Termín: únor 2025, cca 14-17 dní
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Pája Koukalová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzavírka přihlášek: poslední 4 volná místa

Hlavní body expedice na Srí Lanku,

do země plné přátelských a usměvavých lidí

Srí Lanka je rozmanitá země, kterou si zamilujete. Tropické deštné pralesy s exotickými zvířaty, čajové a rýžové plantáže, zahrady s kořením, krásné hory a horské vesničky, ale také spousta kulturních památek a chrámových komplexů zapsaných na seznamu UNESCO. Krásné tropické počasí, které téměř každý den zkropí monzunový deštík, usměvaví, přátelští lidé a výborná kuchyně. Srí Lanka je ostrov, na kterém vedle sebe v poklidu žijí buddhisté, hinduisté, křesťané i muslimové.

Čajová plantáž Srí Lanka

 • Navštívíme starobylý buddhistický komplex chrámů Anuradhapura, zapsaný na seznamu UNESCO, který byl prvním královským městem a je považován za kolébku buddhismu a významnou archeologickou lokalitu.
 • Strávíme dvě noci u jezera na hranici národního parku Yala. V této farmářské oblasti, hodinu od civilizace, budeme pozorovat divoké slony, ale také leguány, krokodýly, různé druhy ptáků. Také projdeme farmu, kde se dozvíme spoustu informací o pěstování plodin. Sezónní plodiny posbíráme a společně si uvaříme oběd. Magické východy slunce budeme pozorovat při vyjížďkách na kajacích.
 • Projdeme se čajovými plantážemi, podíváme se, jak se čajové lístky sbírají a dále zpracovávají a různé druhy čaje také ochutnáme. Zajdeme si na impozantní soutok třech vodopádů Ramboda.
 • V centrální, horské části země, kam dojedeme tradičním srílanským vlakem, si vyšlápneme na malou Adamovu Horu na východ slunce a dáme si treky v okolí horské vesničky Ella s nejkrásnějšími výhledy do okolí, vodopády a fotogenickým železničním mostem.
 • Odpočneme si na dlouhých a zlatých plážích vyhřátého Indického oceánu, kde při trošce štěstí můžeme „zakopnout“ i o karetu obrovskou.
Krásné pláže jižního pobřeží

Krásné pláže jižního pobřeží

Bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • Zastavíme se na rybím trhu v době, kdy se vrací lodě z nočního lovu.
 • Vyšlápneme si na krásnou horu Yapahuwa, která nabízí nádherný výhled do okolí.
 • Zajedeme si na safari do národním parku Wilpattu. Kromě krokodýlů, leguánů, varanů, různých druhů srnek, ptáků a opic můžeme vidět i slony a leopardy. Celou dobu budeme projíždět safari džípem v tropickém deštném pralese.
 • Navštívíme chrám na kopci s krásnou panoramatickou vyhlídkou Mihintále.
 • V Dambulle si projdeme jeskynní a skalní chrámy zapsané na seznamu UNESCO.
 • Na kole si projedeme starověké město Polonnaruwa, se spoustou zachovalých chrámů, soch, paláců, které vzniklo v 11.  století. Je také zapsáno na seznamu UNESCO.
 • Vystoupáme na posvátnou horu Pidurangala s krásným výhledem na horu Sigiriya a široké okolí.
 • V tuk tucích se projedeme v pohoří Knuckles Range, které nabízí dechberoucí panoramata.
 • V případě zájmu a při přízni počasí je možné si zasurfovat na vlnách Indického oceánu.
 • Odpočneme si u tradiční ajurvédské masáže a užijeme si hýčkání zkušenými maséry.
 • Projdeme si zahradu s tradičním srílanským kořením, které patří s Indickým kořením k nejlepším a nejkvalitnějším na světě. Podíváme se, jak roste třeba skořice, hřebíček, vanilka, kurkuma a mnoho dalších světoznámých koření.
 • Navštívíme záchrannou stanici ohrožených želv.

Co o expedici na Srí Lanku říkají naši účastníci?

