Tomáš začal cestovat už na gymnáziu, kdy v sedmnácti letech vyrazil s partou spolužáků do Skotska, aby tu na blind hledali brigádu. Po několikatýdenní šichtě u kolotočářů pak sám prostopoval celou Anglii a cestování ho od té doby nepustilo. Následovala cesta do Rumunska, na Ukrajinu a několik výletů do Maroka.

Procházka kolem jezera Atitlán v Guatemale

Procházka kolem jezera Atitlán v Guatemale

První „velkou“ cestu podnikl v roce 2010 do tehdy ještě relativně bezpečné a bohaté Venezuely. Bezstarostná atmosféra a přátelskost místních obyvatel ho uchvátily natolik, že se na dlouhou dobu Latinská Amerika stala jediným cílem jeho cest. Postupně se vydal do Panamy, Kolumbie, Ekvádoru, Brazílie, Bolívie a Peru, kam byl vyslán na půlroční výměnný pobyt. Jakkoliv mu studium peruánského správního práva mnoho užitečného do života nedalo, o to více ocenil volné prodloužené víkendy, kdy mohl se spolužáky vyrážet za poznáním této neuvěřitelně rozmanité země.

Po ukončení studií zanedlouho poznal, že práce v právní kanceláři pro něj není, a tak vyměnil svou teplou kancelářskou židli za práci na dálku. Od té doby cestoval víceméně nepřetržitě, zejména opět v rámci Peru a Venezuely, která byla po smrti Huga Cháveze nejlevnější zemí na světě (např. za dobrý hotel v centru Caracasu Tomáš zaplatil 1,5 dolaru za noc a za dolar se dalo koupit půl milionu litrů benzínu).

Na treku v Sierra Tarahumara, Chihuahua, Mexiko

Na treku v Sierra Tarahumara, Chihuahua, Mexiko

Následně s kamarádem koupil Jeep a uskutečnil devítiměsíční cestu z Aljašky do Kostariky, své zážitky pravidelně sdíleli na FacebookuZe zemí po cestě ho nejvíce zaujalo Mexiko, kde strávili přes čtyři měsíce, zejména jeho pestrá pouliční kuchyně (na tacos z vepřové hlavy nedá dopustit), bohatá historie a rozličná krajina.

Na hlídce při ochraně kolumbijské vesnice před teroristy z FARC

Na hlídce při ochraně kolumbijské vesnice

Ještě před vypuknutím koronakrize stačil poznat většinu zemí jihovýchodní Asie, kde si zamiloval Vietnam a Filipíny – první kvůli (dle jeho mírně zaujatého názoru) nejlepší kuchyni na světě a druhé díky neuvěřitelně průzračnému moři a obrovskému množství vodopádů, jichž je velkým fanouškem. V současné době se pilně učí ruštinu a chystá se na velkou cestu napříč střední Asií.

Na cestách ovšem zažil i krušné časy, to například když byl v centru Caracasu spolu s několika protestujícími obklíčen národní gardou a „vysprchován“ v slzném spreji nebo když ho při cestě do samozvané Doněcké republiky zadržela místní tajná policie, načež byl několik dní vězněn pro podezření ze špionáže. Razí heslo, že klíčové je se v kritických situacích nepo… a vždy vše řešit s chladnou hlavou. Ale nebojte, do takových míst vás Tomáš nevezme 🙂

Piknik s místní mládeží na Kaoh Tonsay, Kambodža

Piknik s místní mládeží, Kambodža

Při cestování kombinuje výšlapy v přírodě s oddychem ve městě nebo na pláži a pro pár piv s místňáky nikdy nejde daleko. Snaží se vyhýbat hlavním turistickým „masakrům“ a zaměřuje se spíše na autentická, masovým turismem nezkažená místa a interakci s místními obyvateli. Zároveň však uznává, že existují i top destinace, které prostě nelze nenavštívit. Cestování s Tomášem se odehrává v pohodovém tempu, drží se zásady, že je lepší si každé navštívené místo náležitě užít, než se snažit za každou cenu odškrtnout všechny vedlejší body programu.

Tomáš je od přírody zvídavý a komunikativní, rád si se spolucestovateli vyměňuje poznatky a tipy o navštívených místech po celém světě a nemá problém potrénovat se začínajícími španělštináři. Často ochutnává nová netradiční jídla a je přesvědčen, že je lepší zkusit všechno a klidně se pak pozvracet, nežli litovat promarněné příležitosti. Je milovníkem exotických rumů, kterých z každé cesty po Latinské Americe doveze několik lahví, i kdyby mu měly prasknout švy u batohu. Také je zapáleným hráčem šachů a nevynechá jedinou příležitost nechat se na svých cestách porazit některým z místních zkušeňáků. Mluví plynně anglicky a španělsky, domluví se i rusky.

