Paja-profil-featuredK cestování a venkovním aktivitám byla vedena už od malička, kdy s rodiči jezdila každý rok do slovenských hor, ale do letadla poprvé sedla až v roce 2012. Od té doby procestovala téměř celou Evropu a také pár zemí mimo Evropu, například Srí Lanku, Thajsko, Floridu, havajské Maui, Izrael, Omán, Irán, Ugandu, Maroko, atd. Snaží se všem ukázat, že na cestování nejsou potřeba statisíce, ale že pokud se chce, tak to jde i s velice malým rozpočtem.

Nejoblíbenější zemí se stalo jednoznačně Maroko, kam od roku 2012 jezdí dvakrát ročně navštívit známá místa, přátele a hlavně si užít tamní kuchyni a krásné počasí. Má velikou radost, když může tuto krásnou zemi představit i ostatním, ukázat oblíbená místa a seznámit je s jejími přáteli. To už v minulosti také párkrát udělala, někteří se s ní vrací do Maroka dokonce opakovaně. Kromě návštěvy opravdu velkého počtu míst po celém Maroku měla možnost podívat se i na Západní / Marockou Saharu, což byl silný zážitek. Mezi nejoblíbenější místa patří zejména Chefchaouen, Merzouga, Tafraoute a Essaouira. Její láska k arabským zemím ji dokonce přiměla začít studovat arabštinu.

Pája miluje dobré a kvalitní jídlo a na svých cestách se snaží ochutnat vše, co daná země nabízí – opravdu vše. Nemá ráda kumín (římský kmín) a koriandr, což je zejména v Maroku velká legrace. V každé zemi se zároveň snaží naučit přípravu alespoň jednoho místního jídla. Aktivně využívá Couchsurfing a zastává názor, že nejlepší způsob, jak poznat zemi, kulturu a tradice, je strávit čas s místními lidmi. Takhle procestovala například Irán, kdy vzala batoh, nasadila šátek a vyrazila poznávat místní kulturu.

Přestože umí pouze česky a anglicky (a něco málo italsky, německy, arabsky a berbersky), nikdy a nikde neměla problém se domluvit a to ani při celodenním putování po marockých policejních stanicích nebo v íránském vlaku, kde strávila noc v kupé s místními ženami. S milým přístupem a úsměvem na rtech může člověk vyřešit vše i bez verbální komunikace.

UgandaVe volném čase se věnuje charitě, ke které se dostala při první cestě do Ugandy. V malé vesničce Buhoma u národního parku Bwindi podporuje jedenáctiletého Kata. V Buhomě si vychovává a trénuje holčičí sportovní týmy ve florbale a ringu. V Čechách ji pak můžete vidět na různých cestovatelských akcích, kde pod záštitou projektu Bwindi Orphans prodává ugandské výrobky.

Nedávno se také stala certifikovaným vedoucím, školitelem a hodnotitelem dobrodružných expedic v rámci mezinárodního projektu The Duke of Edinburgh International Award.

Mezi největší zážitky a zároveň splněné sny patří rozhodně pozorování afrických zvířat, zejména pak žiraf, hrochů, slonů a horských goril, návštěva havajského Maui v době, kdy se v teplých havajských vodách zabydlely velryby a rodily mláďata, ale také veškerý čas strávený v poušti.

Její motto je: „The best plan is no plan.“ (Nejlepší plán je nemít plán). Fotky a příběhy z cest postuje na Instagram jako @travelwithpaja.

 

Odprůvodcované expedice

Srí Lanka – 2019, 2020

Zirhamia je ideální pro ty, kteří nechtějí cestovat s cestovní kanceláří, ale mají jakékoli obavy z toho, zda by cestu kamkoli zvládli na vlastní pěst. Je to přesně to, co je tak nějak na půli cesty. Doporučuji.

