Novodobým cestovatelům vyvstal další problém. Kromě běžného co budu jíst a kde budu spát je to nyní i kde si nabiju svůj chytrý telefon? Baterie vydrží den běžného používání, když ji hodně šetříme a zapneme letový režim, tak zvládne 3-4 dny. Ale co když jsme mimo civilizaci delší dobu? Použijte externí baterii Xiaomi Power Bank a prodlužte výdrž až na 16 dní.
Xiaomi Power Bank je externí baterie, kterou si nabijete a následně z ní můžete nabíjet svůj telefon, ať jste kdekoliv. Díky velké kapacitě 10400 mAh Power Bank dokáže dobít např. iPhone 5S až 4,5krát a iPad Mini až 1,5krát. Zvládne nabít nejen telefony nebo tablety od Applu, Samsungu, HTC, Google, BlackBerry, ale i řadu dalších zařízení a značek. Zkrátka cokoliv, co se nabíjí přes USB, tzn. např. i GPS, čtečku e-knih, MP3 přehrávač, čelovku, malou herní konzoli a dokonce některé fotoaparáty.
Neznáte Xiaomi? To byste ale měli. Aktuálně je to nejprodávanější značka mobilních telefonů v Číně a už ji začínáme čím dál častěji vídat i v Evropě. Například Jurek si telefon Xiaomi koupil na expedici v Číně a je s ním velice spokojený, stejně jako můj další kamarád David. Xiaomi vyrábí kvalitní a hezky designově zpracované produkty a Power Bank není výjimkou.
Energie ve vašich dlaních
Design Power Banku je jednoduchý, líbivý a funkční. Je zasazen do elegantního stříbrného hliníkového obalu a svým kvalitním zpracováním každého detailu se řadí mezi špičku. Celkově působý pevným a bytelným dojmem. Se svými rozměny 90 x 77 x 22 mm padne přesně do dlaně a velikostně připomíná širší krabičku cigaret. Váhou 250 gramů při prvním uchopení do ruky trochu překvapí, ale rozhodně se nepronese.
Obsahuje dva USB porty – micro USB pro nabíjení samotného Xiaomi Power Banku a standardní USB pro nabíjení jiných zařízení a jedno tlačítko na zapnutí/vypnutí. Stav nabíjení indikují čtyři LED diody. To je vše, víc toho na Power Banku nenajdete, ale přesto to je vše, co potřebujete.
Power Bank jsem si koupil před zářijovou expedicí na Aljašku, kde jsem se rozhodl jej otestovat. Do té doby jsem vždy na cestách musel ob den řešit nabíjení telefonu. Když se člověk pohybuje ve městech, není to problém, ale pokud vyrazíte na několikadenní treky do přírody, situace se změní. Přitom mít s sebou nabitý telefon má své výhody – mapy, knižní průvodci v elektronické podobě, fotoaparát na dokumentární fotky a v neposlední řadě možnost zavolat pomoc, když je potřeba.
Až 16 dní bez elektřiny
Při cestování s Power Bankem se mi úplně vytratil pocit shánění elektrické zásuvky hned po přijezdu někam do města. Věděl jsem, že se na svou externí baterii mohu spolehnout. Telefon na cestách používám hlavně kvůli mapám, elektronickým průvodcům Lonely Planet a fotografování. S tímto použitím si s Xiaomi Power Bank v batohu vystačím 12 dní bez elektrické zásuvky a kdybych použití telefonu omezil na nezbytné minimum, bude to takřka 16 dní. Jen si to představte!
Telefon navíc nabijete jednou rychleji než z originální nabíječky, která má obvykle výstup okolo 1 A, zatímco Power Bank 2,1 A. Ten celý zvládnete nabít přes noc.
Dobře si poradil i s nízkými nočními teplotami, které klesaly k -3°C. Nezpozoroval jsem žádné dramatické snížení kapacity, ani když jsem jej nechal přes noc mimo spacák. Netrápila ho ani vyšší vlhkost, když mi promokala horní kapsa na batohu, kde jsem měl Power Bank uložený. Díky jeho antikorozní vrstvě zůstal jeho povrch netknutý.
Nevýhod jsem u Power Banku příliš nenašel. Vlastně jen jedinou – na pohled i dotyk příjemný hliníkový plášť je náchylný na poškrábání. Jde však spíše o drobné oděrky než nějaké velké škrábance a u hliníku se tomu nemůžeme divit. Nevyvarujete se jim, pokud nemáte Power Bank uschovaný v nějakém pouzdře a nosíte jej volně v batohu v kapse spolu s věcmi jako nůž.
Verdikt
Xiaomi Power Bank je kvalitní externí baterie, která dokáže prodloužit výdrž vašich mobilních zařízení až na dobu okolo 2 týdnů bez nutnosti hledat elektrickou zásuvku. Po třech měsících testování, z čehož 3 týdny probíhaly na Aljašce, jsem s Power Bankem maximálně spokojený a nosím jej u sebe den co den i po Praze.
Doporučil bych jej všem cestovatelům, kteří tráví více času mimo města v přírodě, kde je přístup k elektrické energii často omezený či úplně nemožný a přesto chtějí mít u sebe funkční telefon, který jim jednou třeba zachrání život.
Napsat komentář