Termín: není stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici: 22 500 Kč vč. DPH
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body offroad expedice

do africké Zimbabwe a Zambie

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům divoké přírody. Navštívíme rozmanité ekosystémy od výseku deštného pralesa, přes okraj polopouště Kalahari až po unikátní biotopy na středním toku Zambezi a v povodí řeky Luangwa v málo navštěvované východní Zambii při hranici s Malawi. Jinde vzácných zvířat uvidíme hodně, tak hodně, že někdo možná prohodí ono blazeované: “Žirafy nebrat….”.

  • Viktoriiny vodopády - neboli Mosi-oa-Tunya (Kouř, který hřmí) objevil pro západní svět David Livingston v roce 1855 a nalézají se na řece Zambezi na hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Je úžasné vidět, jak se 1800 m široká řeka bez varování propadá do země a celá masa vody po 120 m pádu dosahuje dna úzké soutěsky. V období sucha budou sice méně impozantní, ale v ideální kondici pro milovníky raftingu. A na zambijské straně budou rybníčky, z nichž nejznámější je Devil’s Pool, umožňující adrenalinovou koupačku přímo na hraně vodopádu.
  • NP Hwange – největší národní park v Zimbabwe, okraj polopouště Kalahari s více než 100 druhy savců. Odtud byl vylákán slavný lev Cecil, aby skončil šípem z luku v rukách amerického zubaře.
  • NP Mana Pools – národní park na dolním toku řeky Zambezi, která se v období dešťů rozlije do 4 velkých jezer, ke kterým se při vysychání stahuje velké množství zvěře.
  • NP South Luangwa – řeka Luangwa se svými přítoky a lagunami je nejméně narušeným říčním systémem v celé Africe. Koncentrace zvěře je ohromující, snad zde budeme mít štěstí i na levharta bez GPS obojku.
  • NP Kasanka – budeme svědky největší migrace savců na planetě.

Co o safari do Afriky říkají naši účastníci?

Namibie s Petrem stála za to! Jsem moc rád, že jsem jel – skvělá příroda, fajn parta nových lidí, které bych možná jinak ani nepoznal. Vřele doporučuju každému, kdo by se chtěl podívat někam, kam by se sám hned tak neodvážil. Petrovo průvodcovství stojí za vyzkoušení!

Michal Šorf

Skvělé bylo, že jsme se dostali na místa turisty tolik nevyhledávaná. Bylo vidět, že Petr se v zemi dobře vyzná.

Miroslav Matej

Reference dalších účastníků minulých afrických safari naleznete zde.

Expedice Afrika – Zimbabwe/Zambie – safari v detailu

Zimbabwe

Je vnitrozemským státem na jihovýchodě Afriky. Přirozenou hranicí mezi Zimbabwe a Zambií tvoří mohutná řeka Zambezi. Kdysi přezdívaná jako „Obilnice Afriky“ zažila koncem 90. let a na začátku nového tisíciletí ekonomický kolaps s astronomickou inflací. Triliónové bankovky z tohoto období si dnes mohou turisté koupit za drobný peníz jako zajímavý suvenýr. Po přechodu na americký dolar v roce 2009 se země z ekonomického šoku poměrně úspěšně zotavuje.

Po pádu diktátora Mugabeho v roce 2017 přišla nová vláda dokonce s plánem na navrácení zemědělských farem do rukou původních bílých farmářů. Zda se tyto sliby vyplní není zatím jisté, ale nadšení místních obyvatel ze sametové revoluce už pomalu opadává.

