Sherpovi odmala nebyl cizí skoro žádný sport a velmi aktivně hrál poloprofesionálně hokej. Přestože žil (a stále žije) po celém světě, vždy nakonec zvítězí láska k tomuto sportu a začne ho zde dříve či později hrát. Od útlého mládí hodně s rodiči cestoval, i když „pouze“ v menším evropském měřítku a samozřejmě po Čechách. Sherpa od mládí miluje přírodu, hory, chodil do skautu, který ho naučil soběstačnosti a zodpovědnosti.

Sherpa u Magického autobusu z filmu Návrat do divočiny na Aljašce

Sherpa u Magického autobusu z filmu Návrat do divočiny na Aljašce

Při studiu vysoké školy a dále během čtyř let v jedné práci se snažil unikat každý volný víkend či dovolenou domů do podhůří Orlických hor.

Posledních deset let Sherpa pravidelně pořádal cestovatelské a horolezecké expedice pro přátele, rodinu a známé nejen v ČR, ale i v Evropě. Spoustu kamarádů naučil lézt na skalách a také základům bezpečného pohybu v přírodě a vysokých horách. Okusil i mnoho extrémních závodů všeho druhu a sáhl si na úplné dno svých sil při závodech Sherpa Cup, když vyběhl z Pece na Sněžku za 1:40 h se 40 kg na zádech.

Tanec s masajskými bojovníky v keňském národním parku Amboseli.

Tanec s masajskými bojovníky v keňském národním parku Amboseli.

Sherpova první velká expedice vedla do Keni, kde měsíc s kamarádem nízkorozpočtově cestovali a lezli po horách. Byl to jeden z prvních kroků k velkým cestám. Druhá expedice následovala hned další rok, když senzačně vyhrál konkurz o místo v expedici Libora Uhra na osmitisícovku Dhaulagiri v roce 2012. Nahlédnout do kuchyně opravdového velkého lezení v legendárním Nepálu byl jednoznačně jeden z nejsilnějších zážitků vůbec!

Velká změna v Sherpově životě nastala před několika lety, kdy uspěl v loterii working holiday víz na Nový Zéland. Opustil svoji lukrativní práci a zbylé „sociální jistoty“ a vydal se, jak sám říká „žít svůj život“. Sedm velmi intenzivních měsíců žil, lezl a cestoval napříč Novým Zélandem.

Na unikátních trzích v horské vesnici Moni (ostrov Flores, Indonésie).

Na unikátních trzích v horské vesnici Moni (ostrov Flores, Indonésie).

Rád vzpomíná také na měsíční stopover v Indonésii, který se proměnil v další low-costovou cestou. Dokázal, že i v dnešní době se může člověk v jihovýchodní Asii vejít pod pomyslnou hranici veškerých nákladů 500 Kč na osobu za den (jídlo, doprava, vstupy, permity, atd.), když dohromady za celý měsíc utratil v přepočtu cca 15 tisíc Kč při zábavném cestování s maximálními zážitky.

Po návratu z velké cesty se Sherpa společně se svojí ženou rozhodl, že chtějí minimálně několik dalších let strávit životem, prací a cestováním v zahraničí. Zažádali o working holiday víza do Kanady a mezitím strávili další rok prací a cestováním po Anglii. Nejsilnějším zážitkem z Britských ostrovů zůstává měsíc strávený trekováním po Walesu. Po návratu z Anglie následoval dvouměsíční skok do Thajska a Barmy.

Na vrcholu Pico de Orizaba - třetí nejvyšší hory Severní Ameriky (5636 m).

Na vrcholu Pico de Orizaba – třetí nejvyšší hory Severní Ameriky (5636 m).

Po návratu z Barmy stačilo Sherpovi jen přebalit batoh a přeletět za velkou louži. Od roku 2016 žije v kanadském městečku Canmore, kde kromě běžného zaměstnání pracuje na poloviční úvazek ve svém volnu i pro Kanadský horolezecký spolek (ACC), kde pomáhá zajišťovat potřebné vybavení klientům a horolezcům během jejich expedic a zprostředkovává jejich maximální komfort v těžko dostupných místech kanadských Rockies.