Zirhamia je ideální pro ty, kteří nechtějí cestovat s cestovní kanceláří, ale mají jakékoli obavy z toho, zda by cestu kamkoli zvládli na vlastní pěst. Je to přesně to, co je tak nějak na půli cesty. Doporučuji.

Karel Váňa

Pája je pohodový spoločník, výborný organizátor a perfektný “ zjednávač“ cien.

Danica Paulovčínová
Polonnaruwa

Starověké město Polonnaruwa (UNESCO)

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Tradiční horská vesnička

Tradiční horská vesnička

Většinou budeme spát v místních hotýlcích a v tzv. “homestays”. U jezera pak budeme v Eco lodge bez zdí, kde budeme mít postel, moskytiéru, ale pocitově je to jako spát venku. Kvalita ubytování je různá, nicméně je nutné počítat s tím, že téměř na celé Srí Lance není teplá voda.

Ceny za ubytování jsou velice příznivé. Předpokládáme, že se budeme pohybovat v rozmezí 100 – 270 Kč / noc / os. Za celý pobyt by náklady na ubytování neměly přesáhnout 3 000 Kč.

 

Strava

Srílanská kuchyně je výborná, lehká a může být i lehce pikantní (ale nebojte se, chilli se většinou podává bokem), a proto budeme jíst celkem často, převážně v místních restauracích, vývařovnách a také na ulici. Abychom ochutnali co možná nejvíce různých pokrmů, můžeme si objednávat více různých jídel, která budeme mezi sebou sdílet.

Mořské plody

Mořské plody

Na Srí Lance bývají porce velice poctivé, takže se z jedné porce nasytí většinou dva lidi. Snídaně bývá někde v ceně ubytování, jinde si musíme nějakou obstarat. Čas mezi hlavními jídly budeme vyplňovat neskutečně dobrým ovocem a džusy.

Na Srí Lance mají výborné pivo Lion, které je v nabídce většiny ubytovacích zařízení. Jinak se ovšem alkohol volně neprodává, bývá pouze ve speciálních obchodech. Cena piva 0,5l se pohybuje kolem 40 – 100 Kč, záleží na místě. Láhev ginu nebo místního araku pak vyjde na cca 300 Kč. Co však na Srí Lance moc neumí je kafe. Na většině míst není kafe vůbec dobré a na těch pár místech, kde ho udělat umí stojí šálek i kolem 100 Kč.

Jídlo je na Srí Lance poměrně levné. Orientační ceny jsou následující:

 • Voda 1,5 l – 15 Kč
 • Vynikající fresh džus (ananas, banán, mango, atd.) – cca 40 Kč
 • Trs banánů – 30 Kč
 • Mango – cca 10 Kč
 • Čerstvá kokosová voda s brčkem – 15 Kč
 • Malý košík mořských plodů (prý pro 2 osoby) – cca 700 Kč
 • Všudypřítomné rice and curry – 30 – 200 Kč (na jihu je jídlo všeobecně dražší)
 • Placka roti – cca 7 Kč

Cenu za stravování odhadujeme kolem 5 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Tradiční dopravní prostředek - tuk-tuk

Tradiční dopravní prostředek – tuk-tuk

Na Srí Lanku poletíme s největší pravděpodobností z Prahy. Zpáteční doprava na Srí Lanku vyjde cca na 20 – 25 tis. Kč (s včasnou nebo akční letenkou se ovšem můžeme dostat i na cenu nižší).

Na Srí Lance se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, vlakem, tuk-tuky a samozřejmě i pěšky. Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 2 500 Kč.

Ostatní výdaje

Budeme určitě platit pár vstupů, jak do národních parků, tak i na památky. Cenu vedlejších a volitelných aktivit odhadujeme do 7 500 Kč.

