Jsem otevřen názorům a kritice

Jsem otevřen názorům a kritice

K cestování na východ poprvé přičuchl v roce 2009 na Balkáně, kdy si se spolužáky pronajal oprýskanou dodávku a křížem krážem projeli Rumunsko. Od té doby tráví v zahraničí i deset měsíců ročně a do Čech se vrací pouze na krátkou dovolenou a za obnovením rodinných pout.

Michal studoval rok v Turecku, kde pořádně okusil radosti i strasti autostopu. Za rok nastopoval s kamarády přes 20 000 kilometrů. Tančil do rána na alavitské svatbě v Sýrii, v Iráku s kurdskou stařešinou mastil do noci domino nebo zažil naprosto bizarní večery v Gruzii, kde hrála prim vodka a kalašnikov. Když bylo nejhůř, tak byl i gruzínským knězem uložen na noc v kostele nebo pozoroval ze spacáku hvězdy na střeše radnice kyperského hlavního města.

Marie ze Sumatry ve svatebních šatech pózující se svým dvorním fotografem

Marie ze Sumatry ve svatebních šatech pózující se svým dvorním fotografem

Michal vždy najde východisko z každé nečekané nepříjemnosti tak, jak to dokázal již mnohokrát svým kamarádům, kteří ho přijeli navštívit do Vietnamu či Turecka a strávili s ním na cestách spoustu týdnů. Potřebujete se například dostat z bodu A do bodu B a autobusy prostě nejsou? Dejte Michalovi 30 minut, aby přemluvil místního vesničana a naskládal 9 lidí do osobního auta.

Z více než 40 zemí které navštívil nebo procestoval se vrací pravidelně do Malajsie, Indonésie a Thajska, kde mu „zimu“ zpříjemňuje potápění a bezprostřednost místních. Žil nebo pracoval v Egyptě, Turecku, Vietnamu, Thajsku, Řecku, Indonésii, Malajsii, Filipínách nebo Norsku. Jako klasicky rozpolcená osobnost neumí jasně odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku, zda preferuje moře nebo hory. Jeho motto je už dlouhou dobu stejné: „Všude dobře, proč být doma“.

V horské vesničce na Sumatře s jedním ze svatebčanů. Do Asie si připravte nějakou pózu, budete to potřebovat.

V horské vesničce na Sumatře s jedním ze svatebčanů. Do Asie si připravte nějakou pózu, budete to potřebovat.

Když ho políbí múza, rád napíše cestopisný článek do Lidé a Země nebo na svůj blog. Občas vystavuje své fotografie nebo organizuje promítací večery v jeho rodném maloměstě. Schválně zkuste zadat jeho celé jméno do Googlu a něco na vás nejspíš vypadne – moc lidí s takhle hloupým příjmením po světě totiž nechodí.

Na cestách rád improvizuje a umí se přizpůsobit tempu místních. Z cest si vozí jen fotky a vzpomínky na zážitky, protože nezabírají místo v batohu. Rád si objedná kafe v nějaké špinavé zaprášené kavárně u rušného marketu či křižovatky a pozoruje ranní mumraj, protože Asie je nejkrásnější právě po ránu.

Zimu 2018, tak jako několik minulých, trávil částečně pod hladinou asijských moří, někde mezi Lombokem a Cebu, kde piluje svůj potápěčský um a podvodní fotografování. Pokud bude vhodná příležitost si někde nasadit masku a ponořit se do tropických vod, rád vás naučí jak správně šnorchlovat či se podělí o své podvodní zkušenosti. Půl hodiny kolem západu Slunce pak rozhodně patří fotografování a Michal vám rád ukáže, jak si pořídit ty nejlepší suvenýry z cest čímkoli co fotí – telefonem, zrcadlovkou nebo dronem.

Odprůvodcované expedice

Vietnam – leden 2023

Vše probíhalo v naprosté pohodě, Michal Guzi je sympaťák. Díky FM

Filip Machoň

Zúčastnili jsme se expedice do Vietnamu s vedoucím Michalem Guzi. Strávili jsme v této zemi necelé 3 týdny, které probíhaly ve znamení příprav a oslav Nového lunárního roku. Viděli jsme velké chystání , výzdobu a také to, jak obyvatelé pracují, oslavují i odpočívají. Měli jsme možnost seznámit se nejen s kulturou a historií Vietnamu, ale hlavně – poznali jsme opravdový život lidí v této krásné zemi. Díky Michalovym vietnamskym známým jsme se dostali i do míst mimo turistický ruch a mohli se seznámit i s životem místních kmenů. Překvapil nás milý přístup lidí, jejich ochota, vstřícnost. I když jsme zajišťovali ubytování během cestování, vždy jsme bydleli v pěkném, čistém prostředí. Stravování taky nebyl problém, pouličních kiosku bylo všude dostatek, na sezení na malinkatych židličkach jsme si rychle zvykli. Velkým přínosem cesty bylo i složení výpravy. Sešlo se 10 lidí s podobným smýšlením i názory, takže jsme utvořili super partu. Náš vedoucí Michal se o nás staral úplně vzorně, my jsme mu to oplaceli včasnými nástupy a zájmem o dění kolem nás. Nám osobně se velmi líbil i Michaluv přístup k místním lidem, k nimž se choval s opravdovou úctou a pochopením. Expedici do Vietnamu s Michalem můžeme vřele doporučit.