  • NP Hwange je největším národním parkem v Zimbabwe. Žije zde přes 100 druhů savců a více než 400 druhů ptáků. Je charakteristický zejména velkými stády slonů, odborníci však mnohem více oceňují početný výskyt psa hyenovitého, nejohroženější africké šelmy. V parku jsou tři veřejné tábořiště a celá řada privátních. Hlavní komunikaci tvoří rozpadávající se asfaltová cesta, menší spojnice jsou plnohodnotný 4×4 offroad. Projedeme si celý park od západu na východ, od napajedla k napajedlu. Pokud budeme mít štěstí, seženeme místo k přenocování, kromě veřejných tábořišť, i v některém privátním kempovišti, kde budeme celou noc sami, bez jiných turistů.
  • NP Mana Pools má úplně jiný charakter. Nalézá se na středním toku řeky Zambezi a je tvořen 2 500 km2 říčního břehu, písečných výsep, ostrovů, izolovaných jezer a tůní. V roce 1984 byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Žije zde velké množství hrochů, krokodýlů a buvolů. A samozřejmě i šelem. Nocovat budeme v hlavním kempu Nyamepi, odkud budeme vyjíždět na pozorovací místa. Ale vlastně to ani není nutné, spousta zvířat chodí i do kempu, takže si stačí sednout někde ve stínu do kempovacího křesílka s chlazeným nápojem v ruce a pozorovat okolní cvrkot. Mimo NP se k dalším aktivitám nabízí velmi příjemný kemp Jecha Point, kde si zájemci o rybaření mohou zkusit ulovit bojovnou tiger fish. Je to dravá afrotetra botswanská nazývaná také binga pruhovaná. Byly zaznamenány případy, kdy tato ryba vyskakuje z vody a chytá letící vlaštovky obecné.

Zambie

Po období dešťů je pastva šťavnatá

Po období dešťů je pastva šťavnatá

Má rozhodně co nabídnout milovníkům přírody a cestovatelům s touhou po poznání opravdové Afriky. Možná má trochu smůlu, že podobné ekosystémy jsou v okolních státech o něco dostupnější nebo, přiznejme si to otevřeně, trochu lepší. Ať již se to týká známých Viktoriiných vodopádů, které jsou impozantnější na zimbabwské straně, nebo NP Kafue, říčního národního parku, kterému směle konkuruje dostupnější botswanský NP Chobe nebo unikátní NP Moremi v deltě Okavanga.

Atraktivní bude i hmyz (<a href="https://www.flickr.com/photos/141116004@N06/33921292436/in/album-72157680672093650/" target="_blank">Mutinondo</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/141116004@N06/albums/72157680672093650" target="_blank">Hugo and Caro Minaar</a>)

Atraktivní bude i hmyz

My však zamíříme na východ Zambie do národního parku South Luangwa. Jeho rozloha je sice poloviční v porovnání se známějšími parky jako je Kruger či Etosha, ale hustotou zvěře je s přehledem předstihuje. Tomuto parku se přezdívá Údolí leopardů a trochu v nadsázce se říká, že kdo zde neuvidí leoparda, měl by zajít po návratu k očnímu lékaři.

I zde je možné vrátit se v čase o mnoho desítek let zpět do doby kolonialismu a ubytovat se v luxusních lodžích s olivrejovanými číšníky v bílých rukavičkách. My však zvolíme skromnější variantu, self-drive safari s vlastním spaním ve střešních stanech. Ušetříme a přesto zažijeme opravdové africké dobrodružství.

A pak již nastane zlatý hřeb našeho programu. V NP Kasanka by měla být v plném proudu největší migrace savců na planetě.  Se soumrakem bude na obloze několik miliónů jedinců ovocežravých netopýrů – kaloňů. Tuhle unikátní podívanou není možné vidět jinde na světě.

Podle zbylého času můžeme případně zajet i do hůře dostupného NP North Luangwa, případně nakoukneme do rozlehlého NP Kafue. Nebo si můžeme na začátku nebo konci expedice dopřát plavbu lodí v NP Chobe v Botswaně a safari po říčním břehu.

Termín

Odjezd na expedici bude přibližně v půlce listopadu s návratem do  5. prosince 2019.  Doba trvání expedice bude cca 18-21 dní.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Zimbabwe a Zambii.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Až sjedeme z páteřní Great North Road… Provoz se značně zklidní

Až sjedeme z páteřní Great North Road… Provoz se značně zklidní

Podle cen letenek přiletíme buď do Victoria falls v Zimbabwe nebo do Livingstone v Zambii. Cenu zpáteční letecké dopravy z Vídně odhadujeme na 20 000 Kč. Při včasném naplnění expedice budeme mít čas počkat si na nějakou akční nabídku kolem 16 000 Kč. Letenka z/do Prahy bývá minimálně o 4 000 Kč dražší.

