Termín: není stanoven, cca 2 týdny
Počet účastníků: 8 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 12 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice do Uzbekistánu,

aneb za Hedvábnou stezkou do nitra Střední Asie

Proč Uzbekistán? Láká nás ta podivná směsice zajímavých faktů: pradávná Hedvábná stezka, islámská architektura, živoucí sovětský skanzen, křižovatka národů, přátelští lidé, výhodný měnový kurz, šašliky ze skopového a…..dobré víno 🙂

 (<a href="https://www.flickr.com/photos/lfphotos/albums/72157624824043718" target="_blank">Uzbekistan album</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/lfphotos/" target="_blank">FulvioSpada</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

  • prozkoumáme architektonické perly v podobě pouštních měst Samarkand, Buchara, Chíva nebo Šahrisabz, které jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nespočet mauzolejí, mešit, minaretů, paláců, karavanserajů, řemeslných dílniček, atd.
  • v poušti Kyzylkum se snad projedeme na velbloudovi dvouhrbatém, budeme nocovat v jurtě a spatříme skalní kresby z doby bronzové
  • ve Ferganském údolí se seznámíme s etnickými minoritami a s výrobním procesem hedvábí 

 

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Měnový kurz

Měnový kurz uzbeckého somu UZS bude nejvíce ovlivňovat náklady na pobyt na místě. Důvodem je rozdílný oficiální a neoficiální měnový kurz. Oficiální kurz (řízený státem) je aktuálně přibližně 350 somů za 1 českou korunu, což představuje oslabení uzbeckého somu o 50 procent za poslední rok. Bude tam asi levně :). Nejlepší variantou je si vzít balík USD pro směnu. Cash is the king.

Ubytování

Budeme spát v hotelech, ubytovnách nebo jiných oficiálních ubytovacích zařízeních, kde se musíme registrovat (jinak můžeme být vyhoštěni ze země). Ceny jsou různé, také záleží na měnovém kurzu, počítáme maximálně 350 Kč za noc na 1 osobu. Celkově se vlezeme do 4 500 Kč, ale spíše to bude méně.

Uzbekistán_032

Strava

Jako obvykle, co si koupíme, to budeme jíst a pít. Ceny v restauracích jsou víceméně jak u nás, základní potraviny jsou levnější.

Uzbekistán_037

Doprava

Poletíme přímo do Taškentu, kam zpáteční letenka z Prahy vychází na 8 – 12 000 Kč. Předpokládá se, že průvodce poletí se skupinou cestou tam, na cestě zpátky už poletíte sami, protože on bude pokračovat do Kyrgyzstánu na další expedici.

Počítáme s tím, že absolvujeme jeden vnitrostátní let hned na začátku z Taškentu na západě země, abychom ušetřili čas. Cena letenky 3 000 Kč. Za místní dopravu dáme celkem max 5 000 Kč.

Vízum

Podle posledních informací, občané ČR od 1. 2. 2019 vízum do Uzbekistánu potřebovat nebudou. Pokud ano, s jeho zařízením pomůžeme.

Expedici do Uzbekistánu povede Jurek, spoluzakladatel Zirhamie. On sám v Uzbekistánu nikdy nebyl a tak v přímém přenosu můžete pozorovat zkušeného cestovatele při práci v neznámém terénu a možná se i přiučíte nějakým cestovatelským trikům. Obdobným stylem průvodcoval i další expedice v nabídce Zirhamie např. Írán, Kubu, Vietnam, Kyrgyzstán, atd. Věří, že Uzbekistán bude velmi atraktivní země. Protože zájezdy cestovních kanceláří do této země jsou neskutečně drahé, dalším cílem této expedice bude dokázat se vejít s celkovými náklady (letenka, ubytování, účast na expedici, víza, strava, suvenýry, atd.) do 38 000 Kč bez velikých omezení.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Zápisky cest z různých zemí, ať máte představu jak v Zirhamii cestujeme.