Termín: není stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš „Tomsa“ Hrnčíř
Náročnost: outdoor, autokempovací
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní body expedice na jihozápad USA

…aneb do země vyprahlých polopouští, hor a kaňonů

Expedice na jihozápad USA nás zavede do jednoho z nejkrásnějších koutů světa, ve kterém hrají prim vyprahlé polopouště s ikonickými skalními útvary, červenooranžové hory a impozantní kaňony. Zeleně si užijeme dostatek při prozkoumávání národního parku Yosemite, kde nám při pohledu na úchvatná panoramata spadne čelist… Ze spanilé jízdy nás vytrhne až divoké pouštní městečko Las Vegas.

Slavný Horseshoe Bend na řece Colorado

Slavný Horseshoe Bend na řece Colorado

Trasa expedice povede po čtyřech státech USA – Utah, Kalifornie, Arizona a Nevada a je zaměřena na poznávání přírodních krás regionu.

 • Yosemite National Park – několik dní budeme při pěších túrách s údivem pozorovat vysoké štíty El Capitana a vyhlížet dalekohledem lezce, kteří se pokouší zdolat třeba slavnou cestu The Nose. Pozornosti nám určitě neunikne Half Dome tyčící se nad yosemitským údolím a pokud budeme mít štěstí na povolení, tak se na něj vypravíme.
 • Grand Canyon National Park – navštívíme bez nadsázky jeden z nejúžasnějších přírodních skvostů na světě, který překvapí nejen svými červenými a zlatavými odstíny, ale především svojí velikostí – na délku měří 445 km. Západ slunce nad kaňonem do konce života nezapomenete.
 • Zion National Park – v oblíbeném národním parku se během pěších túr zamilujeme do jeho masivních skalních stěn načervenalé barvy, hlubokých údolí a kaňonů a dechberoucích výhledů.
 • Las Vegas přezdívané „Město hříchu“, bude fata morganou v nevadské poušti. Po „Stripu“ dojdeme k pařížské „eiffelovce“, egyptské pyramidě – to vše jako dekorace největších hotelů světa. Než se nadějeme, budeme už točit dolary v nablýskaném kasinu.

 

Podzimní nálada v NP Yosemite

Podzimní nálada v NP Yosemite

Rádi bychom aspoň u jednoho parku podnikli například dvoudenní trek s přespáním přímo v parku, ale vše se bude odvíjet od toho, zda se nám podaří v náporu ostatních turistů získat potřebné permity a místa v kempech. Nemůžeme to tedy slíbit, ale budeme se snažit, aby se nám to podařilo.

Tato oblast nabízí opravdu plno přírodních atrakcí. Co vše se nám podaří navštívit nebo uskutečnit z vedlejších bodů níže bude tak především záviset na našich časových možnostech a prioritách, které si společně zvolíme.

Výhledy v NP Zion

Výhledy v NP Zion

Dále dle společné dohody můžeme podniknout například:

 • Projedeme se tramvají po strmých ulicích San Francisca, projedeme se i po mostu Golden Gate a možná navštívíme i věznici Alcatraz.
 • Návštěva dalších národních parků jako je Bryce Canyon, Arches, Canyonlands nebo Death Valley (Mrtvé údolí).
 • Skalní formace v Monument Valley v indiánské rezervaci kmene Navajo, můžeme se dozvědět i něco o indiánské kultuře.
 • Dle počasí dvoudenní túra po stopách slavné Pacifické hřebenovky, 4 286km dlouhou trasu, která propojuje Kanadu s Mexikem, na které se seznámíme s velmi zajímavou komunitou a historií této legendární cesty. Přespíme ve stanu v divočině, stejně jako tisíce dobrodruhů, kteří se na tuto cestu každoročně vydávají.
 • Mojave National Preserve – to jsou písečné duny a ikonické kaktusové dřeviny Joshua tree (česky juka krátkolistá).
 • Slavný zákrut řeky Colorado zvaný Horseshoe Bend, neboli Koňská podkova.
 • Trek úzkým kaňonem Antelope Canyon nebo podobným.
 • Návštěva opuštěných měst, ze kterých se typicky lidé odstěhovali po dokončení těžby zlata nebo jiných nerostů.
 • Prohlídka vodní přehrady Hoover Dam postavené na řece Colorado ve 30. letech.

