Termín: není stanoven, cca 12 dní
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce (2-3 auta)
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: pohodička, autokemping
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 11 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Expedice do Ománu,

aneb pouštní pohádka deseti a jedné noci

Expedice do „Švýcarska Arabského poloostrova“, jak se někdy Ománu přezdívá, je určena zejména milovníkům pouště zalité večerním sluncem, koupání ve smaragdových vodách sladkovodních pramenů wádí a šnorchlování. Trocha historie a hor ale leckteré také potěší.

Perlu Arabského poloostrova budeme objevovat v pohodlných SUV autech, která dají naší cestě nádech svobody a dobrodružství. Expedice bude pohodová a bude vyhovovat těm, co budou chtít na pár dní uniknout ze zimy, přizpůsobit se arabskému plynutí času a popít čaj s místními, pokud se naskytne příležitost. S dobrodružstvím se to ale nijak nevylučuje, každou noc se utáboříme na jiném, zajímavém místě, jen s těmi samými miliony hvězd nad hlavou.

Ománské wádí

Ománské wádí

 • Podíváme se na nejvyšší vrchol Ománu Jebel Shams – uděláme si zde lehký výlet pod hranou „Grand Canyonu“ Arabského poloostrova a když se poštěstí, budeme odtud druhý den ráno sledovat východ slunce nad horami Hajar Mountains přímo ze spacáku
 • Přespíme v pouštním kempu mezi Beduíny kmene Wahiba obklopeni dunami stejnojmenné pouště. Pod hvězdami budeme jíst BBQ a možná dojde i na jízdu na velbloudovi?
 • Často se budeme svlažovat ve wádí jako je třeba krásné Wadi Shaab, kde je možné proplouvat jednotlivé úseky v kaňonu mezi skalami až do závěrečné jeskyně s vodopádem.
 • V hlavním městě Muscatu navštívíme Velkou mešitu sultána Qaboose a trhy
Romantika na písečných dunách Wahiba Sands

Romantika na písečných dunách Wahiba Sands

A dále můžeme expedici obohatit o nějakou z aktivit níže podle toho, co vás zaujme:

 • Na ostrově Masirah budeme hledat nádherné zátoky s parádním šnorchlováním hned u břehu (langusty, sépie, murény, želvy + plno korálových ryb a korálů).
 • Dvoudenní trek z Wádí Tiwi to Wádí Bani Khalid
 • Hrad Jabrín nebo pevnost Nizwa ze 17. století, kde se dozvíme něco o historii míst, které strážily důležitou ománskou obchodní křižovatku
 • V horách prozkoumáme opuštěné starodávné vesnice
 • Termální řeka a léčivé prameny původního hlavního města Rustaqu
 • Svlažení v azurové Ďáblově propadlině se sladkou vodou Bimmah
 • Slunění se na pláži v písečné zátoce Al Khairan
 • V přístavním městě Sur můžeme nasát atmosféru poklidného historického města a poučit se, jak se staví tradiční lodě dhow
 • Bílé písečné duny Al Khaluf
 • Na ranní procházce po želví rezervace Ras al Jinz se budeme snažit zahlédnout ohrožené želvy zelené

Co o expedici do Ománu říkají naši účastníci?

Punki je naprosto pohodový chlapík, který se domluví všude a se všemi:-) Fascinovalo mě, jak vždy ochotně vyrážel komunikovat s místními. Jeho bájný klid a odzbrojující úsměv je inspirativní 🙂 Někomu se zdálo, že je až příliš flegmatický, ale mně tento druh průvodcovství vyhovoval a myslím, že je v duchu Zirhamie. Ověřil jsem si, že tento styl výprav za účasti průvodce, pro kterého je cestování vášní a způsobem života, je přesně můj šálek kávy. Těším se na další… 🙂

Josef Bogar

Reference dalších účastníků minulé expedice do Ománu naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Qaboosova mešita v Muscatu

Qaboosova mešita v Muscatu

Termín

Expedice se uskuteční v první polovině prosince 2020 v době trvání cca 12 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ománu. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Na jeden den můžeme vyměnit auto za velblouda

Na den můžeme vyměnit auto za velblouda

Poletíme z Prahy buď přímo do Muscatu v Ománu nebo do emirátské Dubaje. Letenky se velmi liší v rozmezí 5 000 – 12 000 Kč. Vybereme tu, která bude mít nejlepší poměr cena/výkon.

