Austrálie

Austrálie

Žanda v roce 2003 seděla v kině, s dojetím v oku sledovala závěrečné titulky filmu Ztraceno v překladu a byla si jistá, že to byl nejlepší film, co kdy viděla. Tenhle osudný večer rozhodl o tom, že bude studovat japonštinu z jednoho jediného důvodu. Aby se jednoho dne posadila na židli Billa Murrayho v baru na vrcholu mrakodrapu v Tokiu a udělala si tam fotku.

Životní sen se bohužel splnil příliš brzo, v roce 2008 byla do Tokia vyslána jako výměnná studentka a okusila, jaké to je, starat se v cizí zemi sama o sebe. A organizovat si zábavu a výlety. Přičtěte k tomu výchovu, její dětství se neslo v duchu pravidelných táborů otců s dětmi v Orlických horách, kdy otcové rozhodně nedbali na pohodlí a bezpeční svých dětí, jako by to bylo na jiných, „oficiálních“ táborech. Tady Žanda během nocí pod širákem, pozorování muflonů a běhání v dešti s mapou pravděpodobně získala koule.

Po Japonsku nechala studií a dala se na cestování. Žila ve Skotsku, kde se učila tančit ceilidh a plavala v Loch Nessu; v Kanadě, kde během olympiády ve Vancouveru pracovala v horském hotelu, i na Novém Zélandě, kde upalovala jehňatům ocásky. Vždy alespoň půl roku poznávala místní zvyky a lidi a nejdůležitějsím zdrojem informací byla doporučení cestovatelů kolem.

USA

USA

Proti své bárbínovské image v civilu bojuje tím, že hledá výzvy. Za první obtížnější výlet, který si zorganizovala, byl dvouměsíční zimní pobyt v Kašmíru a snowboarding v tamním himalájském prašanu. Že nemá věřit všemu, co se napíše v novinách, poznala s hořkostí při baťůžkaření v Palestině.

Nejobtížnějsí výlet, který zorganizovala byla její cesta kolem světa, na kterou vyrazila začátkem břena 2014. Díky tomu jí není cizí USA, Peru, Bolívie, Karibik, Střední Amerika (Nikaragua na hrad!), Mexiko ani Havaj. Její nejoblíbenější místo je ostrov Penang v Malajsii, kam se vrátila z lásky k místnímu jídlu už třikrát.

Cesty si financuje, jak se dá. Před poslední cestou pracovala v reklamní agentuře. Filosofie jejího cestování je: „Radši se vyspat v křoví uprostřed mexického města, aby následně měla na šnorchlování s velrybím žralokem a melíry, než aby utrácela za hostely“. Bez průvodce vleze kam to jde a pokud ono místo drží nějaký unikát (druhý nejhlubší kaňon světa, nejvyšší lanovka), tím víc si úspěch užívá.

Domluví se anglicky, japonsky a španělsky. Neumí moc dobře fotit a jsou jí sympatické surikaty.

Šestým rokem bloguje na zandapandavtokiu.blogspot.com a najdete ji i na Facebooku.

Odprůvodcované expedice

Japonsko Západ  a Japonsko Alpy 2023

Žanda byla naprosto skvělá. Expedici Západní Japonsko bych doporučila každému, kdo má chuť navštívit jak turisticky vyhlášená místa, tak Japonsko, kam zahraniční turisté skoro nejezdí. Zažijete od všeho trochu, navštívíte památky, přírodu, nakouknete do historie a současnosti, ochutnáte úžasnou místní kuchyni a odvezete si nezapomenutelné zážitky. Prostě paráda se vším všudy.

Lucka Š.

Oceňuji šíři záběru – od přírody přes místní požitky (jídlo, onseny, antiky) až po historii a kulturu (muzea, skanzeny). Punkový způsob nocování pod stanem a přístřešky, střídající se s ubytováním pod pevnou střechou mi vyhovuje, Příjemná je volnost, kdy člověk není k ničemu nucen a může si jít kdykoliv po svém, ale kvalitní průvodkyně, což Žanda nepochybně je, se rád drží, protože příval zajímavých informací je k nezaplacení. Program jsme si mírně mohli sami doplnit či korigovat (bubnování v Macumotu, expozice Yayoi Kusama), vše se ale nestihlo (moderní umění v Tokiu), takže máme důvod se vrátit. U Žandy ještě musím vyzvednout její schopnost řešit s přehledem nečekané situace, které na takové výpravě pochopitelně musí nastat, a její nadšení, se kterým nás přiblížila ke krásnému Japonsku.

Radoslav Ulrich

Žanda je skvelá sprievodkyňa. Vďaka jej vysvetleniu japonských zvykov som sa v Japonsku cítila doma. Rešpektujúc ich pravidlá som videla, že väčšina cudzincov boli skutočnými cudzincami pretože nedostali úvod do japonskej kultúry tak ako my. Vlastne mi vadili cudzinci a vyhovovali Japonci:). Expedícia bola úžasným prierezom japonskej kultúry od živých skanzenov, múzeí, onsenov, jedla, prírody…Vďaka tejto expedícií milujem Japonsko ešte viac!

