Michal PecánekUž s nástupem puberty odmítal Michal jezdit na dovolené s rodiči, protože ho nebavilo zůstávat na jednom místě zbytečně dlouho. Letní prázdniny od svých patnácti trávil na hudebních festivalech, kde se naučil, že se dá poměrně dobře vyspat i v promočeném stanu. Cestování ho ale pořádně chytlo až během ročního studijního pobytu v Číně.

Studoval čínštinu na škole s minimem zahraničních studentů hovořících anglicky. Navíc ve městě, kde na cizince nejsou zvyklí. Občas v situaci, kdy přemýšlel, jestli si za zbytek peněz koupit láhev vody nebo nejlevnější street food. Po návratu do Čech vyměnil lístky na festivaly za ty do letadla a od té doby cestuje tak, jak mu čas a finance dovolí.

Jeho nejoblíbenějším místem je Ibiškové městečko (Furong Zhen) v čínské provincii Hunan pro své jedinečné kouzlo a atmosféru. V Evropě si velmi oblíbil Ukrajinu. Nejlepší vzpomínky má Michal na zimní cestu do Japonska, kde například podlehl Couchsurfingu, přes který později začal v Praze ubytovávat ostatní členy komunity. Díky tomu se občas cítí jako na cestách, i když je doma.

Michal učí angličtinu v Chengdu

Michal učí angličtinu v Chengdu

Při cestování má rád od všeho něco – města, vesnice, přírodu, hory, moře. Snaží se vyhýbat hromadám turistů, ale občas je využije i ve svůj prospěch. Na mnoha místech Evropy tak naslouchal po památkách odborným výkladům v čínštině, samozřejmě nenápadně a zdarma. Na Číně ho baví obrovská rozmanitost.

Michal během soutěže vaření korejského jídla!

Během soutěže vaření korejského jídla!

Místní jídlo a interakce s lidmi pro něj tvoří obrovskou část zážitků. Je to i motorem pro další poznávání. Přemýšlí, jestli nějaká země vůbec někdy trumfne kombinaci japonské kuchyně a zdvořilosti/bizarnosti místních. Něco z místní kuchyně si vždy veze domů pro vlastní kulinářské experimenty. Zúčastnil se i soutěže ve vaření korejského jídla a jeho cílem je nějakou soutěž v budoucnu vyhrát.

Michal ovládá perfektně angličtinu, dobře čínštinu a důstojně španělštinu. Do určité míry se dorozumí i rusky, ukrajinsky, korejsky a portugalsky. Úplné základy pak nasál v mnoha dalších jazycích většinou díky kurzům na VŠ či na cestách. Těší ho, když místňáci mají radost, že jim někdo komolí jazyk.

Má pracovní zkušenosti s čínskými turisty a delegacemi. A když už člověk zvládne ukočírovat Číňany, tak ho moc věcí již nerozhodí. Cestu kolem světa má teprve před sebou, a tak je Michal sám zvědavý, kam ho život zavede.

Odprůvodcované expedice

Střední Čína – květen 2018

Cesta s Michalem do Číny byla pohodová. Je skvělé, když se tam někdo dokáže domluvit, za to má můj obdiv. Gastronomické zážitky, hlavně v Pekingu, skvělé. Čína je krásná, jela bych zas!

Irena Rauchmanová

Díky za poznání Číny, kterou jsme procestovali s Michalem bez problémů a v pohodě.Vaše expedice zanechala u mne nezapomenutelné zážitky z poznání Číny. Děláte to dobře. Díky.

Petr Pražák

Expedice Čína 2018 se Zirhamií byl jeden můj velký splněný sen. Především pak díky našemu průvodci Michalovi Pecánkovi, který vždy s úsměvem na líci a v klidu vše řešil. Měl přehled, znalosti místních poměrů, věděl kde co můžeme čekat. Když kdokoliv cokoliv potřeboval, Michal zařídil, co šlo. Díky jemu a také i ostatním fajn lidem z naší skupiny jsem si cestování opravdu užívala (Karle, Katko, Irčo, Maruško, Lukáši a Petře děkuji). Myslím, že bych se Zirhamií a Michalem jela s důvěrou na jakoukoliv expedici :-)). Všem, kde nejsou jazykově vybaveni jako já a nechtějí cestovat úplně sami ale ani s klasickými zájezdy vřele tento způsob cestování doporučuji. Michale, byl jsi fakt dobrý, díky!

Jitka Jandáková

 

Západní Čína – květen 2019

Jet s Michalem do Číny je na pohodu. Vždy se domluvil a zařídil, co bylo třeba a o co jsme ho požádali. Kdo ovšem čeká průvodce typu – nalevo vidíte chrám vybudovaný před pětisty lety, napravo skládku vybudovanou před dvěma lety – pro toho taková cesta není. Je to o samostatném přístupu každého cestovatele. A to se mi líbí 🙂

Irena Rauchmanová

Expedice byla super. Hlavně se mě líbilo, že jsme se dostali do míst kam nejezdí moc cizinců, takže jsme byli pro místní větší exoti než oni pro nás. Cesta byla dobře naplánovaná, poznali jsme odlišné části a kultury této velké země. Michal byl dobrý průvodce a zvláště jeho čínština byla neocenitelná. Samozřejmě také ostatní účastníci byli v pohodě a proto jsem si to všechno skvěle užil. Díky všem.

Paja Brabenec

Jela jsem poprvé a moc se mi expedice líbila. Líbilo se mi, že jsme zhruba věděli co se bude dít, ale měli jsme možnost plány upravovat tak, jak se v danou chvíli hodilo. Stihli jsme navštívit hodně krásných míst, cestovat několika možnými způsoby, ochutnat spousty výborného jídla, potkat se s místními, být pozváni do rodiny a i když si vůbec nerozumíte, je to super zážitek. Michalovi velké díky za to, že studoval čínštinu :D.. že nám ukázal tak velký kus Číny, výborné jídlo a že cestování probíhalo bez problémů a nikde nám nic neujelo.. Tak ještě jednou díky za skvělý zážitek

Jana Cermanová