Profilovka „Ifčí“Ifčí měla už od mala toulavé boty. Rodiče, kteří za celý život vyjeli do zahraničí jen jednou, vůbec nechápali, kde se v ní touha po cestovaní bere. Hned po střední škole odjela do Itálie a pak postupně procestovala celou Evropu. Rok žila v USA, střídavě v Kalifornii, New Yorku a na Floridě.

Půl roku strávila v Jihoafrické republice, v Kapském městě, kde pracovala ve filmové produkci. Oblíbila si Muizenberg beach, kam jezdila fotit malé černošské děti a poprvé si vyzkoušela surfing. Ifčí má ráda přírodu a zvířata –  často jezdila k oceánu pozorovat kolonie tučňáků a krmila tuleně rybami, které dostala od místních rybářů. Jednou ji na treku napadli paviáni, neodporovala a odevzdala veškeré jídlo, které s sebou měla. Dnes už přesně chápe rčení: Drzý jako opice!

Nekonečný výšlap na Kawah Ijen, Indonésie

Nekonečný výšlap na Kawah Ijen, Indonésie

Miluje teplo, moře a šnorchlování. Pokud to jde, letí každou zimu někam se ohřát. Třeba do Thajska nebo Indonésie. Užívá si usměvavé tváře místních lidí, ráda s nimi klábosí o jejich životě, jak dělají to či ono – a také jak recyklují plasty.  To je téma, které ji dlouhodobě zajímá, doma se účastní různých dobrovolnických úklidů. Pokusila se o to i na Bali, kdy spojila šnorchlování v moři se spontánním výlovem plastových odpadků a svým sběrem nakazila i ostatní členy skupiny.

Zimu moc ráda nemá, ale i přesto vyrazila na Island, lákala ji drsná islandská příroda. Poprvé v životě uviděla dvojitou duhu a na každém kroku byla svědkem toho, že naše planeta je opravdu živý organismus. Stejný pocit měla i při výletu k přírodním horkým pramenům v blízkosti Mount Fuji v Japonsku a při výstupu na Kawah Ijen v Indonésii, kdy se z tyrkysového jezera uprostřed kráteru neustále valil hustý sirný dým.

S prodavačkami pomela v Thajsku

S prodavačkami pomela v Thajsku

Je zvídavá gurmánka. Zastává názor, že když člověk neochutná lokální jídlo, jako by v dané zemi nebyl. Vnímá ho jako důležitou součást kultury a podle ní spojuje lidi. Není nic lepšího než poobědvat s místními v jejich oblíbené restauraci. Zbožňuje trhy s jídlem, kořením, exotickým ovocem, květinami a bleší trhy se vším možným – tam se pak vydrží přehrabovat hodiny než najde svůj úlovek, který si doveze domů.

Na svých cestách zažila i několik nepříjemných situací. Třeba když se svými přáteli vyrazila starým džípem na trip do Dračích hor v království Lesotho a kamarád utopil klíče od auta v oceánu. Ifčí ale zachovala klidnou hlavu a pěšky vyrazila do nejbližší vesnice a požádala místní, aby se auto pokusili odemknout a nastartovat, což se jim po třech hodinách skutečně povedlo – klíčem od traktoru! Mělo to jen jednu vadu – klíčem v zapalování už nešlo otočit ani ho vyndat, takže motor neustále běžel. V noci pak do auta dolévali benzín, aby „nechcíplo“ a mohli tak dojet do autoservisu.

Poušť Merzouga, Maroko

Poušť Merzouga, Maroko

Zažila i mnohem vypjatější situace, třeba obrovský požár Table Mountain, kdy se svým autem uvízla v zácpě pod horou, všude se valil hustý oranžový dým, šlehaly plameny a ve vzduchu létaly vrtulníky. V Maroku zase jela vlakem, který v plné rychlosti srazil dvě krávy, při brzdění se rozhoupal ze strany na stranu, doufala jen, že nevykolejí. Přesto nedá na cestování dopustit, protože i takovéhle zážitky k tomu patří.

Ifčí je empatická, vzniklé problémy se snaží řešit s úsměvem a hlavně v klidu – to ale neplatí v případě, kdy se jedná o pavouky! Z těch má až panickou hrůzu, i když je vidí třeba jen na fotce. Má spousty veselých historek nejen z cest, ale i ze života, takže se s ní určitě nebudete nudit. Ze všech svých cest si píše deníky, které chce pak použít jako inspiraci pro napsání vtipné knihy o cestování. Natočila pilotní díl cestovatelského seriálu o Couchsurfingu.

Její srdcovou zemí je Sicílie a Liparské ostrovy, kam se pravidelně vrací už patnáct let. Miluje místní klima, lidi, jejich jazyk, jídlo a víno. Jednou by se na Sicílii chtěla přestěhovat.

Mluví plynně anglicky, domluví se italsky, rozumí německy a rusky.

Odprůvodcované expedice

Jihoafrická republika – únor 2024

Chválím Ivu za bezchybnou organizaci celé expedice !!!!!!