Jolana a Jarda Láskovi

Celá expedice byla v kamarádském duchu, plná soudružnosti, vtípků, výběr lokalit velmi zajímavý. Obdivuji Michala, jak se o nás dovedl postarat, doporučit jídlo, pomoci s baťohem, vyjednat slevy i ve vhodný okamžik ustoupit, měl nás bravurně přečtené. I provedl základní ošetření mého zlomeného prstíku a jízda na motorce neměla chybu. Pokecali jsme si i s jeho vietnamskými kamarádkami a naučil mě pár fotografických triků. Vynikající znalosti nejen o Vietnamu, ale i o přírodě a ekonomický rozhled o Asii – z této expedice budu ve vzpomínkách ještě dlouho žít.

Eva Vrbová

Michal Guzi je super a má respekt.

Květa Nožková

Filipíny – únor 2023

Michal je skvělý průvodce. Postaral se o všechno, co jsme potřebovali. Skvělý výběr navštívených míst. Absolutní spokojenost!

Hana Marvanová

Tato akce Zirhamie měla po celý průběh šťávu a akčnost.. tah na branku

Milan Frencl

Nerada se pořád opakuji…. :), ale musím. Další povedená expedice se Zirhamií. Další skvělá země – Filipíny, ve výborné partě pod vedením průvodce Michala. Michal umí, Michal zná. Díky. Olga

Olga Veselá

Filipky byly super a s Michalem rád pojedu znova.

Jaroslav Huňa

Filipíny – březen / duben 2019

Expedice Filipíny 2019 skupina

Se Zirhamií jsem jel poprvé na doporučení od kamarádky. Expedici jsem si vybral kombinací preferované destinace (Asie) + náplně expedice (pestrá škála aktivit). Před expedicí jsem si nenastavoval velká očekávání a snažil se vše vnímat na místě, tak jak to přichází. Celkový pocit je úžasný – byl na místě a po návratu stále přetrvává, protože skupina si až na jednu výjimku dobře sedla, ale především díky našemu průvodci Michalovi. V žádné situaci se neztratí, zná perfektně místní poměry a jedná se všemi na rovinu. Měl jsem pocit, jak kdybych byl na dovolené s kámošem a ne s „průvodcem“ 🙂 Pokud chcete cestovat sami a ještě jste na to nenašli odvahu, společná expedice se Zirhamií je skvělý způsob jak udělat první krok. Díky!

Petr Klobás

Neskutečná dovolená… Filipíny jsou nádherná země plná možností a skvělých lidí. Průvodce Michal je těžký pohodář, který Vás nakazí svým klidem a vždy si ví rady. A jako bonus máme krásné fotky. 🙂 Dostal nás na nádherná místa a naučil spoustu nových věcí. Takže děkujeme za skvělou dovolenou plnou adrenalinu, ale i pohodičky. 😉

Lucka Kotcherová

Michal byl supr, stmelil partu, krásně strávený čas na Filipínách.

Olga Fašánková

Filipíny 2019 byly přesně to, na co jsme jeli, tedy jak pohoda za teplem, tak trochu adrenalinu, žádné městské džungle, ale venkov, kde cestovatel pozná, jak se v zemi žije, jí, cestuje, baví a může to chvilku dělat taky, než se vrátí do tý dubnový zimy tady… Michal po cestě snad každýho zná, kdo ho jednou potkal, už nezapomene :o) a tak jsme téměř všude potkali někoho, s kým se už viděl, přivítal a kdo nás zase kousek posunul třeba něčím na roštu nebo výšlapem.

Michal Fišer

 

Vietnam – leden 2020

Expedice byla super!

Radek

Byla to moje druhá expedice se Zirhamii…a bylo to opět skvělé! Vietnam je nádherná země, do které se hned zamiluješ. Michal je v Asii jako doma a svým milým a přátelským chováním si získá každého…i vietnamskou policejní hlídku.:)) Dokáže se domluvit s každým a jeho expedice jsou akční a nabité od rána do večera. Určitě doporučuji…byl to skvělý zážitek!

Lucie Kotcherová

Michal zorganizoval vše tak, že jsme absolvovali skutečně pohodovou expedici plnou zážitků. Někdy je to i o maličkostech – např. když pozorujete, že vždycky posílá Phóčko dál a nechává si to, které donesou až jako poslední, říkáte si, že je tady prostě něco dobře…

Stanislav Pikna

Expedici ve Vietnamu jsem si skvěle užila. Země je krásná a velmi rozmanitá, o čemž jsme se přesvědčili při projížďkách po tamním venkově na skútrech. Takový způsob cestování, stejně jako celodenní výlet s půjčenými koly, zanechává nezapomenutelné dojmy. Moje velké díky patří také našemu lídrovi expedice Michalovi, který vždy všem vyšel maximálně vstříc, aby nám umožnil cestování si užít. A navíc Michal nezkazí žádnou srandu a občas se i o nějakou postará.. Takže tuto expedici můžu všem jedině doporučit.

Lenka Havelková