Termín: není stanoven, cca 2 týdny
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: není stanoven
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Izraele

aneb za poznáním Svaté země

Expedice Izrael je určena všem zájemcům o kulturu, historii, a v neposlední řadě pro milovníky přírody. Poznáme vlídnou a bezpečnou tvář této části Arabského poloostrova, kde se mísí kultura třech významných náboženství (islám, judaismus a křesťanství).

Jeruzalém

Jeruzalém

Projdeme se po dlažbě, kudy kráčel král David, Herodes i Ježíš a prozkoumáme historická místa známá z Bible. Vedle tradičních památek se vypravíme i za nádhernou přírodou Izraele, jako například k nejníže položenému jezeru světa – Mrtvému moři, do pouště za velbloudy a kozorožci, ale také do hor, odkud se nám naskytnou krásné výhledy na okolní krajinu. Možná dohlédneme až do Sýrie.

Zažijeme ruch v křivolakých uličkách měst na severu země kde budeme pozorovat život ortodoxních židů, křesťanů a muslimů; na jihu zase nasajeme pohodovou atmosféru tradičně žijících beduínů.

Na této expedici nás čeká:

 • Jeruzalém, jehož historie sahá do 4. tisíciletí př. n. l. je město několika tváří, kde se mírumilovně střetává několik kultur a náboženství. Prozkoumáme všechny čtyři čtvrti města, kde navštívíme hlavní památky jako například Skalní dóm a mešitu Al Aksá či Zeď nářků. Vcítíme se do příběhu posledních hodin života Ježíše, když po křížové cestě Via Dolorosa dojdeme až ke Golgotě a Chrámu božího hrobu, tedy na místo, kde byl ukřižován. Večer, když je bazar zavřený a město bez lidí si vychutnáme magickou atmosféru starého města.
 • Vyšlápneme na stolovou horu v Judské poušti, na jejímž vrcholu se tyčí více než 2000 let stará pevnost Masada. Budeme se koupat v léčivé, samovolně nadnášející slané vodě v Mrtvém moři na nejníže položeném místě planety a podnikneme jednodenní trek v nedalekém národním parku Ejn Gedi, oáze uprostřed Judské pouště, s krásnými vodopády, pod kterými si dáme ochlazující spršku.
Pobřeží Mrtvého moře

Pobřeží Mrtvého moře

 • Na velbloudech se přesuneme do nitra Negevské pouště, kde budeme s beduíny popíjet čaj a nasávat nomádskou atmosféru. Při troše štěstí zde natrefíme na volně žijící kozorožce. Večer budeme rozjímat pod hvězdnou oblohu a na noc ulehneme v tradičních beduínských stanech.
 • Na kolech či pěšky se projedeme kolem Galilejského jezera, které je nejníže položeným sladkovodním jezerem na světě a údajně po jeho hladině chodil Ježíš. Pokud bezpečností situace dovolí, podnikneme trek v kopcích Golanských výšin odkud se nám naskytnou krásné výhledy až do Sýrie. Sportovní výkon završíme degustací v přilehlém vinařství.
Beduín připravující naši večeři

Beduín připravující naši večeři

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • Navštívíme moderní hlavní město Tel Aviv, kde se budeme proplétat úzkými uličkami Karmelského trhu a ochutnáme nejlepší humus ve městě. Prozkoumáme přístavní město Haifa s krásným bahajským chrámem a zahradami, zapsanými ve světovém dědictví UNESCO či starobylé vysokohorské město Safed typické pro svoji modrou architekturou.
 • Můžeme se vypravit i do území pod Palestinskou samosprávou a navštívit Betlém, město narození Ježíška a zastavit se u zdi oddělující Izrael od Palestiny pomalovanou méně i více slavnými umělci (např. Banksy)
 • Koupání v termálních pramenech Tiberias
 • Návštěva starověkého města Caesarea zapsaném v UNESCO, jehož založení se datuje od doby před Kristem
 • Připravíme si vlastní humus podle tradičního izraelského receptu
 • Poznáme život a tradice ortodoxních židů
Zeď nářků v Jeruzalémě

Zeď nářků v Jeruzalémě

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Spát budeme většinu času ve společných pokojích v hostelích či turistických ubytovnách. V Negevské poušti přespíme v tradičních beduínských stanech. Ceny ubytování se samozřejmě liší, nicméně v průměru se budeme pohybovat kolem 500 Kč za osobu a noc.

