Termín: leden 2025, cca 15-17 dní
Počet účastníků: 8-10 + 1 průvodce
Průvodce: Michal Guzi
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Vietnamu

Expedice je určena milovníkům jídla, pouličního mumraje, chrámů a přírodních scenérií. Vietnam je překrásná země s bohatou historií a usměvavými lidmi, kde se mísí buddhistické i křesťanské vlivy. Jako opravdoví Vietnamci si občas vyjedeme na skútrech a budeme projíždět venkovské oblasti nebo s batohem na zádech procházet jedny z posledních zbytků nížinných pralesů ve Vietnamu.

Pouliční scéna ve Vietnamu

Pouliční scéna ve Vietnamu

 • Prozkoumáme jedno z nejkrásnějších asijských měst – Hoi An zapsaného na seznamu UNESCO, kde se po staletí mísila čínská, japonská a vietnamská kultura.
 • Navštívíme nížinný deštný prales národního parku Cat Tien zapsaném na seznamu UNESCO, který je zapomenutým rájem stovek druhů divokých zvířat a opravdovou oázou ptactva, kde nás budou ze stromů pozorovat makakové a z jezera krokodýli
 • Ohluchneme pod vodopády Đray Nur a Đray Sáp v kávové provincii Dak Lak.
 • V chrámovém komplexu MY SON, kam si dojedeme na skútrech, se posuneme o století zpět, kdy jižnímu a střednímu Vietnamu vládli Čamové.

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

 • prozkoumáme rušné Ho Chi Minovo město alias Saigon, které je kulturním, ekonomickým a dynamicky se rozvíjejícím centrem Vietnamu
 • zrelaxujeme se na plážích jihočínského moře poblíž krásného městečka Phan Rang
 • v horách okolo města Da Lat budeme hledat kávové plantáže, vodopády a zjistíme, jak se vyrábí pravé hedvábí
 • Navštívíme několik opravdu obrovských soch Buddhů, každý rok je ten největší nějaký jiný
 • projedeme vesničky na motorkách a „pohoršíme“ se nad zakázanými kohoutími zápasy
 • v Saigonu navštívíme Muzeum pozůstatků války a prezidentský palác
 • zajdeme k místním na karaoke, kde sklenice piva na stole nikdy nevysychá
 • zjistíme jak se chovají cvrčci na jídlo a zda je vůbec něco, co Vietnamci nekonzumují
 • navštívíme slavné čamské věže, z ikonických červených cihliček
 • po domluvě se můžeme vydat za slony do NP Yok Don – jediném etickém místě ve Vietnamu se „slonní turistikou“
 • projdeme se údolím tří jezer Ba Ho, kde se osvěžíme v horské říčce

Co říkají o expedici naši účastníci?

Michal Guzi je super a má respekt.

Květa Nožková

Byl jsem se Zirhamií již 8x a pojedu s ní opět. Její styl a zabezpečení cesty mi plně vyhovuje. Poslední expedice do Vietnamu s Michalem byla opět super, bylo to krásně poskládané, nenudil jsem se. Líbí se mi možnost stravovat se nejen v restauracích , ale i na tržnicích, vyspím se téměř kdekoli, i když ne vždy je k dispozici teplá voda – to se nám snad ani nestalo, líbí se mi doprava nejen autobusem nebo autem, ale i na motorkách a kolech. Líbí se mi pobyt v přírodě ale i poznávání měst a vesnic. Prostě vše bylo tak, jak jsem si představoval a na co jsem si u Zirhamie již zvykl. Tu desítku musím dotáhnout.

Miloš Kadeřávek

Termín

Odlet na expedici očekáváme po prvním týdnu ledna a délka expedice bude cca 15-17 dní. Přesný termín se určuje podle časových možností účastníků a cen letenek.

