S majiteli casas particulares v Trinidadu

S majiteli casas particulares v Trinidadu

Nikola měla k odlišným kulturám blízko odjakživa, protože polovina její rodiny pochází z orientálního dálného východu. Její první cesta do daleka vedla do Thajska. Tam s pár drobnými v kapse vlakem procestovala místa, která si vždy přála vidět a odkud se vrátila nakažená touhou po dobrodružství.

V roce 2014 se poprvé vydala na Kubu. V té době ještě nevěděla, že tahle cesta navždy změní její život.

Kubu procestovala s nevelkým rozpočtem, spala v soukromí u kubánských rodin, mezi městy i po městech se pohybovala ve starých cadillacích, z rádia na všech místech hrála hlasitá hudba, ochutnala ten nejlepší rum na světě, každé ráno ji budila všudypřítomná vůně tabáku, a byla naprosto uchvácená bezprostředností a otevřeností Kubánců, kteří si vždy uměli užívat života plnými doušky.

Západ slunce v Národním parku Viňales nad prehistorickými mogoty, vítr ve vlasech při projížďkách starými americkými bouráky ze 40. a 50. let, posedávání a tlachání na zdi havanského Malecónu a neuvěřitelná energie Kubánců zapříčinily to, že zde Nikola nechala své srdce a kdykoliv může, vrací se právě na Kubu. Celkově na ní strávila zhruba 1 rok.

S místními dětmi v údolí cukrovarů - vesnice Manaca Iznaga

S místními dětmi v údolí cukrovarů – vesnice Manaca Iznaga

Kromě Havany patří mezi její oblíbená města také Londýn, kde pracovala v nejstarším obchodě s kubánskými doutníky na světě, což byla nová a naprosto neocenitelná zkušenost. Na těchto dvou městech ji fascinuje jejich naprostá odlišnost, a přitom podobnost v přátelské atmosféře, kterou obě města vyzařují. Má ráda spontánnost, vřelost a slušnost k druhým, a právě proto si obě místa tak zamilovala.

Všude, kde je, se nejraději ihned infiltruje mezi místní a snaží se nasát co nejvíce z místní kultury, jazyka a zvyků, o kterých se v knihách ani učebnicích nedočtete. Pyšná je především na svoji bohatou slovní zásobu kubánských sprostých slov, které naštěstí ještě nemusela použít :).

Od první návštěvy se na Kubu vrátila už mockrát. Stala se nadšenou průvodkyní, které dělá největší radost právě to, že může svůj druhý domov, jak Kubu nazývá, ukázat ostatním a strávit přitom s lidmi příjemný čas plný nových dobrodružství. Domluví se anglicky a španělsky na svých cestách si můžete být jisti, že vám vždy s úsměvem pomůže a poradí, a že budete v těch správných rukách.


Odprůvodcované expedice

Kuba – březen 2019 a prosinec 2019

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.

Skupina Kuba - březen 2019

Jestliže chcete poznat Kubu jinak než z lehátka na pláži, doporučuji Nikolu, která má tu ošuntělou Fidelovu krásku v malíku a umí udělat pohodovou poznávací dovolenou za rozumné peníze. Je empatická a dokáže spojit kolektiv, který si to užije. Měli jsme pocit, že 14 dní krát 24 hodin, je tu pro nás a že v nepředvídatelných situacích hledá optimální řešení. Absolvovaný okruh, který vynechal východní část ostrova, nám umožnil si udělat o Kubě poměrně ucelený obrázek. Tím ale nezpochybňuji právo jiného cestovatele, projet ostrov celý. Za 2 týdny, které nám plně vyhovovali, to lze ale stačit stěží.

Jirka Špilar

Naše průvodkyně Nikola byla zcela perfektní, výborně jazykově vybavená, trpělivá, obeznámená s místními zvyklostmi, s lidmi, s historií. Vše za nás vždycky vyřídila, se vším pomohla. Už před expedicí nám poskytla množství potřebných a užitečných rad. A – věčně usměvavá!!!

Irena Kotlíková

Kuba – Silvestr 2018/19

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.

Kuba Silvestr 2018/19

Byla to naše druhá expedice se Zirhamií, první s Nikolou. Opět jsme se utvrdili v tom, že s klasickou cestovkou na dovolenou už nikdy. Se Zirhamií nás baví cestovat! Děkujeme Nikole za poznání země neomezených možností, a i když to s námi neměla vůbec jednoduché, přes menší neshody si vzala k srdci naše připomínky a nakonec vše proběhlo perfektně a nám zůstaly super vzpomínky.

Lenka a Libor Žďánských

Kuba s Nikolou Abudovou znamenala poznání ostrova, lidí, zážitků očekávaných i překvapivých, seznámení se s příjemnými spolucestovateli. Kuba je Kuba, často nám říkala Nikola, což je vysvětlení ledasčeho :)) tam obvyklého. Nikola je skvělá průvodkyně srdcem, duší, hlavou i nohama!

Věra Kudynová

Kuba – březen 2018

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.