Michal Guzi

Jsem otevřen názorům a kritice

Jsem otevřen názorům a kritice

K cestování na východ poprvé přičuchl v roce 2009 na Balkáně, kdy si se spolužáky pronajal oprýskanou dodávku a křížem krážem projeli Rumunsko. Od té doby tráví v zahraničí i deset měsíců ročně a do Čech se vrací pouze na krátkou dovolenou a za obnovením rodinných pout.

Michal studoval rok v Turecku, kde pořádně okusil radosti i strasti autostopu. Za rok nastopoval s kamarády přes 20 000 kilometrů. Tančil do rána na alavitské svatbě v Sýrii, v Iráku s kurdskou stařešinou mastil do noci domino nebo zažil naprosto bizarní večery v Gruzii, kde hrála prim vodka a kalašnikov. Když bylo nejhůř, tak byl i gruzínským knězem uložen na noc v kostele nebo pozoroval ze spacáku hvězdy na střeše radnice kyperského hlavního města.

Marie ze Sumatry ve svatebních šatech pózující se svým dvorním fotografem

Marie ze Sumatry ve svatebních šatech pózující se svým dvorním fotografem

Michal vždy najde východisko z každé nečekané nepříjemnosti tak, jak to dokázal již mnohokrát svým kamarádům, kteří ho přijeli navštívit do Vietnamu či Turecka a strávili s ním na cestách spoustu týdnů. Potřebujete se například dostat z bodu A do bodu B a autobusy prostě nejsou? Dejte Michalovi 30 minut, aby přemluvil místního vesničana a naskládal 9 lidí do osobního auta.

Z více než 40 zemí které navštívil nebo procestoval se vrací pravidelně do Malajsie, Indonésie a Thajska, kde mu „zimu“ zpříjemňuje potápění a bezprostřednost místních. Žil nebo pracoval v Egyptě, Turecku, Vietnamu, Thajsku, Řecku, Indonésii, Malajsii, Filipínách nebo Norsku. Jako klasicky rozpolcená osobnost neumí jasně odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku, zda preferuje moře nebo hory. Jeho motto je už dlouhou dobu stejné: „Všude dobře, proč být doma“.

V horské vesničce na Sumatře s jedním ze svatebčanů. Do Asie si připravte nějakou pózu, budete to potřebovat.

V horské vesničce na Sumatře s jedním ze svatebčanů. Do Asie si připravte nějakou pózu, budete to potřebovat.

Když ho políbí múza, rád napíše cestopisný článek do Lidé a Země nebo na svůj blog. Občas vystavuje své fotografie nebo organizuje promítací večery v jeho rodném maloměstě. Schválně zkuste zadat jeho celé jméno do Googlu a něco na vás nejspíš vypadne – moc lidí s takhle hloupým příjmením po světě totiž nechodí.

Na cestách rád improvizuje a umí se přizpůsobit tempu místních. Z cest si vozí jen fotky a vzpomínky na zážitky, protože nezabírají místo v batohu. Rád si objedná kafe v nějaké špinavé zaprášené kavárně u rušného marketu či křižovatky a pozoruje ranní mumraj, protože Asie je nejkrásnější právě po ránu.

Zimu 2018, tak jako několik minulých, trávil částečně pod hladinou asijských moří, někde mezi Lombokem a Cebu, kde piluje svůj potápěčský um a podvodní fotografování. Pokud bude vhodná příležitost si někde nasadit masku a ponořit se do tropických vod, rád vás naučí jak správně šnorchlovat či se podělí o své podvodní zkušenosti. Půl hodiny kolem západu Slunce pak rozhodně patří fotografování a Michal vám rád ukáže, jak si pořídit ty nejlepší suvenýry z cest čímkoli co fotí – telefonem, zrcadlovkou nebo dronem.

Odprůvodcované expedice

Filipíny – březen / duben 2019

Všechny reference z expedice na Filipíny najdete zde.
Expedice Filipíny 2019 skupina

Michal byl supr, stmelil partu, krásně strávený čas na Filipínách.

Olga Fašánková

Filipíny 2019 byly přesně to, na co jsme jeli, tedy jak pohoda za teplem, tak trochu adrenalinu, žádné městské džungle, ale venkov, kde cestovatel pozná, jak se v zemi žije, jí, cestuje, baví a může to chvilku dělat taky, než se vrátí do tý dubnový zimy tady… Michal po cestě snad každýho zná, kdo ho jednou potkal, už nezapomene :o) a tak jsme téměř všude potkali někoho, s kým se už viděl, přivítal a kdo nás zase kousek posunul třeba něčím na roštu nebo výšlapem.

Michal Fišer