Cestovat začal už jako malý chlapec. Nejdříve pasivně, kdy v časopisech hltal sloupky ze zahraničí, poté díky rodičům aktivně a nakonec i sám po vlastní ose. Dosud navštívil 40 zemí, mnoho z nich opakovaně a nyní pomalu zahajuje pátou desítku.

Ázerbajdžán, Baku

Ázerbajdžán, Baku

Několik měsíců pracovně strávil v USA, viděl hodně zemí Evropy i dalších míst světa, ale nejraději má východ a Orient. Poctivě procestoval Ukrajinu, kam se vždy rád vracel do Kyjeva a Oděsy, kde mimo jiné prozkoumával místní katakomby, nebo si zašel do opery na balet. Dobře zná i kavkazský region. V rámci několika výprav procestoval Gruzii i Arménii a Ázerbájdžán se stal jeho druhým domovem. V roce 2019 ho navštívil poprvé jen s batůžkem na zádech a o tři roky později už si tam vezl svatební oblek.

Na cestách se snaží splynout s prostředím. V Arábii si hned první den koupil typický oděv místních mužů, ve kterém chodil téměř po celou dobu pobytu. Mezi místními se díky tomu stal celebritou a otevřelo mu to dveře třeba do zákulisí trhu s velbloudy. S podobným přístupem slavil úspěch i v Maroku, kde byl pozván do jedné domácnosti na večeři a mohl zblízka pozorovat život a zvyky místních lidí.

V civilu se zabývá pojišťovnictvím, které vystudoval, ale jakmile za sebou nechá hranice ČR, stává se nadšeným objevitelem. To je pak schopen nejíst a nepít a od rána do večera se věnovat poznávání nové země. A když už se napít musí, tak se často jedná o něco ostřejšího místní výroby, jako například gruzínská čača, nebo íránská domácí pálenka skrytá před zrakem Alláha v písku pouště.

Jarda je velkým milovníkem zvířat, nevynechá možnost něco pohladit nebo nakrmit a jako nadšenec do urbexu rád prozkoumá i méně obvyklá místa, jako třeba do opuštěný cirkus

v Moldavsku, sanatorium v Gruzii nebo stavby v černobylské zóně. O dobrodružství tak nebude nouze, a protože Jarda na cestách často něco natáčí a z pořízených snímků pak vytváří amatérské dokumenty a vzpomínkové filmy, tak si kromě mnohých nezapomenutelných zážitků odnesete i audiovizuální suvenýr.