Karel Váňa

Pája je skvělá průvodkyně, která nám ukázala jak se dá cestovat s úsměvem a lehkostí. Vždy si věděla rady a ukázala nám jak se dá v této zemi cestovat, jíst a užívat si všechny její krásy. Expedice splnila všechna má očekávání a přidala i mnohem více, nové přátele. Už teď se těším na další objevování světa se Zirhamií 🙂

Petra Včelková

Pája si jako průvodce zaslouží tu nejlepší známku. A protože lepší známka než jednička už není,tak dáváme jedničku s hvězdičkou dvakrát podtrženou! Milá,vstřícná,ochotná kdykoliv poradit i pomoci. Umí reagovat na změny v itineráři a využít neplánované možnosti jak přidat něco navíc. Děkujeme a rádi se zase přihlásíme na některou z expedic.

Regina a Vlasta

Expedice předčila moje očekávání . Pája byla dokonalý průvodce. Bylo vidět , že dokonale zná prostředí a nic ji nepřekvapí. Velmi dobře si rozuměla s místními a spolu s nimi nám připravila mnoho krásných překvapení . Zirhámii můžu doporučit všema deseti. S tolika zážitků budu čerpat energii ještě dlouhou dobu.

Petr Valeš

Cesta na Srí lanku byl silný zážitek. Země jako taková je velmi vstřícná, lidé milí a příroda od pobřeží až po hory rozmanitá. Důležité však než místo, jsou lidé s kterými se těch pár týdnů dělíš o společnost a pouštíš je do své bubliny. A Ti se tentokrát vyvedli, všem moc díky. Zvláštní pozitivní hodnocení patří Páji Koukalové, průvodkyni (alias Anežce české), která svými schopnostmi, vstřícnosti a asertivitou překonala mé očekávání.

Martin Sochacy

S Pájou uvidíte a zažijete více než sami očekáváte…

Kateřina Váňová

Z expedice jsem nadšená, splnilo se mi dokonce víc, než jsem od cesty očekávala. Pája uplatnila své cestovatelské zkušenosti v mnoha směrech. Od nasmlouvání příznivých cen různých služeb po maximální využití času a možností něco zažít v každé oblasti kde jsme se pohybovali. Její pozitivní a přátelský přístup jak ke členům expedice tak k místním lidem dělal expedici naprosto pohodovou. Strávila jsem úžasných 17 dní s fajn partou, optimistickou Pájou a domů si přivezla nespočet krásných zážitků a plnou hlavu plánů na další expedici se Zirhamií:)

Marcela Valešová

Expedice byla skvělá – zážitek na celý život. Důležité bylo, že si lidi ve skupine vzájemně sedli a Pája vše skvěle skloubila. Skvělé zpestření byl 1-denní pobyt v Dubai. Úžasné bylo vaření domácích jídel přímo u místních v jejich kuchyních – v kulinářských experimentech pokračujeme i po příjezdu domů.

Peter Kunák

Pája je pohodový spoločník, výborný organizátor a perfektný “ zjednávač“ cien.

Danica Paulovčínová

Štýl expedície predčil moje očakávania. Najmä možnosťou korekcií trás a aktivít, perfektným vedením v podobe Paji (bolo cítiť už predtým vytvorené vzťahy, čo často pomohlo), a tiež vysokou mierou komunikácie a súžitia s miestnymi. Tiež veľmi oceňujem štýl stravovania – miestne zdroje, miestne jedlá, občas spoločné (výučbové) varenie. Ázia sa ti proste nepreje:-).

Ján Milan

Maroko – 2017

Pavlina bola skutocne skvela sprievodkina. Opravdu som sa citila ako na dovolenky, totiz som neriesila absolutne nic. Pavlina prevzala na seba nie iba ulohu vyjednavatela vsetkych sluzieb ale postarala sa aj o vyjednanie slusnej ceny pri suveniroch 🙂 Bola vzdy pozitoivne naladena a vzdy pripravena hladat kompromis, aby cela skupina bola spokojna.

Andrea L.