Honza ŽertVšechny atlasy, které kdy byly ve škole určeny k vyřazení, včetně těch, které nebyly, jsou u něj doma. Už jako kluk s nimi usínal, plánoval cesty a představoval si krajinu a lidi, které jednou potká. Na to, že je realita na cestách mnohem zajímavější, než pouhé snění, přišel už v jedenácti letech! Kdy se poprvé podíval sám za hranice. Od té doby strávil na cestách dohromady už více jak šest let života a navštívil přes osmdesát států.

Honza na to měl vždy jednoduchou teorii: Stačí jen chtít! Vše ostatní je řešitelné. Stopem, na kole a pěšky procestoval téměř všechna evropská pohoří a pobřeží. Na některé cesty se vydal úplně bez peněz. Bydlel v parcích, ve squatech, na plážích, pomáhal na venkově. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje dodnes, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas.

DSC_0441

V Amazonii na řece Javarí s kamarádem Miguelem

Hory, památky, pláže, to vše je úžasné a stojí za poznání, ale žádná jeho cesta by nebyla úplná, kdyby se nesnažil poznat místní humor, kuchyni a myšlení, prostě obyčejný život lidí z míst, kam se vydává. Je jednoduché být spokojeným turistou a užívat si úsměvy a pohostinnost v různých koutech světa, ale zjišťovat, kolik úsilí a dřiny za takovým úsměvem stojí, nakolik je opravdový a jaká je jeho opravdová cena, to se stalo smyslem jeho cest. S oblibou proto bere lidi do míst, kde je život k vidění bez pozlátka a přetvářky masové turistiky, kde místní lidé mají z návštěvy cizinců stejné pozdvižení, jako my z nich.

100_9373

Výstup s klienty na vulkán Parinacota v Bolívii

Mezi ty zajímavější cesty, které podnikl, patří cesta stopem za íránskými Zoroastriány, vyznavači prastarého náboženství, jenž udržují v horách věčný oheň, cyklopouť do Santiaga de Compostela za účelem sepsání bakalářské práce o fenoménu této poutní cesty, pěší přechody Skotska, Korsiky, himálajského Zanskaru, nebo afrického Lesotha, kde pro změnu napsal svou diplomovou práci o působení a vlivu čínských komunit na původní obyvatelstvo Dračích hor, cesta za žraloky obrovskými do Mozambiku, na kole objel Černou Horu, Kosovo, Makedonii a Albánii, podnikl výstupy na andské šestitisícovky a nejvyšší sopku světa Ojos del Salado, toulal se po tehdy ještě ukrajinském Krymu, přespával v jeskyních na Velikonočním ostrově, pobýval ve vesnických komunitách ostrova Taveuni na Fidži, dokola obešel Novou Kaledonii, aby se dozvěděl více o místních Kanacích a několik ostrovů ve Francouzské Polynésii, kde se dostal až na atolové souostroví Tuamotu, které dříve Francouzi využívali ke zkouškám svých atomových bomb.

100_3154

Trosečnický život na atolu Fakarava, Francouzská Polynésie

Po proudu řek Maraňón a Amazonky, se mu loděmi podařilo projet napříč celou Amazonií od Pacifiku, až k ústí řeky do Atlantiku. Došlo i na lov aligátorů a piraňí, nebo koupání s říčními delfíny na vedlejším toku. Stopem a pěšky poznával krásnou a drsnou Patagonii, nebo bažinatý Pantanal, v Bolívii pracoval jako deratizátor u komunity Menonitů, zpovídal pamětníky dopadení a zastřelení revolucionáře Che Guevary ve východních Andách, těžil s hrdými, bolivijskými horníky wolfram a poznával krajanské spolky v Chile, Argentině a Paraguayi. Stopoval napříč Austrálií a autem projel Pobaltí, Skandinávii a Nový Zéland. Některé z těchto výprav byly součástí tří a půl leté cesty kolem světa.

Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile a osudnou se mu stala Brazílie, kde střídavě žije dodnes. V Jižní Americe cestuje a žije již přes dva roky. Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky, což se prý neuvěřitelně hodilo v Indii, číslovky a některé slovesa jsou velmi podobná.

Rád říkává, že nejhorší smrt je z vyplašení! Neplašte se a neplašte ostatní. Život se nemá plašit, život se má vábit. Cesty jsou ta nejlepší vábnička, nezošklivujte si je přehnanou starostlivostí!

Odprůvodcované expedice

Kostarika 2022

Od Páji, která s námi nemohla vyrazit, byla expedice Kostarika 2022 super naplánována. Každé místo mělo svoje kouzlo a vždy jsme se dozvěděli spoustu zajímavého. Navíc jsme měli obrovské štěstí na pozorování zvířat. A Honza, který jel s námi, jednoznačně super a těším se, až s tímhle průvodcem zase někam vyrazím, kamkoli.

