2014-09-03 at 08-37-09Probudili jsme se do krásného dne, bylo to ovšem vykoupeno ranní zimou, kdy teplota mohla klesnout lehce pod nulu. Vstáváme už v 7,30, protože chceme zkusit naše štěstí a chytnout ranní camper bus směrem k Wonder Lake. Není jisté, jestli pojede, ale za pokus to stojí. Na silnici si krátíme chvíli focením se na prasátku a v tom přijíždí camper bus, jej!

Snídaně pod Mt. McKinley

Po 20 minutách stojíme u Wonder Lake. Jezera, od kterého je úžasný pohled na majestné Denali. Tak domorodci nazývají Mt. McKinley. Máme štěstí, Denali je obvykle vidět v průměru jeden ze tří dní, jinak je schován v mracích a takhle jako dneska se otevírá jen vzácně.

U jezera se na dřevěném molu v klidu nasnídáme a těžko bychom si k tomu mohli vybrat hezčí místo. Zkoušíme rybařit, protože tady je to povoleno i bez licence, ale ryby se nám obloukem vyhýbaly a labutě byly příliš daleko. Po jídle se jdeme projít okolo jezera aljašskou tundrou až dojdeme na malý kopeček, kde nasáváme atmosféru a chytáme sluneční paprsky. Už máme zase mokro v botách, ale i na to si postupně zvykáme 🙂 Když přijde černý mrak, je čas jít.

2014-09-03 at 11-27-20

Oběd u rangerů

Dorazili jsme k rangerské stanici u silnice a dozvídáme se, že autobusy byly před hodinou zastavené a že budou mít zpoždění. Nicméně ten náš uvidíme až pojedeme kolem na západ a pak máme asi 30 minut než bude zpátky. Pustíme se tedy do vaření rovnou na staniční verandě. Naše chuťové pohárky jsme ukojili směsí zeleniny s rýží, do které jsme přidali pár hub, které jsme cestou od jezera nasbírali.

2014-09-03 at 13-46-16Během toho, co tam sedíme přijela jedna rangerka a najednou na nás „Ahoj!“. Měla české rodiče, kteří emigrovali a ona žije na Aljašce. Ale češtinu už moc neovládá, tak jsme pokračovali anglicky. V Denali je na návštěvě, jejím revírem (není dálnice, ale) je NP Katmai na jihu Aljašky. Ten je známý četností medvědů a řeč přišla i na smrt člověka po medvědím útoku. Mnoho z vás ten příběh zná, byl zfilmován do podoby Grizzly Man.

Další zajímavost, kterou jsme se od ní dozvěděli bylo, že se v národních parcích Aljašky nahrávají tzv. soundscapy. To funguje tak, že si rangeři zapisují zvuky, které slyší – přelet ptáka, čmeláka, volání losa, projetí autobusu, ticho, apod. a pak vyhodnocují, jak se prostředí změnilo třeba za posledních 10 let – je slyšet více přírody nebo výdobytků lidské civilizace?

Pozorování medvědů

S rangerkou jsme se rozloučili, popřála nám krásnou cestu a hodně zážitků a ve 14 hodin přijel autobus. Pojedeme až na 34. míli od začátku parku, kde máme domluvenou noc v Igloo Creek Campground. Cestou jsme však měli opravdu štěstí. Potkali jsme tři hnedé medvědy nedaleko od silnice, jak obírají keříky a připravují se na zimu.

Igloo Creek je jeden z nejmenších kempů v Denali, jen 7 placů pro stany uprostřed lesa a to se nám líbí. Uvařili jsme a pak se šli trošku proběhnout okolo kempu, abychom se zahřáli. Večer se nesl ve vtipném rytmu za doprovodu (převážně) punkové hudby linoucí se z Punkova telefonu. Naše poslední noc v parku, musíme si ji vychutnat se vším všudy.

Napsat komentář