Expedice Omán – 2019

Termín: není stanoven
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce (2-3 auta)
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička, autokemping
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 11 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Sultanát, kde je benzín (skoro) levnější než voda

Expedice do „Švýcarska Arabského poloostrova“, jak se někdy Ománu přezdívá, je určena zejména milovníkům přírody a šnorchlování. Trocha historie taky nikoho nezabije. Omán, perlu Arabského poloostrova, projedeme od severu do středu země  a zpět.

Naší expedici  začneme návštěvou ománské enklávy Musandam na severním výběžku Arabského poloostrova.  Hlavní aktivitou je tady plavba tradiční loďkou dhow ke fjordům, zašnorchlujeme si a budeme objevovat opuštěné zátoky, pláže a hory. S terénními auty si troufneme i na objevování krás soutěsky Wádí Bih.

Na severu vlastního Ománu  strávíme hodně času v trojúhelníku mezi městy Nizwa, Rustaq a Nakhal,  kde nám terénní auta umožní návštěvu Zelených hor (Jebel Akhdar), Skalistých hor (Jebel Hajar)  a soutěsky Wadi Bani Awf. Kromě toho určitě navštívíme i stálice našeho ománského putování:

  • Jebel Shams – „Grand Canyon“ Arabského poloostrova – uděláme si lehký výlet, tzv. Balcony walk cca 30 m pod hranou kaňonu.
  • Jabreen Castle – hrad mocného Imáma, architektonický skvost ománského stavitelství je znám především svým historickým významem a v neposlední řadě svou originalitou celkového pojetí stavby. Stěny a stropy komnat Imáma jsou bohatě zdobené vyřezávanými a malovanými súrami. Tajné chodby a místnosti.
  • Muscat – navštívíme určitě Velkou mešitu sultána Qaboose případně i jiné památky podle času a zájmů účastníků expedice. Suvenýry můžeme nakoupit na zastřešeném trhu Mutrah Souk
Grand kaňon Arabského poloostrova, tak se přezdívá Jebel Shams

Grand kaňon Arabského poloostrova, tak se přezdívá Jebel Shams

Ve střední části země si nenecháme ujít:

  • ostrov Masirah – nádherné zátoky s parádním šnorchlováním hned u břehu (langusty, sépie, murény, želvy + plno korálových ryb a korálů). Obyvatelé ostrova jsou velmi milí a pohostinní, na jižním cípu, kde jsou i  nejkrásnější pláže s nejlepším šnorchlováním, mají své „chalupy“ (rozuměj plechové boudy), kam jezdí kempovat. O pozvání na oběd nebo na lov langust či sépií nebývá nouze.
  • Wadi Shaab – asi nejhezčí wádí v Ománu s možností proplouvání jednotlivých úseků až do závěrečné jeskyně s vodopádem.
Wadi Bani Khalid

V podobných wadí se bude koupat poměrně často

 

Co o expedici do Ománu říkají naši účastníci?

Nás sprievodca Peter Schwot je naozaj cestovateľ s mnohými skúsenosťami, ktoré plne využíval pri našej expedícií. Hľadanie správnych reštaurácií kde sa dobre a hlavne lacno najesť bolo neuveriteľné. Krajinu sme spoznali úplne dokonale, navštívené miesta boli krásne a zážitok je to neopakovateľný, či už divoké pláže alebo wádi tiwi. Na to sa nedá zabudnúť. Záver na Musandame bol najskôr taký rozpačitý ale nakoniec sa podarilo čo bolo sľúbené a stal sa jednoducho rozlúčkový.

Lukáš Lenghardt

Reference dalších účastníků minulé expedice do Ománu naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ománu. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

4_Masirah_spani

Odletíme z Prahy a přiletíme do Spojených arabských emirátů, kde si půjčíme auta a pojedeme po zemi do Ománu. Letenka by měla vyjít do cca 8.000 Kč, ale pokud ji budeme kupovat s dostatečným předstihem, můžeme ji koupit i za 6.000 Kč. Občas se objeví i letenky z Německa přímo do Ománu za zajímavou cenu do 10.000 Kč. Účastníci si mohou dopravu do UAE (či Ománu) zorganizovat také sami.