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. V případě potřeby uspořádáme před odjezdem školení řidičů off-roadů. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů. Pojedeme dvěma nebo třemi auty. Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Z Johannesburgu si necháme dovézt terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4 do příhraničního botswanského města Kasane. Pokud objednáme auta v dostatečném předstihu, můžeme se dostat na půjčovné cca 38 000 ZAR (70 000 Kč) za 20 dní. Půjčovné zahrnuje transfer aut z Johannesburgu do Kasane, pojištění s nulovou spoluúčastí,  2 střešní stany a kompletní kempingovou a safari výbavu. Při 4 lidech tedy asi 17 500 Kč/os. Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru.

 

Foto Marcela Špačková Určitě si v půjčovně přiobjednáme i výpůjčku satelitního telefonu, který může být zdarma. Určitě budeme platit nevratný kredit 50 minut volání za 100 USD, případně pojištění telefonu.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 100 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši.

Tím, že budeme mít auta z/do Kasane nejenže ušetříme spoustu času, ale ještě se nám sníží nájezd na pohodových zhruba 3 500 km, náklady na naftu budou činit cca 2900 Kč/os. při 4 lidech v autě.

Ubytování

Příprava na nocování

Příprava na nocování

Každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace a kompletní lůžkoviny. Není je potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi.

Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od 7 do 15 USD/os., tj. cca 145-310 Kč. Uvnitř národních parků v Zambii a Zimbabwe je i prosté kempování trochu dražší, stojí 20-30 USD za osobu.

Za ubytování tak utratíme asi 9 100 Kč. V lepších kempech bude k dispozici WiFi připojení s omezenou rychlostí, někde bude zdarma, většinou však za poplatek.

Strava

Večeře při čelovkách

Večeře při čelovkách

Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Zambii i Zimbabwe v průměru asi o 10% vyšší než u nás. Na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou obchoďáky Shoprite, kde se vždy zásobíme na příštích několik dní. U každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou. Lépe však bude na to nespoléhat a pořídit si filtr na vodu.

V odlehlejších oblastech bez velkých sídel je to se zásobováním složitější, nelze počítat, že bychom grilovali zvěřinu každý den. Rozhodně nakoupíme mouku a budeme péct čerstvý pivní chleba, ale nevylučuji, že spořádáme i nějakou tu konzervu fazolí, čemuž jsme se doposud úspěšně vyhýbali.

Grilování se určitě nebudeme zříkat, maso už ale není tak levné jako v Botswaně či Namibii. Všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ uvádíme, že:

  • kuřecí prsa bez kosti stojí 105 Kč/kg,
  • zadní hovězí cca 130 Kč/kg,
  • T-bone steak z býka cca 190 Kč/kg.

Večeře v levné restauraci stojí od 140 Kč, v lepších kempech od 350 Kč, co nejčastěji se budeme snažit dobře a levně najíst na místních tržištích u domorodců. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 7000 Kč, abstinenti mohou něco ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Ceny fakultativních aktivit

  • walking safari s ozbrojeným průvodcem – 10 USD/os. na hodinu
  • let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády – 135 USD/os.
  • raftování, bungee jumping, zip-lining – vše za dalších cca 100-150 USD/os.

Vízum

Na příletovém letišti si koupíme za 50 USD tzv. KAZA Univisa, které nás bude opravňovat k opakovanému přecházení mezi Botswanou, Zambií i Zimbabwe. Háček bývá v tom, že se občas tato samolepka do pasu vyprodá a tak je třeba počítat s eventuálními dodatečnými náklady na pořízení příslušných víz samostatně.

Náročnost

Technické problémy nás asi neminou

Technické problémy nás asi neminou

Expedice nebude nijak fyzicky náročná, ale spíše psychicky. Budeme se pohybovat i v poměrně odlehlé oblasti ve východní Zambii. V případě technických problémů se zde nebudeme moci spolehnout na nějakou rychlou asistenci, budeme se muset snažit si pomoci sami. A je téměř jisté, že nějaké problémy budou, byly zatím skoro vždycky.

