Popovídali jsme si s Tomášem P., který provozuje server s akčníma letenkama Fly4Free.cz, o létání a cestování. Prozradí, jak se mu povedlo navštívit Havajské ostrovy za 1800 Kč z Prahy a podělí se i o pár základních tipů, jak koupit levné letenky.

Tomáši, ty jsi založil stránky Fly4Free.cz, které se věnují akčním letenkám a zájezdům. Web provozuješ už rok a začal jsi v době, kdy u nás servery jako akcniletenky.com nebo zaletsi.cz dominovaly tomuto segmentu. Proč jsi se do toho pustil a čím se chceš odlišit?

Původní myšlenka byla o tom založit blog, kde bych prezentoval svoje fotky z cest doplněné o různé rady a informace pro cestovatele. Nakonec to sklouzlo k letenkám, přičemž od zavedené konkurence bych se rád odlišil určitou přidanou hodnotou – od založení webu píšu průvodce po destinacích, doplněné o zmíněné fotky a informuji čtenáře o novinkách v letecké dopravě.

Létání a cestování je asi tvůj velký koníček, že? Pamatuješ si na svůj první let?

Pamatuji si to velmi dobře, protože to paradoxně není tak dávno – s létáním jsem začal šest let zpátky a to sice cestou na Island. Letěli jsme tehdy z Frankfurtu se společností Icelandair, a i když byla cena letenky neakčních 11 tisíc korun, tak mě létání velmi nadchlo a vše poté vzalo poměrně rychlý spád, přičemž aktuálně mám nalétáno ke čtvrt milionu kilometrů.

Havaj - Oahu (autor: Tomáš P.)

Havaj – Oahu

Kromě „neakční“ letenky na Island jsi ale určitě většinu mil prolétal za akční ceny. Jaké jsou tvoje nejlepší úlovky?

Letenky společnosti Sky Europe za desetikoruny mě bohužel minuly, takže absolutně nejnižší cenu jsem platil tuším 260 Kč za zpáteční let z Brna do italského Bergama a o něco víc za letenku do Londýna, Řím za 680 Kč apod. Velmi zajímavá byla také „akce“ nejmenované banky, kdy bylo při splnění poměrně jednoduchých podmínek v rámci používání její kreditní karty možné získat 50 tisíc mil do věrnostního programu OK Plus, které mi spolu s doplatkem 1800 Kč umožnily cestu z Prahy na Havajské ostrovy.

Havaj za 1800 Kč určitě potěší! Asi není státním tajemstvím, že se jednalo o kreditní kartu Citibank. Nicméně jsem slyšel, že dnes už ty podmínky tak přívětivé nejsou. Myslíš si, že se dneska stále ještě vyplatí sbírat míle?

Jestli sbírat nebo nesbírat míle je hodně individuální záležitost. Pokud jdeš vždy po nejnižší ceně a je ti jedno s jakou společností poletíš, tak se sběr mil moc nevyplatí a akční letenka bude často levnější než platba v mílích + doplatek palivových příplatků a tax u bonusové letenky z věrnostního programu. Osobně jsem registrován jen ve výše zmíněném OK Plus a Skywards od Emirates, kde jsem získané míle využil k upgradu do business class v jejich A380 a k rezervaci letenky s EasyJetem z Prahy do Edinburghu zdarma bez doplatku. Každopádně s tebou souhlasím v tom, že výhodnost podmínek jde ruku v ruce s úsporami aerolinek a odměny ve věrnostních programech už nejsou co bývaly.

Tomáš na baru v A380

Tomáš na baru v A380

A lepší to asi v nejbližší době nebude… Když by ses mohl sbalit a zítra někam odjet bez ohledu na peníze, kam bys vyrazil?

První co mě napadlo, bylo sbalit fotovýbavu a zaletět si někam na sever vyfotit polární záři 🙂 Každopádně pokud by to mělo být bez ohledu na peníze (a čas), tak bych dal týden v nějaké relaxační destinaci v Pacifiku a pak přeletěl do Austrálie, abych trochu pokročil v poznávání tohoto nádherného kontinentu.