Veškerý svůj zbylý volný čas tráví se ženou a přáteli intenzivním cestováním a lezením (nejen) v Kanadě. Od půlky srpna 2017 se vydal na vysněnou cestu kanadským severem až na Yukon a Aljašku, a po té si rovnou „odskočil“ do středního Mexika cestovat a lézt po velkých horách.

Sherpa nerad dělá seznamy zemí, které navštívil a s ještě menší chutí porovnává, které expedice byly ty nejlepší. Rád na svých cestách a expedicích navštěvuje kromě turisticky provařenějších míst i místa, která jsou často odlehlá a pro něho zvláštně cestovatelsky lákavá a důležitá.

Trek okolo Mt. Taranaki je jeden z nejkrásnějších treků na Novém Zélandu.

Trek okolo Mt. Taranaki je jeden z nejkrásnějších treků na Novém Zélandu.

Věří, že jdou vidět i slavná místa v tom nejlepším světle (např. v šest hodin ráno, než dorazí autobusy čínských turistů). Snaží se cestovat co nejvíce nízkonákladově („batůžkářsky“) s co nejvíce zážitky, nasátím místní atmosféry a proniknutím do dané kultury. Nikdy však za cenu přehnaně nesmyslného šetření, které vás o tyto zážitky naopak připraví.

I když uvidíte Sherpu velmi často s foťákem v jedné ruce a kamerou v druhé, považuje za nesmírně důležité umět na krásných místech vše na chvílí odložit stranou a vychutnat si místo plnými doušky – a prostě jen zastavit a vypnout.

Sherpa se řídí heslem, že život se má prožít, nikoliv přežít. Cestování ho naučilo vážit si a ocenit i ty nejobyčejnější a nejvšednější věci. Horolezení ho pak naučilo být lepším člověkem, který si váží života více, než by se mohlo na první pohled zdát, a zároveň také měřit nikoliv dvakrát, ale pětkrát, než-li řízne. Cestování i lezení ho naučilo řešit věci s chladnou hlavou a nepropadat pesimismu ani v těch nejvíce nepříjemných a těžkých chvílích.

Došel k duchovnímu poznání, že tou nejdůležitější věcí v životě je radost ze života.

Odprůvodcované expedice

Úplně všechny Davidovy reference si můžete přečíst ZDE.

 

Omán – 2020 a 2022

 

Jsem full happy, plny vagon kokosu! ??????? Supr dovca! Nejhorsi moment byl, kdyz jsme museli odletet zpet domu ?

Veverka

Naprosto skvěle vymyšlená expedice! Kombinace půjčených aut a spaní ve stanu je bezvadná a hlavně hooodně šetří náklady. Navíc Omán je tak tolerantní, že se klidně můžete ukempit někomu na dvoře a ještě ráno dostanete snídani. Vřele doporučuji všem, aby tuhle expedici jeli. Jenom jedna poznámka – klidně bych ji prodloužila na 14 – 16 dní. Co se týká průvodce – David je prostě pohodář a profík, vůbec bych se nebála s ním jet i něco náročnějšího. Ománu zdar! 😉

Hanka R.

Díky za suprovou expedici, plnou nezapomenutelných zážitků, adrenalinu a pohodových lidiček. Každý den byl nabitý programem a Omán vydával jednu krásu za druhou. Náš šerpa David je prostě NEJ! Miluji tento způsob cestování. Těším se na další objevování se Zirhamií. Určitě předčila mé očekávání.

Kamila Kubášková

Mexiko – 2020

 

Méně nákladová návštěva míst, která nejsou v nabídce cestovních kanceláří, neopomínám menší kolektiv lidí.

