Grilované žabičky, Don Khone, Laos

Grilované žabičky, Don Khone, Laos

Vzděláním i povoláním biolog. Mnohokrát navštívil Thajsko, většinou v kombinaci s okolními zeměmi JV Asie. Vášnivý „lovec“ superlevných letenek s odletem do 48 h. Jeho nejlepším úlovkem je zatím Jamajka za 109 EUR. Pobýval také opakovaně v Mexiku, Guatemale a Belize. V poslední době objevil kouzlo auto-kempovacích expedic do Ománu a Namibie.

K cestování do exotických zemí poprvé přičichl díky expertní činnosti v Institutu tropické biologie v Ho Či Minově městě. Od té doby navštívil země jihovýchodní Asie mnohokrát, nejvíce se mu líbí v Thajsku, Laosu a na Filipínách. V poslední době ho okouzlila Namibie.

Baví ho dlouhé týdny před plánovaným odletem shromažďovat všechny dostupné informace o cílové destinaci a připravovat precizní itineráře tak, aby všechno perfektně klapalo. Ale z míry ho nevyvede ani situace, kdy si teprve v letadle načítá v průvodci prvotní informace o zemi, kam právě letí. Této schopnosti improvizace je nucen využívat hlavně při nákupu letenek na poslední chvíli. Domluví se anglicky, rusky a česky.

Při svých cestách se snaží kombinovat pobyt na krásných přírodních lokalitách ve vnitrozemí s odpočinkem u moře. Miluje šnorchlování a celodenní šnorchlovací výlety. K jeho dalším oblíbeným endorfinovým aktivitám patří splouvání tropických řek na nafouknuté traktorové duši, výlety na kajacích a motorkách a kratší botanické vycházky do džungle s koupáním ve vodopádech. Nikdy nesmí chybět ani „kulinářské“ okružní jízdy po místních tržištích či food-courtech moderních nákupních center. Adrenalinové aktivity jako třeba bungee-jumping do Viktoriiných vodopádů od něj rozhodně nečekejte.

Botanická vycházka s filipínskými akvaristy, Cebu, Filipíny

Botanická vycházka s filipínskými akvaristy, Cebu, Filipíny

Je zastáncem sloganu “Kdo viděl jednu pagodu, viděl všechny“, na jeho itinerářích rozhodně není „přepagodováno“. Obtížně se vyrovnává s extrémní chudobou, k návštěvě Indie nebo Bangladéše dosud nesebral dost odvahy. Nesnáší, když se místní obyvatelé dívají na turistu jen jako na „chodící peněženku“. Kvůli tomu musel ze svých cestovatelských plánů vypustit řadu míst, která si v minulosti oblíbil. Smutné je, že se seznam takových míst stále rozšiřuje.

Petr je také náruživým hráčem badmintonu, čehož v Asii využívá k seznámení se s lidmi, které by jinak neměl šanci potkat. Třeba v Luang Prabang si pinknul s primátorem, taky s šéfem místních komunistů a velkopodnikatelem v nábytku v jedné osobě. Hrál i v Cebu a Bangkoku a vždy potkal zajímavé lidi.

Dříve na svých cestách hodně fotografoval a natáčel, postupně dospěl k poznání, že ho pohled skrz hledáček ochuzuje o vnímání magičnosti okamžiku. Nyní už fotografuje minimálně, o to více se snaží nasávat atmosféru navštíveného místa a vrývat si situace spíše do vlastní paměti než do paměti SD karty.

