Expedice Jižní Afrika – říjen 2019

Termín: říjen 2019, cca 21 dní
Počet účastníků:
 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragoun
Náročnost: střední, safari
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzavírka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice do Jihoafrické republiky,

světa v jedné zemi

Nejjižnější výběžek „černého“ kontinentu vás uchvátí svou rozmanitou přírodou, stolovými horami s vodopády, národními parky se spoustou divokých zvířat, plážemi a zátokami s nezapomenutelnými výhledy na oceán a také rozmanitou mozaikou místních obyvatel. Jižní Afrika je země neuvěřitelných kontrastů s jedinečnou atmosférou, která se vám vryje pod kůži.

Nezapomenutelný výhled na Blyde River Canyon z Panorama Route

Nezapomenutelný výhled na Blyde River Canyon z Panorama Route

Co nás čeká:

 • Kruger National Park – největší národní park Jižní Afriky. Kromě žiraf, antilop, gepardů a řady dalších zvířat je zde velká šance vidět tzv. „Big Five“ – slona, nosorožce, buvola, lva a levharta. V rezervaci strávíme dva dny pozorováním zvířat v jejich přirozeném prostředí.
 • Blyde River Canyon – třetí největší kaňon světa. Projedeme Panorama route, která nabízí nádherné výhledy na skalní útvary kaňonu. Dáme si jednodenní trek přímo v údolí kaňonu, kde najdeme i několik vodopádů a jezírek, ve kterých se vykoupeme. Kdo bude mít odvahu, může si zkusit raft na divoké řece Blyde.
 • Drakensberg – magický svět velehor na hranici JAR a Království Lesotho. Vydáme se na trek k druhému nejvyššímu vodopádu na světě Tugela Falls padající z výšky 948 metrů.
 • V Durbanu si dopřejeme relax a odpočineme si na nádherných plážích u oceánu, navštívíme rybí trh a ochutnáme africké speciality. Pak budeme pokračovat na Wild Coast a dále na Cape Agulhas – nejjižnější cíp Jihoafrické republiky, kde se potkávají Indický a Atlantský oceán.
 • V Kapském městě naši expedici zakončíme. Staneme na vrcholu Table Mountain, projdeme si barevné domky v Boo-Kap, trhy na Green marketu a známou ulici Long street. Budeme pozorovat západ slunce z Camps Bay, vyzkoušíme surfing v Muizenberg beach, vyrazíme za tučňáky do Bolders Bay a za pštrosy a paviány na Cape Point, navštívíme vinařskou oblast Stellenbosch, kde ochutnáme vynikající jihoafrická vína.
Sloni, Kruger National Park

Sloni, Kruger National Park

Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme svou cestu po Jižní Africe obohatit ještě o tato místa, která určitě stojí za vidění:

