Martinovi jsou dálky a dobrodružství souzené již od mala. Rodiče ho brali po celém Československu na turistické pochody a on tak již ve třech letech prošlapal například celé Nízké Tatry. Tím hlavním, a do jisté míry i zlomovým, momentem se pro něj ale stala studia na zahraniční univerzitě v Maďarsku. Obklopen studenty ze všech koutů planety si vytvořil přátele doslova po celém světě a rozhodl se, že je začne postupně navštěvovat. Ještě během studií tak projel s malým batohem celou Evropu a jeho touha po poznání jej zavedla až do Kanady a USA, kde dlouhou dobu pobýval, studoval a pracoval. Za sebou má také práci v Bruselu, kde byl v úzkém kontaktu s institucemi Evropské unie a několik let pracoval také ve Velké Británii.

Pohoří Kavkaz, Ázerbájdžán

Pohoří Kavkaz, Ázerbájdžán

Martin je velký snílek a rád překonává nejrůznější výzvy. Žádná země pro něj není dostatečně daleko, žádná hora pro něj není dostatečně vysoká, a žádný region pro něj není dostatečně odlehlý. Snaží se zkrátka poznat všechny strasti i slasti, které cestování přináší. První velkou cestu podnikl na Blízký východ, kde s malým batohem na zádech projel Turecko, Sýrii, Jordánsko a Egypt. Od této chvíle již nebylo cesty zpět. Zamiloval se do muslimských zemí a jeho láska jej neopustila dodnes!

Druhou jeho láskou je hudba. Díky práci DJe měl možnost cestovat a pracovat téměř po celé Evropě, ale své umění mohl předvést také v tak exotických zemích jako Katar nebo Izrael. V roce 2018 však onemocněl a následovala operace a komplikovaná rekonvalescence. Právě na nemocničním lůžku se kompletně rozhodl změnit svůj život! Po uzdravení si zabalil batoh, ukončil všechny své závazky, rozloučil se s přáteli a rodinou a vydal se na cestu do neznáma. Chtěl zkusit, jak daleko se dá dojet bez použití letadel a také, jak dlouho může člověk cestovat sám, dokud mu nezačne chybět domov.

Jeho dlouhá cesta začala v Bulharsku odkud po zemi dojel až do Číny, což mu ovšem nestačilo a přesně po roce své neplánované expedice se přemístil do jihovýchodní Asie a za půl roku na motorce, pěšky a stopem projel Vietnam, Laos, Kambodžu a Thajsko. Dobrodružství bylo po roce a půl ukončeno v Myanmaru, kde jej zasáhla pandemie koronaviru a uzavření všech států v oblasti.

S mnichem v jednom z klášterů v provincii Yunnan, Čína

S mnichem v jednom z klášterů v provincii Yunnan, Čína

Martin většinu ze svých osmdesáti šesti navštívených zemí projel levně s batohem na zádech a na svých cestách spal snad všude možně. Za všechna místa jmenujme opuštěnou pláž na íránském ostrově v Perském zálivu, křesťanské kláštery na Kavkaze, pastevecké jurty v Kyrgyzstánu, mešity ve střední Asii, vojenské pohraniční stanice, buddhistické chrámy, ale především domovy obyčejných lidí, které na svých cestách poznal.

Na svém úspěšném blogu Lost Czech Man se Martin snaží široké veřejnosti ukázat, že nemusíte mít speciální vybavení a přečíst desítky odborných knih, abyste si mohli plnit své cestovatelské sny. Důležitá je chuť po poznání a odhodlanost. Miluje historii, ale i přírodu. Rád poznává jak města, tak nekonečné pouště a nedostupné hory a neztratí se ani v džungli. Mezi jeho nejoblíbenější země patří Írán a Tádžikistán. V bývalé Perské říši se zkrátka cítí jako doma! Dále si zamiloval odlehlé regiony ve Vietnamu, Laosu nebo Kambodži, kde hledal ztracené starodávné chrámy nebo odlehlá horská etnika.

Pohoří Alborz nedaleko města Rasht, Írán

Pohoří Alborz nedaleko města Rasht, Írán

Ač Martin o sobě tvrdí, že se rád ve světě ztrácí, není to tak docela pravda. Miluje mapy, kouká do nich neustále, například před spaním. Během volného času vyhledává zajímavá místa, která poté chce navštívit a jeho šestý smysl mu vždy řekne, kde se nachází a jakým směrem se vydat. Můžete si tak být jisti, že pro vás najde lokace, o kterých jste nikdy neslyšeli, ale rozhodně stojí za návštěvu a zamilujete si je.

