David „Sherpa“ Pátek

Sherpovi odmala nebyl cizí skoro žádný sport a velmi aktivně hrál poloprofesionálně hokej. Přestože žil (a stále žije) po celém světě, vždy nakonec zvítězí láska k tomuto sportu a začne ho zde dříve či později hrát. Od útlého mládí hodně s rodiči cestoval, i když „pouze“ v menším evropském měřítku a samozřejmě po Čechách. Sherpa od mládí miluje přírodu, hory, chodil do skautu, který ho naučil soběstačnosti a zodpovědnosti.

Sherpa u Magického autobusu z filmu Návrat do divočiny na Aljašce

Sherpa u Magického autobusu z filmu Návrat do divočiny na Aljašce

Při studiu vysoké školy a dále během čtyř let v jedné práci se snažil unikat každý volný víkend či dovolenou domů do podhůří Orlických hor.

Posledních deset let Sherpa pravidelně pořádal cestovatelské a horolezecké expedice pro přátele, rodinu a známé nejen v ČR, ale i v Evropě. Spoustu kamarádů naučil lézt na skalách a také základům bezpečného pohybu v přírodě a vysokých horách. Okusil i mnoho extrémních závodů všeho druhu a sáhl si na úplné dno svých sil při závodech Sherpa Cup, když vyběhl z Pece na Sněžku za 1:40 h se 40 kg na zádech.

Tanec s masajskými bojovníky v keňském národním parku Amboseli.

Tanec s masajskými bojovníky v keňském národním parku Amboseli.

Sherpova první velká expedice vedla do Keni, kde měsíc s kamarádem nízkorozpočtově cestovali a lezli po horách. Byl to jeden z prvních kroků k velkým cestám. Druhá expedice následovala hned další rok, když senzačně vyhrál konkurz o místo v expedici Libora Uhra na osmitisícovku Dhaulagiri v roce 2012. Nahlédnout do kuchyně opravdového velkého lezení v legendárním Nepálu byl jednoznačně jeden z nejsilnějších zážitků vůbec!

Velká změna v Sherpově životě nastala před několika lety, kdy uspěl v loterii working holiday víz na Nový Zéland. Opustil svoji lukrativní práci a zbylé „sociální jistoty“ a vydal se, jak sám říká „žít svůj život“. Sedm velmi intenzivních měsíců žil, lezl a cestoval napříč Novým Zélandem.

Na unikátních trzích v horské vesnici Moni (ostrov Flores, Indonésie).

Na unikátních trzích v horské vesnici Moni (ostrov Flores, Indonésie).

Rád vzpomíná také na měsíční stopover v Indonésii, který se proměnil v další low-costovou cestou. Dokázal, že i v dnešní době se může člověk v jihovýchodní Asii vejít pod pomyslnou hranici veškerých nákladů 500 Kč na osobu za den (jídlo, doprava, vstupy, permity, atd.), když dohromady za celý měsíc utratil v přepočtu cca 15 tisíc Kč při zábavném cestování s maximálními zážitky.

Po návratu z velké cesty se Sherpa společně se svojí ženou rozhodl, že chtějí minimálně několik dalších let strávit životem, prací a cestováním v zahraničí. Zažádali o working holiday víza do Kanady a mezitím strávili další rok prací a cestováním po Anglii. Nejsilnějším zážitkem z Britských ostrovů zůstává měsíc strávený trekováním po Walesu. Po návratu z Anglie následoval dvouměsíční skok do Thajska a Barmy.

Na vrcholu Pico de Orizaba - třetí nejvyšší hory Severní Ameriky (5636 m).

Na vrcholu Pico de Orizaba – třetí nejvyšší hory Severní Ameriky (5636 m).

Po návratu z Barmy stačilo Sherpovi jen přebalit batoh a přeletět za velkou louži. Od roku 2016 žije v kanadském městečku Canmore, kde kromě běžného zaměstnání pracuje na poloviční úvazek ve svém volnu i pro Kanadský horolezecký spolek (ACC), kde pomáhá zajišťovat potřebné vybavení klientům a horolezcům během jejich expedic a zprostředkovává jejich maximální komfort v těžko dostupných místech kanadských Rockies.

Veškerý svůj zbylý volný čas tráví se ženou a přáteli intenzivním cestováním a lezením (nejen) v Kanadě. Od půlky srpna 2017 se vydal na vysněnou cestu kanadským severem až na Yukon a Aljašku, a po té si rovnou „odskočil“ do středního Mexika cestovat a lézt po velkých horách.

