Termín: není stanoven, cca 19 dní
Počet účastníků: 6-11 + 1 průvodce
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: outdoor, autokempovací
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní body expedice na jihozápad USA

…aneb do země vyprahlých polopouští, hor a kaňonů

Expedice na jihozápad USA nás zavede do jednoho z nejkrásnějších koutů světa, ve kterém hrají prim vyprahlé polopouště s ikonickými skalními útvary, červenooranžové hory a impozantní kaňony. Zeleně si užijeme dostatek při prozkoumávání národního parku Yosemite, kde nám při pohledu na úchvatná panoramata spadne čelist… Ze spanilé jízdy nás vytrhne až divoké pouštní městečko Las Vegas.

Slavný Horseshoe Bend na řece Colorado

Slavný Horseshoe Bend na řece Colorado

Trasa expedice povede po čtyřech státech USA – Utah, Kalifornie, Arizona a Nevada a je zaměřena na poznávání přírodních krás regionu.

 • Yosemite National Park – při krátkých pěších túrách budeme s údivem pozorovat vysoké štíty El Capitana a vyhlížet dalekohledem lezce, kteří se pokouší zdolat třeba slavnou cestu The Nose. Pozornosti nám určitě neunikne Half Dome tyčící se nad yosemitským údolím.
 • Grand Canyon National Park – navštívíme bez nadsázky jeden z nejúžasnějších přírodních skvostů na světě, který překvapí nejen svými červenými a zlatavými odstíny, ale především svojí velikostí – na délku měří 445 km. Západ slunce nad kaňonem do konce života nezapomenete.
 • Zion National Park – v oblíbeném národním parku se během pěších túr zamilujeme do jeho masivních skalních stěn načervenalé barvy, hlubokých údolí a kaňonů a dechberoucích výhledů.
 • Las Vegas přezdívané „Město hříchu“, bude fata morganou v nevadské poušti. Po „Stripu“ dojdeme k pařížské „eiffelovce“, egyptské pyramidě – to vše jako dekorace největších hotelů světa.

 

Podzimní nálada v NP Yosemite

Údolí NP Yosemite

Tato oblast nabízí opravdu plno přírodních atrakcí. Co vše se nám podaří navštívit nebo uskutečnit z vedlejších bodů níže bude tak především záviset na našich časových možnostech a prioritách, které si společně zvolíme.

V národních parcích budeme provozovat „autoturistiku“, tzn. že se budeme přesouvat pronajatými automobily a kombinovat to s krátkými pěšími výlety po parku. Většina výletů bude na 1-3 hodiny a nebude se jednat o těžké výšlapy.

Výjimkou může být snad jen vyhlídka Angel’s Landing v Zionu, na tento trek je nutné mít trochu štěstí a získat permit. Jedná se o půldenní výlet, kde se vystoupá z údolí až na vyhlídku, kterou vidíte níže. Absolvování bude dobrovolné a kdo se na to nebude cítit, může si udělat jednodušší alternativní výlet.

Výhledy v NP Zion

Výhledy v NP Zion

Dále dle společné dohody můžeme podniknout například:

 • Projedeme se tramvají po strmých ulicích San Francisca, projedeme se i po mostu Golden Gate a fakultativně navštívíme i věznici Alcatraz.
 • Návštěva dalších národních parků jako je Bryce Canyon, Arches, Canyonlands, Death Valley (Mrtvé údolí) nebo Capitol Reef.
 • Skalní formace v Monument Valley v indiánské rezervaci kmene Navajo, můžeme se dozvědět i něco o indiánské kultuře.
 • Slavný zákrut řeky Colorado zvaný Horseshoe Bend, neboli Koňská podkova.
 • Vycházka úzkým kaňonem Antelope Canyon nebo podobným.
 • Návštěva opuštěných měst, ze kterých se typicky lidé odstěhovali po dokončení těžby zlata nebo jiných nerostů.
 • Prohlídka vodní přehrady Hoover Dam postavené na řece Colorado ve 30. letech.

