Petr začal cestovat již v útlém věku s rodinou, ač to bylo po Evropě, nakazilo ho to náklonností k cizím krajům. Během studií na gymnáziu a později během sociální práce, se v létě dvakrát vydal stopem po Evropě. Zlom pro něj přišel v roce 2008, kdy odjel do Anglie, kde s přestávkami napůl žije již 12 let.

Většinu času se živí jako pečovatel a stará se o lidi po úrazech páteře. Kromě Anglie žil Petr rok na Novém Zélandu a v Kanadě. Kanada ho naprosto uchvátila, měl to štěstí, že mohl strávit 8 měsíců v městečku Banff v srdci Skalistých hor, kde se převážně věnoval zdokonalování své lyžařské techniky.

čajovna, Myanmar

Čajovna, Myanmar

Léto si pracovně užil uprostřed lesů v jednom schovaném resortu u malého jezera v Britské Kolumbii, kde medvědi dávali dobrou noc. Dokonce ho neminulo setkání s divokou pumu, která je velmi vzácná a plachá. Stihl také strávit pracovně 8 měsíců v Amsterdamu a několik týdnů dobrovolničil v Palestině v uprchlickém táboře.

Projel Kubu, skoro celou jihovýchodní Asii a část střední Asie. Na podzim 2019 navštívil Írán. Jeho láska k lyžování ho zavedla kromě evropských Alp také do Japonska, Gruzie a na Ukrajinu.

Ho Či Minovo Město, Vietnam

Ho Či Minovo Město, Vietnam

Petr je srdcem batůžkář a na krosnu nedá dopustit. Užívá si jízdu vlakem, který se snaží vyzkoušet v každé zemi, kam přijede. Stejný koníček má v testování stopu, protože mu dokáže hodně prozradit o místních lidech.

Je vášnivým fotografem, považuje se za reportážního a pouličního fotografa. Rád fotí lidi rozličných kultur a život jako takový, i když je pravda, že krajinku také rád cvakne. Jeho fotografie byla publikovaná v kalendáři od Canonu a zrealizoval své dvě autorské výstavy. Něco z jeho prací můžete najít na stránkách fotoklubu Vysočina.

Rád si své cestování vychutnává. Radši toho vidět méně, ale pořádně si užít dané místo, než se honit za každou značkou v průvodci. Provázení si již vyzkoušel při výletu s kamarády na Islandu, v Laosu a severním Thajsku, oba výlety byly zcela v jeho režii. Moc rád si na svých cestách sem tam sedne na dobrý čaj, u toho čte střídavě knihu a pozoruje místní lidi. O svých cestách dělá občas besedy, proč fotit pouze do šuplíku, že? Považuje za důležité dělat osvětu a vymýtit předsudky, které o některých zemích, jako je třeba Írán, mezi lidmi všeobecně panují.

Lyžování na Hokkaidu, Japonsko

Lyžování na Hokkaidu, Japonsko

Petr se jako pečovatel naučil trpělivosti, je velmi komunikativní, leckdo by řekl až ukecaný. Má poměrně vyvinutý orientační smysl, ale rád se ve městech „ztrácí“, protože to leckdy vede k objevení zajímavý a tajemných míst. Taky se snaží mít situaci pod kontrolou. Zajímá se o druhé a když je to v jeho silách, tak se snaží pomoc. Ať už je to pozváním na jídlo, zaplacením noclehu v hostelu pro okradeného cestovatele nebo přibráním k sobě někoho kdo vypadá, že se ztratil a hodila by se mu troška povzbuzení.

Když angličtina přestane stačit, nastupují ruce, nohy. Aby si zjednodušil cestování po zemích střední Asie, učí se ruštinu.

Petr si potrpí na rozličné bazary a tržiště. Nachází tam dynamiku, co stojí za to vidět a poznat, odehrává se zde nesčetně příběhů a konkrétně ve střední Asii jsou to místa protkaná historií. Nedílnou součástí je i smlouvání o ceny, které je samo o sobě velmi dobrodružnou disciplínou, která člověka mnohému naučí.

