Není, i když většina lidí si myslí, že když je něco daleko, tak to nutně musí být drahé. O nebezpečnosti ani nemluvě. To je jeden z důvodů, proč jsou ochotni zaplatit za exotické „expediční” zájezdy cestovních kanceláří horentní sumy.
Žijí totiž v mylné představě, že když nehovoří cizím jazykem, tak se nedomluví nebo se hned první den ztratí, druhý den se stanou obětmi nějakého zločinu a už třetí den by je cestování na vlastní pěst stálo mnohem více než týdenní zájezd s CK, která určitě získává množstevní slevy. Průvodce cestovní kanceláře potom vidí jako kulturně-historického experta na danou lokalitu, který je všemohoucí. Opravdu?
Pojďme se podívat, co tedy nejvíce ovlivňuje naše náklady na exotickou poznávací dovolenou.
Jak na levné letenky
Cena, kterou zaplatíme za zpáteční letenku do exotické destinace je s určitostí ta nejvýznamnější položka, se kterou musíme počítat. Chceme-li tak cestovat za co nejmenší peníz, musíme jí věnovat extra pozornost. CK obvykle počítají s odletem z Prahy, což sice odpovídá vyššímu cestovnímu komfortu, ale dle zkušených cestovatelů je to naprostá drahota (pozn. drahé letenky s odletem z Prahy jsou důsledkem malého trhu ČR, nízkého konkurenčního prostředí a vysokých letištních poplatků).
Podíváme-li se na ceny letenek z větších zahraničních měst, které se nacházejí relativně blízko českých hranic, např. Berlín, Vídeň nebo Mnichov, zjistíme, že bychom s přehledem mohli ušetřit až jednu třetinu oproti odletu z ČR. Cena zpáteční autobusové/vlakové dopravy na tato letiště se pohybuje do 1000 Kč a za pár hodin jsme tam. Navíc aerolinky, které z těchto měst létají nabízí mnohem vyšší, doslova pětihvězdičkový, komfort (např. Qatar, Etihad,…)
Ti cestovatelé, kteří nemají problém si prodloužit dobu cestování do cílové destinace, jdou ve svém hledání za nižší cenou mnohem dál a slídí po levných letenkách s odletem z celé Evropy (obzvlášť populární jsou Milán, Řím, Londýn a Budapešť). Přidejme k tomu větší flexibilitu, využívání různých promoakcí, kupování letenek s dostatečným předstihem a cestování v období nízkého turistického zájmu a extra levnou letenku máme v kapse.
Nejpopulárnější weby, které se zaměřují na zajímavé letenky jsou Akční letenky.com, Cestujlevně.com a Jak na letenky.cz. Pokud hledáte nízkonákladovou letenku, určitě vyzkoušejte Skyscanner, SkyPicker nebo AZ Air. Pokud si nevíte rady nebo s tím nechcete ztrácet čas, napište nám a my vám dopravu zařídíme podle vašich preferencí.
Život v exotických zemích je levnější než doma
Výdaje v cílové destinaci zahrnují vesměs 3 hlavní věci, bez kterých se nemůžeme obejít tj. ubytování, místní doprava a strava. Dobrá dobrá, dají se sice obejít, ale zase trochu toho komfortu mít chceme. Existují různé žebříčky, které srovnávají životní náklady v jednotlivých zemích (např. Numbeo), ale pro naše účely nám postačí, když řekneme že exotika je levná, tj. mnohem levnější než ČR.
Nejlevnější bývají chudé rozvojové země třetího světa, i když je pravdou, že existují výjimky. Dalším důležitým faktorem je, zda turisté již tuto zemi objevili (tj. existuje turistická infrastruktura) či nikoliv. Pojďme se podívat na příklady levných a superlevných destinací:
- Levné: Maroko, Čína, Malajsie, Írán, Gruzie, Arménie, Peru, Alžírsko, Vietnam, Sýrie, Filipíny, Srí Lanka, Thajsko
- Superlevné: Indie, Pákistán, Nepál, Egypt, Bangladéš, Bolívie, Moldávie, Albánie
Cestovní kanceláře organizující zájezdy právě do těchto zemí bohužel vydělávají na neznalosti svých klientů, kteří nemají tušení, jak levné některé destinace opravdu jsou. Pokud si myslíte, že vše je nutné organizovat a zajišťovat předem, tak se mýlíte. Velké zástupy místních „nahaněčů“, tj. prostředníků, se rádi postarají o váš ubytovací a dopravní komfort. Stačí vědět, jak s nimi vyjednávat a máte vyhráno. Tedy, většinou 🙂
Nechte se provést místními
Někdy jsou služby místních průvodců nevyhnutelné a žádané, někdy nám postačí průvodce knižní. Náklady na lidskou variantu průvodce jsou v případě rozvojových zemí opravdu nepatrné z důvodu všeobecně levné pracovní síly. Cestujeme-li ve skupince, náklady se navíc rozdělí mezi jednotlivé členy. Zajímavými variantami, jak získat místního průvodce zdarma je Couchsurfing či Free City Tour. Velmi dobré informace a spolehlivé kontakty se dají rovněž najít prostřednictvím serveru Tripfeverr.