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy. Silnice jsou kvalitnější než u nás, ale podíváme se i do hor.

Pro pohodlí účastníků expedice budeme při ideální obsazenosti vozidla čtyřmi osobami vybírat z levnějších SUV, ve kterých ujedeme cca 1 500 km.

Náklady na půjčení auta a benzin plus poplatky a pojištění vyjdou maximálně na 6 000 Kč na osobu.

Ubytování

V takovém stanu se možná vyspíme

V takovém stanu se možná vyspíme

Omán je ideální země na kempování, které je povoleno všude bez omezení. Poblíž turistických zajímavostí bývají piknikové altány, kde stačí pouze natáhnout karimatku a zalézt do spacáku. Malý stan se však na několika místech může hodit, zejména ve vodnatých wádí, kde se mohou vyskytovat komáři. Může se také stát, že se občas vyspíme jen tak pod širákem…

Na měkkém se ale jednou za odměnu přeci jen vyspíme – v pouštním kempu. Celkem za zážitkové ubytování s polopenzí dáme asi 2 000 Kč.

Strava

Na trzích nasajeme vůně exotického koření

Nasajeme vůně exotického koření

U každé benzínky jsou vynikající a levné pakistánské restaurace. V malých městech může být výběr omezený, ale téměř vždy jsou k dispozici tato jídla:

 • Zeleninové kari – 0,4 OMR (28 Kč)
 • Kheema (mleté maso s hráškem) – 0,7 OMR (49 Kč)
 • Skopová masala (kousky skopového masa v pikantní omáčce) – 1 OMR (70 Kč)
 • Voda 4 litry – 0,4 OMR (28 Kč)
 • Pivo v hotelu – 3 OMR (175 Kč)

Přílohové placky paratha jsou většinou v ceně, rýže 0,4 OMR (28 Kč) se vždy připlácí. Čaj stojí 0,1 OMR (7 Kč). Dalším vynikajícím jídlem, které je třeba ochutnat, je kuřecí biryani.

Možná si budeme chtít uvařit po probuzení kávu nebo čaj. K tomu se bude hodit benzínový vařič.

Expedice do Ománu bude nealkoholická (alkohol se nesmí vozit ani v autě), ale jeden večer si můžeme trochu povyrazit v některém letovisku.

Za jídlo neutratíme více než 2 500 Kč. Odhadovaná cena neobsahuje alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet na stravování.

Vízum

Do Ománu je nutné mít vízum. 30-denní verze stojí 1600 Kč a rádi jej pro vás zařídíme.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti žloutenkám A i B a břišnímu tyfu.

Ománská oáza klidu

Ománská oáza klidu

Náročnost

Expedice bude pohodová, ale je nutné počítat vyššími teplotami.

Budeme nároční na zážitky ze stanování, takže budeme hledat opravdu pěkná místa, což může být vrcholek hory nebo zátoka, ke které je potřeba dojít a donést si batoh. Průvodkyně je spíše fanynka cestování v analogu, takže prosím nepočítejte s dennodenním připojením na internet. Po večerech nám bude muset stačit karetní hra Bang!

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

V lednu a únoru se teploty pohybují v Muscatu kolem prímových 27°C a v horách 17°C. Může nás také zastihnout drobná sprška. Moře bude mít kolem 24°C, takže nás snad trochu zchladí.

Bezpečnost

Omán je velice bezpečná a dlouhodobě stabilní země, ze které nemusíte mít jakékoliv obavy.

Internet

Pokud potřebujete např. kvůli práci či rodině být online, doporučujeme si po příletu obstarat místní SIM kartu s datovým balíčkem. Ceny jsou celkem příznivé – 5 OMR (293 Kč) za 3 GB dat.

Ománská plážová pohoda

Ománská plážová pohoda

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, letenky, stravy, suvenýrů, výletů apod.) na tuto expedici nepřevýší 35 000 Kč. Pokud seženeme levné letenky, pak výrazně méně, proto se přihlaste nezávazně již dnes.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.