Martinovi jsou dálky a dobrodružství souzené již od mala. Rodiče ho brali po celém Československu na turistické pochody a on tak již ve třech letech prošlapal například celé Nízké Tatry. Tím hlavním, a do jisté míry i zlomovým, momentem se pro něj ale stala studia na zahraniční univerzitě v Maďarsku. Obklopen studenty ze všech koutů planety si vytvořil přátele doslova po celém světě a rozhodl se, že je začne postupně navštěvovat. Ještě během studií tak projel s malým batohem celou Evropu a jeho touha po poznání jej zavedla až do Kanady a USA, kde dlouhou dobu pobýval, studoval a pracoval. Za sebou má také práci v Bruselu, kde byl v úzkém kontaktu s institucemi Evropské unie a několik let pracoval také ve Velké Británii.

Pohoří Kavkaz, Ázerbájdžán

Pohoří Kavkaz, Ázerbájdžán

Martin je velký snílek a rád překonává nejrůznější výzvy. Žádná země pro něj není dostatečně daleko, žádná hora pro něj není dostatečně vysoká, a žádný region pro něj není dostatečně odlehlý. Snaží se zkrátka poznat všechny strasti i slasti, které cestování přináší. První velkou cestu podnikl na Blízký východ, kde s malým batohem na zádech projel Turecko, Sýrii, Jordánsko a Egypt. Od této chvíle již nebylo cesty zpět. Zamiloval se do muslimských zemí a jeho láska jej neopustila dodnes!

Druhou jeho láskou je hudba. Díky práci DJe měl možnost cestovat a pracovat téměř po celé Evropě, ale své umění mohl předvést také v tak exotických zemích jako Katar nebo Izrael. V roce 2018 však onemocněl a následovala operace a komplikovaná rekonvalescence. Právě na nemocničním lůžku se kompletně rozhodl změnit svůj život! Po uzdravení si zabalil batoh, ukončil všechny své závazky, rozloučil se s přáteli a rodinou a vydal se na cestu do neznáma. Chtěl zkusit, jak daleko se dá dojet bez použití letadel a také, jak dlouho může člověk cestovat sám, dokud mu nezačne chybět domov.

Jeho dlouhá cesta začala v Bulharsku odkud po zemi dojel až do Číny, což mu ovšem nestačilo a přesně po roce své neplánované expedice se přemístil do jihovýchodní Asie a za půl roku na motorce, pěšky a stopem projel Vietnam, Laos, Kambodžu a Thajsko. Dobrodružství bylo po roce a půl ukončeno v Myanmaru, kde jej zasáhla pandemie koronaviru a uzavření všech států v oblasti.

S mnichem v jednom z klášterů v provincii Yunnan, Čína

S mnichem v jednom z klášterů v provincii Yunnan, Čína

Martin většinu ze svých osmdesáti šesti navštívených zemí projel levně s batohem na zádech a na svých cestách spal snad všude možně. Za všechna místa jmenujme opuštěnou pláž na íránském ostrově v Perském zálivu, křesťanské kláštery na Kavkaze, pastevecké jurty v Kyrgyzstánu, mešity ve střední Asii, vojenské pohraniční stanice, buddhistické chrámy, ale především domovy obyčejných lidí, které na svých cestách poznal.

Na svém úspěšném blogu Lost Czech Man se Martin snaží široké veřejnosti ukázat, že nemusíte mít speciální vybavení a přečíst desítky odborných knih, abyste si mohli plnit své cestovatelské sny. Důležitá je chuť po poznání a odhodlanost. Miluje historii, ale i přírodu. Rád poznává jak města, tak nekonečné pouště a nedostupné hory a neztratí se ani v džungli. Mezi jeho nejoblíbenější země patří Írán a Tádžikistán. V bývalé Perské říši se zkrátka cítí jako doma! Dále si zamiloval odlehlé regiony ve Vietnamu, Laosu nebo Kambodži, kde hledal ztracené starodávné chrámy nebo odlehlá horská etnika.