 • Pronájem surfu – 250 Kč na den bez instruktora
 • Tradiční masáž celého těla 600 Kč
 • Záchranná želví stanice – doprava a vstupné kolem 150 Kč
 • Wilpattu národní park – půl den cca 1500 Kč
 • Anuradhapura komplex – většina chrámů v komplexu je zdarma, zájemci si pak mohou zaplatit vstup na placená místa ve výši 800 Kč
 • Dambulla – vstupné 200 Kč
 • Polonnaruwa – vstupné 600 Kč
 • Pidurangala – vstupné 200 Kč
 • Zip Line Ella – cca 500 Kč
 • V některých chrámech a na vyhlídkách jsou také výběrčí, na to si vyčleníme tak 500 Kč

Vízum

Víza na Srí Lanku se dají vyřídit buď na místě nebo elektronicky před odletem.

Očkování

Na Srí Lanku nejsou žádná povinná očkování, nicméně se standardně doporučuje „základní cestovatelské očkování“, tj. proti břišnímu tyfu, žloutence A a B a samozřejmě tetanu. V posledních měsících je zvýšený výskyt horečky dengue. Každý z účastníků by měl očkování konzultovat se svým lékařem.

Počasí

Horská vesnice Ella a okolní vyhlídky

Horská vesnice Ella a okolní vyhlídky

Na Srí Lance je počasí tropické. Většinou se teploty budou pohybovat kolem 27 stupňů přes den a okolo 20 stupňů přes noc. V horách naopak bývá celkem zima, což znamená denní teploty kolem 15-20 stupňů, v noci bývá i kolem 10 stupňů. Při pobytu v centrální části země v horách bude potřeba opravdu teplé oblečení a pevná obuv. Oceán má stabilní teplotu mezi 27-30 stupni.

Je nutno počítat s tím, že můžeme být vystaveni monzunovým dešťům, které jsou na Srí Lance běžné v průběhu celého roku. Obvykle to vypadá to tak, že je krásný den a během chvíle začne velký přívalový déšť a za dvě hodiny je zase krásně. Pokud se nejedná o nějakou mimořádnost, bývá to i ve stejnou denní dobu a věřte, že při tropických teplotách a vlhkosti nad 70% to není nic nepříjemného. Každopádně počasí neporučíme, takže musíme být připravení na všechny druhy počasí.

Náročnost

Expedice na Srí Lanku bude pohodová. Je určena těm, co rádi kombinují poznávání starobylé kultury a exotické přírody. Treky nebudou náročné, je však třeba počítat s vysokou vlhkostí a tropickým klimatem. Předpokládám, že denně ujdeme kolem 10-15 km, na kole najedeme určitě víc. Autobusové přesuny jsou sice v neklimatizovaných autobusech, dost často si i nesedneme, ale nejsou nějak zvlášť dlouhé a dají se v pohodě zvládnout. Cesta tradičním Srí Lanským vlakem je velký zážitek, ale je zde potřeba počítat s tím nejhorším a to, že celou cestu prostojíme (může to být i 5 hodin). Na celodenním safari se jezdí safari džípem v divokém terénu. Tato aktivita není vhodná pro ty, kteří mají problémy se zády.

Bezpečnost

Srí Lanka je bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto budeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Čajové plantáže v Knuckle Range

Čajové plantáže v Knuckle Range

Internet

Wifi je téměř ve všech ubytovacích zařízeních i lepších restauracích. Je možné pořídit i datovou SIM kartu na dobu pobytu, například 3 GB dat za 135 Kč.

Expedice s Pájou je určena zejména těm, kteří milují poznávání gastronomie, kultury a lidí jiných zemí. Pája navštívila Srí Lanku za posledních pár let opakovaně a projela většinu ostrova. Tuto zemi zamilovala a teď chce tuto krásnou zemi ukázat i vám. Věříme, že si ji zamilujete také.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, ubytování, stravy, letenky, místní dopravy, vedlejších volitelných nákladů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 63 000 Kč. Konzumace alkoholu není zahrnuta do ceny expedice stejně jako suvenýry, které jsou velice individuální a věřte, že je z čeho vybírat. Od pravého cejlonského čaje, koření (převážně kari, kurkuma, ale i spoustu dalších), ajurvédská léčiva po levné místní oblečení, apod.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.