S majiteli casas particulares v Trinidadu

S majiteli casas particulares v Trinidadu

Nikola měla k odlišným kulturám blízko odjakživa, protože polovina její rodiny pochází z orientálního dálného východu. Její první cesta do daleka vedla do Thajska. Tam s pár drobnými v kapse vlakem procestovala místa, která si vždy přála vidět a odkud se vrátila nakažená touhou po dobrodružství.

V roce 2014 se poprvé vydala na Kubu. V té době ještě nevěděla, že tahle cesta navždy změní její život.

Kubu procestovala s nevelkým rozpočtem, spala v soukromí u kubánských rodin, mezi městy i po městech se pohybovala ve starých cadillacích, z rádia na všech místech hrála hlasitá hudba, ochutnala ten nejlepší rum na světě, každé ráno ji budila všudypřítomná vůně tabáku, a byla naprosto uchvácená bezprostředností a otevřeností Kubánců, kteří si vždy uměli užívat života plnými doušky.

Západ slunce v Národním parku Viňales nad prehistorickými mogoty, vítr ve vlasech při projížďkách starými americkými bouráky ze 40. a 50. let, posedávání a tlachání na zdi havanského Malecónu a neuvěřitelná energie Kubánců zapříčinily to, že zde Nikola nechala své srdce a kdykoliv může, vrací se právě na Kubu. Celkově na ní strávila zhruba 1 rok.

S místními dětmi v údolí cukrovarů - vesnice Manaca Iznaga

S místními dětmi v údolí cukrovarů – vesnice Manaca Iznaga

Kromě Havany patří mezi její oblíbená města také Londýn, kde pracovala v nejstarším obchodě s kubánskými doutníky na světě, což byla nová a naprosto neocenitelná zkušenost. Na těchto dvou městech ji fascinuje jejich naprostá odlišnost, a přitom podobnost v přátelské atmosféře, kterou obě města vyzařují. Má ráda spontánnost, vřelost a slušnost k druhým, a právě proto si obě místa tak zamilovala.

Všude, kde je, se nejraději ihned infiltruje mezi místní a snaží se nasát co nejvíce z místní kultury, jazyka a zvyků, o kterých se v knihách ani učebnicích nedočtete. Pyšná je především na svoji bohatou slovní zásobu kubánských sprostých slov, které naštěstí ještě nemusela použít :).

Od první návštěvy se na Kubu vrátila už mockrát. Stala se nadšenou průvodkyní, které dělá největší radost právě to, že může svůj druhý domov, jak Kubu nazývá, ukázat ostatním a strávit přitom s lidmi příjemný čas plný nových dobrodružství. Domluví se anglicky a španělsky na svých cestách si můžete být jisti, že vám vždy s úsměvem pomůže a poradí, a že budete v těch správných rukách.


Odprůvodcované expedice

Kuba – březen 2019 a prosinec 2019

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.

Skupina Kuba - březen 2019

Nikola je skvělá průvodkyně, organizátorka a parťačka do každé party , jelikož miluje Kubu a Kuba miluje ji. Svou práci dělá opravdu s láskou a dovede si poradit v každé situaci. Věnovala se nám opravdu po celou dobu na více než 100%. Její vědomosti a výklad byl pro nás opravdu naučný. Nikola je milá a ochotná pomoci a svéráznou Kubu zná a poznává s láskou a nadšením. Díky za velkou trpělivost. Na tuto expedici nezapomeneme a jednoznačně nás to “nakoplo” k jinému cestování než jsme byli zvyklí. Kuba se musí zažít, aby se mohla pochopit.

Hana a Emanuel Egermaierovi

Opět Zirhamie, opět skvělé… Neuvěřitelné znalosti a zkušenosti průvodkyně (Nikola) byly extra bonusem už k tak skvělé expedici…Kam se Zirhamií příště?

Tamara

Kuba – Silvestr 2018/19

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.

Kuba Silvestr 2018/19

Kuba s Nikolou Abudovou znamenala poznání ostrova, lidí, zážitků očekávaných i překvapivých, seznámení se s příjemnými spolucestovateli. Kuba je Kuba, často nám říkala Nikola, což je vysvětlení ledasčeho :)) tam obvyklého. Nikola je skvělá průvodkyně srdcem, duší, hlavou i nohama!

Věra Kudynová

Byla to naše druhá expedice se Zirhamií, první s Nikolou. Opět jsme se utvrdili v tom, že s klasickou cestovkou na dovolenou už nikdy. Se Zirhamií nás baví cestovat! Děkujeme Nikole za poznání země neomezených možností, a i když to s námi neměla vůbec jednoduché, přes menší neshody si vzala k srdci naše připomínky a nakonec vše proběhlo perfektně a nám zůstaly super vzpomínky.

Lenka a Libor Žďánských

Kuba – březen 2018

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.