Pohoří Alborz nedaleko města Rasht, Írán

Pohoří Alborz nedaleko města Rasht, Írán

Ač Martin o sobě tvrdí, že se rád ve světě ztrácí, není to tak docela pravda. Miluje mapy, kouká do nich neustále, například před spaním. Během volného času vyhledává zajímavá místa, která poté chce navštívit a jeho šestý smysl mu vždy řekne, kde se nachází a jakým směrem se vydat. Můžete si tak být jisti, že pro vás najde lokace, o kterých jste nikdy neslyšeli, ale rozhodně stojí za návštěvu a zamilujete si je.

Martin miluje historii a právě ta mu vždy nejlépe pomůže pochopit jednotlivé země. Na jeho expedicích se vám proto bude vždy snažit podat co nejvíce zajímavých informací, abyste se domů nevrátili pouze s krásnými fotkami, ale abyste se také něco přiučili. Martin miluje komunikaci s domorodci. Ukáže vám jak se ve světě neztratit, i když ho budete poznávat naprosto sami a především jak se domluvit i tam, kde nikdo nevládne společným jazykem a jak bezpečně poznat i ta nejodlehlejší místa na vašich cestách.

Martin se na svých cestách nesnaží pouze brát, ale také pomáhat a rozdávat radost. Například tím, že si s místními obyvateli sedne a popovídá o životě a ukáže jim naprosto jiný svět a vykouzlí úsměv na tváři. Tádžickým horalům pomáhal sekat trávu na zimu a orat pole, kyrgyzským pastevcům stavět jurty, gruzínským mnichům opravovat klášter, laoské děti učil angličtinu a s budhistickými mnichy v Kambodži přestavoval chrámovou zahradu. Svět je neuvěřitelně pestrý a byla by škoda ho celý nevidět a nevyzkoušet!

Odprůvodcované expedice

 

Hedvábná stezka 2023 – 2x

S organizací expedice Martinem Pulpanem jsem byl velice spokojený, vše bylo naplánováno, jízdenky na vlaky v Uzbekistánu zakoupeny dopředu (vlaky vyprodany), takže vse proběhlo hladce. Cesta vlakem byl sám o sobě zážitek, kontakt s místními lidmi top 😉😅 Doprava maršrutkami vyjednána vedoucím na kterého se vždy místní snesli jako supi 😯😅😉 Trek ve Fanskych horách s místním průvodcem včetně půjčení potřebného vybavení neměl chybu 👍 měl jsem více věřit a nemusel jsem toho tolik tahat 😉na města jsem se tolik netěšil,ale zajímavý výklad Martina Půlpána a výběr mě velice uspokojil 😉 vyvrcholením expedice pak bylo putování na koních v Kyrgyzstánu 👍s Martinem Pulpanem bych se vydal na cestu opět 👍😉

Aleš Pavelek

Letos v červnu jsem se připojil na 20-denní expedici Po Hedvábné stezce s Martinem Půlpánem coby naším průvodcem středoasijských států (Tádžikistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán), po kterých tato kdysi světově významná obchodní trasa křižovala. Mou hlavní motivací se do expedice přidat, byla především touha tyto námi vzdálené krajiny navštívít, jelikož v sobě skrývají velký kus historie z dob střetů velkých národů a civilizací (Perská říše, říše Timurova, Mongolská říše,…), do toho jsem nikdy nenavštívil žádný stát bývalého Sovětského svazu a navíc už znám Martinův cestovní styl. S Martinem jsem již v listopadu 2022 absolvoval pouštní expedici po Íránu, která pro mě byla dosud tou nejlepší v životě. Styl cestování, jakým se Martin vyznačuje je pro ten můj zcela totožný, takže jsem naprosto v klidu tušil, jaká ubytování, přesuny a doprava nás čeká, čímž jsem defacto neváhal a poslal žádost o přidání se na další zajímavé dobrodružství. Martin sám disponuje velkými znalostmi historie, geografie, kultury a lidmi Střední Asie, jelikož zde strávil několik měsíců, aby ji lépe do hloubky poznal a mohl se o tyto nabyté poznatky dále podělit s budoucími účastníky expedice a na vlastní kůži tak z pohledu Evropana vyvrátit některé neprávem přidělené předsudky a mýty o místních kulturách. Díky místním a jazykovým znalostem, komunikativností a pohotovým reakcím, klidovostí, pohodovostí, upřímností a srandou rozhodně neváhám se zúčastnit dalších podobných expedic pod taktovkou Martina Půlpána. Zážitek z expedice místy bolel, ale o to víc je díky tomu lépe zapamatovatelný, reálný a jedinečný. 🙂