 

Odprůvodcované expedice

Uzbekistán – duben 2023

Cesta kolem Uzbekistánu byla nezapomenutelný zážitek. Od začátku jsem se cítil jako kdybych vyjel s partou kamarádů. Prvního dne nás pohltila dobrá zábava, kterou nás nakazil náš průvodce Petr a vydržela až do konce. Díky jeho připravenosti a znalosti místních podmínek jsme mohli v klidu vypustit starosti s transportem, sháněním jídla a noclehu. Svižným tempem jsme prošli jak turisty vyhledávaná místa, tak i zapadákovy kde nás místní zastavovali aby se s námi vyfotili. Stanovený plán cesty se neustále přizpůsoboval naší společné domluvě a někdy i zdánlivě bláznivým nápadům. Super země, super lidi. Jeďte rychle dokud to tam turismus nezkazí.

Petr Kučera

Petr je v pohodě, má 👍.

Tomáš Vacín

Uzbekistan je nádherná ale velmi rozlehlá země a náš průvodce Petr navrhl skvělý program, takže jsme během 14 dnů mohli získat základní povědomí o kultuře, historii, přírodě, zeměpisu a ekologii. Poznali jsme pouště, z vlaku jsme viděli nádherné hory, dotkli jsme se nejtragičtější ekologické katastrofy způsobené člověkem v Aralskem moři a toulali se starobylými městy, která byla důležitými centry vzdělanosti a obchodu na Hedvábné cestě. Byla to skutečně nezapomenutelná expedice, na kterou budeme všichni dlouho vzpomínat.

Markéta Moore

Expedice do Uzbekistánu s průvodcem Petrem Maděřičem byla skvělý zážitek plný dobrodružství a kulturních poznání. Petr je super průvodce, dokázal nám předat nejen informace o historii a kultuře země, ale také nám pomohl poznat místní lidi a získat zkušenosti s místními tradicemi a dokázal nám splnit skoro každé přání. Navštívili jsme mnoho úžasných míst, jako jsou například starobylé město Samarkand, Chiva nebo Aralské jezero a mnoho dalších. Kromě toho jsme si užili skvělé jídlo. Tohle byla prostě výborná expedice a rozhodně ji doporučuju každýmu, kdo chce vidět víc z Uzbekistánu a jeho kultury.

František Houška

 

Uzbekistán – říjen 2022

Petr se o celou skupinu velmi staral, itinerář měl připravený a promyšlený a snažil se vyhovět všem členům expedice. 24/7 Atmosféra byla fajn. děkuji

David Cvach

Expedice do Uzbekistánu naprosto předčila má očekávání. Původně jsem jela především kvůli architektonickým skvostům a nakonec jsem byla nadšená z úplně jiných věcí. Nezapomenutelná rallye k Aralskému jezeru, kdy se opravdu práší za kočárem …neuvěřitelně přátelští a nápomocní místní lidé, uvolněná atmosféra, vynikající šašliky téměř 3 x denně. Co více si přát. A samozřejmě náš průvodce Péťa nám byl k dispozici 24/7. Všechna přání byla splněna dříve, než jsme na ně stačili pomyslet. To musí zažít každý!

Gabriela Smělá

Expedice do Uzbekistánu byla moje první absolvovaná cesta se Zirhamií a rozhodně jsem neudělala chybu. Sešla se skvělá parta lidí, na kterou budu ráda a dlouho vzpomínat. Průvodce Petr nám byl skvělým parťákem do nepohody. Poradil si za každé situace a dokonale nás provedl křížem krážem po tom nejlepším z dané destinace. Dobrodružná cesta k Aralskému jezeru byl jeden z největších zážítků celé výpravy, stejně tak interakce s přátelštími místními. Už, teď vím, že se Zirha určitě nejedu naposledy. Díky :))

Aneta Jansová

Právě jsem se vrátil z expedice v Uzbekistánu a maximálně ji doporučuji. Uzbekistán je nádherná země s milými lidmi, která rozhodně stojí za navštívení. A s průvodcem Petrem to bude hračka a zábava. Vše měl dobře připravené, empaticky naslouchal našim požadavkům 24/7. Také s chladnou hlavou řešil komplikace, které ke každé expedici patří. Jako bonus jsou jeho fotografické rady. Neváhejte a jeďte.

Michal Haufer