Cestu k putování mu otevřela první návštěva Istanbulu, města, kam se pořád rád vrací i po více než dekádě. Když se člověk dívá od bran paláce Topkapi přes Bospor na asijský břeh, neubrání se zvědavosti, jak to tam asi vypadá.

Pár měsíců po své první návštěvě se do Turecka vrátil. Tentokrát z východu, kde nejprve strávil dva měsíce v Gruzii, Arménii a Íránu. Po této cestě bylo rozhodnuto – Blízký východ bude láskou na celý život.

Vyhlížení paviánů v Dračích horách v Jižní Africe

Vyhlížení paviánů v Dračích horách v Jižní Africe

Na tomto regionu ho fascinuje různorodost, ať už jde o jídlo, kulturu nebo náboženství. Postupně navštívil i celou řadu dalších regionů, Střední Asii, Indii, jihovýchodní Asii, ruský Dálný východ a Mongolsko, nakonec se ovšem stejně zase objeví někde v turecké čajovně nad skleničkou hořkého čaje z Rize.

V Evropě má nejraději sever kontinentu. Rok žil v Norsku, nicméně často míří i na východ Evropy a na Balkán, kde ho přitahuje stále přítomná divokost těchto míst. Na jihu jej fascinuje Neapol, kde mimo jiné téměř rok žil v jedné z chudinských čtvrtí a měl tak šanci poznat toto rozporuplné město po všech stránkách.

V srbském klášteře Visoki Dečani v Kosovu s návštěvnickou visačkou poskytnutou místní posádkou mírové mise

V srbském klášteře Visoki Dečani v Kosovu s návštěvnickou visačkou poskytnutou místní posádkou mírové mise

Když cestuje sám, často vyhledává extrémní zážitky na dlouhých pěších přechodech v horách. Několik týdnů takto se stanem strávil třeba v indických Himalájích, tádžikistánském Pamíru, kyrgyzském Tian Šanu nebo v ruské části Altaje a u jezera Bajkal. V horách hledá svobodu a klid, zajímá se ale i o nejrůznější horská etnika a tradiční životní styl v těchto oblastech.

Vzhledem k tomu, kolik času v horách tráví, jej jen tak něco nerozhodí, ať už jde o sněhovou bouři v himalájském průsmyku, agresivní ovčácké psy na úbočích Kavkazu nebo opravu prasklých tyčí od stanu. Postupně se naučil, že každá situace má své řešení a nic není tak beznadějné, jak se může na začátku zdát.

Horské přechody doplňuje poznáváním měst, jejich architektury a obyvatel. Rád jezdí stopem, přespává na podivných místech a snaží se ztratit mezi místními tak, aby je mohl nerušeně pozorovat a sám budil co nejmenší pozornost.

V neposlední řadě se během doktorského studia na právnické fakultě zaměřoval na problematiku ničení památek během ozbrojených konfliktů, což jej přivedlo do řady neobvyklých destinací jako třeba Iráku, kde objížděl lokality poškozené během poslední války.

Ivan se kromě češtiny plynule domluví anglicky a rusky a základní cestovatelské otázky zvládne vyřešit i francouzsky. Vždy se rád podělí o své znalosti dějin regionů, na které se zaměřuje a díky své lásce k architektuře a dějinám umění si můžete být jistí, že při objevování spletitých uliček historických měst nemine nic podstatného. V pozici průvodce Ivan vyráží do oblastí, které již sám dříve opakovaně navštívil a tudíž je dokáže představit v širším historickém a kulturním kontextu a také předcházet případným komplikacím.

O svém cestování pravidelně přednáší a pokud je zrovna doma v Ostravě, věnuje se dálkovému běhání v Beskydech.