Pavel Tomášik

Se Zirhamií jsme byli již podruhé a opět nezklamala ! Stoprocentní příprava od Páji Koukalové a Honzy Žerta. 19 dní nabitých zážitky je muselo stát takové energie a organizačních schopností, že si to nedokážu představit….. A Honza je fakt třída ve svém oboru !!! Mohu psát jen superlativy…. jeho zkušenosti, přístup k lidem a organizační schopnosti nám zajistily skvělou dovolenou. Ve spojení s úžasnou Kostarikou mám zážitek do konce života ! Děkuji moc !!!

Vlaďka Chmelíková

Pro mě to bylo otevření úplně jiného cestovatelského světa…krásný krok do neznáma. Kostarika=úžasná země, krásná příroda, a soužití se zvířaty tak na těsno, jak jen to je možné si představit. Setkání s partou prima lidí, od kterých se člověk učí za pochodu. Všemu ale předcházela příprava neuvěřitelného itineráře, což člověku dojde až na cestě, informace a rady už z domova, od Páji, která s námi bohužel nemohla, ale na dálku to vše sdílela a vlastně byla na cestě s námi. Prostě dobrý anděl. A Honza Žert to je přírodní úkaz, člověk, který dá každýmu pocit jistoty, že s ním se nikdy neztratí, mistr improvizace, problémy řeší za pochodu, pomůže, poradí, povypráví o historii i kultuře, rozesměje…a vydrží. Takže do Kostariky určitě ano, a s Honzou ..kdykoliv, kamkoliv…díky všem za vše.

Monika Donátová

Expedice perfektně připravená, na průvodci patrná velká zcestovalost. Příkladné jednání, respektování názorů a přání klientů.

Jiří Koch

Brazílie 2017, 2018, 2019, 2020, 2021

 

 

 

Za mě naprosto v pořádku Průvodce Honza je super člověk který má přehled snad o všem. Dokáže fungovat 24 hodin denně. Při změně plánu cesty se snaží co nejlépe nahradit trasu, daří se mu to i rychle. Teoreticky nebylo skoro žádné osobní volno, stále se něco podnikalo, a tím je spousty zážitků. Za mě můžu doporučit všem.

Petr Šťastný

Brazílie je země pohody, slunce, palem a usměvavých lidí, kterou jsem si užila a už se mi po ní stýská. Honza nás Bahií provedl na výbornou – od pláží a ostrovů, velkoměsta, kulturních akcí, všelijakých jídelen a restaurací a nakonec i hor a nádherné přírody. Jen škoda, že to tak hrozně rychle uteklo. 🙂

Markéta Růžičková

Expedice do Brazílie byla mojí první návštěvou jihoamerického kontinentu, takže jsem vůbec netušila, co čekat. Protože Honza žije v Brazílii již řadu let, uměl připravit program tak, abychom viděli a navštívili všechny hlavní oblasti státu Bahia. Během cest jsme se také dozvěděli spoustu praktických informací o bahijské společnosti a navštívili jak turistická místa, tak i místa, kam se běžný turista moc nedostane. Cestování se Zirhamií mohu jen doporučit.

Lenka Havelková

Sú to expedície podľa mojej predstavy a nevidím na ních niečo meniť. Brazília nechala vo mne silný a nezabudnuteľný zážitok. Na sprievodcovi Honzovi som videl a cítil, že sa môžem v každej situácii na neho spoľahnúť. Celá skupina sa cítila pri Honzovi pohodovo a bezpečné. Bolo nám skrátka fajn.

Miroslav Antálek

Velké nadšení z průvodce Honzy… Podával neuvěřitelné množství informací a navíc s nim byla legrace… Úžasně spojoval celou partu.

Edita Matoušová

Se Zirhamii jsem cestovala letos poprvé. Má volba padla na Brazílii, kterou jsem dlouhé roky toužila poznat, no sama jsem na to nenabrala odvahu. Jako cestovatel-samotář jsem měla zpočátku obavy jak to dopadne, když nechám veškerou organizaci na někom jiném. Mé obavy se však ihned rozplynuly po seznámení se skvělou partou lidí a hlavně s průvodcem Honzou, který naprosto s přehledem a lehkostí zvládal veškerou agendu, a na každý problém našel řešení. Jeho znalosti ohledně Brazílie byly až neuvěřitelné a jeho smysl pro humor a legraci byla dokonalá třešnička na dortu. Teď můžu zodpovědně říct, že vybrat si Zirhamii byl ten nejlepší nápad a rozhodně to není naposled. Každý den byl plný dobrodružství 👍

Katka Sekáčová - Sekyna

Výprava do Brazílie byla moje první zkušenost se Zirhamií a můžu ji srdečně doporučit. Honza Žert je skvělý průvodce. Oceňuju zejména jeho dlouhodobé zkušenosti z Lat. Ameriky (takže poskytuje cenné insider tipy, informace z reálného života v BR, do’s and dont’s…), je zkrátka kompetentním a sympatickým parťákem na 3týdenní cestu. Honzova antropologická profesionální průprava a jazyková vybavenost jsou velkými plusy – jednoduše řečeno tyto kompetence otevírají dveře a srdce místních obyvatel. Formát, neformálnost a organizace cesty se líbily. Přestože jsme urazili tisíce kilometrů napříč Amazonií a pak na jih do Ria, logistika byla výborně připravená a nikdy jsme nikde „nezůstali trčet“. Své sehrálo i složení naší skupiny – na cesty tohoto typu asi jezdí fajn sorta lidí 🙂 Zirhamii a Honzovi moc děkuju, cestu jsem si užil, bavil se a pokud to bude možné, moc rád se se Zirhamií zase někam vydám. Čili: BRAVO a DÍKY. Filip