 

Odprůvodcované expedice

Mexiko 2021 a 2022

Expedice do Mexika byla mou prvni se Zirhamii a naplnila ma ocekavani. Tomas perfektne vse naplanoval a zaridil, takze s nicim nebyl problem.

Tomáš Koželuh

Expedice do Mexika se nám moc líbila. Tomáš V. skvělý jako vždy! 🙂 Ukázal nám autentické Mexiko, v dobré partě jsme poznali hodně z jejich dávné kultury, užili moře, vodopádů, jeskyní, Indiánů, džungle a výborné mexické kuchyně. Doporučujeme Mexiko, doporučujeme Zirhamii, doporučujeme Toma! Díky. Na další expedici se těší Olga a Bohouš

Olga a Bohouš Veselovi

Expedice byla skvěle zorganizovaná. Průvodce Tomáš zařídil vše, co bylo potřeba. V případě, že nějaký plán nevyšel, měl hned v záloze plán náhradní. Celkově hodnotím expedici velmi pozitivně.

Jiří Najman

Tomas a naša expedícia po Mexiku bola úžasná. Všetko prebehlo bez problémov a perfektne. Program bol pre nás dobre zostavený. Kúpanie v úžasných vodopadoch, cenotach či jazerách s kryštálovou vodou bol príjemným osvieženim popri spoznávaní pyramíd, rôznofarebných miest, jedla, od chiapasu ako takého až po Tulum. Ďakujeme a tešíme sa niekedy opäť

Katarina a Marek Kubici

Expedice Mexiko 2021 probíhala v době světové covidové pandemie, přesto proběhla bez vážných komplikací. Navštívili jsme řadu přírodních krás a historických památek, navíc bez tradičních zástupů turistů. Tomáš, náš průvodce, zná oblast velmi dobře a dokáže se domluvit a přizpůsobit různým neplánovaným situacím. Zavedl nás na zajímavá místa, kam turisté většinou nechodí. A ukázal nám, že tři týdny v Mexiku lze strávit opravdu levně a přitom si přivést plno krásných zážitků a nevšedních vzpomínek. Díky.

Martin Kronika

Kolumbie – 2022

Ač Tomáš na první pohled nevypadal😁,se vším si poradil na jedničku,ukázal nám vše očekávané i neočekávané😉😉😉 z místní kultury, za což mu moc děkuji😉

Milan Bek

Tomáš veselý je skvělý průvodce a byla skvělá parta.

Zdeněk Horčička

 

Dominikánská republika – 2021

Dominikána byla skvělá, Tomáš byl bezva parťák, který dokázal všechno zařídit a krásně jsme se vyhnuli turistickým místům. Parta lidí byla parádní a 18 dní jsme si fakt užili. Příště jedeme zase, to je jisté. 👍

Nina Vrkočová

Dominikánska republika je nádherná krajina. Bola to skvelá partia a hlavne výborný sprievodca. Tak ako predošlé aj táto expedícia nechala vo mne veľa krásnych zážitkov.

Miro Antálek

Celá expedice po Dominikánské republice byla báječná . Bylo to hlavně díky průvodci. Tomáš je skvělý organizátor ,vždy měl všechno naplánované a všechno klapalo bez problémů. S Tomášem pojedu kdykoliv kamkoliv.

Milan Kotrč

Mužů doporučit každému, skoro každému 🤣

Jurij S.

Expedice byla úžasná, Dominikánská republika stojí rozhodně za návštěvu. Pod vedením Toma nemělo opět chybu, ukázal nám hodně z Dominikány, hlavně bez turistů. Navíc skvělá parta stejně naladěných lidí! Těším se na další příště.

Olga Veselá

Gruzie – 2021

Tom zvládl vše na jedničku, výborný parťák, už teď se těším na další expedici s ním, se Zirhamií.

Olga Veselá

Expedice jsou perfektně organizované, přitom ale respektují přání klientů, vždy záleží na domluvě, a pokud se parta povede, vše klape jak hodinky a je pohoda, odpočimeš si od všedních stresů a užíváš a nasáváš atmosféru dané země Tomáš byl perfektně připraven, vše v klidu zařídil a zvládl i komplikaci s odletem, ráda pojedu na další expedici

Monika Vinšová

So Zirhamiou som bola prvykrat a jedine co mi na expedici v Gruzii s Tomasom vadilo bolo, ze skoncila. Aj som to nalezite obulela:))) Pre mna to boli nezabudnutelne 2 tyzdne, videli sme fakt co sa dalo a kazdy den (dokonca aj ked sme ho presedeli v marsrutce) stal za to. Gruzie je nadherna zem, ktoru by som odporucala navstivit kazdemu. Tomas mal vsetko vzdy skvele zaistene a nenastal tak v programe ziadny zadrhel. Za mna lifechangin experience ❤️

Dada Slavkovská

Dostala jsem se do nepříjemné situace a díky Tomášově přístupu, jednání, nápadu a hlavně zachování klidu, vše nakonec dobře dopadlo!

Sylva Krejčí