Karel Toráč

 

Tchajwan – listopad 2023

Jeli jsme se Zirhamií kvůli tomu, že to byla naše první asijská země a báli jsme se, že se nezorientujeme, bude zde málo značeno v AJ, nebudeme vědět, jakým dopravním prostředkem jet, a během 14 dnů, co máme, ztratíme moc času rozkoukáváním se. Zirhamia vše ulehčila a urychlila, takže jsme toho podle mě viděli ve výsledku víc, než sami, kdyby jsme se rozkoukávali až na místě (neměli jsme moc prostor do detailu dovolenou plánovat dopředu). Díky expedici Tchaj-wan jsem si s manželem uvědomili, že stačí pár tipů na aplikace, párkrát se projet v Taipei metrem, něco odpochodovat pěškya už jste tam skoro jako doma. Pokud máte rádi pestrý mix – nejste jen zarytí horalové, nebo poznávači památek, ale budete chtít přírodu, chrámy i horké koupele a spoustu dostupných gastro výprav do lokálních malinkých, pouličních bister..tak vám bude Ivana vyhovovat. Pozitivně mě překvapila míra svobody a pochopení, když chce někdo chvilku oddechu, necítí se dobře, nebo nějaké místo není jeho šálek čaje. Vše bylo komfortnější i méně fyzicky náročné, než co jsme čekali. Vše ulehčuje otevřená komunikace – umět si říct ve chvíli, kdy se to řeší, co chci a nechci, ale netlačit ostatní do svých představ. Na druhou stranu, kdo je horal a velký sporťák tělem i duší a má denní ambiciózní cíle – ať volí vyšší úroveň náročnosti expedice. A Tchaj-wan jako destinace, to je příběh na zvláštní vyprávění. Milí lidé, přehledná země, bezpečná, civilizovaná, moderní..absolutní příjemné překvapení a každého tam budeme posílat. Je to klenot! P.S: Finanční odhad celkových nákladů uvedený na stránkách je reálný (šetřivější si dovedou náklady i stáhnout), velmi pozitivně hodnotím transparentnost a podrobné informace.

Pavla Plačková

Nikdy by mě nenapadlo, že se podívám zrovna na Tchaj-wan, ale čirou náhodou jsem na FB našla diskuzi, co neminout v Asii. Bylo to hodně impulzivní rozhodnutí, ale nikdy toho nebudu litovat! Sešla jsem se s dobrou partou lidí a naprosto pohodovou průvodkyní Ivčou, která řešila problémy v klidu. Viděla jsem spoustu skvělých míst, zažila spoustu dobrodružství a dozvěděla se nové věci (hlavně o asijské kultuře). Nejvíc oceňuji přístup všech k samotné dovolené. Byla to aktivní dovolená a přesto, pokud jsem chtěla trávit jeden den trochu jinak, nebyl problém. Zažila jsem vše – hory, pláž, místní jídlo, chrámy i masáž ostrými noži. Ivča mi poradila jak cestovat, což je motto samotné Zirhamie a tím mě nabudila k dalšímu vycestování. Mám mnoho vzpomínek a za to děkuji 🙂

Veronika Jurová

Taiwan mě uchvátil dokonalou a moderní dopravou, čistotou měst i přírody. Naopak nekteré jejich turistické taháky už mají nejlepší léta za sebou. Koupaní v moři je značně omezené kvůli spodním proudům což je velká škoda. Přesto je Taiwan nadherný ostrov a Ivča skvělou průvodkyni po něm.

Jana Suskova

 

Jihoafrická republika – únor a září 2023

Ráda bych sdílela ze své nadšení z expedice v JAR a z naší průvodkyně Ifčí – milý, vtipný a vždy usměvavý člověk s perfektními organizačními schopnostmi, která dokázala z účastníků pospojovat skvělé fungující partu zaměřenou na nevšední zážitky, na dobré jídlo a kávu. Určitě se příště zase ráda přidám!

Klára Marvánková

Expedice byla velmi příjemně sestavena. Projeli jsme za 16 dni kus země a mohli obdivovat různorodost přírody a seznámit se s životem v různých částech země. Byla to aktivní dovolená a presně takovou jsem očekávala, přesto byla velmi na pohodu a to hlavně i díky průvodkyni Ivčí a báječné partě lidí. Díky. Moc jsem si to užila.

Oli Pechová

Díky Zirhamii a naší průvodkyni Ivče jsem objevila, jak krásná země JAR je, do té doby jsem o ní neměla moc povědomí. Bylo to 19 intenzivních dní, které jsme strávili u nádherného pobřeží, pozorovali volně žijící zvířata a fascinující noční oblohu, procházeli se kolem zvlášních skalnatých útvarů v Cedeberg Mountains, ochutnali skvělé jídlo a užili si spoustu zábavy. Ubytování předčilo moje očekávání, stejně tak mě překvapilo, že je tady oproti Čechám výrazně levněji (s evropským standardem). Každému, kdo má alespoň trochu rád Afriku, bych cestu do JAR rozhodně doporučila.