Roman Nauš

David odolává nátlaku jistoty internetových recenzí a zařizuje vše až na místě, díky čemuž se můžete těšit na zážitky cestovatelské a ne turistické. Dává příležitost nečekanému dobrodružství v podobě návštěvy nejbizarnější diskotéky, kde je možné pozorovat místní bezkrké postavičky v jejich přirozeném habitatu – trocha dekadence mezi pozůstatky dávné mayské kultury, leguány a azurovými cenoty. Metodou tequily a biče dokázal udržet ve skupině klid.

Jana Venzlů

Dali sme sa Davidom nahovoriť na odbočenie z pôvodne plánovanej trasy do rybárskej dedinky Mahahual a dobre sme urobili. Šnorchľovanie pri koralových útesoch, tam, kde líšky dávajú dobrú noc, spolu s azúrovou farbou Karibského mora a pitím fresh piňolády s kokosom a škoricou bol zážitok, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda.

Danica Paulovčinová

Byla to už třetí cesta se Zirhamií. Dvě po Asii a teď Mexiko (Yukatán). Co musím ocenit! Dobré organizační věci na cestě ze strany našeho průvodce Davida. Řešil vše s klidem a rozvážností. Tím byla ve skupině pohoda a myslím, že si každý odnesl spoustu zážitků, které nám co si plníme sny z cestování nikdo nevezme. Ještě jednou poděkování Davidovi a Zirhamii.

Jiří Hovorka

 

Ruleta (Srí Lanka) – listopad 2019

Expedici mohu jen doporučit lidem, kterým úplně nehoví cestování all inclusiv. Za cenu jistého diskomfortu, zažijete skvělou dovolenou přímo mezi místními lidmi. Neuvidíte pozlátko, které vidíte u běžných CK, ale uvidíte skutečný život v dané zemi. Ať již nízkonákladové ubytování, nebo jízda místními dopravními prostředky jsou zajisté zážitky k nezaplacení. Podíváte se do krásných míst a to vše většinou bez nutnosti být v tlačenici tisíců turistů a máte alespoň příležitost si zážitky vychutnat naplno. Navíc poznáte spoustu zajímavých lidí, kteří hledají podobné zážitky. A Sherpík je navíc pohodář, má skvělé nápady a je s ním vážně sranda. Za mě super.

Petr Zítka

Byl jsem se Zirhamií na třetí expedici, se třemi různými průvodci a všichni to zmákli na jedničku! /Johnny, Punki i Šerpík/

Arnošt Diviš

Naše Expedice Do Světa Ruleta Srí Lanka 🙂

Sešli jsme se skvělá parta 9 lidí 🙂 2 holky a 7 kluků 🙂 skvěle jsme si rozuměli. Náš průvodce byl Sherpa David, je to pohodář a super společník za všech situací. Se vším si poradil na jedničku, ikdyž na Srí Lance nikdy nebyl. Cesta po Srí Lance byla skvěle naplánováná. Překvapilo mě, že není tak turistická, jak se tvrdí. Využili jsme mnoho dopravních prostředků, což se mi moc líbilo. Ochutnali jsme místní kuchyni, výborné ovoce. Je zde krásná příroda, národní parky, moře, hory, čajové plantáže, David to naplánoval tak, abychom viděli od všeho trochu 🙂 Zažili jsme mnoho srandy. Je to skvělý průvodce, vřele doporučuji a těším se snad někdy příště 🙂

