Tomáš začal cestovat už na gymnáziu, kdy v sedmnácti letech vyrazil s partou spolužáků do Skotska, aby tu na blind hledali brigádu. Po několikatýdenní šichtě u kolotočářů pak sám prostopoval celou Anglii a cestování ho od té doby nepustilo. Následovala cesta do Rumunska, na Ukrajinu a několik výletů do Maroka.

Procházka kolem jezera Atitlán v Guatemale

Procházka kolem jezera Atitlán v Guatemale

První „velkou“ cestu podnikl v roce 2010 do tehdy ještě relativně bezpečné a bohaté Venezuely. Bezstarostná atmosféra a přátelskost místních obyvatel ho uchvátily natolik, že se na dlouhou dobu Latinská Amerika stala jediným cílem jeho cest. Postupně se vydal do Panamy, Kolumbie, Ekvádoru, Brazílie, Bolívie a Peru, kam byl vyslán na půlroční výměnný pobyt. Jakkoliv mu studium peruánského správního práva mnoho užitečného do života nedalo, o to více ocenil volné prodloužené víkendy, kdy mohl se spolužáky vyrážet za poznáním této neuvěřitelně rozmanité země.

Po ukončení studií zanedlouho poznal, že práce v právní kanceláři pro něj není, a tak vyměnil svou teplou kancelářskou židli za práci na dálku. Od té doby cestoval víceméně nepřetržitě, zejména opět v rámci Peru a Venezuely, která byla po smrti Huga Cháveze nejlevnější zemí na světě (např. za dobrý hotel v centru Caracasu Tomáš zaplatil 1,5 dolaru za noc a za dolar se dalo koupit půl milionu litrů benzínu).

Na treku v Sierra Tarahumara, Chihuahua, Mexiko

Na treku v Sierra Tarahumara, Chihuahua, Mexiko

Následně s kamarádem koupil Jeep a uskutečnil devítiměsíční cestu z Aljašky do Kostariky, své zážitky pravidelně sdíleli na FacebookuZe zemí po cestě ho nejvíce zaujalo Mexiko, kde strávili přes čtyři měsíce, zejména jeho pestrá pouliční kuchyně (na tacos z vepřové hlavy nedá dopustit), bohatá historie a rozličná krajina.

Na hlídce při ochraně kolumbijské vesnice před teroristy z FARC

Na hlídce při ochraně kolumbijské vesnice

Ještě před vypuknutím koronakrize stačil poznat většinu zemí jihovýchodní Asie, kde si zamiloval Vietnam a Filipíny – první kvůli (dle jeho mírně zaujatého názoru) nejlepší kuchyni na světě a druhé díky neuvěřitelně průzračnému moři a obrovskému množství vodopádů, jichž je velkým fanouškem. V současné době se pilně učí ruštinu a chystá se na velkou cestu napříč střední Asií.

Na cestách ovšem zažil i krušné časy, to například když byl v centru Caracasu spolu s několika protestujícími obklíčen národní gardou a „vysprchován“ v slzném spreji nebo když ho při cestě do samozvané Doněcké republiky zadržela místní tajná policie, načež byl několik dní vězněn pro podezření ze špionáže. Razí heslo, že klíčové je se v kritických situacích nepo… a vždy vše řešit s chladnou hlavou. Ale nebojte, do takových míst vás Tomáš nevezme 🙂

Piknik s místní mládeží na Kaoh Tonsay, Kambodža

Piknik s místní mládeží, Kambodža

Při cestování kombinuje výšlapy v přírodě s oddychem ve městě nebo na pláži a pro pár piv s místňáky nikdy nejde daleko. Snaží se vyhýbat hlavním turistickým „masakrům“ a zaměřuje se spíše na autentická, masovým turismem nezkažená místa a interakci s místními obyvateli. Zároveň však uznává, že existují i top destinace, které prostě nelze nenavštívit. Cestování s Tomášem se odehrává v pohodovém tempu, drží se zásady, že je lepší si každé navštívené místo náležitě užít, než se snažit za každou cenu odškrtnout všechny vedlejší body programu.

Tomáš je od přírody zvídavý a komunikativní, rád si se spolucestovateli vyměňuje poznatky a tipy o navštívených místech po celém světě a nemá problém potrénovat se začínajícími španělštináři. Často ochutnává nová netradiční jídla a je přesvědčen, že je lepší zkusit všechno a klidně se pak pozvracet, nežli litovat promarněné příležitosti. Je milovníkem exotických rumů, kterých z každé cesty po Latinské Americe doveze několik lahví, i kdyby mu měly prasknout švy u batohu. Také je zapáleným hráčem šachů a nevynechá jedinou příležitost nechat se na svých cestách porazit některým z místních zkušeňáků. Mluví plynně anglicky a španělsky, domluví se i rusky.