Maroko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí Afriky současnosti a získává si tak stále více pozornosti cestovatelů a turistů. Jaké počasí vládne zemi na severu afrického kontinentu po většinu roku a kdy je tak nejlepší období pro cestu do Maroka se dozvíte v tomto příspěvku.

Kdy navštívit Maroko

Nejlepší období kdy navštívit Maroko je na jaře od poloviny března do května, kdy je celá země svěží a zazelenalá. Druhou možnost dostanete na podzim od září do listopadu, kdy letní tropické teploty již ustoupily a pro Evropana panují v zemi rozumné klimatické podmínky.

Nesmí se však podceňovat možné extrémní výkyvy počasí, zvláště pak v horách ve Vysokém Atlasu, kdy se sníh na vrcholcích hor drží od listopadu do července. Pokud chcete cestovat do Maroka v zimě, vybírejte jih Maroka, kdy během dne je příjemných 20 stupňů a slunečno, nicméně teplota během noci může klesnout k nule.

Teplota Atlantského oceánu v populárním středisku Essaouira se během roku pohybuje v průměru mezi 17 a 22°C. Nejteplejší je v srpnu a pokud se spokojíte s teplotami nad 20 stupňů, pak můžete letovisko navštívit kdykoliv od června do listopadu.

Severní pobřeží země je obvykle deštivé a obloha zamračená během zimních měsíců a na začátku jara. Pokud přemýšlíte o výpravě do pouště, pak vězte, že přibližně jeden týden v dubnu bývá na Sahaře písečná bouře a v letních měsících se teploty můžou vyšplhat až k 50 stupňům Celsia. Déšť je zde vzácnější než hrst šafránu. Jelikož je celý jihovýchod ve srážkovém stínu hor, na Sahaře prší pouze hodinu ročně.

Pozor na ramadán

Při výběru vhodného období pro cesty do Maroka je rovněž nutné zvážit tzv. období ramadánu, tradičního muslimského měsíce půstu a očisty. Každoročního období, kdy restaurace a kavárny jsou během dne zavřeny. Během tohoto období se stěžují i dopravní podmínky. Očekávejte např. že bude méně spojů, atd.

Uvádíme přibližné termíny období ramadánu pro příští roky:

  • 2014 – od 28. června do 27. července
  • 2015 – od 18. června do 16. července
  • 2016 – od 6. června do 5. července
  • 2017 – od 27. května do 25. června

Průměrné teploty a srážky ve vybraných městech

Marrakéš


Agadir


Casablanka


Tangier


Zdroj: Hong Kong Observatory

2 komentáře
  1. Je dost zrádný koukat na průměrný teploty, například průměrná u Marakéše v prosinci bude někde pod 20 stupni, průměrná maximální třeba 23 a letos jsem tam týden měl přes den 28 den co den. Naopak večery dosti chladný. Je vidět že to je Afrika a rozdíl mezi dnem a nocí je mazec.

  2. Co se tyce počasi davam za pravdu,jsem v Maroko od 4.7 a od listopadu počasi i teploty jak na houpacce

Napsat komentář