Tomáš začal cestovat už na gymnáziu, kdy v sedmnácti letech vyrazil s partou spolužáků do Skotska, aby tu na blind hledali brigádu. Po několikatýdenní šichtě u kolotočářů pak sám prostopoval celou Anglii a cestování ho od té doby nepustilo. Následovala cesta do Rumunska, na Ukrajinu a několik výletů do Maroka.

Procházka kolem jezera Atitlán v Guatemale

Procházka kolem jezera Atitlán v Guatemale

První „velkou“ cestu podnikl v roce 2010 do tehdy ještě relativně bezpečné a bohaté Venezuely. Bezstarostná atmosféra a přátelskost místních obyvatel ho uchvátily natolik, že se na dlouhou dobu Latinská Amerika stala jediným cílem jeho cest. Postupně se vydal do Panamy, Kolumbie, Ekvádoru, Brazílie, Bolívie a Peru, kam byl vyslán na půlroční výměnný pobyt. Jakkoliv mu studium peruánského správního práva mnoho užitečného do života nedalo, o to více ocenil volné prodloužené víkendy, kdy mohl se spolužáky vyrážet za poznáním této neuvěřitelně rozmanité země.

Po ukončení studií zanedlouho poznal, že práce v právní kanceláři pro něj není, a tak vyměnil svou teplou kancelářskou židli za práci na dálku. Od té doby cestoval víceméně nepřetržitě, zejména opět v rámci Peru a Venezuely, která byla po smrti Huga Cháveze nejlevnější zemí na světě (např. za dobrý hotel v centru Caracasu Tomáš zaplatil 1,5 dolaru za noc a za dolar se dalo koupit půl milionu litrů benzínu).

Na treku v Sierra Tarahumara, Chihuahua, Mexiko

Na treku v Sierra Tarahumara, Chihuahua, Mexiko

Následně s kamarádem koupil Jeep a uskutečnil devítiměsíční cestu z Aljašky do Kostariky, své zážitky pravidelně sdíleli na FacebookuZe zemí po cestě ho nejvíce zaujalo Mexiko, kde strávili přes čtyři měsíce, zejména jeho pestrá pouliční kuchyně (na tacos z vepřové hlavy nedá dopustit), bohatá historie a rozličná krajina.

Na hlídce při ochraně kolumbijské vesnice před teroristy z FARC

Na hlídce při ochraně kolumbijské vesnice

Ještě před vypuknutím koronakrize stačil poznat většinu zemí jihovýchodní Asie, kde si zamiloval Vietnam a Filipíny – první kvůli (dle jeho mírně zaujatého názoru) nejlepší kuchyni na světě a druhé díky neuvěřitelně průzračnému moři a obrovskému množství vodopádů, jichž je velkým fanouškem. V současné době se pilně učí ruštinu a chystá se na velkou cestu napříč střední Asií.

Na cestách ovšem zažil i krušné časy, to například když byl v centru Caracasu spolu s několika protestujícími obklíčen národní gardou a „vysprchován“ v slzném spreji nebo když ho při cestě do samozvané Doněcké republiky zadržela místní tajná policie, načež byl několik dní vězněn pro podezření ze špionáže. Razí heslo, že klíčové je se v kritických situacích nepo… a vždy vše řešit s chladnou hlavou. Ale nebojte, do takových míst vás Tomáš nevezme 🙂

Piknik s místní mládeží na Kaoh Tonsay, Kambodža

Piknik s místní mládeží, Kambodža

Při cestování kombinuje výšlapy v přírodě s oddychem ve městě nebo na pláži a pro pár piv s místňáky nikdy nejde daleko. Snaží se vyhýbat hlavním turistickým „masakrům“ a zaměřuje se spíše na autentická, masovým turismem nezkažená místa a interakci s místními obyvateli. Zároveň však uznává, že existují i top destinace, které prostě nelze nenavštívit. Cestování s Tomášem se odehrává v pohodovém tempu, drží se zásady, že je lepší si každé navštívené místo náležitě užít, než se snažit za každou cenu odškrtnout všechny vedlejší body programu.