Pokud by cena letenek na trase Praha – Ho Či Minhovo město byla stále vysoká tak, jako v případě roku 2023, průvodce si vyhrazuje právo na změnu itineráře. Expedice by nejspíše navštívila Kuala Lumpur v Malajsii a ikonické koloniální město Hoi An, pagody My Son a Mramorové hory u Da Nangu. Odletové letiště by byla Vídeň, odkud jsou standardně mnohem nižší ceny letenek do jihovýchodní Asie než z Prahy. V roce 2024 jsme nicméně pohodlně letěli s jedním přestupem přes Katar za cca 20 000 Kč.

Klidná ulice Hoi An

Klidná ulice Hoi An

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Budeme si hledat ubytování v hotýlcích, penzionech, hostelech nebo tzv. homestay, ceny jsou levné od 80-250 Kč/osoba/noc. Ubytování je většinou bez snídaně, což nám vyhovuje, protože v okolí vždy najdeme chutnější dobroty. Preferujeme dvoulůžkové pokoje, ale nepohrdneme ani noclehárnou, pokud si to bude situace žádat.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Strava

Vietnamci jsou mistři polévek. Kdo by neznal jejich světoznámé Phở Bò. Věděli jste, že umí připravit 300 druhů nudlových polévek? Jsou polévky, například Pho Bo Kho, které seženete u silnice jen ráno a večer se již nevaří. Vývary jsou velmi silné a jen druhů nudlí mají desítky. Vietnam je také druhý největší exportér rýže, takže rýžových pokrmů mají požehnaně. Psí restaurace jsou zejména na severu a není to tak, že by psí maso bylo dostupné tak, jak například hovězí. Někteří Vietnamci konzumují psy ve speciálních restauracích během významných událostí…

Rýžové nudle

Rýžové nudle (Foto: mhywin z Pixabay)

Jarní závitky jsou také velmi oblíbené. Můžete si vybrat z několika druhů a i vegetariáni si přijdou na své. Kromě překrásných koloniálních budov zanechali Francouzi ve Vietnamu i lásku k bagetám, dobré kávě a dezertům.

Jíst budeme především na ulici, kde se stravují místní. Dobrou restauraci poznáte podle toho, že je na zemi nastláno. Opravdu– ze stolu se ubrousky (a někdy zbytky) shazují rovnou na zem.

Velká miska nudlové polévky s hovězím stojí zhruba 20 Kč, výtečná překapávaná káva s kondenzovaným mlékem cca 10 Kč, smažená rýže s kuřecím masem 40 Kč.

Vietnam překvapivě vaří i velmi dobré pivo. Mají desítky i dvanáctky a velmi chutné je například Bia Saigon. Půllitr lahvového v restauraci stojí 15 Kč a je takové, jak ho máme rádi – hořké. Zvláštností je to, že se pivo prodává na ulici nechlazené a obskakují vás malé Vietnamky s ledem, který vám každou chvíli ve sklenici vymění. Oblíbeným lokálním nápojem ulice je čerstvá cukrová třtina, kterou vám vymačkají na počkání.

K mání je i tradiční rýžová pálenka, která se vyznačuje zakalenou barvou a specifickou, zajímavou chutí 🙂 Na pláži se pak samozřejmě necháme rozmazlovat ovocnými džusy, čerstvým kokosem nebo míchanými koktejly z lokálního čerstvého ovoce.

Celkové náklady na stravování by neměly přesáhnout 5 000 Kč. Odhad neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů a každý účastník o ně musí navýšit svůj rozpočet.

Pouliční jídelna

Pouliční jídelna

Doprava

Odhadovaná cena za zpáteční letenku do Vietnamu je 16-22 tis. Kč. Budeme hledat letenky z Prahy na letiště v Ho Chi Minově městě. Případně s odletem z Vídně, pokud to dává ekonomicky smysl.

Ve Vietnamu se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, vlakem, pěšky, na mototaxi, na kole či tuk-tukem. Taky si určitě půjčíme motorky. Pokud se přihlašují dva účastníci, aspoň jeden by měl být schopen řídit skútr. Pokud si to bude situace žádat, využijeme služeb místního mototaxi.