Celkové náklady za ubytování by neměly překročit 5 500 Kč.

Doprava

Do Izraele se létá z Prahy za cca 5 tisíc Kč. Při akci se dá dostat i na 2 000 Kč. Čím dříve se přihlásíte a pokud rychle poskládáme náš expediční tým, můžeme zkusit využít akčních nabídek leteckých společností a koupit letenky výhodněji.

V Jeruzalémě a Palestinských územích se budeme pohybovat místní dopravou (autobusy, taxíky, tramvajemi a samozřejmě pěšky). Následně si půjčíme auto. Jezdí se vpravo a silnice jsou v dobrém stavu. Provoz je srovnatelný s provozem v ČR. V Jeruzalémě či Tel Avivu je provoz rušnější, přizpůsobení se místním zvyklostem však nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Negevská poušť s velbloudy

Negevská poušť s velbloudy

Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Auto nám dá obrovskou flexibilitu a budeme díky němu zcela pány svého času. Půjčovné auta v kategorii Škody Octavia kombi vychází cca na 5 000 Kč, pojištění auta 1 000 Kč, benzín okolo 3 500 Kč. V Negevské poušti se projedeme na hřbetech velbloudů.

Celkově náklady na místní dopravu vycházejí cca 3 700 Kč na osobu.

Strava

Hummus a falafel

Hummus a falafel

Budeme se stravovat převážně na ulici a v levných restauracích. Ochutnáme místní speciality, jako například cizrnový humus; fafafel; šašlik či shawarmu.

Níže uvádíme pár orientačních cen:

 • Večeře v místní restauraci –  450 až 600 Kč
 • Jídlo na ulici (falafel, shawarma, humus) – 100 až 200 Kč
 • 0,5l piva –  60 Kč (v restauraci až 200 Kč)
 • 1,5l vody –  25 Kč
 • láhev vína – 250 Kč

Při odhadovaném rozpočtu 500 Kč na den předpokládáme celkové náklady na stravování 6 000 Kč. Náklady na alkoholické nápoje nejsou v částce zahrnuty a každý účastník o ně musí navýšit své předpokládané náklady.

Ostatní výdaje

Vstupné do většiny památek v Jeruzalémě a Betlémě je zdarma. Na pevnost Masada se platí vstup 180 Kč, do národního parku Ejn Gedi 180 Kč. Pobyt v poušti s beduíny (včetně jízdy na velbloudech, noclehu a jídla) nás vyjde na přibližně 2 500 Kč. Vstupné do termálních koupelí stojí 540 Kč. Půjčení kola na den u Galilejského jezera stojí 500 Kč.

Staré město a přístav Jaffa v Tel Avivu

Staré město a přístav Jaffa v Tel Avivu

Víza

Občané ČR nemusí mít víza pro cestu do Izraele kratší než 90 dní.

Upozorňujeme, že razítka v pasu z jakýchkoliv muslimských zemí (např. Egypt, Írán, Maroko, Tunis, Spojené arabské emiráty – tj. i Dubaj) vedou k pečlivým kontrolám či výslechům a nemusíte být do země vpuštěni. Pro tyto případy doporučujeme zažádat si o nový pas a vycestovat do Izraele s ním.

Očkování

Očkování do Izraele není nutné.

Hrad Nimrod

Hrad Nimrod

Počasí

Na jaře dosahuje průměrná teplota v Izraeli 21°C. Na jihu země u Rudého moře může být i nad 30°C, na severu v horských oblastech je o něco chladněji, kolem 17°C.

Internet

Přístup na WiFi bude možný v ubytovacích zařízeních a ve větších městech v restauracích či kavárnách. Na místě bude možné koupit místní SIM kartu, 1 GB dat stojí přibližně 300 Kč.


Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, dopravy, stravy, výletů, apod.)  se budou pohybovat kolem 36 000 Kč. Potom už záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a drinků vypijete.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.