Absolvovala svoje první zahraniční cesty na základní škole v rámci mezinárodních pionýrských táborů do Polska a Bulharska, na gymnáziu se účastnila studentských výměnných pobytů v Německu a na nástavbě se podívala do Španělska. Během studentských let trávila téměr každý víkend na cestách a toulkách rodnou zemí s partou vodáků a trampů, kde se naučila orientovat se v terénu, žít z mála, v souladu s přírodou, pod širou oblohou a poznala, co je přítel v nouzi.

Vystudovala cestovní ruch jako zcela nový obor a své první cesty plánovala pro žáky ZŠ. Na osobní cestování si vydělávala přes léto a víkendy brigádami souznějící s jejím oborem.

Tak to jsem celá já - žiju jógou

Tak to jsem celá já – žiju jógou

Věštkyně Dagmar Kludská ji předpověděla, že bude hodně cestovat. Po profesní stránce vyzkoušela vše – od státní sféry, přes malé rodinné obchody a společnosti, velké korporátní firmy, kde málem vyhořela, pohostinství, diplomacii i práci na živnostenský list a neziskovku. Byla u zrodu indické restaurace v Praze a ženou v domácnosti-cestovatelkou na mateřské-rodičovské více jak 13 let.

Hanka cestuje nejraději s menší skupinou s batohem na zádech, vlakem či autokarem za poznáváním. Je odvážná cestovatelka, která se v minimálním čase umí zorientovat na novém místě a pochytí základní jazykové výrazy. Rychle se orientuje, má spoustu nápadů a možností řešení a je velmi energická, ač tichá. Projela různá místa v Evropě, ale vždy ji to táhlo více k východu.

Utíká čerpat energii většinou do přírody – nejlépe pod stan, eko jednotky či ke známým na chatu. Má ráda jednoduché a praktické přístřeší. Věří v sílu i léčbu přírodou a sluncem. Oblíbila si Slovensko a Indii, učarovaly jí hory, přírodní rezervace, pěší túry, horké prameny, ale ráda si dobíjí baterky i kdekoliv u moře.

Na přelomu tisíciletí ucítila silnou potřebu vymanit se ze stereotypu a naplánovala svou první velkou cestu. Miluje cestopisné knihy od Pavly Jazairy, které jí byly inspirací. Přes seznamku našla parťáka na cestu do Indie, která jí učarovala. Strávila zde měsíc a půl a co den – to nová destinace.  Cesta jí byla osudovou, neboť zde ve vlaku potkala svého budoucího indického manžela. Měli oficiální českou i tradiční bengálskou svatbu, na níž přišlo cca 500 hostů a trvala asi týden. Indické líbánky strávila v Puri a pro požehnání si jeli do Jaganath chrámu. Bohužel požehnání bylo jen dočasné a po 10 letech se manželství rozešlo.

Výstavní z pevnosti v Gwalioru, Madhya Pradesh

Výstavní z pevnosti v Gwalioru, Madhya Pradesh

S druhým (českým) manželem se pak Hanka dostala do Libanonu, kde 4 roky žila jako manželka diplomata. Libanon shledala v mnohém totožný s Indií. Má zálibu podívat se tam, kam se ostatní bojí, do míst, co nejsou v knižním průvodci. Vede ji intuice, a tak nachází ukryté poklady. Navštívila syrské uprchlické tábory, SOS vesničky, večeřela se saúdským princem při oslavách ramádámu, byla aktivní členkou asociace manželek diplomatů, kde měla na starosti organizace akcí, výletů a cest spojených s charitativní činností. Také s místními rodinami a krajany podnikala výlety, pikniky a vzala je na poznávací cestu do Jordánska.

Neustále cítí potřebu sebevzdělávání, a proto krom čtení naučných knih vystudovala při rodičovské “dovolené” dálkově vysokou školu hotelovou. Od roku 2016 do 2022 strávila svůj život převážně v Delhi a na cestách po Indii. S diplomatickým pasem putovala pokorně za vlastní bakalářskou prací na téma “Indické hotely s kulturní hodnotou” tzv. heritage hotels.

V roce 2018 se stala spoluzakladatelkou a patronkou Surasundari Consulting Pvt Ltd, kde dobrovolně pracovala jako cestovní poradce i průvodce, plánovala zájezdy jak pro Indy do Čech a Evropy, tak pro Čechy a ambasádní kolegy po Indii. Podílela se na scénáři a logistice cestopisných dokumentů o Indii pro ČT “Na cestách”, “Hledání ztraceného světa” a “Svět na talíři”. Díky otevřenosti, ochotě pomáhat a touze splynout zde navázala kontakty s mnoha rodinami, které ji “adoptovaly” buď jako dceru nebo sestru 🙂

COVID krize přerušila na čas její aktivity a přivedla Hanku na cestu hlubšího poznání sama sebe a studium filozofie jógy.

Po návratu do Čech v roce 2022 založila spolu s indickým kolegou neziskový spolek Surasundari na podporu zdraví, štěstí a vzdělanosti, čerpající zejména z indických véd a snaží se tyto dávné i osobně nabyté znalosti předávat s pomocí svých kolegů, přátel a známých rozmanitými formami – jógou, pořádáním cestovatelských přednášek, kulinářských akcí, kulturních akcí, diskusí se studenty, workshopů. Hanka je kulturní člověk, který rád ochutnává i vaří, ale nesmí se to stát rutinou.

Počátkem roku 2023 absolvovala v Indii speciální učitelský kurz pro jógínky a byla součástí prvního velkého mezinárodního setkání Shakti Kumbh v Rišikéši a Raiwale, kde se jí dostalo ženské síly a mnoha spirituálního požehnání od významných guruů. Po skončení kurzu se vydala na cestu za duchovními místy po celé Indii. Nasává příběhy indických bájných hrdinů i bohů, často je už i od sebe rozezná a ví, jaké mají superschopnosti.

Na cestách po Indii se s ní jistě neztratíte, o zábavu, zážitky i památky bude postaráno, ukáže vám různorodost země, při neklidu vás vyrovná jógou či meditací příp. roztančí bollywoodem, doporučí místní speciality, naučí vás smlouvat, při zdravotních potížích vyléčí ayurvédou. 

Každému cestovali se snaží ukázat pravou tvář Indie s komentářem a cílem porozumění, pomáhá naplnit jeho cestu a očekávání. Ztotožňuje se s indickým příslovím “Host je Bůh” a “NE není odpověď”.

 

 

Odprůvodcované expedice

Severní Indie – říjen/listopad 2023

Hanka naprosto předčila má očekávání. Je znát, že Indie je jejím druhým domovem. Co s místními neuhádala ona, uhádali její indičtí přátelé 🙂 Její znalosti a především schopnost dostat se na nemožná místa ocení i velmi zkušení cestovatelé. Expedice byla nezapomenutelným zážitkem.

Lucie Střihavková

Děkuji za intenzivní zážitek. Hanka se o nás skvěle starala a dostali jsme se díky ní na místa, o kterých bychom ani nevěděli.

Miloš Kadeřávek ml.

Obdivovala jsem pí průvodkyni Hanu, hlavně její úžasné znalosti, křehká žena, ale uměla si dupnout a nás celou skupinu „ukočírovat“. Velmi se mi líbily i chvíle s jógou, které Hanka vedla.

Vlasta Lepší