Dnešek bude nabitý, ale bude stát za to. Čeká nás celodenní výlet po Posvátném údolí Inků. Máme auto s řidičem a začínáme na vyhlídce na údolí nad Pisaqem. Samotný Pisaq je známý zejména pro své stupňovité terasy a tržiště. Na vrchu teras jsou incké ruiny. Autobusy a minivany parkují v 500 metrové šňůře před vstupní bránou a podle toho je tu i turistů. Výhled ale za to stojí.

Posvatne-udoli-7

Možná vás zajímá, k čemu terasy sloužily. Inkové díky nim dokázali pěstovat plodiny ve vyšších nadmořských výškách. Začali úplně dole a každý rok plodinu přesadili o patro výš, ty se tím aklimatizovaly a rostly i ve výškách, kde by to běžně nebylo možné. Šikovné, že?

Posvatne-udoli-15Oběd si dáváme ve vývařovně poblíž pisackého trhu. Platíme asi 35 korun za polévku a talíř brambor a kuře. Tady opět mnoho turistů nejí, spíš sem chodí místní. Po jídle projdeme trh, který hraje všemi barvami. Vlastně ani ne tak trh jako jeho aktéři. Peruánci jsou zvyklí se šatit hodně barevně, babičky na zádech nosí přehozené vaky. Maminky v tom nosí i děti, kočárky tu nikde nepotkáte.

Další zastávkou je přírodní těžiště soli Salinas de Maras. Představte si to jako svah posetý bílými bazénky se solnou vodou, která se odpaří a zůstane jen sůl. Solná voda tu vytéká ze skály a je kanály sváděna do bazénků. Můžete si tu koupit přírodní sůl s různými příchutěmi a hlavně se mezi bazénky poměrně volně procházet. Bylo zvláštní si zvyknout na fakt, že je to sůl a neklouže a nestudí to jako led.

Posvatne-udoli-23Po Salinas nás čekala poslední zastávka u dalších teras vybudovaných jako soustředné kružnice. Těm se říká Moray. Bohužel už bylo pozdě a neměli jsme tolik času se tady zdržet, ale místo mělo atmosféru, příště se seběhneme podívat úplně dolů.

A proč není čas? Protože máme na 19h domluveno, že za námi na hostel přijde náš průvodce Simon, se kterým bychom zítra chtěli vyrazit na čtyřdenní Salkantay trek a je potřeba doladit detaily jako půjčení spacáků, karimatek, apod. Ty jsme si s sebou nebrali, jelikož půjčení není problém a je to lepší, než je s sebou další dva týdny tahat vesměs zbytečně. Simon byl u nás na rozdíl od nás na čas a byl to moc sympatický průvodce, který mluvil i dobře anglicky. Zítra v 6h ráno nás vyzvedne minivan a odveze na začátek parádního čtyřdenního treku. Nadšením nemůžeme dospat… 🙂

Napsat komentář