Tomáš je od přírody zvídavý a komunikativní, rád si se spolucestovateli vyměňuje poznatky a tipy o navštívených místech po celém světě a nemá problém potrénovat se začínajícími španělštináři. Často ochutnává nová netradiční jídla a je přesvědčen, že je lepší zkusit všechno a klidně se pak pozvracet, nežli litovat promarněné příležitosti. Je milovníkem exotických rumů, kterých z každé cesty po Latinské Americe doveze několik lahví, i kdyby mu měly prasknout švy u batohu. Také je zapáleným hráčem šachů a nevynechá jedinou příležitost nechat se na svých cestách porazit některým z místních zkušeňáků. Mluví plynně anglicky a španělsky, domluví se i rusky.

 

Odprůvodcované expedice

Mexiko 2023

Mexiko 2022

Mexiko 2021

S manželem pro nás byla expedice do Mexika prvním zážitkem tohoto druhu a moc jsme si to užili. Stihli jsme toho strašně moc a parta cestovatelů byla skvělá – tolik srandy jsem dlouho nezažila :). Tomáš se o nás dobře postaral po všech stránkách. Pevně věřím, že se v budoucnu ještě někam vydáme… Díky!

Veronika Černá

Expedice Mexiko 2021 probíhala v době světové covidové pandemie, přesto proběhla bez vážných komplikací. Navštívili jsme řadu přírodních krás a historických památek, navíc bez tradičních zástupů turistů. Tomáš, náš průvodce, zná oblast velmi dobře a dokáže se domluvit a přizpůsobit různým neplánovaným situacím. Zavedl nás na zajímavá místa, kam turisté většinou nechodí. A ukázal nám, že tři týdny v Mexiku lze strávit opravdu levně a přitom si přivést plno krásných zážitků a nevšedních vzpomínek. Díky.

Martin Kronika

Během perfektně sestaveného a nabitého programu do poslední minutky jsme s Tomem navštívili tolik krásných míst a ochutnali opravdu autentická jídla. Vše proběhlo krásně hladce a já jsem si mohla bez starostí vychutnat to nejlepší, co Mexiko nabízí a o čem jsem doteď ani netušila, že je možné tam poznat a zkusit! Jeďte také a já Vám garantuji překrásný zážitek!!

Jana

Každá expedice se Zirhamií je životní zážitek. Nebylo tomu jinak ani teď s Tomášem Veselým, kterému mnohokrát děkuji za skvělé tři týdny.

Aleš Piskora

Program je skvěle sestaven, člověk vidí z Mexika to nejlepší. Průvodce Tomáš se o vše skvěle postaral, není s ním nikdy nuda a zároveň se cítíte v bezpečí a pohodě. Děkujeme za skvělí zážitek všem vřele doporučujeme.

Gábina a Pavel

Expedice byla skvěle zorganizovaná. Průvodce Tomáš zařídil vše, co bylo potřeba. V případě, že nějaký plán nevyšel, měl hned v záloze plán náhradní. Celkově hodnotím expedici velmi pozitivně.

Jiří Najman

Expedice do Mexika se nám moc líbila. Tomáš V. skvělý jako vždy! 🙂 Ukázal nám autentické Mexiko, v dobré partě jsme poznali hodně z jejich dávné kultury, užili moře, vodopádů, jeskyní, Indiánů, džungle a výborné mexické kuchyně. Doporučujeme Mexiko, doporučujeme Zirhamii, doporučujeme Toma! Díky. Na další expedici se těší Olga a Bohouš

Olga a Bohouš Veselovi

Zcela splnilo má očekávání, Tomáš vždy vybírá zajímavá místa a zajimavý byl úplně každý den.

Jakub

Děkuju za provedení Mexikem. Guide Tomáš byl rázný a silný vůdce, který skvěle hájil zájmy skupiny a veškerou organizaci zvládl na jedničku. Těším se na další výpravy!