Martin miluje historii a právě ta mu vždy nejlépe pomůže pochopit jednotlivé země. Na jeho expedicích se vám proto bude vždy snažit podat co nejvíce zajímavých informací, abyste se domů nevrátili pouze s krásnými fotkami, ale abyste se také něco přiučili. Martin miluje komunikaci s domorodci. Ukáže vám jak se ve světě neztratit, i když ho budete poznávat naprosto sami a především jak se domluvit i tam, kde nikdo nevládne společným jazykem a jak bezpečně poznat i ta nejodlehlejší místa na vašich cestách.

Martin se na svých cestách nesnaží pouze brát, ale také pomáhat a rozdávat radost. Například tím, že si s místními obyvateli sedne a popovídá o životě a ukáže jim naprosto jiný svět a vykouzlí úsměv na tváři. Tádžickým horalům pomáhal sekat trávu na zimu a orat pole, kyrgyzským pastevcům stavět jurty, gruzínským mnichům opravovat klášter, laoské děti učil angličtinu a s budhistickými mnichy v Kambodži přestavoval chrámovou zahradu. Svět je neuvěřitelně pestrý a byla by škoda ho celý nevidět a nevyzkoušet!

Odprůvodcované expedice

Írán 2022

Martin Půlpán nám ukázal Írán z mnoha pohledů, dokázal nás nadchnout pro tuto zemi, dokázal udržet v klidu a pohodě naši různorodou partu, uměl pro nás vyjednat skoro nemožné… Díky, Martine.

Pavla Krimová

Expedice do Íránu byla super. Viděli jsme perská města, mešity i přírodní krásy země. Seznámili jsme se s místními zvyky a kulturou. Martin se o nás po celou dobu vzorně staral. Cestování se Zirhamií bych doporučila všem, kdo chce být “batůžkářem” a má obavu cestovat sám.

Jiřina Jeroušková

Navštívit Írán jsem plánoval již delší dobu a tak jsem rád, že se cesta konečně uskutečnila. Ačkoli nejsem příznivec cestování ve skupině a s CK bych nikdy nejel, tak jsem ve výsledku rád, že jsem cestu podnikl. Sešla se fajn parta lidí a průvodce byl super. Je ideální najít někoho, kdo dělá práci, která ho opravdu baví. A Martin Íránem opravdu žije. Miluje vše, co daný stát nabízí a užívá si každou vteřinu pobytu. Což má za následek, že touto pozitivní energií nakazí i ostatní 🙂 Cestování s ním mohu vřele doporučit.

Radek H.

S Martinem do Íránu se vyplatí jet. Ukáže vám od každé místní zajímavosti něco. Takže poznáte Írán ze všech úhlů.

František Nový

Kyrgyzstán 2021

Expedice Kyrgyzstán předčilo mé očekávání! Bylo to nejvíc! Martin P. je skvělý dobrodruh, který Vás fakt naučí cestovat levně. Poradí si s každou situaci a problémem. Vlastní nic není problém. Vzal nás tam kam nedošel ani turista a tohle mě na tom hodně baví. Tento styl cestování milují a díky Zirhamii jsem si rozšířila své hranice a obzory. Několikrát jsme si sáhli na dno, ale stalo to za to! Měli jsme tak skvělou partu lidi, jako kdybych vyrazila s nej přáteli. Už se těším až si vyberu další cestovatelský cíl u Zirhamii!

Iryna Bidašová

Expedice Kyrgyzstán srpen 2021 byla skvělou ochutnávkou střední Asie se vším všudy. Od trekování u vysokohorských jezer přes návštěvu orientálních bazarů nebo největšího dobytčího trhu ve střední Asii až po nocování v jurtách pastevců koní. Martin nám díky svým cestovatelským zkušenostem s tímto koutem světa umožnil poznat Kyrgyzstán poměrně do hloubky (byť v omezeném čase) a snažil se nám ukázat z něj co nejvíc, ať už jde o kulturu, jídlo, lidi nebo přírodu, a povedlo se mu to. Díky Martine!

Veronika Pavlů

O cestovatelských zkušenostech Martina Půlpána , jsem neměla sebemenší pochybnosti, jelikož jsem ho již dva roky sledovala na FB, jak cestuje. A proto, když jsem se dozvěděla, že právě on, bude dělat průvodce po naší expedici v Kyrgyzstánu, tak jsem už dopředu věděla, že to bude od začátku až do konce jeden velký nezapomenutelný zážitek, protože tenhle člověk se fakt vyzná. A opravdu to tak bylo.

Lenka Šlehoverová

Expedice splnila moje očekávání a cestování se Zirhamií mohu jen doporučit.

Jan Jelínek

Bylo to opravdu bezva a velmi jsme si to s manželkou užili. Martin byl skutečně výborný a ukázal nám z Kyrgyzstánu opravdu hodně i nad domluvený rámec programu výpravy. Vždy se dokonale postaral o potřebné záležitosti, které jsou nutné k celkovému zdařilému cestovatelskému putování.

Jirka a Romana Wagenknechtovi