Filip Zajíček

Cestování se Zirhámii, tímto způsobem mohu jedině doporučit. Myslím že navštívená místa a skladba zájezdu, i když bohužel k dnešní světové situaci jsme cestu museli zakončit trochu dříve, byla dokonalá od samého začátku. Vděčíme za to především našemu průvodci Honzovi. Byl skvělý.

Jaroslava Dobrá

Se Zirhamií jsem jel poprvé a rovnou na expedici Brazílie 2017. Odletěl jsem na expedici s obavou, jak to zvládnu s neznalostí žádných cizích jazyků. Ale již první minuty setkání s naším skvělým průvodcem Honzou Žertem ze mne veškerá obava zcela spadla. Svým odpovědným a kamarádským přístupem a pozorností ke každému členu expedice si rychle u mne získala plnou důvěru a to po celou dobu pobytu až do našeho odletu. Honza, nabitý informacemi o navštívené zemi, nás choval jako v bavlnce 24 hod denně, ale kdykoliv jsme chtěli, dostali jsme prostor si samostatně vyzkoušet své komunikační schopnosti. Expedice do této krásné a vyhřáté země se dle mého plně vydařila a průvodcovství s Honzou Žertem můžu jenom doporučit.

Milan Doležel

Byl jsem velmi spokojen s výběrem navštívených míst v Brazílii a s profi přístupem našeho průvodce Honzy.

František Minář

Honza Žert je borec.

Adam Erlebach

Honza je fajn kluk a průvodce, doporučuji všemi deseti

Petra Masaryková

Díky Honzovi Žertovi a jeho zkušenostmi s Jižní Amerikou, zejména pak s Brazílií, šlo skvělou dovolenou. Jde vidět, že tam je Honza jak doma (taky pár let opravdu byl). Prostě od začátku do konce super organizace! Krom organizačních schopností má Honza i super smysl pro humor a hodně velký obecný rozhled – takže když zrovna nevykládá vtipy, neinformuje o výsledcích fotbalu (ať už jste kdekoliv), tak můžete pokecat prakticky o čemkoliv.

Ondra Valíček

Cesta do Brazílie byla perfektně zorganizovaná, viděli jsme spoustu míst, bylo to velmi pestré – hory, památky, nádherná příroda, pláže. Honza je super průvodce, jeho informace o Brazílii skvělé, hlídal nás jako kuřátka, aby se nám nic nestalo, jela bych určitě znovu.

Dana Smutná

Honza Zert je scestovany chlapik, ktory sa vyzna. Neprijemna vec, ktora sa mi stala v Brasilii – sa Honza o mna velmi dobre staral do odletu lietadla a za to som mu vdacny.

Igor Hrzič

S klidným svědomím mohu prohlásit, že s Honzou se nemusíte bát vyrazit kamkoliv po Jižní Americe. Všechno zná a všude byl. Opravdu! Na Vás už je jen s ním držet krok a vytrvat. 🙂 Program má vyladěný do nejmenšího detailu, nic není problém, na vše najde řešení a improvizuje tuze rád. Díky znalosti místního jazyka, historie, kultury a i těch nejskrytějších bahijských zákoutí Vaše cestování nabere úplně jiný rozměr a Vy se cítíte jako součást celku a ne jen jako pozorovatel, který si na pár dní přijel okouknout malý kus Brazílie. Honzu mohu 100% doporučit všem po dobrodružství dychtícím duším!

Monika Hubková

Top dovolená. Nejlepší jakou jsem zatím zažila. Honza je skvělý průvodce, vždy poradil,vše vysvětlil a výborně se o nás postaral!!!

Zuzana Kročková

Perfektně zorganizovaná expedice.

Franta

Honza Žert byl super. Vřele doporučuji 🙂

František D.

Jestli chcete poznat krásnou Brazílii a nemáte odvahu se vydat sami, tak určitě Honzu doporučuji. Bahii zná dokonale a ukáže vám i místa, které by jste jinak zřejmě nenavštívili. Svou znalostí jazyka, historie, cestovatelskými zkušenostmi vše jen zdokonaluje. Škoda jen, že dnů bylo málo a na některých místech jsme nemohli zůstat déle…

Lenka Kotková

Ač jsem se obaval kdo bude ve vyprave, stali se z nas přátele a kamaradi. S Janem, a ostatnimi členy jsme sedli a vsechno vzdy bravurne vyresili. Byli chvile kdy nekomu nebylo zrovna moc dobre, ale vydrzeli a hlavne si nenechali zkazit dovolenou. Dekuji a pozdravuji všechny ❤️DC

David Cvach