Lenka Medová

Zirhamia zase nesklamala. Bol som teraz už po štvrté a neviem si predstaviť lepší spôsob poznávania cudzích krajín. Juhoafrická Republika vo mne nechala nezabudnuteľné zážitky. Ivča to nieje sprievodkyňa, to je kamarádka ktorá nás sprevádzala úžasnou krajinou. Ponúkla nám to čo v cestovke nezažiješ. Po boku Ivči sme spoznali miesta kde bežný turista sa nedostane. Dobrodružné lezenie po skalách na horu Wolfberg nezabudnuteľný zážitok a mnoho ďaľšieho, Kapské mesto, safari a pod. Zirhamia – IVČA Ďakujem. Doporučujem, doporučujem!!!

Miro Antálek

Jihoafrická republika – 2020

Cestování se Zirhámií po Jižní Africe jsem si opravdu užil , Ivča jako průvodce byla skvělá , celou expedici měla naplánovanou do nejmenších detail.

Zdeněk Válek

Expedice do JAR pro mne byl určitě zážitek, na který nikdy nezapomenu – v pozitivním slova smyslu. Už při plánování mě moc potěšil přístup naší průvodkyně Ivči, která byla moc milá a vše nám před cestou vysvětlila a poradila když bylo potřeba. Samotná expedice probíhala výborně, byla super atmosféra a moc jsme se nasmáli. I když většina lidí odsuzovala JAR jako nebezpečnou zemi, my měli pouze dobrou zkušenost s místními – byli vždy velmi milý a pohostinní. Určitě bych doporučila Jižní Afriku všem, co mají rádi jak hory, tak safari i moře – najdete zde všechno 🙂 Také bych ještě jednou ráda poděkovala Ivčí – byla jsi báječná ! 🙂

Simona de Toledo

Expedice po JAR byla naší první zkušeností se Zirhamií, výsledek dopadl nad očekávání dobře, naše průvodkyně Ivča byla jednou z nás, parťák do každého počasí, vše dobře zorganizované a připravené, pomohla nám zvládnout návštěvu nemocnice (mimochodem na vysoké úrovni ) z důvodu zranění. JAR je zemí s nádhernou přírodou, vynikající kuchyní a skvělým červeným vínem. Po celou cestu ( najezdili jsme něco přes 3.000 km, velmi dobře vybrané lokality ) jsme nezaznamenali pocit nebezpečí. Pokud váháte, výlet na jih Afriky doporučujeme.

Andrea a Tomáš Košacký

 

Japonsko – 2019

Měla jsem štěstí, že letošní expedice do Japonska 2019 měla pro velký zájem otevřen ještě druhý termín a ujala se nás „Ifča“. I když nás vedla Žandinou vyšlapanou cestičkou, tak jsme rádi, vzhledem k nevyzpytatelnému počasí, že jsme udělali zásah do plánu. „Ifča“ vše řešila za pochodu a podnikali jsme přesuny tak, abychom utekli před velkým deštěm. Byla skvělá a i přes tyto nečekané problémy jsme viděli vše, co se za 15 dnů v Japonsku vidět dá. Určitě bych s „Ifčou“ vyrazila i na další expedici. Překvapilo mě Tokio svojí architekturou a parky, Japonci svou neskutečnou slušností a ochotou – máme se co učit, venkov, staré dřevěné domy a hrady, čistota . Je to nejbezpečnější země světa, kterou jsem navštívila. Vůbec bych se tam nebála cestovat sama a navíc pro ty, kteří umí anglicky, všechny nápisy, stanice v metru a jídelníčky už nejsou jen sypaný čaj. Způsob cestování mimo hlavní trasy turistů, za domorodci na vesnice a s pohybem v přírodě mi maximálně vyhovuje, proto už teď (14 dnů po příletu z Japonska) mám koupenu letenku opět se Zirhamií, ale teď zase na druhý konec světa.

Eva Staňková

Se Zirhamií jsme si vyzkoušeli vycestovat do vzdálené země s jinou kulturou a smýšlením. Japonsko je krásná a zajímavá země. Hned bychom jeli znova. Ivča fungovala na jedničku :). Společně jsme vyřešili vše co nám přišlo do cesty. Po této zkušenosti si troufneme vycestovat dál i sami, ale třeba se na Zirhamii ještě obrátíme. Doporučujeme všem, kteří rádi cestují podobným stylem a nebo ví, že je to styl pro ně, ale sami na to nemají odvahu. Je to dobrá zkušenost. 🙂

Eliška a Marek

Expedice Japonsko splnila mé očekávání.

Marek Nebyla

Japonská expedice s Ivčou byla super volba. Díky jejím znalostem, organizaci a vedení jsem si užívala „bezstarostné“ cestování a mohla se naplno věnovat krásám země, dobrému jídlu a odpočinout si tak od své (velmi podobné) práce. A také díky Ivče bych se teď už nebála vydat do Japonska i sama. Ivčo, za mne oba palce vzhůru!

Jitka Jandáková