Šanliurfy se svými čajovnami při západu slunce

Centrum starobylé Šanliurfy se svými čajovnami při západu slunce

Tato oblast byla srdcem řady středověkých křesťanských království Gruzínů, Arménů i křižáků a právě jejich pozůstatky budeme objevovat. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci islámských památek, u syrských hranic se ponoříme do ulic městeček jako z pohádek Tisíce a jedné noci.

  • Budeme obdivovat pozůstatky bývalého arménského hlavního města Ani ztraceného v anatolských pláních, pohádkový palác Izáka Paši s výhledem na Ararat v Dogubayazitu a ruiny města Van pod proslulou Vanskou skálou. Poblíž Vanu se také zastavíme na ostrově Akdamar, na kterém se nachází jeden z nejkrásnějších dochovaných arménských kostelů.
  • Od jezera Van vystoupáme do kráteru vyhaslé sopky Nemrut Dagi a poblíž Malatye prozkoumáme vrchol hory Nemrut Dagi (jiná hora) s hrobkou a monumentálními hlavami bohů a králů. U jezera Van podnikneme túru mezi zapadlými vesničkami a poté dojedeme do jednoho z nejodlehlejších tureckých městeček Bahçesaray, kde vyrazíme na další výšlap v okolí krásných hor.
  • Mardinu se seznámíme s místní dosud živoucí křesťanskou komunitou, ochutnáme skvělé lokální víno a podíváme se do křesťanského kláštera, který vyrostl na ruinách antického chrámu.
  • Šanliurfě poblíž syrských hranic nasajeme orientální atmosféru na chaotickém bazaru provoněném kebabem, vystoupáme na monumentální pevnost nad městem a budeme hledat křižácké kostely ztracené ve spleti úzkých uliček.
  • Expedici zakončíme v Istanbulu, kde navštívíme chrám Hagia Sophia, byzantské cisterny, osmanské mešity a budeme se kochat výhledy na Bospor z parku obklopujícího bývalý palác sultánů Topkapi.

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

Krásně dochovaný arménský kostel na ostrovu Akdamar na jezeře Van

Krásně dochovaný arménský kostel na ostrovu Akdamar na jezeře Van

  • V případě zájmu můžeme v okolí Karsu navštívit celou řadu dalších arménských kostelů a hradů, které jsou roztroušené po okolních vesnicích.
  • Ve Vanu se můžeme podívat do chovné stanice bizarních (avšak roztomilých) vanských koček, které mají každé oko jiné barvy.
  • U vanského jezera můžou milovníci architektury navštívit středověký hřbitov v Ahlatu, kde osmané vytesali své náhrobky po vzoru arménských chačkarů a pak pokračovat do historického městečka Bitlis.
  • Okolí Šanliurfy nám nabídne celou řadu možností k jednodenním výletům. Můžeme navštívit městečko Harran s domy připomínajícími včelí úly nebo prehistorickou svatyni Gobekli Tepe, která svou existencí popírá neolitickou revoluci.
  • Cestou do Istanbulu se lze zastavit u moře v Kizkalesi, kde je kromě příjemné pláže i řada arménských a římských památek.
Velbloudi a ruiny univerzity poblíž městečka Harran u syrských hranic

Velbloudi a ruiny univerzity poblíž městečka Harran u syrských hranic

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

O levné a poměrně příjemné hotely není na východě Turecka nouze. V historických městech se alespoň jednou ubytujeme v tzv. konaku, původně velkém osmanském kupeckém domě, který byl přeměněn na hotel. Tato možnost ubytování nabízí nevšední zážitek a obvykle i velmi bohatou tradiční tureckou snídani. Noc v hotelu v této oblasti obvykle vychází na zhruba 300 Kč na osobu.

Celkové náklady na ubytování by neměly překročit 5 000 Kč.

Strava

Barvy (a chutě) chaotického bazaru v Šanliurfě

Barvy (a chutě) chaotického bazaru v Šanliurfě

Východ Turecka představuje opravdový kulinářský zážitek a mix vlivů všech okolních států. Kromě nejrůznějších variant kebabů a různých druhů pečeného masa nabízí i řadu skvělých bezmasých jídel. Na své si přijdou i milovníci sladkostí, mnozí tvrdí, že je zde nejlepší baklava z celého Turecka.