 

Vítejte v Las Vegas

Vítejte v Las Vegas

Naše expedice bude především o návštěvě ikonických míst, která známe z filmů a pohlednic, ale nebude to jen poznávačka z auta, budeme i chodit. Prostředí národních parků k tomu přímo vybízí! Fyzická náročnost tras bude určena zdatností skupiny, ale čekejte pohodové a kratší trasy.

Kdo rád fotí, určitě si z cesty odveze povedené snímky. Průvodce Honza Miřacký je také fotograf zaměřující se na cestovatelskou a krajinářskou fotografii a rád se s vámi podělí o své znalosti. Navíc je cesta koncipovaná, aby fotografům „hrála do karet“ a aby nefotografy jejich focení neobtěžovalo. Na několika místech, kde to opravdu stojí za to, pojedeme všichni na východ či západ slunce. Ostatní východy a západy slunce budou dle zájmu účastníků a jen dobrovolně.

Co o expedici na jihozápad USA říkají naši účastníci?

Spojené státy (a hlavně jejich jihozápadní část) pro mě vždycky byly vysněnou destinací, takže tato expedice byla jasnou volbou. A realita? Předčila všechna očekávání! Johnny (ačkoliv tam také byl poprvé) se role průvodce zhostil perfektně a kromě turisticky vyhlášených cílů nám ukázal i místa méně známá, ale o to ještě kouzelnější. A když k tomu přidáte ještě super partu a skvělý počasí, tak máte dovolenou snů 🙂

Kateřina Swólová

Se Zirhamií jsem jela poprvé a už nyní vím, že někdy opět pojedu. Styl tohoto cestování mi maximálně vyhovoval. Sice jsme jeli jako parta lidí, ale individuálním plánům se meze nekladli a šlo se na všem domluvit. Já, jako nefotografka, jsem se na expedici naučila některé fotografické fígle a naučila jsem se koukat na svět /fotku jinýma očima a za to vděčím Honzovi .
Velmi jsem ocenila znalost dané lokality, kterou Honza měl dobře zmáknutou i přesto, že tuto expedici jel poprvé.

Lenka Šlehoverová

Reference dalších účastníků minulých expedic na jihozápad USA naleznete zde.

Covid-19

K 11. květnu 2023 je povinnost očkování proti covid-19 zrušena a cestovat do USA lze bez omezení.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinu času budeme spát ve stanech v kempech. Kempování nadivoko není povoleno. Některé kempy mají zázemí se sprchami a jiné jsou opravdu jen na postavení stanů. My budeme preferovat ty vybavené. Stany si povezeme své a budeme je ve skupině sdílet dle předchozí domluvy.

Ceny se pohybují okolo 15-20 USD za místo na kempování (typicky se tam vejdou dva stany), ale na exponovaných místech v národních parcích zaplatíme až 30 USD za plac. Za sprchy se většinou platí zvlášť.

Tak tohle by šlo, co říkáte? :-) Výhled ze stanu na Monument Valley

Tak tohle by šlo, co říkáte? 🙂

Hledání ubytování bude někdy dobrodružství samo o sobě. Některé kempy nepřijímají rezervace a jiné jsou vyprodané i více než půl roku dopředu.

Bude-li to z nějakého důvodu nutné, můžeme využít i ubytování v nějakém motelu u silnice, kde se dá sehnat ubytování za cenu kolem 800-1500 Kč. Nicméně v nákladech počítáme s tím, že v hostelu či hotelu budeme spát jen po příletu v San Franciscu a před odletem v Las Vegas. V těchto městech očekávejte ceny ubytování mezi 1200-1700 Kč.

Předpokládáme, že za dobu expedice se budou náklady na ubytování pohybovat okolo 6500 Kč.

Strava

Pravý americký burger

Pravý americký burger

Během expedice se budeme převážně stravovat vařením na plynových vařičích, ale čas od času si zajdeme někam na dobrý hamburger s hranolkami nebo klasický americký sendvič. Kdo má rád maso, určitě bude mít možnost vyzkoušet i šťavnatý T-bone steak.