Denní přejezdy nebudou dlouhé, obvykle kolem 350 km, ale i tak budou posádky jednotlivých vozidel trávit poměrně značný čas společně v malém, uzavřeném prostoru. Což je ideální prostředí pro vznik „ponorkové nemoci“.

Budeme muset fungovat jako tým, od každého člena expedice předpokládám přiložení pomocné ruky. Expedici rozhodně neřídím nějakým vojenským způsobem a nepřikazuji nikomu, co má dělat. Je na každém, aby si našel tu „svou“ práci. Ti zkušenější jistě rádi předvedou a poradí nováčkům, co a jak dělat. Řidiči mají právo na únavu a jisté úlevy.

Vzhledem k výše řečenému hledám do expediční skupiny pracovité, nekonfliktní, dobře naladěné týmové hráče s nadhledem, které jen tak něco (nebo někdo) nerozhází. Schopné akceptovat opačný názor, více či méně úsměvné zlozvyky spolucestujících a rozhodnutí většiny.

Bezpečnost

I tato nejnebezpečnější zvířata uvidíme v NP Mana Pools

I tato nejnebezpečnější zvířata uvidíme v NP Mana Pools

Bývalá Jižní Rhodesie (Zimbabwe) a Severní Rhodesie (Zambie) jsou překvapivě moderní, relativně politicky stabilní, bezpečné země s milými a vstřícnými lidmi. Musíme být připraveni na časté silniční kontroly, policisté jsou v převážné většině slušní a korektní, míra korupce nevybočuje z afrického průměru.

Po odstavení Roberta Mugabeho od moci se situace s policejními kontrolami v Zimbabwe značně zlepšila a ty probíhají většinou formou přátelského dialogu s přáním šťastné cesty. To však neznamená, že se nesetkáme se zkorumpovaným jedincem, který se z nás bude snažit vytáhnout pod libovolnou záminkou úplatek. Důležité je, nenechat si zkazit takovým případným incidentem náladu a brát jej spíše jako africký kolorit. This is Africa.

Někteří cestovatelé podobného stylu, jaký vyznáváme my, si naopak stěžují na nafoukané jednání bílých majitelů luxusních lodží v Zambii. To je v okolních zemích něco naprosto ojedinělého, ještě se nám například v Namibii nebo Botswaně nestalo, aby nás v restauraci odmítli obsloužit s tím, že tato služba je určena jen pro ubytované klienty.

Nejnebezpečnějším zvířetem je s obrovským náskokem komár, až někde na chvostu se krčí hroch, krokodýl či hadi. Šelmy jsou na navštěvovaných místech poměrně dobře habituované na přítomnost člověka a při dodržení základních bezpečnostních pravidel se jich není třeba bát.

Přátelská návštěva před cestou do školy

V Zambii i Zimbabwe jsou milí a přátelští lidé

Počasí

Pojedeme ve vrcholícím období sucha v ideálním čase pro pozorování zvěře. Vysychající vodní zdroje nutí zvířata ke koncentraci kolem napajedel. V proschlé a řídké vegetaci jsou zvířata dobře vidět. Teplota přes den bude mezi 28°C až 35°C, v noci mezi 15°C a 20°C. Koncem listopadu už se mohou dostavit první odpolední přeháňky či noční bouřky, po kterých se příjemně ochladí a ovzduší vyčistí od prachu. Během této expedice se nebudeme pohybovat na horách ani v poušti.

Zdravotnické informace

Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a vzteklině. Je dobré zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu. Přestože Zambie ani Zimbabwe nejsou oblasti s výskytem žluté zimnice, budeme muset toto očkování mít. Na zambijské hranici už úředníci odmítli vpustit nejednoho cestovatele bez tohoto očkování.

V Zambii a Zimbabwe bude nutné používat antimalarickou profylaxy (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 89 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 85 000 Kč. Náklady mohou samozřejmě zvýšit adrenalinové aktivity u Viktoriiných vodopádů, časté návštěvy restaurací a konzumace alkoholu. Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Zimbabwe/Zambie – safari & offroad.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásitČasto kladené otázky a Rizika cestování se Zirhamií.
[social4i size=“small“ align=“float-left“]