Svaťa během cestování v Indonésii

Svaťa

Svaťa cestovala odjakživa. Nejdřív klasicky s rodiči po ČR a trochu po Evropě. Na svoji první samostatnou cestu vyrazila stopem z Brna do Jihlavy a tento způsob dopravy se jí zalíbil natolik, že hned následující léto sbalila batůžek nejen sobě, ale i své mladší sestře a vyrazila spolu s ní do Polska. Holky tehdy dostopovaly až do Krakova a euforie z úspěchu zažehla cestovatelskou jiskru, kterou se od té doby už nikomu nepodařilo uhasit.

Následovalo pár dovolených po kontinentální Evropě a v červnu 2013 konečně přišla první pořádná expedice na dnes tolik populární Island. Se třemi kamarády si tehdy půjčila terénní auto a za 14 dní prozkoumala zemi ledu a ohně. Na jaře 2014 se sestrou za tři týdny prozkoumaly část hlavního ostrova Honšú a podívaly se i na Okinawu. Papírky omikudži tehdy Svatě předpověděly velké štěstí, jehož součástí bylo i velké cestování. A jak bylo předpovězeno, tak se taky stalo.

Z Japonska podstoupila Svaťa litý boj o limitovaná novozélandská víza – a vyhrála! V létě 2014 dala výpověď v práci a v říjnu už mířila na druhý konec světa. Trochu pracovala, ale hlavně lezla po horách a celý Kiwiland procestovala od severu k jihu a pak znovu od jihu k severu. Ráda vzpomíná na výšlap na horu Tapuaenuku (2 885 m n. m.), na kterou s sebou vzala kupu nezkušených trampů: na samotný vrchol se tehdy skupinka sice nedostala, ale pod zkušeným vedením Svati se všichni úspěšně zvládli vrátit a ještě si to užili.Svaťa na Novém Zélandu - kajaking v NP Abel Tasman

Následovala australská Tasmánie a jihovýchodní Asie – nejdříve turistické Bali, následně jeho úplný opak – Sumatra. Po Thajsku se Svaťa ve Vietnamu připojila k expedici kamaráda Jurka a poprvé tak pronikla do „tajemství“ průvodcování se Zirhamií. Možná by se po jihovýchodní Asii potulovala ještě dnes, kdyby se jí v září 2016 nenarodila holčička Annie.

Svaťa s dcerou Annie

Svaťa s dcerou Annie

Mateřskou dovolenou se Svaťa rozhodla strávit tím nejsmysluplnějším způsobem: cestováním – v květnu holky sbalily batoh a vyrazily – do japonských hor, na pláže Malajsie, k chrámům v Kambodži a nakonec trochu prozkoumat východní pobřeží Austrálie. Na cestování ji nejvíce baví to, že skoro nic nikdy není tak, jak si to člověk naplánuje. A o to víc to platí, cestujete-li s teprve několika měsíční holčičkou :-). Moment překvapení, nutnost poradit si co možná nejlépe s tím, co den přinese, a uspokojení z toho, když to nakonec všechno dobře dopadne, je podle ní tím, co dělá z cestování záležitost vysoce návykovou.

Od září 2017 je Svaťa zpět na Novém Zélandu, v zemi, která jí přirostla k srdci a stala se jejím druhým domovem. Když zrovna necestuje, snaží se pracovat, jít si pořádně zaběhat nebo si u sklenky něčeho dobrého přečíst knížku. Zajímá-li vás, jak, kam, s kým a proč se vydává na cesty, podívejte se na její blog (od Nového Zélandu po Vietnam) anebo mrkněte na Annie’s Air Miles (Facebook).

Vyrazíte-li na expedici se Svaťou, očekávejte, že 1) alespoň část z ní určitě strávíte na horách a 2) interakce s místními se stane vaším denním chlebem. Co dalšího na vás čeká, to už bude záležet na destinaci a samozřejmě také na vás.

Odprůvodcované expedice

Nový Zéland – 2018

Dobrá volba pro ty, co raději cestují v menší skupině.

Jan Ryšavý

Díky Zirhamii a hlavně díky průvodkyni Sváti jsem poznala kousek jižního ostrova Nového Zélandu. Se Sváťou a celou skupinou jsme se dobře sešli, takže jsem si z celé expedice odnesla neskutečně nádherné zážitky, fotky a zkušenosti. Budu se tam ve vzpomínkách moc ráda vracet a opět nezaváhám se na další pro mě zajímavou expedici přihlásit. Děkuju Zirhamii za možnost zůčastnit se takové dovolené a hlavně děkuju Sváti a všem zúčastněným, bylo to ÚŽASNÉ!!

Hana Kurz Entrová

Všechny reference Svati najdete zde.