Termín: není stanoven, 3 týdny
Počet účastníků: 11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 500 Kč
Uzávěrka přihlášek:přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body offroad expedice do africké Zambie a Malawi

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o šnorchlování či potápění v jezerech Tanganjika a Malawi.

Vychytaný design

Obě země jsou překvapivě moderní, politicky stabilní, bezpečné,  s milými a vstřícnými lidmi. Musíme být připraveni na časté silniční kontroly, policisté jsou v převážné většině slušní a korektní, míra korupce nevybočuje z afrického průměru. To však neznamená, že se nesetkáme se zkorumpovaným jedincem, který se z nás bude snažit vytáhnout pod libovolnou záminkou úplatek.  Máme dobrý trénink ze sousední Zimbabwe a jsme na to dobře připraveni. Důležité je, nenechat si zkazit takovým případným incidentem náladu a brát jej spíše jako africký kolorit. This is Africa.

Přátelská návštěva před cestou do školy

V Zambii i Malawi jsou milí a přátelští lidé

Někteří cestovatelé podobného stylu, jaký vyznáváme my, si naopak stěžují na nafoukané jednání bílých majitelů luxusních lodží v Zambii. To je v okolních zemích něco naprosto ojedinělého, ještě se nám například v Namibii nebo Botswaně nestalo, aby nás v restauraci odmítli obsloužit s tím, že tato služba je určena jen pro ubytované klienty.

Pojedeme v ideálním čase po skončení období dešťů, kdy bude krajina ještě dostatečně zelená s množstvím kvetoucích rostlin. Ale před nástupem vrcholné sezóny v červenci a srpnu, kdy je výpůjčka aut mnohem dražší.

 

  • turistika v Mutinondo Wilderness – v nedotčeném území s žulovými kopci, řekami a údolími 
  • safari v NP Kasanka, v unikátním ekosystému řeky Luwombwa, kde se mísí jihoafrické safari s prvky tropického Konga. Jediné místo na světě, kde je zaručeno pozorování vzácné antilopy sitatungy.
  • vodopády na dalekém severu Zambie při hranici s DR Kongo (bývalý Zaire). Nejúchvatnější jsou Ntumbachusi, Lumangwe a Kabweluma falls.
  • safari v NP Nyika v Malawi, v krajině připomínající skotskou Vysočinu, ale s početnými stády zeber a antilop.
  • v kombinaci s odpočinkem a šnorchlováním či potápěním u jezer Tanganjika (Ndole Bay) a Malawi (Cape Maclear).

 

Co o safari do Afriky říkají naši účastníci?

Petr Schwott nás protáhl opravdu kouzelnou Afrikou. Máme pocit, že se v nás usídlil tzv. africký brouk a ještě se tam chceme určitě vrátit. Ještě je co objevovat, jsou i další destinace, které bychom tímto expedičním stylem i průvodcovstvím v pohodě navštívili. Vřele doporučujeme všem, kteří ještě váhají.

Zdenka a Tomáš Bočkovi

Expedice byla super. Petr Schwott nás vzal do míst, kam bychom se sami nepustili. Během cesty jsme byli v přímém kontaktu s domorodými obyvateli a moc si to užili.

Jaroslav Herbrych

Reference dalších účastníků minulých afrických safari naleznete zde. Brzy si budete moci přečíst i zápisky z našeho expedičního deníku.

Expedice Afrika – Zambie/Malawi – safari v detailu

Zambie

Sloni v NP Kasanka jsou plaší

Sloni v NP Kasanka jsou plaší

Má rozhodně co nabídnout milovníkům přírody a cestovatelům s touhou po poznání opravdové Afriky. Možná má trochu smůlu, že podobné ekosystémy jsou v okolních státech o něco dostupnější nebo, přiznejme si to otevřeně, trochu lepší. Ať již se to týká známých Viktoriiných vodopádů, které jsou impozantnější na zimbabwské straně, nebo NP Kafue, říčního národního parku, kterému směle konkuruje dostupnější botswanský NP Chobe nebo unikátní NP Moremi v deltě Okavanga.

Atraktivní bude i hmyz (<a href="https://www.flickr.com/photos/141116004@N06/33921292436/in/album-72157680672093650/" target="_blank">Mutinondo</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/141116004@N06/albums/72157680672093650" target="_blank">Hugo and Caro Minaar</a>)

Atraktivní bude i hmyz

My však zamíříme na odlehlý sever Zambie, kde je jihoafrická flóra a fauna obohacená o tropické středoafrické prvky. Velmi nápadný je přírůstek kvetoucích rostlin, včetně epifytických orchidejí, či pestrobarevných motýlů a jiného atraktivního hmyzu. Celý sever Zambie je protkán mnoha řekami s četnými vodopády a jezery. Téměř u každého vodopádu je zřízeno jednoduché kempoviště.  I zde je možné vrátit se v čase o mnoho desítek let zpět do doby kolonialismu a ubytovat se v luxusních lodžích s olivrejovanými číšníky v bílých rukavičkách. My však zvolíme skromnější variantu, self-drive safari s vlastním spaním ve střešních stanech. Ušetříme a přesto zažijeme opravdové africké dobrodružství. Můžeme si troufnout slíbit, že v 90% kempů budeme sami, v úplné izolaci od ostatních turistů.

