Michal Pecánek

Michal PecánekUž s nástupem puberty odmítal Michal jezdit na dovolené s rodiči, protože ho nebavilo zůstávat na jednom místě zbytečně dlouho. Letní prázdniny od svých patnácti trávil na hudebních festivalech, kde se naučil, že se dá poměrně dobře vyspat i v promočeném stanu. Cestování ho ale pořádně chytlo až během ročního studijního pobytu v Číně.

Studoval čínštinu na škole s minimem zahraničních studentů hovořících anglicky. Navíc ve městě, kde na cizince nejsou zvyklí. Občas v situaci, kdy přemýšlel, jestli si za zbytek peněz koupit láhev vody nebo nejlevnější street food. Po návratu do Čech vyměnil lístky na festivaly za ty do letadla a od té doby cestuje tak, jak mu čas a finance dovolí.

Jeho nejoblíbenějším místem je Ibiškové městečko (Furong Zhen) v čínské provincii Hunan pro své jedinečné kouzlo a atmosféru. V Evropě si velmi oblíbil Ukrajinu. Nejlepší vzpomínky má Michal na zimní cestu do Japonska, kde například podlehl Couchsurfingu, přes který později začal v Praze ubytovávat ostatní členy komunity. Díky tomu se občas cítí jako na cestách, i když je doma.

Michal učí angličtinu v Chengdu

Michal učí angličtinu v Chengdu

Při cestování má rád od všeho něco – města, vesnice, přírodu, hory, moře. Snaží se vyhýbat hromadám turistů, ale občas je využije i ve svůj prospěch. Na mnoha místech Evropy tak naslouchal po památkách odborným výkladům v čínštině, samozřejmě nenápadně a zdarma. Na Číně ho baví obrovská rozmanitost.

Michal během soutěže vaření korejského jídla!

Během soutěže vaření korejského jídla!

Místní jídlo a interakce s lidmi pro něj tvoří obrovskou část zážitků. Je to i motorem pro další poznávání. Přemýšlí, jestli nějaká země vůbec někdy trumfne kombinaci japonské kuchyně a zdvořilosti/bizarnosti místních. Něco z místní kuchyně si vždy veze domů pro vlastní kulinářské experimenty. Zúčastnil se i soutěže ve vaření korejského jídla a jeho cílem je nějakou soutěž v budoucnu vyhrát.

Michal ovládá perfektně angličtinu, dobře čínštinu a důstojně španělštinu. Do určité míry se dorozumí i rusky, ukrajinsky, korejsky a portugalsky. Úplné základy pak nasál v mnoha dalších jazycích většinou díky kurzům na VŠ či na cestách. Těší ho, když místňáci mají radost, že jim někdo komolí jazyk.

Má pracovní zkušenosti s čínskými turisty a delegacemi. A když už člověk zvládne ukočírovat Číňany, tak ho moc věcí již nerozhodí. Cestu kolem světa má teprve před sebou, a tak je Michal sám zvědavý, kam ho život zavede.

Odprůvodcované expedice

Střední Čína – květen 2018

Díky za poznání Číny, kterou jsme procestovali s Michalem bez problémů a v pohodě.Vaše expedice zanechala u mne nezapomenutelné zážitky z poznání Číny. Děláte to dobře. Díky.

Petr Pražák

Expedice Čína 2018 se Zirhamií byl jeden můj velký splněný sen. Především pak díky našemu průvodci Michalovi Pecánkovi, který vždy s úsměvem na líci a v klidu vše řešil. Měl přehled, znalosti místních poměrů, věděl kde co můžeme čekat. Když kdokoliv cokoliv potřeboval, Michal zařídil, co šlo. Díky jemu a také i ostatním fajn lidem z naší skupiny jsem si cestování opravdu užívala (Karle, Katko, Irčo, Maruško, Lukáši a Petře děkuji). Myslím, že bych se Zirhamií a Michalem jela s důvěrou na jakoukoliv expedici :-)). Všem, kde nejsou jazykově vybaveni jako já a nechtějí cestovat úplně sami ale ani s klasickými zájezdy vřele tento způsob cestování doporučuji. Michale, byl jsi fakt dobrý, díky!

Jitka Jandáková

Cesta s Michalem do Číny byla pohodová. Je skvělé, když se tam někdo dokáže domluvit, za to má můj obdiv. Gastronomické zážitky, hlavně v Pekingu, skvělé. Čína je krásná, jela bych zas!

Irena Rauchmanová