Sherpa nerad dělá seznamy zemí, které navštívil a s ještě menší chutí porovnává, které expedice byly ty nejlepší. Rád na svých cestách a expedicích navštěvuje kromě turisticky provařenějších míst i místa, která jsou často odlehlá a pro něho zvláštně cestovatelsky lákavá a důležitá.

Trek okolo Mt. Taranaki je jeden z nejkrásnějších treků na Novém Zélandu.

Trek okolo Mt. Taranaki je jeden z nejkrásnějších treků na Novém Zélandu.

Věří, že jdou vidět i slavná místa v tom nejlepším světle (např. v šest hodin ráno, než dorazí autobusy čínských turistů). Snaží se cestovat co nejvíce nízkonákladově („batůžkářsky“) s co nejvíce zážitky, nasátím místní atmosféry a proniknutím do dané kultury. Nikdy však za cenu přehnaně nesmyslného šetření, které vás o tyto zážitky naopak připraví.

I když uvidíte Sherpu velmi často s foťákem v jedné ruce a kamerou v druhé, považuje za nesmírně důležité umět na krásných místech vše na chvílí odložit stranou a vychutnat si místo plnými doušky – a prostě jen zastavit a vypnout.

Sherpa se řídí heslem, že život se má prožít, nikoliv přežít. Cestování ho naučilo vážit si a ocenit i ty nejobyčejnější a nejvšednější věci. Horolezení ho pak naučilo být lepším člověkem, který si váží života více, než by se mohlo na první pohled zdát, a zároveň také měřit nikoliv dvakrát, ale pětkrát, než-li řízne. Cestování i lezení ho naučilo řešit věci s chladnou hlavou a nepropadat pesimismu ani v těch nejvíce nepříjemných a těžkých chvílích.

Došel k duchovnímu poznání, že tou nejdůležitější věcí v životě je radost ze života.

Odprůvodcované expedice

Aljaška – září 2018

Expedice Aljaška 2018 – nemám jedinou věc, kterou bych během této expedice změnil, taková široka škála zážitků od kempování v divočině po např. výlet lodí….. Vynikající organizace ze strany našeho průvodce Davida Sherpy… vřele doporučuji a těším se … snad někdy příště. 🙂

Petr Kopinec

Expedice s duší.

Lukáš Smolík

Celá expedice Aljaška 2018 neměla sebemenší chybu. Sešla se neskutečná parta neznámých lidí, kteří si perfektně rozuměli, tímto oceňuji našeho sherpu Davida Pátka za výběr „účastníků zájezdu“. Celá expedice byla podpořena fantastickým počasím což mělo samozřejmě také vliv na celkovou pohodu, spokojenost a spoustu nevšedních zážitků, počínaje překrásnou přírodou, pobytem v divočině, pozorování divoké zvěře, losi, sobi, vlci, orli, lososi a hlavně medvědi. Náš Davídek je dobrý průvodce a parťák.

Aleš Wojnar

Byla to moje první zkušenost se Zirhamií a nelituji. Prostě jeden velký zážitek! Cena neodpovídá kvalitě. Příště bych utratila i víc ;-):-D:-D

Tamara Poláková a Dikobraz

Expedice Aljaška 2018 byla naprosto úžasná.

Sešla se opravdu skvělá parta 10 výletníků napříč generacemi 😊Všichni se stejným zápalem pro věc a podobným smýšlením. “Náš” Sherpa David byl super průvodcem touto krásnou zemí medvědů. A nejen to, byl jedním z nás, pohodář a skvělý společník za všech situací, který je pro každou srandu. Díky Davide. Navštívili jsme spousty krásných míst a zažili opravdu pravou nefalšovanou divočinu. Měli jsme neskutečné štěstí na počasí, kam jsme zavítali, tak sluníčko a azuro.😊🙏 Byl to s manželem náš první “organizovaný výlet tohoto typu”, a stálo to za to! Je to týden co jsme se přijeli domů a hned bychom se vrátili, i s celou tou naší bandou, bylo dobře děcka! Zirhamie to má fakt super zmáknuté, jsou to lidi na svých místech. *

Milča Kopíncová

Expedice prostě na jedničku 🙂 Nebojte se toho, že se ubytování často řeší den dopředu nebo na místě, ušetří to spoustu peněz i času a přidává to na nezávislosti a autentičnost celé expedice.

Johana Vinšová

Zážitek na celý život.

Eva Bezchlebová