 

Vítejte v Las Vegas

Vítejte v Las Vegas

Naše expedice bude především o návštěvě ikonických míst, která známe z filmů a pohlednic, ale nebude to jen poznávačka z auta, budeme i chodit, protože prostředí národních parků k tomu přímo vybízí. Fyzickou náročnost tras určíme dle zdatnosti skupiny.

Co o expedici na jihozápad USA říkají naši účastníci?

Spojené státy (a hlavně jejich jihozápadní část) pro mě vždycky byly vysněnou destinací, takže tato expedice byla jasnou volbou. A realita? Předčila všechna očekávání! Johnny (ačkoliv tam také byl poprvé) se role průvodce zhostil perfektně a kromě turisticky vyhlášených cílů nám ukázal i místa méně známá, ale o to ještě kouzelnější. A když k tomu přidáte ještě super partu a skvělý počasí, tak máte dovolenou snů 🙂

Kateřina Swólová

Se Zirhamií jsem jela poprvé a už nyní vím, že někdy opět pojedu. Styl tohoto cestování mi maximálně vyhovoval. Sice jsme jeli jako parta lidí, ale individuálním plánům se meze nekladli a šlo se na všem domluvit. Já, jako nefotografka, jsem se na expedici naučila některé fotografické fígle a naučila jsem se koukat na svět /fotku jinýma očima a za to vděčím Honzovi .
Velmi jsem ocenila znalost dané lokality, kterou Honza měl dobře zmáknutou i přesto, že tuto expedici jel poprvé.

Lenka Šlehoverová

Reference dalších účastníků minulých expedic na jihozápad USA naleznete zde.

Kempování na Pacifické hřebenovce

Kempování na Pacifické hřebenovce

Covid-19

Dle informací z prosince 2021 platí povinnost očkování pro každého, kdo chce vstoupit na území Spojených států s výjimkou dětí pod 18 let a lidem, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů nechat naočkovat. Ke vstoupení na půdu USA je také potřeba negativní PCR test. Berte na vědomí, že podmínky vstupu se mohou ze dne na den měnit, o těchto změnách informovat průvodce informovat jednotlivé účastníky expedice prostřednictvím emailu.

Pravidla nošení respirátorů se liší dle země v Kalifornii se například musí nosit pouze ve veřejné dopravě, nemocnicích a školách. Informace budeme aktualizovat, s blížícím se datem expedice.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinu času budeme spát v kempech, které jsou ve Spojených státech v drtivé většině případů placené. Kempování nadivoko není povoleno. Některé kempy mají zázemí se sprchami a jiné jsou opravdu jen na postavení stanů. Stany si povezeme své a budeme je ve skupině sdílet dle předchozí domluvy.

Ceny se pohybují okolo 10-15 USD za místo na kempování (typicky se tam vejdou dva stany), ale na exponovaných místech v národních parcích zaplatíme až 20 – 26 USD za plac. Za sprchy se většinou platí zvlášť.

Tak tohle by šlo, co říkáte? :-) Výhled ze stanu na Monument Valley

Tak tohle by šlo, co říkáte? 🙂

Hledání ubytování bude někdy dobrodružství samo o sobě. Některé kempy nepřijímají rezervace a jiné jsou vyprodané i více než půl roku dopředu.

Jednou za čas můžeme využít i ubytování v nějakém motelu u silnice, kde se dá někdy sehnat ubytování za srovnatelnou cenu jako kemp. Budeme podobné nabídky vyhlížet.

Při návštěvě města můžeme zkusit městský kemp nebo hostel. Ceny se pohybují okolo 18-30 USD za osobu u dvojlůžkového pokoje, v San Franciscu se ceny za dormitory pohybují okolo 30 – 45 USD.

Předpokládáme, že za dobu expedice se budou náklady na ubytování pohybovat do 4500 Kč.

