Nikola Abudová

S majiteli casas particulares v Trinidadu

S majiteli casas particulares v Trinidadu

Nikola měla k odlišným kulturám blízko odjakživa, protože polovina její rodiny pochází z orientálního dálného východu. Bylo pro ni tedy vždy přirozené, že lidé žijící v jiné kultuře a vyznávající jinou víru spolu mohou v pohodě sedět u stolu, a skvěle se bavit bez jakýchkoliv předsudků. Během dospívání navštěvovala s rodiči běžné turistické i ty méně navštěvované destinace Evropy a tehdy si poprvé, ve starobylých uličkách města na jihu Itálie, uvědomila, že přeplněná pláž letoviska nebude nic pro ni.

Strávila potom hodně času koukáním do atlasu a sněním o tom, jak to na opačném konci zeměkoule asi vypadá. Jakmile to jen šlo, našetřila si konečně také na první velkou cestu do Thajska. Tam s pár drobnými v kapse vlakem procestovala místa, o kterých vždy snila, trávila čas ochutnáváním exotického ovoce a poprvé na vlastní oči spatřila skutečnou chudobu. Po návratu domů bylo rozhodnuto, že už není cesty zpět a z cestování se stala vášeň.

S místními dětmi v údolí cukrovarů - vesnice Manaca Iznaga

S místními dětmi v údolí cukrovarů – vesnice Manaca Iznaga

Následovala série cest po Evropě a Jordánsku, ale když si v roce 2014 uvědomila, že práci věnuje veškerou energii a čas, přišel čas na další delší cestu. Volba padla na Kubu. V té době ještě nevěděla, že tahle cesta navždy změní její život.

Kubu se rozhodla procestovat s nevelkým rozpočtem, spala v soukromí u kubánských rodin, mezi městy i po městech cestovala ve starých cadillacích z 50. let, z rádia ve všech místech hrála hlasitá hudba, ochutnala ten nejlepší rum na světě, zhlédla desítky skvělých živých tanečních vystoupení tanečníků salsy, každé ráno ji budila všudypřítomná vůně vlhka a tabáku a byla naprosto uchvácená bezprostředností a otevřeností Kubánců, kteří si vždy uměli užívat života plnými doušky.

Čekání před památníkem Santa Clara, kde jsou uloženy ostatky Che Guevary

Čekání před památníkem Santa Clara, kde jsou uloženy ostatky Che Guevary

Západ slunce ve Viňales nad prehistorickými mogoty, vítr ve vlasech při projížďkách starými americkými bouráky ze 40. a 50. let a neuvěřitelná energie Kubánců zapříčinila to, že zde Nikola nechala své srdce a kdykoliv může, vrací se právě na Kubu. Celkově na ní strávila zhruba 1 rok a za tu dobu si našla řadu přátel.

Od té doby se na Kubu vrátila už mockrát. Stala se nadšenou průvodkyní, které udělá největší radost právě to, že může svůj druhý domov, jak Kubu nazývá, ukázat ostatním a strávit přitom s lidmi příjemný čas plný nových dobrodružství. Domluví se anglicky, španělsky a česky a na svých cestách si můžete být jisti, že vám vždy s úsměvem ve všem pomůže a poradí a že budete v těch správných rukách.

Její fotografie z cest na Kubu můžete vidět na Instagramu.

Odprůvodcované expedice

Kuba – březen 2018