Na polární záři bych letěl s tebou! Pokaždé mě znovu uchvátí. Jaký je tvůj styl cestování? Plánuješ hodně dopředu nebo se spíše necháváš unášet okolnostmi a plánování moc neřešíš?

Tak tu cestu za polární září ber jako námět na novou fotoexpedici Zirhamie. Věřím, že by se zájemci našli 😉 Jinak svoje cesty mám připravené tak napůl, určitě nefunguju jako japonská cestovka s itinerářem rozepsaným na hodiny. Na druhou stranu je můj čas na cestách nějakým způsobem limitovaný, takže se snažím vidět co nejvíc a to se bez jisté přípravy neobejde. Přiletět do nějaké destinace a teprve tam zjišťovat, co, kde a jak, by na pro mě nebylo to pravé.

To víš, že už mě napadly expedice za polární září, jen to má hlavní nevýhodu, že ji třeba ani nemusíme vidět a evropské destinace, kde je viditelná napatří mezi levné a delší pobyt se citelně prodraží. Říkáš, že jsi limitovaný. Pověz nám, kolik času denně věnuješ Fly4Free.cz a jak takový typický pracovní den vypadá?

Určitě, nejistota tam skutečně je, ale myslím si, že to příští zimu asi risknu, ceny letenek jsou mimo sezónu na přijatelné úrovni, a i kdyby to nedopadlo, proletím se rád 😉 Ale zpět k tvému dotazu: Fly4free.cz se věnuji tak nějak dle potřeby – jsem schopný u toho prosedět půl víkendu, nebo nebýt na webu vůbec. Moje full time profese je v „offlajnu“, takže stránky jsou takové řekněme večerní hobby, byť na komerční bázi. Asi mi to vyhovuje lépe, než to mít na plný úvazek – když se mi nechce dělat nic, tak nic nedělám, když se mi nedaří najít žádnou zajímavou letenku, tak třeba napíšu článek, na kterém sice nic nevydělám, ale cestovatelům přinese nějaký užitek. Kdybych to měl zprůměrovat, tak realita bude okolo 2-3 hodin denně.

Auckland skyline (autor: Tomáš P.)

Auckland skyline

Spoustu lidí chce létat levně, ale neví jak na to. Kdybys jim měl dát rady, jak najít a koupit levnou letenku, co by to bylo?

Pokud chce cestovatel na letence ušetřit, tak jako první doporučuji zvážit cestu mimo nejžádnější období, tj. letní prázdniny a vánoční svátky – v tuto dobu letecké společnosti nic nenutí zlevňovat a podle toho pak ceny vypadají. Další radou je si ceny důkladně porovnat – nechodit jen na web určité aerolinky, protože vím, že do dané destinace létá, ale využít nějaký agregátor, které srovná dostupné společnosti na dané trase a nabídne nejvhodnější možnost. Z českých používám vyhledávač od Letuška.cz na mém webu, ze zahraničních většinou Kayak.com. A jako poslední radu bych dal sledovat Fly4free.cz, kde se tipy na levné letenky pravidelně objevují 🙂

Závěrem se už jen zeptám, kam směřuje Tvoje další cesta – ať už vize s Fly4Free.cz nebo čistě cestovně řečeno.

Odpovím ti na oboje 🙂 Moje další cesty v nejbližší době povedou po Evropě – koupil jsem akční Basilej od Swissu na víkend a Brusel s Ryanairem, ze kterého bych rád navštívil i blízké Lucembursko. Ze vzdálenějších destinací je v přípravě Aljaška, u které doufám, že se mi podaří chytit levnou letenku. V případě Fly4free.cz chci pokračovat v postupném vylepšování a rozvíjení stránek, ne snad ani ve vzhledu webu (i když i tam s drobnými úpravami počítám), ale hlavně v přidávání zajímavých novinek a co nejvíce originálních akcí na letenky. Tak uvidíme, jak to půjde 😉

Tome, děkuju za rozhovor a držím palce na další cesty a rozvoj webu.

Napsat komentář