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy. Silnice jsou kvalitnější než u nás.

Tentokrát si budeme půjčovat auta s pohonem 4×4, abychom mohli navštívit i ta místa, která nám byla na minulých expedicích s osobními auty zapovězena. Pro dostatečné pohodlí účastníků expedice budeme při obsazenosti vozidla třemi osobami vybírat z menších offroadů typu Dacia Duster (cca 500  EUR), při obsazenosti  čtyřmi osobami  budeme vybírat auta o něco větší (Mitsubishi Pajero, Nissan X-Trail – cca 600 EUR). Pokud se posádka domluví, můžeme  si půjčit i velká terénní auta typu Toyota Prado, kam by se eventuálně pohodlně vešlo i 5 osob.  Najedeme cca 4500 km, náklady na pohonné hmoty budou při ceně benzínu 7,50 Kč/l do 1.000 Kč na osobu při 4 lidech na auto.

Jako povinné připojištění budeme požadovat pojištění nulové spoluúčasti u nezávislé pojišťovny. Pojištění stojí  50 GBP na rok pro opakované výjezdy a rozpočítá se mezi posádku (podmínky zde). Hlavní řidič každého vozidla dostane toto pojištění jako bonus pro užití na svých dalších cestách.

Další povinné poplatky jako jsou připojištění auta do Ománu a zapsání druhého řidiče stojí cca 2600 Kč. Ty se také rozpočítají mezi účastníky expedice. Volitelně je možné připojistit sedadla v autě (cca 55 Kč/den), ale to už záleží na tom, jak se společně skupina domluví.

Ubytování

12_altan_na_spani

Omán je ideální země na kempování, které je povoleno všude bez omezení. Poblíž většiny turistických zajímavostí jsou piknikové altány, kde stačí pouze natáhnout karimatku a zalézt do spacáku. Malý stan se však na několika místech může hodit, zejména ve vodnatých wádí, kde se mohou vyskytovat komáři.

Stejně jako turistické zajímavosti jsou i veřejné záchody s umývárnou označeny hnědou směrovou tabulí a jsou bez výjimky luxusně provedené buď v nerezu nebo mramoru. Poblíž je vždy pracovník, který se vzorně stará o bezvadnou čistotu. Vše samozřejmě zcela zdarma.

Strava

U každé benzínky jsou  vynikající a levné pakistánské restaurace. V malých městech může být výběr omezený, ale téměř vždy jsou k dispozici tato jídla:

  • Zeleninové kari – 0,4 OMR (28 Kč)
  • Kheema (mleté maso s hráškem) – 0,7 OMR (49 Kč)
  • Skopová masala (kousky skopového masa v pikantní omáčce)  – 1 OMR (70 Kč)
  • Voda 4 litry – 0,4 OMR (28 Kč)

P12_jidlořílohové placky paratha jsou většinou v ceně, někde se za ně připlácí do 0,2 OMR (14 Kč). Rýže je o něco dražší 0,4 OMR (28 Kč) a vždy se připlácí. Čaj stojí 0,1 OMR ( 7 Kč). Dalším vynikajícím jídlem, které je třeba ochutnat,  je kuřecí biryani.

Ztrácet drahocenný čas vařením se tedy opravdu nevyplatí,  na čínské instantní nudlové polévky nebo konzervy mít chuť jistě nebudete. Možná si však budete chtít uvařit před spaním či po probuzení kávu nebo čaj. Plynové kartuše (pouze propichovací, nikoliv šroubovací) k vařiči můžeme zakoupit v obchodních domech Lulu (11x v Ománu).

Ostatní

Pro vstup do Ománu budeme potřebovat vyřídit po příjezdu na hranice  vízum (tzv. visa on arrival). Budeme potřebovat dvě desetidenní víza za 5 OMR (350 Kč). Jedno spotřebujeme na návštěvu enklávy Musandam, druhé na vlastní Omán.

Doporučuje se mít očkování proti žloutenkám A i B a břišnímu tyfu.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 32.000 Kč. Pokud seženeme levné letenky, pak výrazně méně, proto přihlašte se nezávazně již dnes.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.