  • Mutinondo Wilderness  únavnou cestu na daleký sever Zambie přerušíme aktivním odpočinkem na náhorní plošině, ze které vykukují žulové kopce jako ostrůvky. Je to oblast bez velkých predátorů, takže kontakt s africkou přírodou může být opravdu bezprostřední. Nabízí se půjčení horských kol i kánoí, křišťálově čisté bystřiny na koupání a dokonce i na pití, pěší turistika či nám tak blízké houbaření.
  • Jezero Tanganjika – bylo objeveno v polovině 80. let devatenáctého století anglickými dobrodruhy Richardem Burtonem a Johnem Spekem při jejich snaze najít pramen Nilu. Je to největší jezero Velké příkopové propadliny, dlouhé 675 km a tvořící hranici 4 států. Burundi na severu, Tanzánie na východě, DR Kongo na západě a Zambie na jihu. Zambie si může nárokovat pouze 7 % vodní plochy jezera, ale pod ochranu Národního parku Nsumbu spadá 100 km toho nejkrásnějšího, neposkvrněného pobřeží. Naší základnou bude Ndole Bay Lodge, která je těsně  mimo NP,  ze které budeme vyrážet na šnorchlovací/potápěčské výlety, kde budeme moci pozorovat pestrobarevný svět endemických cichlid, „mbuna“ tlamovců. Předem objednaní zájemci mohou absolvovat plnohodnotný PADI kurs, který je možné díky e-learningu zkrátit na tři dny našeho pobytu. Ale i bez potápěčské licence si budeme moci vyzkoušet přístrojové potápění díky programu Discover Scuba Diving.

Máme slabost pro zadní vrátka, zapadlé pohraniční přechody v Africe. Kde si celníka musíte probudit troubením a sami si otevřít pohraniční závoru. Kde jsme jediní turisté za den a kde neotravují obtížní „pomahači“ a jiní vometáci. Takový přechod je Muyombe/Katumbi, ale bohužel tam nepůjde koupit malawské vízum a budeme ho muset vyřídit předem v Berlíně.

Malawi

Jezero Malawi z Hubbleova teleskopu (<a href="https://www.flickr.com/photos/nasahubble/27410005594/in/album-72157670398668506/" target="_blank">Lake Malawi</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/nasahubble/albums/72157670398668506" target="_blank">NASA Hubble Service Mission</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Jezero Malawi z Hubbleova teleskopu

Cestovatelé se víceméně shodují v tom, že pokud není Malawi nejkrásnější africkou zemí (někteří hlasují pro Ugandu), tak je to bezpochyby země s nejmilejšími obyvateli. Odtud také pramení stále platné označení této země jako „vřelé srdce Afriky“.

  • NP Nyika Plateau – je národní park na náhorní plošině v nadmořské výšce 2600 m o rozloze 3200 km2, o který se dělí Zambie s Malawi. V celé Africe nelze najít podobný ekosystém, zvlněnou travnatou savanu s jalovci a borovicemi. My ho budeme objevovat z malawské strany, kde je základní turistická infrastruktura. Kromě safari vyjížděk autem si můžeme půjčit horská kola či si objednat pěší safari s ozbrojeným průvodcem. Hojná vegetace poskytuje dostatek potravy velkým stádům antilop a zeber. Je to jeden z parků ve střední Africe s nejpočetnějším výskytem levharta. Přehrady a říčky, bohatě zarybněné pstruhem duhovým,  jsou rájem pro rybáře.
  • Jezero Malawi – je třetím největším jezerem v Africe, je dlouhé 580 km. Menší část pobřeží patří i Tanzánii a Mozambiku. Naší základnou bude Cape Maclear. Je to kouzelné místo s neopakovatelným geniem loci. Spíše než v Africe si budeme připadat jako v jednom z baťůřkářských rájů v jihovýchodní Asii. Na konci expedice si zde zasloužíme relax v hamakách, vynikající šnorchlování v lokalitě Otter point, fakultativně i výlety na blízké ostrůvky Tumbi a Domwe.

Podle zbylého času případně navštívíme i Vwaza Marsh Wildlife Reserve. Pokud nebudeme mít na hrochy a krokodýly štěstí v Zambii, určitě je spatříme zde.