Kamila Černohlávková

Expedice Ruleta na Srí Lanku byla výjimečná tím, že takřka do poslední chvíle nebyla jasná cílová destinace (letenky se kupovaly cca měsíc a půl před odletem). Právě s ohledem na tuto skutečnost musím našemu průvodci Davidovi „Sherpovi“ vyseknout hlubokou poklonu za to, jakým způsobem dokázal tuto expedici připravit a realizovat. Sherpikovi se podle mě podařilo Ruletu namíchat jako neuvěřitelně pestrý koktejl zážitků, což je s ohledem na to, že na Srí Lance byl poprvé, super počin hodný opravdového cestovatele a průvodce ?. Za dva týdny se nám povedlo vytěžit ze Srí Lanky úplné maximum a poznat ji po všech stránkách, tj. od návštěvy starobylých srílanských měst přes jízdu vlakem čajovými plantážemi na srílanské vysočině až po surfování a koupačku na srílanských plážích. Zároveň si expedice Ruleta dokázala zachovat mírně „punkový“ charakter, ať už co se týče stravování, ubytování nebo dopravy, kdy se vše řešilo operativně, na místě a podle potřeby ?, přičemž tohle všechno dle mého přispělo k tomu, že jsme poznali opravdovou a autentickou Srí Lanku. David je velký cestovatel tělem i duší, v každé, byť nepřehledné, situaci se dokáže rychle zorientovat a vyřešit ji a na druhou stranu umí odhadnout, kdy nemá cenu řešit nesmysly, což je podle mě pro úspěch expedice velmi důležité. Davidovi, ale i ostatním účastníkům expedice Ruleta strašně moc děkuji za super zážitky, bylo to perfektní!

Veronika Pavlů

 

Aljaška – srpen 2019, září 2019, září 2022

Expedice Aljaška byla naše životní cesta s manželem. Sherpa Davidovič je jedinečný průvodce se znalostí prostředí. Převedl nás přes hory i doly a vzal nás na místa, kam bychom se sami nikdy nevypravili (místní užasné bary). Dal nám spoustu doporučení, vyjednal slevy. Flexibilně přizpůsoboval program počasí tak, že jsme mohli z našeho pobytu vytěžit co nejvíce. Navíc je to úžasny pohodář, který nezkazí žádnou legraci a to je taky moc fajn. Prostě se Sherpou Davidovičem na konec světa. Děkujeme!

Radka Kijonková

S Davidem jsem byla maximálně spokojena, vážím si jeho nekonfliktního jednáním v různých situacích, smyslu pro legraci a obětavosti při našem cestování. Vážím si ho i proto, že na něm je vidět, jak má rád přírodu. Jediné, co mě na Aljašce zklamalo, bylo to, že jsme nebyli na vícedenních trecích. Ale vím, že nám to počasí trochu komplikovalo.

Olga Kudrnová

Velice se mi líbí koncept Zirhamie, nebýt závislý na přesně daném programu, jak je to u běžných CK, ale přizpůsobit ho podle počasí nebo třeba dle výkonosti skupiny. A na naší expedici tomu skutečně tak bylo. Expedice Aljaška 2022-konečně po dvou letech čekání-byla naprosto úžasná. Sešli jsme se prima parta napříč generacemi. David ( Sherpa) je nejen skvělý průvodce a výborný sportovec, ale i fajn parťák a kamarád, vždy připravený kdykoliv a s čímkoliv pomoci. Viděli jsme spoustu divoké zvěře, bájnou řeku Yukon, pozorovali polární září, zažili jsme sluníčko na mořských kajacích, ale také sníh na treku. Taky jsme si dali pivko v typických aljašských barech. Moc jsme si to užili.

Svatka a Honza Slivečkovi

Cestování s Davidem bylo moc fajn. Organizačně super zvládnuté. Mé obavy, zda expedici vůbec zvládnu se brzy rozplynuly. Moc jsem si cestováni po Aljašce užila a doufám, že v budoucnu se Zirhamií ještě někam vyrazím.

Jitka Pokorná

Aljaška – září 2018

Expedice s duší.

Lukáš Smolík

Expedice Aljaška 2018 – nemám jedinou věc, kterou bych během této expedice změnil, taková široka škála zážitků od kempování v divočině po např. výlet lodí….. Vynikající organizace ze strany našeho průvodce Davida Sherpy… vřele doporučuji a těším se … snad někdy příště. 🙂

Petr Kopinec

Byla to moje první zkušenost se Zirhamií a nelituji. Prostě jeden velký zážitek! Cena neodpovídá kvalitě. Příště bych utratila i víc ;-):-D:-D

Tamara Poláková a Dikobraz