Restaurace s lokálním jídlem jsou všudypřítomné, stejně tak jako čajovny. Ceny jídel jsou díky vysoké inflaci nízké, rámcově lze počítat s polovinou ceny běžné u nás. Ceny alkoholu jsou nicméně nepatrně vyšší a o ty je třeba individuální náklady navýšit.

Denní náklad na jídlo nebude převyšovat 500 Kč, celkově tedy za jídlo utratíme nejvýše 8 000 Kč.

Doprava

Do Istanbulu poletíme z Prahy nebo z Vídně. Následně se vzduchem přesuneme ještě jednou, abychom ušetřili čas při cestě na východ Turecka. Z Karsu pak již budeme pokračovat po zemi.

Turecko disponuje kvalitními silnicemi a širokou nabídkou příjemných dálkových autobusů, takže i delší přesuny nepředstavují nepohodlí. Pro úsporu času je možno využít i nočních dálkových autobusů.

Cena veškerých letenek by neměla překročit 8 000 Kč, na přesuny autobusy po zemi by mělo stačit 5 000 Kč.

Ostatní výdaje

Vstupy na památky – vstupenky jsou obecně levné, cena zpravidla nepřekročí 150 Kč ani u těch nejznámějších památek. Jedinou výjimku tvoří Istanbul, kde jsou ceny vyšší. Celkové náklady na vstupy by neměly překročit 2 000 Kč.

Výlet do Národního parku Nemrut Dagi je vzhledem k jeho poloze lepší udělat v rámci organizované skupiny, což nám umožní navštívit cestou několik dalších míst a vyřeší otázku dopravy. Cena by měla být do 1 500 Kč na osobu.

Vízum

Pro vstup do Turecka není po občanech ČR vyžadováno vízum, stačí platný pas.

Očkování

Turecko po turistech nevyžaduje žádné očkování a obecně představuje bezpečnou destinaci, je však možné zvážit očkování proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Také doporučujeme zkontrolovat, zda máte platné očkování proti tetanu. Každý účastník by měl svoji individuální situaci konzultovat se svým lékařem.

Náročnost

Tato expedice nebude fyzicky náročná, z velké části půjde především o pohyb ve městech. V případě návštěvy národních parků se bude jednat jen o kratší výlety, které nevyžadují mimořádnou fyzickou kondici. Lze očekávat, že ve městech denně nachodíme max. 10 km. Výlety v přírodě budou rovněž kratší (max. okolo 15 km), nicméně je třeba počítat s kamenitými cestami a určitým převýšením. Rozhodně však nepůjde o vysokohorskou turistiku.

Arménská pevnost nad městem Kars

Arménská pevnost nad městem Kars

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Klima ve východním Turecku je spíše kontinentálního charakteru, i během září lze tedy očekávat relativně vysoké teploty během dne (až k 30˚C) a chladnější noci (zejména v horských oblastech se mohou objevit i přízemní mrazíky). Srážky jsou zde v tomto období spíše výjimečné.

Bezpečnost

Stejně jako zbytek Turecka je i východ země velmi bezpečnou destinací. Jedinou nepříjemnost mohou na venkově představovat ovčáčtí psi, těm se však ve větší skupině snadno ubráníme.

Internet

Místní provozovatelé mobilních síti nabízí levné sim karty s předplaceným internetem, pokrytí signálem nepředstavuje problém ani na venkově. Např. Vodafone poskytuje turistické sim karty, na nichž je tarif s 15 GB dat za cca 300 Kč (včetně ceny sim karty). Ostatní operátoři mají podobné nabídky.

Ivan se na Turecko dlouhodobě specializuje a v součtu strávil v různých koutech této země takřka rok. Východ je jeho nejoblíbenější destinací, kam se opakovaně vrací a dokonale ji zná. Podělí se s Vámi o své znalosti místních dějin, kulturní postřehy a vždy bude moci nabídnout dostatek alternativ programu, pokud něco nepůjde podle plánu.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, stravy, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 43 500 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.