Jan Havel

 

Kyrgyzstán 2023 – 2x

Expedice splnila moje očekávání, pořádně jsme si zamakali, spoustu nového se dozvěděli (i o sobě), mnoho ochutnali a perfektně jsme si užili. Martin je jako průvodce skvělý, je vidět že oblast má perfektně procestovanou, na každou mojí otázku měl odpověď, umí (si) poradit, vše domluvit a za svoje svěřence se bije, třeba do mešity nás nechtěli pustit bez čepice, přilétnul jako drak, místnímu ochránci práva sdělil, že místní tam jsou taky bez čepice a voila, mohli jsme dovnitř. Jako průvodce a člověk si získal můj respekt. Škoda, že nedělá třeba i Kubu, kam bychom chtěli příští rok, protože já snad ani jiného průvodce už nechci :)))

Petr Havel

Vždycky mě lákala divočejší příroda a hory mimo civilizaci bez turistů, ale nikdy jsem neměl odvahu a možná ani schopnosti takové cestování na vlastní pěst zrealizovat. Díky Zirhamii a hlavně Martinovi Půlpánovi, který byl nejen bezvadným průvodcem s perfektní znalostí situace a poměrů, ale hlavně cestovatelským parťákem a tmelícím prvkem expedice, se mi podařilo má přání uskutečnit. Díky nim mám nyní již konkrétní zkušenost, jak takové cestování může probíhat, a dokážu se sám vypravit do přírody s vlastním vybavením. Do střední Asie bych se ještě alespoň jednou rád se Zirhamií a Martinem Půlpánem v budoucnu vypravil.

Michal Marinov

 

Írán – březen, říjen a listopad 2022

V listopadu jsem se vydala na expedici do Íránu s Martinem Pulpánem, jako průvodcem a partou neznámých lidí, které jsem potkala až na letišti a z kterých se stali přátelé na 18 dní a doufám, že i na dále. Expedice byla orientovaná na města a poté na poušť. Přes velkou mediální „masáž“ ohledně situace v Íránu, která se na nás valila snad ze všech stran jsem se rozhodla expedice zúčastnit a ještě, že tak, protože to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat. Viděli jsme spoustu krásných měst, barevných mešit, mauzoleí, potkali se s příjemnými lidmi, kteří jsou milí a smějí se. Byli jsme ve starých vesničkách, v oáze v poušti s vodopádem, spali v dunách na poušti a řeknu Vám, byla to ta nejkrásnější „ložnice“, jakou kdy člověk může zažít, protože, kde jinde máte nad hlavou miliony hvězd, jako právě na poušti? Prostě nádhera. Martin byl skvělý průvodce, který věděl vždy k dané památce, mešitě, mauzoleu, vesnici apod. spoustu faktů a také i zajímavostí. Vše měl pěkně zorganizované a každý den jsme měli jasný plán, co uvidíme a někdy jsme měli i malá překvapení, abychom se měli na co těšit 🙂 Prostě to byla nádherná, neobyčejná expedice, která ve mě hodně zanechala a rozhodně mám na co vzpomínat! Zirhamii určitě doporučuji, protože s ní byla skvělá komunikace v rámci zajištění potřebných věcí a také doporučuji expedici do Íránu ať už s Martinem nebo s kýmkoliv jiným. Určitě nebudete litovat. Děkuji za nádherné zážitky a už teď přemýšlím o další expedici se Zirhamií.

Simona Vičarová

Martin Pulpán je neskutečně empatický člověk,pohodář,vše vyřeší,pomůže,staral se o nás jak o vlastní,takže s nim padaly všechny obavy,díky němu jsem se hodně o Íránu dozvěděla protože dokázal odpovědět na každou otázku,lidi ho tu mají rádi a byla to nejhezčí dovolená v mým životě,děkuji Martine,udělal jsi mě šťastnou.