Západ USA je známý pro své kalifornské víno, které si můžeme sami odegustovat během cesty. Stranou nezůstanou ani milovníci piva a jeho rozličných druhů. V tomto regionu se těší velké oblibě řemeslné mikropivovary a my si určitě někam na pivo také zajdeme. Asi i víckrát 🙂

Jídlo si nakoupíme na místě, z ČR nic vozit nebudeme. Rozdíly cen nejsou výrazné. Během cesty budeme zásoby doplňovat v různých supermarketech či outdoorových obchodech, kde mají dehydratované jídlo, které je velice jednoduché na přípravu. Stačí ho jen zalít teplou vodou, navíc chuťově není špatné.

Níže uvádíme některé orientační ceny:

 • menu v restauraci s rychlým občerstvením – 12-15 USD
 • oběd v restauraci s nápojem – 20 USD; samotný steak začíná na 24 USD
 • jedna porce dehydratovaného jídla – 9-13 USD
 • sendvič – 6 USD
 • hot dog – 7 USD
 • 1,5 l vody – 50 centů
 • 0,5 l piva v obchodě/restauraci – 3 USD / 5-8 USD
 • káva – 3-4 USD

Očekáváme, že s denním rozpočtem 30 USD utratíme za stravování cca 570 USD, tj. asi 13 tis. Kč. V ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, o které musí každý účastník expedice svůj rozpočet navýšit. Stejně tak si připravte pár tisíc navíc pokud opravdu rádi jíte nebo jíte často.

Doprava

Na západ USA poletíme z Prahy nebo při výrazné ekonomické výhodnosti z některého z okolních letišť jako je Vídeň, Berlín, apod. Standardní cena letenky z Prahy do San Francisca a zpátky z Las Vegas se pohybuje okolo 20 – 25 tis. Kč.

Čím dříve budeme mít sestavenou expediční skupinu, tím více času budeme mít na číhání po výhodných letenkách.

Řízení na jihozápadě USA na manévrování volantem příliš náročné nebude

Řízení na jihozápadě USA na manévrování volantem příliš náročné nebude

Na místě si půjčíme jednosměrně tři pohodlná osobní auta třídy minivan (např. Dodge Caravan a podobné), které po sklopení třetí řady sedadel nabízejí dostatek místa pro naše batohy a kempovací náčiní. Každé auto bude mít dva řidiče z řad účastníků, kteří se budou v řízení střídat. Řidiči musí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz, jehož vyřízení stojí 50 Kč.

Expedice po národních parcích jihozápadu USA bude náročná z pohledu ujetých vzdáleností. Celkem během našeho roadtripu najedeme okolo 4500-5000 km. U delších přejezdů budeme v autě trávit i více než čtyři hodiny, ale těch bude méně než pět. Navíc se většinou bude na co dívat, tak nemusíte zoufat 🙂

Půjčení auta na 18 dní s pojištěním a příplatkem za druhého řidiče vyjde cca na 45-55 tis. Kč, při obsazení auta čtyřmi lidmi to vychází na 11-14 tis. Kč na osobu. Náklady na projetý benzín za auto počítáme okolo 17,5 tis. Kč za auto, při obsazení auta čtyřmi lidmi je to cca 4500 Kč/osobu.

Celkové náklady na dopravu na místě odhadujeme na 18 tis. Kč na osobu za předpokladu obsazení aut čtyřmi osobami.

Ostatní výdaje

 • Vstupy do národních parků, rezervací, apod. – cca 35 USD
 • Prohlídka kaňonu u Page – 45 USD za poznávací tour, 125 USD za fotografickou tour
 • projížďka historickou tramvají v San Franciscu – 8 USD
 • Parkovné – cca 20 USD
 • Fakultativní let vrtulníkem nad Grand Canyonem – cca 250 USD
 • Fakultativní výlet na Alcatraz – 45-55 USD
Abstrakce vytvořené přírodou v Antelope Canyonu

Abstrakce vytvořené přírodou v Antelope Canyonu

Víza

Pro vstup na území USA bude potřeba zařídit povolení ESTA. Se zařízením povolení ESTA vám rádi pomůžeme.