Termín

Odjezd na expedici bude po 22. květnu a návrat do 15. června. Doba trvání expedice budou cca 3 týdny.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Zambii a Malawi.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Až sjedeme z páteřní Great North Road… Provoz se značně zklidní

Až sjedeme z páteřní Great North Road… Provoz se značně zklidní

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. V případě potřeby uspořádáme před odjezdem školení řidičů off-roadů. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů.  Pojedeme  třemi auty.

Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Přesuny mezi městy zpomalují velké tahače s mědí z tzv. „Měděného pásu“ a cisterny s pohonnými hmotami z Tanzánie. Jakmile sjedeme z páteřní Great North Road, provoz se velmi zklidní. Přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Přiletíme do Lusaky, hlavního městě Zambie, kam si necháme z Johannesburgu dovézt terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4.  Pokud objednáme auta v dostatečném předstihu můžeme se dostat na půjčovné cca 38 000 ZAR za 20 dní.  Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, sekera, lopata, jednu rezervu navíc, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše max. 48h. Při 4 lidech tedy asi 17 500 Kč/os. Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru.

Water taxi na jezeře Tanganjika (<a href="https://www.flickr.com/photos/141116004@N06/33968596691/" target="_blank">Mpulungu</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/141116004@N06/albums/72157682620930176/with/33968596691/" target="_blank">Hugo and Caro Minaar</a>)

Water taxi na jezeře Tanganjika

Určitě si v půjčovně přiobjednáme i výpůjčku satelitního telefonu, který je zdarma. Budeme platit jen nevratný kredit 50 minut volání za 100 USD.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 100 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši.

Expediční vozidla budeme předávat v Lilongwe, hlavním městě Malawi, skupině jiných cestovatelů, která je vrátí zpět do Johannesburgu. Touto jednosměrnou výpůjčkou nejen ušetříme čas a peníze na půjčovném, ale i se  nám sníží nájezd na cca 3 000 km, náklady na naftu budou činit cca 2700 Kč/os. při 4 lidech v autě.

Cenu zpáteční letecké dopravy z Vídně do Lusaky a z Lilongwe do Vídně odhadujeme na 20 000 Kč. Při včasném naplnění expedice budeme mít čas počkat si na nějakou akční nabídku kolem 16 000 Kč.

Ubytování

Jednoduché komunitní kempoviště

Jednoduché komunitní kempoviště

Každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace a kompletní lůžkoviny. Není je potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi.

Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od 7 do 11 USD/os., tj. cca 175-270 Kč.  Uvnitř národních parků v Zambii a Malawi je i prosté kempování trochu dražší, stojí 20-25 USD/os. Počítáme s 5 přenocováními uvnitř národních parků v Zambii a 5 v Malawi. Za ubytování tak utratíme asi 9100 Kč. V lepších kempech bude k dispozici wifi připojení s omezenou rychlostí, někde bude zdarma, většinou však za poplatek.

Strava

Večeře při čelovkách

Večeře při čelovkách

Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Zambii v průměru asi o 10% vyšší než u nás, v Malawi o něco nižší. Na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Lusaky příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou obchoďáky Shoprite, kde se vždy zásobíme na příštích několik dní. U každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou. Budeme určitě hodně grilovat, maso už ale není tak levné jako v Botswaně či Namibii. Všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ uvádíme,  že:

 

  • kuřecí prsa bez kosti stojí 105 Kč/kg,
  • zadní hovězí cca 130 Kč/kg
  • T-bone steak z býka cca 190 Kč/kg

Večeře v levné restauraci stojí od 140 Kč, v lepších kempech od 350 Kč. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 7000 Kč, abstinenti mohou něco ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Ceny fakultativních aktivit

  • walking safari s ozbrojeným průvodcem – 10 USD na hodinu
  • Discover Scuba Dive (2-3 h, max. 8 m) – 80 USD
  • Scuba Diver (1,5 dne, max. 12 m) – 250 USD
  • Půjčení horského kola na celý den – 15 USD

Vízum

Do Zambie budeme potřebovat jednovstupové vízum, které dostaneme po příletu na letiště v Lusace za 50 USD. Do Malawi nám může stačit i tranzitní vízum na 7 dní za 70 USD, případně jednovstupové za 100 USD,  zařizuje se na ambasádě v Berlíně. Pomůžeme vám s jeho vyřízením.

Zdravotnické informace

Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B. Přestože Zambie ani Malawi nejsou oblasti s výskytem žluté zimnice, budeme muset toto očkování mít.  Na malawské hranici už úředníci odmítli vpustit nejednoho cestovatele bez tohoto očkování.

V Zambii a Malawi  je vhodné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 89 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 85 000 Kč.  Aktivity spojené s přístrojovým potápěním nemáme do předpokládaného rozpočtu zahrnuté. Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Zambie/Malawi – safari & offroad.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásitČasto kladené otázky a Rizika cestování se Zirhamií.