Jaroslava Malenicka

Martin Půlpán nám ukázal Írán z mnoha pohledů, dokázal nás nadchnout pro tuto zemi, dokázal udržet v klidu a pohodě naši různorodou partu, uměl pro nás vyjednat skoro nemožné… Díky, Martine.

Pavla Krimová

Expedice do Íránu s Martinem je úžasný výlet s někým, kdo ví kam jede, kam jít a ukázat mnoho zajímavých míst. Zná perfektně místní kulturu, zvyky lidí, historii lokality kam jde a především má v Íránu mnoho dobrých přátel. To je deviza pro cestovatele, kteří nepotřebují hotel, jistotu noclehu, jídla a mnoho dalších vymožeností. Nikdy nejde do zbytečného rizika a dokáže dát lidem pozitivní náladu. Cestování tohoto typu je perfektní a návykové. Myslím, že toto nebyla moje poslední expedice s Martinem. Mohu jenom doporučit Zirhamii pro tento typ cestování.

Mirek Hloušek

S Martinem do Íránu se vyplatí jet. Ukáže vám od každé místní zajímavosti něco. Takže poznáte Írán ze všech úhlů.

František Nový

Díky Zirhamii a hlavně Martinu Půlpánovi jsem prožila dovolenou snů, která ve všem předčila všechna očekávání. Tímto stylem jsem cestovala poprvé, moc se mi to zalíbilo a doufám, že to nebylo naposledy. Martin jako náš průvodce byl naprosto skvělý a dokonalý kamarád, poradce s empatií svou vlastní. Expedice byla úžasně poskládaná, plná nádherných měst, přírody, úžasných lidí a nezapomenutelných zážitků i dobrodružství. Moc za všechno děkuji a přeji Martinovi spoustu dalších cestovatelských úspěchů a hlavně zdravíčko. Vendy

Vendy Tafelová

DĚKUJU MARTINE, Pro mě jedna z nejkrásnějších dovolených co jsem kdy měla.Tento styl cestování se pro mě stává návykovým. Skvělá organizace už při příletu do Teheránu. Neuvěřitelná empatie a trpělivost Martina s celou skupinou,kdy nám ukázal Írán v celé své kráse i syrovosti a to vše vždy s úsměvem. Díky Martinovi jsme ochutnali úžasnou íránskou pohostinnost,kuchyni i atmosféru bazaru.

MP

Martin Půlpán je opravdu excelentní průvodce.

Dana Votýpková

Je to pár dní, co jsme se s manželem vrátili z expedice po Íránu, vedenou Martinem nebo-li Lost Czech Man. Jeho znalost zdejších poměrů byla chvílemi až neuvěřitelná, ale není se čemu divit, vždyť prošel Hedvábnou stezku sám a strávil v Íránu mnoho času, prozkoumal místa, kam běžný turista nejede, seznámil se s mnoho zdejšími obyvateli, s některými se stali přátelé a jsou v neustálém kontaktu. Toto všechno a ještě mnoho o čem jsem se nezmínila nám chtěl ukázat, předat informace o zemi,jeji historii, seznámil nás se svými přáteli. Občas už těch zážitků za den bylo tolik že jsem si večer nepamatoval co bylo ráno. Díky Martine

Lenka Šlehoverová

Perská pouštní expedice s Martinem Pulpánem byla prostě něčím, co je třeba opravdu zažít a nikoliv jen číst z cestopisné literatury. Martinův styl cestování je přesně dle mého vkusu – to jsem poznal z jeho cestovatelských přednášek, na kterých účinkoval a proto jsem se zúčastnil jeho výpravy. Martinova rozsáhlá znalost této oblasti, místních zvyklostí, ochota, komunikace, naprostá pohodovost a pevné nervy s naší výpravou byla prostě jako sůl nad zlato. 😀 Martine, díky moc, že jsem byl součástí této neskutečné expedice, rád bych si to někdy opět zopáknul.