V případě velkého zájmu ze strany účastníků, preferuje průvodce vybrat ty, kteří jsou schopni řídit motorku/skútr.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 7 000 Kč včetně vnitrostátní letenky.

Ostatní výdaje

 • půjčení motorky – 150 Kč/den
 • masáž – 200 Kč/h
 • vstup do národního parku – 300 Kč
 • kurz vaření vietnamského jídla – 300-500 Kč na osobu
 • karaoke s kamarády – k nezaplacení

Vízum

Pro cestu do Vietnamu potřebuje každý účastník vízum. Může si jej zařídit individuálně nebo přes náš spolehlivý vízový servis.

Očkování

Do Vietnamu se doporučuje očkování proti žloutence typu A+B a proti břišnímu tyfu. Některé servery doporučují i vzteklinu, avšak to je na zvážení každého účastníka, protože samotné očkování proti vzteklině jen prodlužuje nutný dojezd do nemocnice z 24 na 72 hodin a v případě této expedice budeme vždy jen pár hodin jízdy od oblastní nemocnice. Je dobré si před cestou zkontrolovat očkování proti tetanu.

Riziko malárie v jižním Vietnamu je vyšší než ve zbytku země, ale stále je nízké. Chráníme se místními repelenty a moskytiérou během spánku. Brát preventivní antimalarika nedoporučujeme, protože někdy v těle natropí větší neplechu než samotná malárie. Riziko nakažení horečkou dengue existuje, avšak díky použití repelentů v denních hodinách, kdy jsou infikovaní komáři aktivní, se budeme snažit malé riziko nakažení ještě více minimalizovat.

Svoji konkrétní situaci vždy konzultujte se svým lékařem.

Náročnost

Expedice není fyzicky náročná, avšak čeká nás pár delších přejezdů (cca 6 hodin) a boj s hlukem z nedalekého karaoke:) Každý účastník by měl být schopen nést svůj batoh (do 8 kg) a měl by být schopen řídit kolo a v ideálním případě skútr. Podle konečného počtu řízení schopných členů expedice můžeme počet řidičů zredukovat na jednoho do dvojice, avšak moto-řidiči budou mít pro účast v expedici přednost.

Pokud máte obavy, zda expedici zvládnete, raději nám předem napište a popište svůj stav a zkušenosti.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Skútry jsou všude

Skútry jsou všude (Foto: Robert Pastryk z Pixabay)

Počasí

Ve Vietnamu existují tři klimatické oblasti, ve kterých se střídá v různých měsících období sucha a dešťů. Vzhledem k severojižnímu protáhlému tvaru této překrásné země jsou teplotní rozdíly mezi deltou Mekongu na jihu a Hanojí na severu velmi vysoké, tudíž se budeme pohybovat po jižním Vietnamu.

Teploty na horách kolem Da Latu mohou spadnout pod dvacet stupňů, v nížině se však ohřejeme s teplotami kolem 30 stupňů přes den a v noci neklesajícími pod 25 stupňů. Teplota moře v lednu se pohybuje kolem 24 stupňů.

Internet

WiFi připojení je přístupné v naprosté většině ubytování. Nemá smysl si v Čechách pořizovat předražené datové balíčky od českých operátorů, ale pořídíme si vietnamské SIM karty, které nás v případě nutnosti spojí mezi sebou nebo s vaším domovem. Ceny datových balíčků jsou opravdu směšné a zhruba za 100 Kč budete mít k dispozici 5 GB dat.

Proč jet s naším průvodcem Michalem do Vietnamu? Michal ve Vietnamu půl roku studoval a od té doby se do regionu pravidelně vrací. Z cest sepsal několik článků do tištěných magazínů nebo organizoval výstavy fotek a cestopisné večery. Ve Vietnamu našel několik skvělých vietnamských přátel, se kterými vás rád seznámí a i díky nim poznáme Vietnam do hloubky.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, očkování, apod.) na tuto expedici nepřevýší 57 000 Kč. Tolik utratili účastníci v roce 2024 včetně alkoholu, dezertů a „povinných“ suvenýrů.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a Často kladené otázky.