Vlastimila Krejčířová

Cesta Japonskými Alpami s Žandou byla za mě skvělá! Pokud vám nevadí pár dní ve stanu s koupáním v tradičních onsenech pod hvězdami, nepohrdnete výměnou futony v luxusním ryokanu, chcete zažít Japonsko se všemi paradoxy „módního“ Tokia, zklidnit mysl na samurajské stezce, najíst se u tetiček v lese a ochutnat u nich nej jídlo, projet se na kolech kolem krásné Fuji…a to vše se skvělou pohodovou průvodkyní, která miluje Japonsko celou duší a tuto lásku se snaží předávat dál – rozhodně doporučuji! U mě to rozhodně zabralo a toto japonské dobrodružství nebylo poslední, velké díky 🙂

Hanka S.

Japonsko – 2015, 2016, 2017 a 2019

Pre mňa dokonalá dovolenka..nelutujem. Japonsko je tak iné že to nejde slovami opísať. Program a organizacia boli super zmáknuté a pestré (takže díky Žanda!!)..stretli sme sa úžasná a akčná parta…všade okolo kvitnúce sakury…čo viac si priat!…ostať tam navždy!:D

Silvia Zeljenková

Byl to můj první zážitek se Zirhamií a také Japonskem a rozhodně ne poslední! Jsou země, na které si sama netroufnu a kamarádský průvodce je přesně to, co uvítám ! Japonská expedice s Žandou byla pecka! Sešla se různorodá partička lidí – někteří procestovali skoro celý svět a někteří letěli poprvé letadlem a stejně jsme se dokázali stmelit a pod Žandou prožít Japonsko naplno. Líbil se mi její nevnucující styl – nevychvalovala nám nic do nebes a o to víc, nás vše hned nadchlo…byla to spíš kamarádka než průvodkyně. Mám zkušenosti, že průvodci zatahují tam, kde mají kšeft nebo výhodu, ale na tohle se Zirhamií můžete zapomenout! Myslím, že to byla moje nejlepší dovolená zatím a můžu jen vřele doporučit…zažijete dobrodružství, poznáte nové lidi, kulturu a to je to pravé bohatství !!!

Martina Křížová

Pořád mám v sobě japonské hodiny (je zrovna noc :-)), takže budu stručná – s Žandou to bylo skvělé. Díky.

Lenka Müllerová

Do Japonska jedině s Žandou! Z expedice jsem byl nadšen a naplnila má očekávání 😉 Do Japonska člověk nikdy nejede jen jednou…

Jakub Morávek

Všechny Žandy reference z expedice do Japonska najdete zde.

 

Kuba 2016

Žanda v rámci expedice Kuba 2016

Žanda v rámci expedice Kuba 2016

Žanda je jednoznačně zkušený cestovatel a přestože klame svým vzhledem „princezny“, po pár minutách akce přesvědčí o pravém opaku. Dobrou náladu ji zkazí máloco a málokdo. Expedice byla pro mě nezapomenutelným zážitkem, díky kterému jsem poznala, že Kuba je pro vnější svět sice stále nesvobodná, ale její obyvatelé jsou možná svobodnější než my… Bylo to krásných 14 dní bez internetu ☺

Regína Špírková

Chtěla by jsem touto cestou ještě jednou Žandě poděkovat za úžasnou zkušenost a zážitky, které si ponesu v hlavě i v srdci. Bylo to supr!

Lenka

 

Havaj 2016

Žanda na expedici Havaj 2016

Žanda na expedici Havaj 2016

 

Byla to má třetí expedice se Zirhamií a první se Žandou a určitě nebyla poslední, už se chystám na další 🙂
Když vidíte Žandu prvně, možná byste jí chtěli ochraňovat, pomáhat, ale nakonec to bude obráceně. Žanda se o vás postará, všechno zařídí a když budete v nesnázích, tak vás nakonec zachrání. Je kamarádská, bezkonfliktní, plná energie, nápadů, výborně se orientuje v neznámém prostředí a využívá možností k seznámení s mistními nebo jinými cestovateli.
Už znám odpověď na otázku „co byste chtěli na pustý ostrov?“ Vzal bych si s sebou Žandu, určitě bychom přežili, užili si spoustu legrace při zkoumání ostrova a nakonec bychom se i z ostrova svépomocí dostali.

Radim Wystyrk

Upřímně jsem před expedicí neměl zas až tak velká očekávání. Čekal jsem přesně rozplánovanou trasu se suchým komentářem od průvodce. Ale Žandina expedice byla plná neočekávaných zvratů (kávová plantáž), komunikace s místními (Chuck) a nezapomenutelných zážitků (Kau Desert Trail). To je něco, co jsem fakt nečekal a co bych ještě chtěl někdy zažít. Žanda je taky žůžo organizátorka a dá se s ní i domluvit, pokud vám něco nevyhovuje, Díky Žando za super expedici. Za mě 1*

Petr Kolář

Všechny Žandy reference si přečtěte zde.