Jan Havel

Tádžikistán – červen/červenec 2022

Nemohu posoudit, o co jsme díky zamitnutému vízu přišli, ale to, co jsme s Martinem zažili, bylo dokonalé. Místo jednoho státu jsme projeli tři, proti původnímu plánu jsme se vydali i na třídenní trek na koních a navzdory dražším letenkám jsme se celkově vešli do původně odhadnutého rozpočtu. Klobouk dolů. Myslím, že s nikým jiným by takový bonus nebyl vůbec možný. Zirhamia nám, navzdory svému vynaloženému úsilí, vrátila v plné výši platbu za zamítnutá víza, s Martinem jsme po celou dobu vychutnávali nezapomenutelné kouzlo přítomného okamžiku. Mix nádherné přírody, historie, aktivního pohybu i podrobného nahlédnutí do života obyčejných lidí. Vše napohodu, bez spěchu i hluchých míst, v příjemné a přátelské atmosféře. Jsem velmi ráda, že jsem si tuto expedici vybrala, o mnoho překonala všechny mé představy i samotnou prezentaci Zirhamie. Mnohokrát děkuji, že tvoříte zážitky jinak než ostatní, má další volba je už teď jasná.

Jitka Šikulová

Expedice Tádžikistán 2022 předčila mé očekávání. Kvůli politické situaci jsme se sice nepodívali na tádžickou stranu Pamíru, ale o to to bylo větší dobrodrůžo. Prošli jsme Fanské hory, uzbecké pouště a dostali se na Pamír ze strany Kyrgyzské. Martin ušetřil mé nervy při smlouvání cen čehokoli… Užívala jsem si pocit, že na této cestě nemusím nic zařizovat já. Vše zvládl perfektně. Děkuji.

Kamila Horáková

Kyrgyzstán – září 2022

Kyrgyzstán 2021

O cestovatelských zkušenostech Martina Půlpána , jsem neměla sebemenší pochybnosti, jelikož jsem ho již dva roky sledovala na FB, jak cestuje. A proto, když jsem se dozvěděla, že právě on, bude dělat průvodce po naší expedici v Kyrgyzstánu, tak jsem už dopředu věděla, že to bude od začátku až do konce jeden velký nezapomenutelný zážitek, protože tenhle člověk se fakt vyzná. A opravdu to tak bylo.

Lenka Šlehoverová

Zirhamii doporučuji všem, kdo chtějí zažít dobrodružství, ale netroufají si do některých destinací vyrazit na vlastní pěst. Právě jsem se vrátila z expedice, kterou vedl Martin Půlpán a musím říct, že to byl neskutečný zážitek. Díky němu jsme měli příležitost zažít Kyrgyzstán v jeho autentické podobě. Doteď nechápu, jak se mohlo tolik úžasných zážitků vměstnat do 2 týdnů! Na těchto výpravách je vzrušující zejména to, že nic nemusí jít podle plánu. Martin to ale vždy perfektně zvládnul. Bylo vidět, že s řešením nečekaných situací má bohaté zkušenosti 🙂 Jako bonus je to ještě skvělý společník a i díky němu jsme byli skvělá parta.

Simona Votřelová

Pokud chces poznat jiny typ cestovani nez s klasickou cestovni agenturou a chces co nejvice zazitku za jakoukoliv cenu treba i nepohodli, tak doporucuji vycestovat se Zirhamii. Otevre ti svet z pohledu ne turisty, ale mistniho obyvatele dane zeme. Za par dni budes mit tolik zazitku jako nikdy doposud za cely zivot. Dekuji Martinovy za skvele vedeni expedice, za poznani krasne zeme Kyrgyzstánu a seznameni se skvelou partou lidi.

