Termín: listopad 2024, 2 týdny
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce (2-3 auta)
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička, autokemping
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Expedice do Ománu,

aneb pouštní pohádka deseti a jedné noci

Expedice do „Švýcarska Arabského poloostrova“, jak se někdy Ománu přezdívá, je určena zejména milovníkům pouště zalité večerním sluncem, koupání ve smaragdových vodách sladkovodních pramenů wádí a šnorchlování. Trocha historie a hor ale leckteré také potěší. Omán, perlu Arabského poloostrova, projedeme od severu k jihu a zpět.

Expedice bude pohodová a bude vyhovovat těm, co budou chtít na pár dní uniknout ze zimy, přizpůsobit se arabskému plynutí času a popít čaj s místními, pokud se naskytne příležitost. S dobrodružstvím se to ale nijak nevylučuje, každou noc se utáboříme na jiném, zajímavém místě, jen s těmi samými miliony hvězd nad hlavou.

Ománské wádí

Ománské wádí

 • Podíváme se na nejvyšší vrchol Ománu Jebel Shams – uděláme si zde lehký výlet pod hranou „Grand Canyonu“ Arabského poloostrova, tzv. Balcony Walk.
 • trajektem se přeplavíme na ostrov Masirah – kde nás přivítají nádherné zátoky s parádním šnorchlováním hned u břehu (langusty, sépie, murény, želvy + plno korálových ryb a korálů). Obyvatelé ostrova jsou velmi milí a pohostinní, Na jižním cípu, kde jsou i  nejkrásnější pláže s nejlepším šnorchlováním, mají své „chalupy“ (rozuměj plechové boudy), kam jezdí kempovat. O pozvání na oběd nebo na lov langust či sépií nebývá nouze.
 • Často se budeme svlažovat ve wádí jako je třeba krásné Wadi Shaab, kde je možné proplouvat jednotlivé úseky v kaňonu mezi skalami až do závěrečné jeskyně s vodopádem.
 • V hlavním městě Muscatu navštívíme Velkou mešitu sultána Qaboose a trhy
Romantika na písečných dunách Wahiba Sands

Romantika na písečných dunách Wahiba Sands

A dále můžeme expedici obohatit o nějakou z aktivit níže podle toho, co vás zaujme:

 • Hrad Jabreen nebo pevnost Nizwa ze 17. století, kde se dozvíme něco o historii míst, které strážily důležitou ománskou obchodní křižovatku
 • V horách prozkoumáme opuštěné starodávné vesnice
 • Svlažení v azurové Ďáblově propadlině se sladkou vodou Bimmah
 • Salalah – „Zanzibar“ v srdci Arabského poloostrova, který je navštěvován pro svoji unikátní vegetaci i historické památky. Mezi červnem a zářím zasahuje pobřežní oblasti jižního Ománu jihozápadní monzun, tzv. khareef. V té době navštěvuje oblast mnoho domácích i zahraničních turistů, kteří si užívají na Arabském poloostrově jedinečné možnosti býti zkrápěni jemným deštíkem při kempování.
 • Wadi Dawkah (jedno ze čtyř míst UNESCO v Ománu) – jedno z mála míst na světě, kde roste kadidlovník pravý – Boswelia sacra.
 • Jebel Samhan – přírodní rezervace o rozloze 4500 km2, kde se jako na jednom z posledních míst na světě roztroušeně vyskytuje levhart arabský. Jeho kořistí jsou nejčastěji kozorožec nubijský, zajíc africký, daman kapský či dikobraz srstnatonosý, výjimečně i domácí zvířata. Dalšími predátory jsou zde karakal, hyena žíhaná a vlk arabský. Setkání se šelmami jsou však extrémně vzácná a slíbit je samozřejmě nemůžeme, určitě však zde uvidíme vzácné rostliny jako například Adenium arabicum či Dracaena serrulata.

Co o expedici do Ománu říkají naši účastníci?

Punki je naprosto pohodový chlapík, který se domluví všude a se všemi:-) Fascinovalo mě, jak vždy ochotně vyrážel komunikovat s místními. Jeho bájný klid a odzbrojující úsměv je inspirativní 🙂 Někomu se zdálo, že je až příliš flegmatický, ale mně tento druh průvodcovství vyhovoval a myslím, že je v duchu Zirhamie. Ověřil jsem si, že tento styl výprav za účasti průvodce, pro kterého je cestování vášní a způsobem života, je přesně můj šálek kávy. Těším se na další… 🙂

Josef Bogar

Reference dalších účastníků minulé expedice do Ománu naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Qaboosova mešita v Muscatu

Qaboosova mešita v Muscatu

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ománu. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Na jeden den můžeme vyměnit auto za velblouda

Na den můžeme vyměnit auto za velblouda

Poletíme z Prahy nebo okolních států do Muscatu v Ománu. Letenky se velmi liší v rozmezí 8 000 – 12 000 Kč. Zvážíme i kombinovanou letenku Salalah/Muscat a jednosměrnou výpůjčku aut. Vybereme letenku, která bude mít nejlepší poměr cena/výkon.