Strava

Pravý americký burger

Pravý americký burger

Během expedice se budeme převážně stravovat vařením na plynových vařičích, ale čas od času si zajdeme někam na dobrý hamburger s hranolkami nebo klasický americký sendvič. Kdo má rád maso, určitě bude mít možnost vyzkoušet i šťavnatý steak.

Západ USA je známý pro své kalifornské víno a stranou nezůstanou ani milovníci piva a jeho rozličných druhů. V tomto regionu se těší velké oblibě mikropivovary a my si určitě někam na pivo také zajdeme. Možná i víckrát 🙂

Zásoby na vaření si nakoupíme na místě, z ČR nutně nic vozit nebudeme. Rozdíly cen nejsou natolik jiné. Během cesty budeme zásoby jídla doplňovat v různých supermarketech.

Níže uvádíme některé orientační ceny:

 • menu v restauraci s rychlým občerstvením – 10 USD
 • oběd v restauraci s nápojem – 20 USD; samotný steak začíná na 24 USD
 • čínská instantní polévka – 50 centů
 • instantní těstoviny – 1 USD
 • 1 kg rýže – 2,50 USD
 • 500 g bochník chleba – 2 USD
 • sendvič – 5 USD
 • hot dog – 6 USD
 • 1,5 l vody – 40 centů
 • 0,5 l piva v obchodě/restauraci – 3 USD / 5-8 USD
 • káva – 3-4 USD

Očekáváme, že s denním rozpočtem 20 USD utratíme za stravování cca 440 USD, tj. asi 9500 Kč. V ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, o které musí každý účastník expedice svůj rozpočet navýšit.

Doprava

Na západ USA poletíme z Prahy nebo při ekonomické výhodnosti z některého z okolních letišť jako je Frankfurt, Vídeň, Berlín, apod. Standardní cena letenky Praha – San Francisco se pohybuje okolo 18 – 22 tis. Kč. Zkusíme i nějakou open-jaw variantu jako přílet do Las Vegas a odlet ze San Francisca, apod. Variant existuje hodně, proto nechme se překvapit, jaká bude situace v době, kdy budeme letenky kupovat.

Řízení na jihozápadě USA na manévrování volantem příliš náročné nebude

Řízení na jihozápadě USA na manévrování volantem příliš náročné nebude

Na místě si půjčíme jedno velké auto (9 či 15 míst), vypadá to nejspíše na Ford Transit XLT. Velikost auta přizpůsobíme finálnímu počtu účastníků, ale jsme si skoro jistí, že volná místa u této expedice nezbydou. Auto bude mít minimálně jednoho řidiče z řad účastníků, průvodce bude také řídit. Řidiči musí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz, jehož vyřízení stojí 50 Kč.

Expedice po národních parcích jihozápadu USA bude náročná z pohledu ujetých vzdáleností. Pokud zrovna nebudeme pár dní někde trekovat a budeme v autě, denně ujedeme cca 360 km, to jsou asi čtyři hodiny v autě denně. Většinou ale bude na co se dívat, tak nemusíte zoufat.

Půjčení auta na 3 týdny s pojištěním vyjde cca na 7000 Kč na osobu. Benzín počítáme okolo 3000 Kč na osobu. Velikost auta bude přímo úměrná k počtu přihlášených od pětimístného SUV, až po 15ti místný minivan, tak aby měl každý dostatek místa na nohy, zavazadlo a výhled na okolní scenérie.

Celkové náklady na dopravu na místě odhadujeme na v průměru 10 000 Kč na osobu.

Ostatní výdaje

 • Vstupy do národních parků, rezervací, apod. – cca 35 USD
 • Prohlídka Antelope Canyonu – 45 USD za poznávací tour, 110 USD za fotografickou tour
 • Prohlídka Monument Valley s Navajo Indiány – 80 USD
 • projížďka historickou tramvají v San Franciscu – 7 USD
 • Parkovné – cca 15 USD
 • Vstup na vrchol 140 metrové „miniatury“ Eiffelovky v Las Vegas – 16 – 22 USD
 • Fakultativní let vrtulníkem nad Grand Canyonem – cca 250 USD

 

Abstrakce vytvořené přírodou v Antelope Canyonu

Abstrakce vytvořené přírodou v Antelope Canyonu

Víza

Pro vstup na území USA bude potřeba zařídit povolení ESTA. Se zařízením povolení ESTA vám rádi pomůžeme.

