Michal moc neslyší na svoje jméno, protože většina lidí mu říká Punk nebo Punki. Pochází to z dob jeho mládí, kdy nalezl zalíbení v punkrockové hudbě. Po vojně neváhal založit punkovou kapelu (která mimochodem hraje dodnes) a jak to tak vypadá, s punkovou písní na rtech asi i umře. Nemusíte se však bát, v horách není moc elektřina a tak vás rozhodně nebude obtěžovat líbivými melodiemi kapely Exploited.
V roce 2005 se rozhodl opustit rodnou hroudu a vyjet na rok nebo maximálně na dva do Anglie. Z dvou let se však zničehonic stalo dvanáct a domů se ještě nechystá. V Anglii vystřídal mnoho prací od práce na stavbě přes au pair, trhače jablek až po práci domácího ošetřovatele. Je tak plný příběhů z této velmi neobvyklé práce, které jistě pobaví nejednoho posluchače. Navíc, díky práci pečovatele, která mu vždy dávala dostatek volného času, měl jedinečnou příležitost několikrát do roka roztočit glóbus, zapíchnou někam prst a pak jen jednoduše vyrazit.
Po půlročním pobytu na Novém Zélandu v roce 2009, kde přičichl k dálkovým trekům, vyrazil poprvé do Himalájí, které ho naprosto uchvátily a vrátil se tam ještě dvakrát. Prochodil většinu dálkových tras a zamiloval se do místní přírody, lidí, kultury a velehor. Láska k horám pokračovala dalšími dálkovými pochody v Alpách, na Středním východě, ve Skandinávii či v Severní Americe.
Také podnikl několika měsíční cestu po oblíbené jihovýchodní Asii a nejvíc se mu líbila bezstarostnost každého dne okořeněného novými dobrodružstvími a nezapomenutelnými zážitky. Zjistil, že není mít potřeba moc peněz, aby se naplnil jeho pravý cestovatelský sen.
Strávil rok v Kanadě, kde najel desítky tisíc kilometrů. Často se ocitl na místech, kde byl dlouhé dny sám. Žil v autě devět měsíců (z toho několik měsíců ve Vancouveru na „punkovišti“, tj. parkovišti), živil se sběrem hub po lesích, počítal medvědy a za rok došel k číslu 55, někdy medvědy vyměnil za bizony a na Yukonu mu přes cestu dokonce přeběhl i pižmoň. Zakusil i jaké to je pracovat v Edmontonu na otevřené demolici, kdy teploty klesaly až k mínus třiceti stupňům.
S Johnnym se potkal poprvé v Norsku v roce 2012. Aniž by se předtím osobně znali, jejich cesty životem se protly v Oslu a pokračovaly s úsměvem a vztyčeným palcem až daleko za norský polární kruh.
Když bychom se vrátili zpátky do roku 2013, zjistili bychom, že Punk byl přímým účastníkem zrodu nápadů o Zirhamii, když s Jurkem a Johnnym seděl na nejvyšší duně v Maroku, společně sledovali zapadající slunce, popíjeli pivko a poslouchal jak ti dva pomalu spřádají plány na vytvoření cestovky a myslel si, že tohle přece nemůže nikdy vyjít…
V roce 2015 doslova ze dne na den posloužil jako záskok za Johnnyho, který z rodinných důvodů nemohl jet na expedici na Island a odprůvodcoval svoji první expedici. O pár měsíců později se jako pomocný průvodce zúčastnil expedice do Gruzie a připojil se k i naší aljašské expedici.
Punk nemá rád přeplněné turistické atrakce plné Číňanů a Japonců a dělá vše pro to, aby se takovým místům vyhnul. Nicméně chápe, že některé památky jsou tak významné a ojedinělé, že se nedá nic dělat než tam prostě jít. Byl naprosto uchvácen chrámem Angkor Wat v Kambodži.
Mezi jeho největší sny patří jeden z nejdelších treků na světě Appalachian trail na východním pobřeží USA. No a kdyby náhodou zrovna neměl 5 měsíců čas a náladu jít 3500 km, spokojil by se jenom s tisícikilometrovým přechodem Pyrenejí ve Španělsku na trase GR11. Boty má rozhodně dobře prošlápnuté.
Domluví se anglicky a nedělá mu problém pochytit pár slov v místním jazyce, které pak dokáže velkolepě používat – zpravidla k pobavení místních lidí.
Ve zkratce, s batohem na zádech se cítí vždy jako doma a nemá pocit, že by se na tom mělo někdy něco změnit. A závěrem jednu perličku – Punk s sebou na cesty nikdy nevozí ručník. Jak sám říká, proč by se měl tahat se smradlavým kusem hadru, když utřít se může do ledasčeho 🙂
Odprůvodcované expedice
Nepál – 2019
Nový Zéland – 2019
Omán – 2018
Nepál – březen 2018
Island – červen 2015