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy. Silnice jsou kvalitnější než u nás, ale podíváme se i do hor.

Pro pohodlí účastníků expedice budeme vybírat z kategorie Intermediate pro 3 osoby nebo Fullsize pro 4 osoby. Auta z kategorie SUV nebo tzv. „čisté“ off-roady 4×4 nejsou vůbec nutná, ale pokud se účastníci mezi sebou domluví, tak si můžeme vypůjčit i je. Je ale třeba počítat s minimálně dvojnásobnou cenou výpůjčky při menším pohodlí. Ujedeme cca 4 500 km, při jednosměrné výpůjčce by se nám nájezd zmenšil na 3 000 km.

Náklady na půjčení auta a benzin plus poplatky a pojištění vyjdou maximálně na 7 000 Kč na osobu, příplatek za jednosměrnou výpůjčku je 1 500 Kč/osobu.

Ubytování

V takovém stanu se možná vyspíme

V takovém stanu se možná vyspíme

Omán je ideální země na kempování, které je povoleno všude bez omezení. Poblíž turistických zajímavostí bývají piknikové altány, kde stačí pouze natáhnout karimatku a zalézt do spacáku. Malý stan se však na několika místech může hodit, zejména ve vodnatých wádí, kde se mohou vyskytovat komáři. Může se také stát, že se občas vyspíme jen tak pod širákem…

Můžeme se také dohodnout na občasném přenocování v hotelu, hlavně na začátku a konci expedice. V levnějším zařízení apartmánového typu se 2-3 ložnicemi zaplatíme 300-500 Kč za osobu a noc.

Strava

Na trzích nasajeme vůně exotického koření

Nasajeme vůně exotického koření

U každé benzínky jsou vynikající a levné pakistánské, bangladéšské a indické restaurace. V malých městech může být výběr omezený, ale téměř vždy jsou k dispozici tato jídla:

 • Zeleninové kari sabdží nebo čočka daal – 0,4 OMR (28 Kč)
 • Kheema (mleté maso s hráškem) – 0,7 OMR (49 Kč)
 • Skopová masala (kousky skopového masa v pikantní omáčce) – 1 OMR (70 Kč)
 • Voda 4 litry – 0,4 OMR (28 Kč)
 • Plechovka coca coly – 0,3 OMR (20 Kč)
 • Pivo v Yachtclubu – 5,8 OMR (380 Kč)

Přílohové placky paratha jsou většinou v ceně, rýže 0,4 OMR (28 Kč) se vždy připlácí. Čaj stojí 0,1 OMR (7 Kč). Dalším vynikajícím jídlem, které je třeba ochutnat, je kuřecí biryani.

Možná si budeme chtít uvařit po probuzení kávu nebo čaj. K tomu se bude hodit benzínový vařič.

Legální alkohol si můžeme zakoupit hned po příletu pouze v Duty Free shopu na letišti v Muscatu nebo Salalahu. Aktuálně platí zvýšení limit až 4 litry alkoholu na osobu. Jeden večer si můžeme trochu povyrazit v některém letovisku.

Za jídlo neutratíme více než 3 500 Kč. Odhadovaná cena neobsahuje alkoholické nápoje a fakultativní večeři v lepším podniku s alkoholem. O tyto položky musí každý účastník navýšit svůj rozpočet na stravování.

Vízum

Omán v současnosti uplatňuje bezvízový režim v maximální délce 14 dnů pro občany EU. Je to dočasné opatření pro podporu turistiky a je potřeba jej rychle využít.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti žloutenkám A i B a břišnímu tyfu.

Ománská oáza klidu

Ománská oáza klidu

Náročnost

Expedice bude pohodová, ale je nutné počítat vyššími teplotami.

Budeme nároční na zážitky ze stanování, takže budeme hledat opravdu pěkná místa, což může být vrcholek hory nebo zátoka, ke které je potřeba dojít a donést si batoh. Průvodce je spíše fanoušek  cestování v analogu, takže prosím nepočítejte s dennodenním připojením na internet. Po večerech nám bude muset stačit karetní hra Uno nebo Bang!

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

V listopadu do únor se teploty pohybují v Muscatu kolem prímových 27-31°C a v horách 17-19°C. Může nás také zastihnout drobná sprška nebo písečná bouře. Moře bude mít kolem 28°C, ve sladkovodních wádích o něco méně.

Bezpečnost

Omán je velice bezpečná a dlouhodobě stabilní země, ze které nemusíte mít jakékoliv obavy.

Internet

Pokud potřebujete např. kvůli práci či rodině být online, doporučujeme si po příletu obstarat místní SIM kartu s datovým balíčkem. Ceny jsou celkem příznivé – 5 OMR (350 Kč) za 9 GB dat.

Ománská plážová pohoda

Ománská plážová pohoda

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, letenky, stravy, suvenýrů, výletů apod.) na tuto expedici nepřevýší 43 000 Kč. Pokud seženeme levné letenky, pak výrazně méně, proto se přihlaste nezávazně již dnes.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.