Kdo cestoval po roce 2011 do Íránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Libye, Somálska nebo Jemenu, nemůže zažádat o povolení ESTA, ale bude si muset na ambasádě v Praze zažádat o vízum typu B za 4500 Kč, které platí na 10 let.

Monument Valley

Monument Valley

Počasí

Počasí na jihozápadě Spojených států na přelomu září a října je ideální pro cestování, jelikož v kaňonech již nepanují nesnesitelná vedra atakující 40°C, ale maxima se pohybují okolo 25°C a noční minima okolo 13°C. V Yosemite musíme očekávat noční teploty okolo 5°C. Pršet by mělo jen minimálně a může se stát, že někde zažijeme i sníh 🙂

Je důležité nepodcenit výbavu a vzít si s sebou teplý spacák, aby nás nepřekvapily noční poklesy teplot a dobře jsme se vyspali a doplnili energii.

NP Bryce Canyon

NP Bryce Canyon

Očkování

Žádné očkování není potřeba. Snad jen si zkontrolujte, že máte platné očkování proti tetanu.

Náročnost

Expedici po národních parcích USA charakterizujeme jako outdoorovou auto-kempovací expedici. Je potřeba počítat s tím, že denně při přesunech strávíme 3-4 hodiny v autě. Také se pokusíme podniknout několik treků v národních parcích s nezanedbatelným převýšením, které budou žádat běžnou fyzickou kondici.

Účastník by měl být schopen unést zátěž 10 kg na 15 km ve zvlněném terénu po dobu dvou dní. Také se očekává schopnost pohybovat se po vyznačených cestách.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. V každém případě, si účastník může na místě sjednat služby místního horského průvodce. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v oblastech, kde žijí medvědi, proto budeme dbát místních doporučení, abychom rizika problémů minimalizovali. Existuje i teoretická šance se setkat s pumou, ale to bychom museli mít opravdu hodně štěstí.

V pouštních oblastech žijí nebezpečná zvířátka jako jsou jedovatí hadi, stonožky, pavouci nebo štíři.

Známým nebezpečím v zemi kaňonů jsou tzv. flash floods, neboli bleskové záplavy, kdy se zničehonic přiřítí záplavová vlna, i když v místě žádné srážky nebyly. Voda totiž putuje třeba ze 100 km vzdálené oblasti, kde zapršelo. V potenciálně ohrožených oblastech jsou informační tabule, které na případné riziko upozorňují.

NP Grand Canyon

NP Grand Canyon

Internet

Dostupnost internetu je v USA obecně bezproblémová záležitost, nicméně je potřeba počítat s tím, že uprostřed ničeho (např. při přejezdu pouští) signál obvykle není. Pokud potřebujete např. kvůli práci či rodině být online, doporučujeme si po příletu obstarat místní SIM kartu s datovým balíčkem. Ceny nejsou nejpříznivější – 45 USD za neomezené volání a zprávy (v rámci Severní Ameriky) a 6 GB dat. Na hostelech a motelech je WiFi samozřejmostí.


Tomáš v Americe s přestávkami strávil téměř 3 roky a procestoval USA křížem krážem. Ukáže vám svá oblíbená místa, restaurace, či obchody, ale i zákoutí obrovských národních parků. Přestože najedeme několik tisíc kilometrů, protáhneme naše rozlámaná těla například při celodenní túře Yosemitském údolí nebo při výstupu na Angels Landing v NP Zion.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, stravy, ubytování, letenky a místní dopravy, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 78 000 Kč. Kolik bude navíc záleží na tom, kolik suvenýrů od Indiánů nakoupíte, kolik drinků vypijete a jak peníze roztočíte v Las Vegas a kolik jich zpátky vyhrajete.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásitČasto kladené otázky.