Mirka Vintrová

Cestovani s Martinem bylo super, spravne rozlozeni organizace a zaroven toho, ze jsme vsichni dospeli, co se o sebe umi postarat.. vse zvladnute s lehkosti a humorem. Pro ty kteri nemaji radi valeni u plaze v resortu, ale trochu divociny, dobrodruzstvi a trochu se u toho i hecnout ale zaroven do toho nechteji jit sami a chteji s tim trochu pomoct, je tohle naprosto idealni varianta

Barbora Habetinkova

Expedice Kyrgyzstán srpen 2021 byla skvělou ochutnávkou střední Asie se vším všudy. Od trekování u vysokohorských jezer přes návštěvu orientálních bazarů nebo největšího dobytčího trhu ve střední Asii až po nocování v jurtách pastevců koní. Martin nám díky svým cestovatelským zkušenostem s tímto koutem světa umožnil poznat Kyrgyzstán poměrně do hloubky (byť v omezeném čase) a snažil se nám ukázat z něj co nejvíc, ať už jde o kulturu, jídlo, lidi nebo přírodu, a povedlo se mu to. Díky Martine!

Veronika Pavlů

Když se ohlédnu na uplynulé dva týdny v Kyrgyzstánu, tak si uvědomím, že překypuji dojmy. Milí lidé, krása přírody, hor a jezer jsou v příkrém kontrastu s realitou postsovětské země. Takové klady i zápory ale k poznávání nových míst patří a je zbytečné je popisovat – nikdy to nemůže odpovídat skutečnosti – TOTO SE MUSÍ PROŽÍT – a proto expedici vřele doporučuji dalším zájemcům a to zejména pokud se jim poštěstí putovat se zkušeným a zábavným průvodcem, jakým byl v našem případě Martin Půlpán. Martine, klobouk z hlavy dolů a dík!

Martin Svoboda

Expedice do Kyrgyzstánu 7-8 2022 s Martinem P. alias Lost Czech Manem 🙂 Moc děkuji za opravdové dobrodružství. Nelituji,že jsme po dlouhé době využili služeb průvodce,byl nám velkou inspirací. Martin měl vždy připravené povídání o místních lidech, zvycích, historii(ač v této zemi bohatá není) i o sousedních zemích,o cestovatelských zkušenostech, byl pozorný k našim potřebám a náladám a jistě i tím přispěl k vytvoření skvělého expedičního týmu.Měl vždy připravený plán či alternativni varianty,zároveň nechal prostor pro improvizaci a pro naše návrhy a přání. Je třeba vyzdvihnout i jeho schopnost vyjednávat s místními, rozhodnost,klid a zároveň přiměřenou energii a důraz při sjednávání podmínek a prosazení jejich dodržování.Děkuji za nezapomenutelné zážitky,zkušenosti s asijskou civilizací, za vystoupané výškové metry,které pomohou člověku získat nadhled,za všechnu legraci i podporu v nesnázích,za to,že jsem se vrátila s čistou hlavou a plná energie(kterou trochu vyčerpala nějaká evropská ponávratová viroza,ale to nevadí).Díky Martinovi i všem účastníkům a ráda se zase se Zirhamií někam vydám.

Eva Svobodova

Expedícií mám za sebou už viac, táto ale jednoznačne vedie čo sa týka dobrodružstva a prekonávania samej seba❤️ Kyrgyzstán je nádherná krajina, s horami na horizonte kde sa len pozriete a s jazerami, ktoré vám vyrazia dych. O tom som vopred vedela a bola som na to ready. Ale že sa budeme v búrke smiať v stanoch v 3600m.n.m., že budem 3 dni sedieť v sedle koňa aj keď som na žiadnom predtým nejazdila alebo 30km od čínskych hraníc sedieť v saune v jurtovom kempe… to prekonalo všetky moje očakávania:) Martin je skvelý sprievodca, nielen tým, že krajinu naozaj pozná a má k nej krásny vzťah, ale hlavne jeho príprava a zodpovednosť dávali od začiatku pocit istoty a bezpečia. Okamžite by som si to zopakovala. Teda až sa zregenerujem 😀

Dada Slavkovská

Bylo to opravdu bezva a velmi jsme si to s manželkou užili. Martin byl skutečně výborný a ukázal nám z Kyrgyzstánu opravdu hodně i nad domluvený rámec programu výpravy. Vždy se dokonale postaral o potřebné záležitosti, které jsou nutné k celkovému zdařilému cestovatelskému putování.

Jirka a Romana Wagenknechtovi

Expedice splnila moje očekávání a cestování se Zirhamií mohu jen doporučit.

Jan Jelínek