Další dva dny jsme si udělali vyloženě odpočinkové. Ráno Andy s Matějem vyrazili za polární kruh a Mates se chtěl ještě vrátit na pár dní do divočiny v Denali. Domluvili jsme se, že buď dojedou sem zpátky za námi nebo pojedou rovnou na jih Aljašky, kam se přesuneme za tři dny. Všichni vybaveni bear spreji vyrazili vstříc svým vysněným místům. My jsme tento den chtěli Barrymu vrátit jeho pohostinnost a pomohli jsme mu nastěhovat nějaké velké věci do nového domu, kam se chce za rok a půl přestěhovat. Holky pomáhaly doma jeho ženě Patty s úklidem a na zahrádce (její maliny byly fakt výborné…).

Growlery na pivo

Growlery máme nejradši plné

Další český pokrm, který holky uvařily byl samozřejmě guláš a aby byl řádně uleželý, vaří ho už dnes na zítřejší večeři. Dneska nás čeká aljašská večeře. Barry sezval do domu několik svých známých a kamarádů s rodinami na velkou večeři, ti se začali scházet po 18h. Nakonec se tu sešlo přes 20 lidí.

Nechyběla ani Češka Markéta s rodinou, kterou jsem potkal poprvé na Islandu před 3 lety a ona byla důvod, proč jsem se před dvěma lety vydal na Aljašku poprvé. Markéta s manželem pracují jako fotografové a jejich specializací jsou workshopy a tour na polární záři. Jejich úžasné fotky si můžete prohlédnout tady a tady. Hezky jsme si společně popovídali o životě tady a o tom, jaké je to v Čechách a jako bonus jsme si dali Markéty bramborový salát 🙂

Velryba na talíři

Velryba jsou ty dvoubarevné kousky vzadu.

Večeře byla formou švédského stolu, kde si každý vzal, co lahodilo jeho oku. K mání bylo hodně zeleniny, ale pak i zvláštnosti jako velryba, puma americká, divoká husa, koroptev nebo losos. Velryba bylo největší lákadlo a stejně tak i největší zklamání – je to jen tuk a žvýká se to hodiny. Původní obyvatelé Aljašky velrybu jedí, protože jim tuk dodá energii. Žádnou chuť jsem v tom kousku nenašel. Až vám někdo někdy nabídne velrybu, vemte si jen malinký kousek na ochutnání. Za tuhle radu budete jednou zatraceně rádi 🙂

Večer se chýlil ke konci stejně jako naše zásoby piva v growlerech a je čas jít spát. Dnes jsme si koupili i rybářský lístek za 50 USD a zítra chceme vyrazit na řeku Chena na ryby.

Rybaření bez úspěchu

Během dopoledne jsme vyrazili autem na rybolov směrem na Chena Hot Springs a vystřídali několik míst. Jen ten krásný slunný den zahnal frustraci z toho, že jsme vůbec, ale vůbec nic nechytli. Ale i tak to byla sranda, vyzkoušeli jsme si chytání ryb a strávili prakticky celý půl den v přírodě. Markéta nám později řekla, že jim na té řece ryba nikdy nezabrala, tak nás to trochu uklidnilo. Ale Barry tam prý něco chytl, ale asi toho moc nebylo.

2014-09-07 at 12-46-10

Když si neopečeme rybu, zastavili jsme se aspoň ve Fairbanks na pořádnou večeři v Big Daddy’s, kde jsme dostali suverénně největší porce, co jsme na Aljašce. Ale nestěžovali jsme si, naopak jsme se doma ještě trochu dojedli gulášem, který Barrymu s Patty moc chutnal, protože se holkám náramně povedl. A večer zase domino, však to už znáte 🙂

2 komentáře
  1. Jak jste mohli jist pumu?!?! 🙁
    Urcite nebyla z chovu , ale z volne prirody .
    To byste jedli i rysa ?

    • Jak jsme ji mohli jíst? Vypadala moc chutně a několik kousků se povalovalo před náma a tak jako tak to zvíře už bylo mrtvé. Kdybychom ji neochutnali, nic by se nezměnilo. A ano, klidně bych si ochutnal i rysa, kdyby tam ležel stejně jako tato puma. V obchodě bych si to pochopitelně nekoupil.

Napsat komentář