Martin Kubíček

Tomáš nás protáhnul Mexikem bez turistů, což bylo úžasné. Věděl v jakých časech se kde objevit abychom tam byli úplně sami. Záměrně vynechal velké turistické atrakce, ale nebyl problém se s ním domluvit, pokud tam někdo chtěl jet. O to víc jsme ale projeli krásných, ne tolik známých míst, ochutnali jsme všechny místní pochoutky a program byl opravdu bohatý. Mexiko se Zirhamií doporučuji všemi deseti.

Tereza Kotounová

Kolumbie – 2022

Ač Tomáš na první pohled nevypadal😁,se vším si poradil na jedničku,ukázal nám vše očekávané i neočekávané😉😉😉 z místní kultury, za což mu moc děkuji😉

Milan Bek

Kolumbie – zeme neomezenych moznosti a nekonecne zelene. Zeme, ktera se musi zazit – a kdyz uz, tak s Tomem, ktery je tam jako doma. Expedice byla autenticka, navstivena mista vhodne zvolena s minimem turistu. Pomer hory vs. mesta byl vyvazeny. Zaver u Karibiku se zcela prazdnymi plazemi byla jen tresnicka na dortu. Vrele doporucuji vsem co vahaji.

Blanka Karafiatova

Expedice do Kolumbie byla další z vydařených zirhamovských expedic s Tomem Veselým. Užili jsme si tři úžasné týdny v zemi plné zeleně a barev. Navíc dle mého je Kolumbie cestovatelsky bezpečná země. Prostě supeeeer! Olga

Olga Veselá

Tomáš veselý je skvělý průvodce a byla skvělá parta.

Zdeněk Horčička

 

Dominikánská republika – 2021

Celá expedice po Dominikánské republice byla báječná . Bylo to hlavně díky průvodci. Tomáš je skvělý organizátor ,vždy měl všechno naplánované a všechno klapalo bez problémů. S Tomášem pojedu kdykoliv kamkoliv.

Milan Kotrč

Dominikánska republika je nádherná krajina. Bola to skvelá partia a hlavne výborný sprievodca. Tak ako predošlé aj táto expedícia nechala vo mne veľa krásnych zážitkov.

Miro Antálek

Expedice byla úžasná, Dominikánská republika stojí rozhodně za návštěvu. Pod vedením Toma nemělo opět chybu, ukázal nám hodně z Dominikány, hlavně bez turistů. Navíc skvělá parta stejně naladěných lidí! Těším se na další příště.

Olga Veselá

Mužů doporučit každému, skoro každému 🤣

Jurij S.

Dominikána byla skvělá, Tomáš byl bezva parťák, který dokázal všechno zařídit a krásně jsme se vyhnuli turistickým místům. Parta lidí byla parádní a 18 dní jsme si fakt užili. Příště jedeme zase, to je jisté. 👍

Nina Vrkočová

Gruzie – 2021

Expedice jsou perfektně organizované, přitom ale respektují přání klientů, vždy záleží na domluvě, a pokud se parta povede, vše klape jak hodinky a je pohoda, odpočimeš si od všedních stresů a užíváš a nasáváš atmosféru dané země Tomáš byl perfektně připraven, vše v klidu zařídil a zvládl i komplikaci s odletem, ráda pojedu na další expedici

Monika Vinšová

Dostala jsem se do nepříjemné situace a díky Tomášově přístupu, jednání, nápadu a hlavně zachování klidu, vše nakonec dobře dopadlo!

Sylva Krejčí

So Zirhamiou som bola prvykrat a jedine co mi na expedici v Gruzii s Tomasom vadilo bolo, ze skoncila. Aj som to nalezite obulela:))) Pre mna to boli nezabudnutelne 2 tyzdne, videli sme fakt co sa dalo a kazdy den (dokonca aj ked sme ho presedeli v marsrutce) stal za to. Gruzie je nadherna zem, ktoru by som odporucala navstivit kazdemu. Tomas mal vsetko vzdy skvele zaistene a nenastal tak v programe ziadny zadrhel. Za mna lifechangin experience ❤️

Dada Slavkovská

Tom zvládl vše na jedničku, výborný parťák, už teď se těším na další expedici s ním, se Zirhamií.

Olga Veselá