Odprůvodcované expedice

Namibie/Angola – 2023

Do Afriky jsem tentokrát jela bez většího očekávání. Namibie – to je klasika, mnou dosud nepoznaný „must have“ Afriky. Ale Angola? Co tam? No nic, podívám se, odškrknu si ji v seznamu zemí, ve kterých jsem ještě nebyla. Bratranec tam kdysi dávno sloužil jako doktor v Catumbele a jeho vyprávění v době hluboké totality zavánělo těžkou exotikou. Zvířata tam prý nejsou – škoda, ztrácí se tím pro mě jedna z hlavních motivací návštěv afrického kontinentu. Byly slibovány zajímavé domorodé kmeny, ale od toho jsem moc neslibovala, co by mě tak asi ve 21. století mohlo překvapit, polonazí lidé s mobilem v ruce? Dobrá, jedu, průvodce Petr Schwott je pro mě záruka …… Nakonec jsem byla celým výletem a zejména Angolou nadšena, a to moc. Během deseti dnů v této zemi jsme neviděli žádného bílého člověka. Angolané byli většinou příjemní a přátelští, cítila jsem se dobře. No a že se budeme družit s domorodci, kteří neznají žádné vymoženosti civilizace a bílé možná viděli párkrát za život, to jsem nečekala. A ta nádherná, takřka panenská místa! Pozorovat z vysokého útesu skákající velryby, to byl neskutečný zážitek. Také v dalších státech, Namibiii a Botswaně, jsme měli spoustu zážitků a velké štěstí na zvířata. Zejména mě překvapilo množství lvů a nosorožců. Chci ještě jednou poděkovat Petrovi Schwottovi – byla jsem s ním na expedici už čtyřikrát, což mluví samo za sebe. Je úžasný pekař housek, zkušený guide, umí si dělat srandu sám ze sebe, je zábavný a příjemný člověk a vždycky se nám postará o nějaká vzrůša, na která později rádi vzpomínáme. Poděkovat chci řidičům, že nás bezpečně dovezli a poradili si ve svízelných situacích, i všem členům expedice, protože tam nebyl žádný prudič a celkově byla atmosféra většinou příjemná. No a samozřejmě děkuji i Zirhamii, že takové báječné expedice pořádá.

Dáša Pavlíková

Průvodce byl profesionální

Zdena Čejková

 

Zambie/Zimbabwe/Malawi/Mozambik – 2022

Petr Schwott splnil funkci průvodce na jedničku. Znalost místního prostředí a bezprostředního chování k domorodcům, které si vždy rychle získal je obdivuhodná. Uměni smlouvat za každých okolností mě osobně vždy fascinovala.

Petr Čapek

Vidět Afriku byl odjakživa můj sen a touto expedicí jsem si ho splnila. Sešla se super parta lidí a domů jsem si odvezla soustu zážitků.

Míša Kovačíková

Namibie – 2015, 2016, 2017, 2019, 2021
Botswana/Zimbabwe – 2016
Zambie/Malawi – 2018

Všechny Petrovy reference z expedic na africká safari najdete zde.

Petr Schwott a skupina u Epupa falls Namibie

Skvělé bylo, že jsme se dostali na místa turisty tolik nevyhledávaná. Bylo vidět, že Petr se v zemi dobře vyzná.

Miroslav Matej

Kdo máte chuť poznat trochu dobrodružství a netradiční cestování, jeďte se Zirhamií.

Ludmila Škarková

Laos/Thajsko – 2018 a 2019

Cestování v malé skupince cestovatelů mě mile překvapilo. Rychle jsme se skamarádili a stále si bylo o čem povídat. Sám bych si tolik legrace určitě neužil. Průvodce měl trasu perfektně připravenou, takže se bylo stále na co těšit.

Petr Bradáč

Petr je pohodář a bylo to prima.

Vojta Jančar

Omán – leden 2015

Všechny Petrovy reference z expedice do Ománu najdete zde.

Petr Omán leden 2015 skupinka

Nás sprievodca Peter Schwot je naozaj cestovateľ s mnohými skúsenosťami, ktoré plne využíval pri našej expedícií. Hľadanie správnych reštaurácií kde sa dobre a hlavne lacno najesť bolo neuveriteľné. Krajinu sme spoznali úplne dokonale, navštívené miesta boli krásne a zážitok je to neopakovateľný, či už divoké pláže alebo wádi tiwi. Na to sa nedá zabudnúť. Záver na Musandame bol najskôr taký rozpačitý ale nakoniec sa podarilo čo bolo sľúbené a stal sa jednoducho rozlúčkový.

Lukáš Lenghardt

 

 

Všechny Petrovy reference si přečtěte zde.