Než vyrazíte na cestu
Zde je třeba počítat s náklady na získání víza, na očkování, na vybavení lékarničky, na vhodné oblečení a různé vychytávky, které potom (ne)využijete :-). Věřte nebo ne, marketing je mocná čarodějka, nějakou zbytečnost si určitě koupíte. V dalších článcích toto téma pořádně rozebereme, takže budete vědět kde a jak se očkovat, co vzít do lékarničky (na našich expedicích toto nemusíte řešit), jak se sbalit, co vzít za oblečení a výbavu atd.
Bezpečná destinace?
O této problematice by se dala napsat celá knížka, ale vezmu to stručně. Ano, lidé se bojí a mají strach z věcí a míst nepoznaných, což je přirozené. Avšak tento pocit se uměle zveličuje prostřednictvím dnešních médií, která se nám snaží přinést ty nejzajimavější zprávy z celého světa a právě ty negativní se prodávají nejlépe.
Proto si podvědomě myslíme, že když na vlastní pěst pojedeme do Kolumbie nebo Mexika, tak nás určitě zavraždí drogová mafie, v Egyptě nás určitě kousne žralok, v Íránu nás určitě ukamenují, v Thajsku nás určitě otráví, v Peru nás určitě unesou, v Keni určitě dostaneme malárii, v Číně nás zadoupou, v Indii nás uštkne jedovatý had, atd.
Ne ne, to není výsměch, ono se toho na cestách může stát hodně, tragédie se bohužel občas stávají, jsou přirozenou součástí života. Buďme však nezávislí realisté s chladnou hlavou, kteří ví, že vše je o statistice, prevenci a snad i osudu. Jaká je pravděpodobnost, že vás doma na přechodu pro chodce porazí auto? Mnohem, mnohem vyšší než všechny výše popsané situace dohromady.
Destinace vybírejte opatrně, rozhodně nedoporučujeme jezdit do zemí, kde zuří občanská válka. Ale nenechte se vyvést z míry jen obecným povědomím o zemi. Ani v Rio de Janeiru není tak nebezpečně, pokud dodržujete základní místní pravidla bezpečnosti.
Nebo třeba Írán – mediální obraz země je opravdu špatný (jsou různé důvody, ale největší je asi ten, že Írán má vlastní nezávislou politiku a neskáče tak, jak USA píská), přitom místní obyvatelé jsou extrémně přátelští a pohostinní. Třeba nedávno jsem pil čaj s kulturním atašé na iránské ambasádě v Praze, jen tak 🙂
Tak co, pořád si myslíte, že exotika drahá a nebezpečná? 🙂
Takové dobrodružství je spíš pro mladé lidi bez závazků. Jestliže si chcete dovolenou užít s celou rodinou, určitě sáhnete po nějaké solidní CK s dobrými referencemi. Samozřejmě, že cena je hodně důležitá (existují super last minute, last minute, first minute zájezdy jejichž ceny jsou hodně zajímavé), ale i znalosti průvodce a orientace v terénu jsou velmi důležité faktory příjemně prožité dovolené. Plánujeme letos navštívit Thajsko s CK Avetour, která má nejlepší exotické poznávací zájezdy. Počkáme si na super last minute a vyrazíme. http://www.avetour.cz/vyhledavani/?inc=vyhledavani&destinace=202&typ=
Zdravím, Gábino. Díky za komentář. Záleží, co člověk od dovolené očekává. Jestli chce jako turista navštívit danou zemi, přesouvat se podle nalajnovaného itineráře nebo jestli tam chce zažít nějaké dobrodružství a poznat, jak skutečně místní lidé žijí. Někomu vyhovují klasické CK – a to je naprosto v pořádku – a někdo chce zažít něco neobvyklého a ten spíš sáhne po Zirhamii 🙂
Ahoj, podle mě exotika není zas tolik cenově nepřístupná, třeba já si objednal dovolenou v Thajsku přes Arcadia Air http://www.exotickapriroda.cz/ . A v ceně již mám ubytko, letenky a cena pro mě není vysoká. Jako je otázka co je vysoká cena, protože když si vezmeme letěnky a ubytko tak je jasný že to něco stojí a s tím nenaděláme nic. Za mě je ale tahle cestovka férová a ceny mají dobrý. Taky komunikace s nimi byla příjemná, bez sebemenších problémů.