Kdo cestoval po roce 2011 do Íránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Libye, Somálska nebo Jemenu (např. na Sokotru), nemůže zažádat o povolení ESTA, ale bude si muset na ambasádě v Praze zažádat o vízum typu B-2 za 160 USD, které platí 10 let.

Monument Valley

Monument Valley

Počasí

Počasí v červnu na jihozápadě Spojených států je vhodné pro cestování a kempování. Většinu času bude kolem 22-30°C, v nejteplejším místě (Death Valley) může teplota přesáhnout i 40°C. Naopak v horách nebo na náhorních plošinách bude noční teplota i okolo 8°C. Pršet by mělo jen zcela minimálně.

NP Bryce Canyon

NP Bryce Canyon

Očkování

Žádné očkování není potřeba. Ale zkontrolujte si, že máte platné očkování proti tetanu.

Náročnost

Expedici po národních parcích USA charakterizujeme jako outdoorovou autokempovací expedici. Je potřeba počítat s tím, že při přesunech strávíme 3-4 hodiny v autě. Také podnikneme několik krátkých treků v národních parcích, které budou žádat běžnou fyzickou kondici.

Podaří-li se nám sehnat permit, nejnáročnější aktivitou bude výšlap na Angel’s Landing v Zionu. Jedná se o 9 km trek, během kterého nastoupáme 450 výškových metrů. Lidem s běžnou fyzickou kondicí nebude činit obtíže, jen se trochu opotíme.

Obecně by účastník této expedice měl být schopen unést zátěž 8 kg na 15 km ve zvlněném terénu. Také se očekává schopnost pohybovat se po vyznačených cestách.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. V každém případě, si účastník může na místě sjednat služby místního horského průvodce. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v oblastech, kde žijí medvědi, proto budeme dbát místních doporučení, abychom rizika problémů minimalizovali. Existuje i teoretická šance se setkat s pumou, ale to bychom museli mít opravdu hodně štěstí.

V pouštních oblastech žijí nebezpečná zvířátka jako jsou jedovatí hadi, stonožky, pavouci nebo štíři.

Známým nebezpečím v zemi kaňonů jsou tzv. flash floods, neboli bleskové záplavy, kdy se zničehonic přiřítí záplavová vlna, i když v místě žádné srážky nebyly. Voda totiž putuje třeba ze 100 km vzdálené oblasti, kde zapršelo. V potenciálně ohrožených oblastech jsou informační tabule, které na případné riziko upozorňují.

NP Grand Canyon

NP Grand Canyon

Internet

Dostupnost internetu je v USA obecně bezproblémová záležitost, nicméně je potřeba počítat s tím, že uprostřed ničeho (např. při přejezdu pouští) signál obvykle není. Pokud potřebujete např. kvůli práci či rodině být online, doporučujeme si po příletu obstarat místní SIM kartu s datovým balíčkem. Ceny nejsou nejpříznivější – cca 45 USD za neomezené volání a zprávy (v rámci Severní Ameriky) a 6 GB dat. Na hostelech je WiFi samozřejmostí, nabízejí ji i některé kempy, často ale za extra poplatek.


Honza Miřacký expedici na jihozápad USA průvodcoval v roce 2019 a těší se, že se do těchto končin zase po několika letech vrátí. Rád vám představí svá oblíbená místa v národních parcích a kdo bude chtít, může se s ním ponořit i do tajů fotografování.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, stravy, ubytování, letenky a místní dopravy, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 87 000 Kč. Navíc počítejte s fakultativními aktivitami (např. let helikoptérou, fotografická tour z kaňonu) a konzumací alkoholu. Podaří-li se nám koupit vhodně letenky, zajistit výpůjčku aut a každé auto obsadit čtyřmi účastníky, může se cena ještě příjemně snížit i o 5 tis. Kč.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásitČasto kladené otázky.