David „Sherpa“ Pátek

Sherpovi odmala nebyl cizí skoro žádný sport a velmi aktivně hrál poloprofesionálně hokej. Přestože žil (a stále žije) po celém světě, vždy nakonec zvítězí láska k tomuto sportu a začne ho zde dříve či později hrát. Od útlého mládí hodně s rodiči cestoval, i když „pouze“ v menším evropském měřítku a samozřejmě po Čechách. Sherpa od mládí miluje přírodu, hory, chodil do skautu, který ho naučil soběstačnosti a zodpovědnosti.

Sherpa u Magického autobusu z filmu Návrat do divočiny na Aljašce

Sherpa u Magického autobusu z filmu Návrat do divočiny na Aljašce

Při studiu vysoké školy a dále během čtyř let v jedné práci se snažil unikat každý volný víkend či dovolenou domů do podhůří Orlických hor.

Posledních deset let Sherpa pravidelně pořádal cestovatelské a horolezecké expedice pro přátele, rodinu a známé nejen v ČR, ale i v Evropě. Spoustu kamarádů naučil lézt na skalách a také základům bezpečného pohybu v přírodě a vysokých horách. Okusil i mnoho extrémních závodů všeho druhu a sáhl si na úplné dno svých sil při závodech Sherpa Cup, když vyběhl z Pece na Sněžku za 1:40 h se 40 kg na zádech.

Tanec s masajskými bojovníky v keňském národním parku Amboseli.

Tanec s masajskými bojovníky v keňském národním parku Amboseli.

Sherpova první velká expedice vedla do Keni, kde měsíc s kamarádem nízkorozpočtově cestovali a lezli po horách. Byl to jeden z prvních kroků k velkým cestám. Druhá expedice následovala hned další rok, když senzačně vyhrál konkurz o místo v expedici Libora Uhra na osmitisícovku Dhaulagiri v roce 2012. Nahlédnout do kuchyně opravdového velkého lezení v legendárním Nepálu byl jednoznačně jeden z nejsilnějších zážitků vůbec!

Velká změna v Sherpově životě nastala před několika lety, kdy uspěl v loterii working holiday víz na Nový Zéland. Opustil svoji lukrativní práci a zbylé „sociální jistoty“ a vydal se, jak sám říká „žít svůj život“. Sedm velmi intenzivních měsíců žil, lezl a cestoval napříč Novým Zélandem.

Na unikátních trzích v horské vesnici Moni (ostrov Flores, Indonésie).

Na unikátních trzích v horské vesnici Moni (ostrov Flores, Indonésie).

Rád vzpomíná také na měsíční stopover v Indonésii, který se proměnil v další low-costovou cestou. Dokázal, že i v dnešní době se může člověk v jihovýchodní Asii vejít pod pomyslnou hranici veškerých nákladů 500 Kč na osobu za den (jídlo, doprava, vstupy, permity, atd.), když dohromady za celý měsíc utratil v přepočtu cca 15 tisíc Kč při zábavném cestování s maximálními zážitky.

Po návratu z velké cesty se Sherpa společně se svojí ženou rozhodl, že chtějí minimálně několik dalších let strávit životem, prací a cestováním v zahraničí. Zažádali o working holiday víza do Kanady a mezitím strávili další rok prací a cestováním po Anglii. Nejsilnějším zážitkem z Britských ostrovů zůstává měsíc strávený trekováním po Walesu. Po návratu z Anglie následoval dvouměsíční skok do Thajska a Barmy.

Na vrcholu Pico de Orizaba - třetí nejvyšší hory Severní Ameriky (5636 m).

Na vrcholu Pico de Orizaba – třetí nejvyšší hory Severní Ameriky (5636 m).

Po návratu z Barmy stačilo Sherpovi jen přebalit batoh a přeletět za velkou louži. Od roku 2016 žije v kanadském městečku Canmore, kde kromě běžného zaměstnání pracuje na poloviční úvazek ve svém volnu i pro Kanadský horolezecký spolek (ACC), kde pomáhá zajišťovat potřebné vybavení klientům a horolezcům během jejich expedic a zprostředkovává jejich maximální komfort v těžko dostupných místech kanadských Rockies.

Veškerý svůj zbylý volný čas tráví se ženou a přáteli intenzivním cestováním a lezením (nejen) v Kanadě. Od půlky srpna 2017 se vydal na vysněnou cestu kanadským severem až na Yukon a Aljašku, a po té si rovnou „odskočil“ do středního Mexika cestovat a lézt po velkých horách.

Sherpa nerad dělá seznamy zemí, které navštívil a s ještě menší chutí porovnává, které expedice byly ty nejlepší. Rád na svých cestách a expedicích navštěvuje kromě turisticky provařenějších míst i místa, která jsou často odlehlá a pro něho zvláštně cestovatelsky lákavá a důležitá.

Trek okolo Mt. Taranaki je jeden z nejkrásnějších treků na Novém Zélandu.

