SANYO DIGITAL CAMERAOd školních let toužil po cestách někam na sever. Do oka mu padla hlavně Sibiř a jezero Bajkal a tak se sám začal ještě na základní škole učit rusky, aby byl pak připraven na svoji velkou cestu. Nakonec to dopadlo tak, že ruský jazyk vystudoval na vysoké škole a bakalářskou práci obhájil na téma rozvoje cestovního ruchu na Sibiři.

K cestování se poprvé dostal při výpravách na Ukrajinu, kterých podnikl za poslední roky asi deset. Při plánování rád zjišťuje co nejvíce informací dopředu. Na druhou stranu ale už přišel na to, že na spoustu věcí v těchto zemích se dopředu připravit nedá. Improvizace je tak běžnou součástí jeho cestování. Znalost ruštiny a místních reálií se mu v těchto případech vypláci. Kromě ruštiny se domluví bez problémů anglicky a několikrát do roka do Anglie i zavítá.

Ačkoliv nyní pracuje jako průvodce poznávacích zájezdů, tak pořád vyhledává možnosti levného cestování ve svém volném čase. Díky couchsurfingu se mu podařilo strávit například dva týdny v zimě na Kamčatce nebo v Karélii. Na svoje soukromé výpravy se vydává nejčastěji sám a tak vyhledává možnost setkat se na místě s podobně založenými lidmi. Na Rusku se mu líbí pohostinnost obyčejných lidí a jejich ochotu okamžitě přijmout cestovatele mezi sebe.

4Když už někam jede, nesnaží se vidět co nejvíc za každou cenu. Nejlepší je v klidu poznat třeba jen několik málo míst, ale zato pořádně. Občas to dopadá tak, že místo běhání po památkách raději zajde se svým couchsurfovým kámošem řešit nějaké každodenní věci, třeba do autoservisu nechat opravit rozbitý katalyzátor. Při delším pobytu v ruskojazyčném prostředí ztrácí český přízvuk, což přináší spoustu neobyčejných situací. Zajímavý zážitek byla například návštěva výuky na kamčatské univerzitě, kde si úspěšně hrál na zdejšího studenta.

Hlavní motivace pro cestování tímto směrem byla vždy příroda. Většina výprav tak směřuje hlavně do míst se zajímavou krajinou spíše než do průmyslových měst. Zatím nesplněným snem je výprava někam daleko na sever…