S majiteli casas particulares v Trinidadu

S majiteli casas particulares v Trinidadu

Nikola měla k odlišným kulturám blízko odjakživa, protože polovina její rodiny pochází z orientálního dálného východu. Její první cesta do daleka vedla do Thajska. Tam s pár drobnými v kapse vlakem procestovala místa, která si vždy přála vidět a odkud se vrátila nakažená touhou po dobrodružství.

V roce 2014 se poprvé vydala na Kubu. V té době ještě nevěděla, že tahle cesta navždy změní její život.

Kubu procestovala s nevelkým rozpočtem, spala v soukromí u kubánských rodin, mezi městy i po městech se pohybovala ve starých cadillacích, z rádia na všech místech hrála hlasitá hudba, ochutnala ten nejlepší rum na světě, každé ráno ji budila všudypřítomná vůně tabáku, a byla naprosto uchvácená bezprostředností a otevřeností Kubánců, kteří si vždy uměli užívat života plnými doušky.

Západ slunce v Národním parku Viňales nad prehistorickými mogoty, vítr ve vlasech při projížďkách starými americkými bouráky ze 40. a 50. let, posedávání a tlachání na zdi havanského Malecónu a neuvěřitelná energie Kubánců zapříčinily to, že zde Nikola nechala své srdce a kdykoliv může, vrací se právě na Kubu. Celkově na ní strávila zhruba 1 rok.

S místními dětmi v údolí cukrovarů - vesnice Manaca Iznaga

S místními dětmi v údolí cukrovarů – vesnice Manaca Iznaga

Kromě Havany patří mezi její oblíbená města také Londýn, kde pracovala v nejstarším obchodě s kubánskými doutníky na světě, což byla nová a naprosto neocenitelná zkušenost. Na těchto dvou městech ji fascinuje jejich naprostá odlišnost, a přitom podobnost v přátelské atmosféře, kterou obě města vyzařují. Má ráda spontánnost, vřelost a slušnost k druhým, a právě proto si obě místa tak zamilovala.

Všude, kde je, se nejraději ihned infiltruje mezi místní a snaží se nasát co nejvíce z místní kultury, jazyka a zvyků, o kterých se v knihách ani učebnicích nedočtete. Pyšná je především na svoji bohatou slovní zásobu kubánských sprostých slov, které naštěstí ještě nemusela použít :).

Od první návštěvy se na Kubu vrátila už mockrát. Stala se nadšenou průvodkyní, které dělá největší radost právě to, že může svůj druhý domov, jak Kubu nazývá, ukázat ostatním a strávit přitom s lidmi příjemný čas plný nových dobrodružství. Domluví se anglicky a španělsky na svých cestách si můžete být jisti, že vám vždy s úsměvem pomůže a poradí, a že budete v těch správných rukách.


Odprůvodcované expedice

Kuba – březen 2019 a prosinec 2019

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.

Skupina Kuba - březen 2019

Expedici na Kubu doporučuji. Za většinou dojmů z cest může průvodce a Nikol svou vášní a láskou ke Kubě nakazila i nás. Moc díky❣️

Monika Špilarová

Na Kubu bylo dobré jet s Nikol Abudovou, protože je tam jako doma, nic ji nezaskočí, má perfektní znalosti o všech destinacích , do kterých jsme jeli. Je nesmírně obětavá a je vidět, že ji to baví.

Irena Zieglerová

Kuba – Silvestr 2018/19

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.

Kuba Silvestr 2018/19

Kuba s Nikolou Abudovou znamenala poznání ostrova, lidí, zážitků očekávaných i překvapivých, seznámení se s příjemnými spolucestovateli. Kuba je Kuba, často nám říkala Nikola, což je vysvětlení ledasčeho :)) tam obvyklého. Nikola je skvělá průvodkyně srdcem, duší, hlavou i nohama!

Věra Kudynová

Byla to moje první cesta se Zirhamií a můžu říct, že super. Kubou jsem nadšená, na expedici budu dlouho vzpomínat a určitě ji ještě navštívím, klidně i se Zirhamií. Nikola se vyzná, nebyl pro ni problém přizpůsobit se vzniklým potížím a najít jiné řešení, které vyhovovalo všem ve skupině. Díky 🙂 a těším se na další 🙂

Alice Vykydalová

Kuba – březen 2018

Všechny reference z expedic na Kubu najdete zde.