Trek okolo Mt. Taranaki je jeden z nejkrásnějších treků na Novém Zélandu.

Věří, že jdou vidět i slavná místa v tom nejlepším světle (např. v šest hodin ráno, než dorazí autobusy čínských turistů). Snaží se cestovat co nejvíce nízkonákladově („batůžkářsky“) s co nejvíce zážitky, nasátím místní atmosféry a proniknutím do dané kultury. Nikdy však za cenu přehnaně nesmyslného šetření, které vás o tyto zážitky naopak připraví.

I když uvidíte Sherpu velmi často s foťákem v jedné ruce a kamerou v druhé, považuje za nesmírně důležité umět na krásných místech vše na chvílí odložit stranou a vychutnat si místo plnými doušky – a prostě jen zastavit a vypnout.

Sherpa se řídí heslem, že život se má prožít, nikoliv přežít. Cestování ho naučilo vážit si a ocenit i ty nejobyčejnější a nejvšednější věci. Horolezení ho pak naučilo být lepším člověkem, který si váží života více, než by se mohlo na první pohled zdát, a zároveň také měřit nikoliv dvakrát, ale pětkrát, než-li řízne. Cestování i lezení ho naučilo řešit věci s chladnou hlavou a nepropadat pesimismu ani v těch nejvíce nepříjemných a těžkých chvílích.

Došel k duchovnímu poznání, že tou nejdůležitější věcí v životě je radost ze života.

Odprůvodcované expedice

Úplně všechny Davidovy reference si můžete přečíst ZDE.

Aljaška – září 2018

Expedice s duší.

Lukáš Smolík

Celá expedice Aljaška 2018 neměla sebemenší chybu. Sešla se neskutečná parta neznámých lidí, kteří si perfektně rozuměli, tímto oceňuji našeho sherpu Davida Pátka za výběr „účastníků zájezdu“. Celá expedice byla podpořena fantastickým počasím což mělo samozřejmě také vliv na celkovou pohodu, spokojenost a spoustu nevšedních zážitků, počínaje překrásnou přírodou, pobytem v divočině, pozorování divoké zvěře, losi, sobi, vlci, orli, lososi a hlavně medvědi. Náš Davídek je dobrý průvodce a parťák.

Aleš Wojnar

Expedice prostě na jedničku 🙂 Nebojte se toho, že se ubytování často řeší den dopředu nebo na místě, ušetří to spoustu peněz i času a přidává to na nezávislosti a autentičnost celé expedice.

Johana Vinšová

 

Aljaška – srpen 2019, září 2019

S Davidem jsem byla maximálně spokojena, vážím si jeho nekonfliktního jednáním v různých situacích, smyslu pro legraci a obětavosti při našem cestování. Vážím si ho i proto, že na něm je vidět, jak má rád přírodu. Jediné, co mě na Aljašce zklamalo, bylo to, že jsme nebyli na vícedenních trecích. Ale vím, že nám to počasí trochu komplikovalo.

Olga Kudrnová

Cestování s Davidem bylo moc fajn. Organizačně super zvládnuté. Mé obavy, zda expedici vůbec zvládnu se brzy rozplynuly. Moc jsem si cestováni po Aljašce užila a doufám, že v budoucnu se Zirhamií ještě někam vyrazím.

Jitka Pokorná

Mojim sprievodcom bol David. Za mňa má plný počet bodov. Prešli sme Aljašku a videli sme krásne miesta v prírode. Zažil som atmosféru domáceho prostredia napr. v bare a na trekoch sme videli zvieratá.

Roman Monček

Expedice Aljaška byla naše životní cesta s manželem. Sherpa Davidovič je jedinečný průvodce se znalostí prostředí. Převedl nás přes hory i doly a vzal nás na místa, kam bychom se sami nikdy nevypravili (místní užasné bary). Dal nám spoustu doporučení, vyjednal slevy. Flexibilně přizpůsoboval program počasí tak, že jsme mohli z našeho pobytu vytěžit co nejvíce. Navíc je to úžasny pohodář, který nezkazí žádnou legraci a to je taky moc fajn. Prostě se Sherpou Davidovičem na konec světa. Děkujeme!

Radka Kijonková

Naším průvodcem byl David – Sherpa a je to skvělý parťák. Naše menší skupina /5 lidí i s průvodcem/ fungovala i díky němu výborně. Aljašku zná velmi dobře a díky flexibilitě v plánování programu, destinací, treků apod, jsme toho zvládli a prožili opravdu hodně. Neměli jsme žádné časové prodlevy a ztráty, všechno do sebe perfektně zapadalo. Například abychom neztráceli čas, udělali jsme i dva celodenní treky za 1 den 🙂 a užili jsme si to.

Miroslav Příkop

Naše expedice byla splněním mého snu, děkuji tímto Davidovi za péči, kterou nám věnoval, bylo to fakt super.

Michal Pokorný