 • Kevin Richardson Wildlife Sanctuary – soukromý park v Pretorii, který vede Kevin Richardson zvaný „Lion Whisperer“. Svůj život zasvětil záchraně vzácných bílých lvů, kteří ho uznávají jako člena své smečky, v rezervaci se mezi nimi volně pohybuje.
 • Jane Goodall Chimpanzee Eden – soukromá rezervace v Nelspruit pod záštitou slavné bioložky Jane Goodall, která celý svůj život věnovala výzkumu šimpanzů.
 • Addo Elephant National Park – třetí největší park Jižní Afriky v blízkosti Port Elizabeth. Můžeme zde vidět slona, nosorožce, buvola, lva, leoparda a také pozorovat velryby a velkého bílého žraloka.
 • Outdtshoorn pštrosí farmy – dozvíme se vše o chovu těchto úžasných zvířat a kdo bude chtít, může se na pštrosovi i projet.
 • Cango jeskyně – patří mezi největší stalagmitové útvary na světě.
 • Tsitsikamma National Park – zapůjčíme si kajaky a budeme objevovat krásy parku přímo z vody. Nachází se zde největší bungee jumping na světě, vysoký 213 metrů, ti odvážnější se zde mohou pokusit překonat svoje hranice.
 • Gordons Bay – jeden z nejkrásnějších treků poblíž Kapského města k jezerům Crystal pools, ve kterých se můžeme vykoupat.
 • Kapské město a okolí – nákupy a skvělá mořská jídla ve Victoria Waterfront, vynikající víno při návštěvě vinic Groot Constantia, plavba lodí z přístavu v Hout Bay na na tulení ostrov, do skály vytesaná silnice Chapman’s Peak Drive, bývalá věznice Robben Island, kde byl vězněn Nelson Mandela, muzeum moderního umění Zeitz-MOCAA, památník Paarl Taal Monument – zajímavý svou architekturou, výšlap na vrchol Lion’s Head nebo pozorování západu slunce ze Signal Hill. Můžeme si také po vzoru Jihoafričanů něco ugrilovat, uspořádat naší soukromou „braai“. Můžeme zkusit také pozorování velryb poblíž města Hermanus. Velryby je možné pozorovat z lodi a nebo přímo ze břehu v centru města a z okolních útesů.
Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech (backpackers). Kdo bude chtít větší pohodlí, může si připlatit za ubytování ve dvoulůžkových pokojích (od R800 za pokoj, tj. 1280 Kč). Průměrná cena za postel ve společném „dormu“ se pohybuje kolem R200-300 (320 – 480 Kč/noc) se snídaní. Obecně platí, že čím blíže Kapskému městu, tím se ceny nejen ubytování, ale i jídla zvyšují. Dražší ubytování bude také v safari lodžích uvnitř Krugerova parku a v blízkosti Blyde River kaňonu – od R400 (od 640 Kč) na osobu za sdílený pokoj. Za ubytování tedy utratíme přibližně 10 000 Kč.

Strava

Potjiekos - africký guláš ze zeleniny, brambor a masa

Potjiekos – africký guláš ze zeleniny, brambor a masa

V jihoafrické kuchyni se používá hodně masa, hovězího, kuřecího nebo pštrosího. Typickou pochoutkou je sušené maso biltong, mleté maso s omáčkou bobotie nebo potjiekos, africký masový guláš se zeleninou. Jihoafričané milují grilování a často pořádají tzv. braai, kde se sejdou rodiny a přátelé, griluje se a popíjí. Oblíbené pivo je lokální Sab-Miller nebo Windhoek. Bílá a červená vína pochází z vinic kolem Kapského města a určitě stojí za to je ochutnat. Čím blíže oceánu, tím více na meníčkách restaurací přibývá ryb a různých dalších mořských plodů, specialitou jsou zde steaky ze žraloka. Co se sladkostí týče, můžete se těšit na výborné palačinky, kterými je vyhlášené městečku Graskop v blízkosti Krugerova parku. Voda z kohoutku je v Jižní Africe pitná. Doufejme, že teď přes zimu ještě pořádně doprší, abychom se vyhnuli větším omezením použití vody, s problémy nedostatku vody se Kapské město potýká už více než rok. Orientační ceny potravin:

 • jídlo v restauraci R100 (160 Kč)
 • palačinka od R30 (48 Kč)
 • sklenička vína R50 (80 Kč)
 • láhev vína od R80 (128 Kč)
 • pivo R40 (64 Kč)
 • 1,5 l láhev balené vody R20 (32 Kč)

Uvedené ceny se vztahují na Kapské město, všude jinde jsou ceny za jídlo a pití levnější. Za jídlo a pití utratíme zhruba 10 000 Kč, nepočítáme však pivo a víno.

Doprava

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Letadlem se dopravíme z Prahy, můžeme zkusit i z Mnichova nebo Vídně (uvidíme podle aktuální nabídky leteckých společností, jestli se to cenově a časově vyplatí) do Johannesburgu, kde si půjčíme auto na celou dobu naší expedice. Zpět poletíme z Kapského města. Cena zpáteční letenky by měla být kolem 18 000 Kč. Naši expedici pořádáme jako tzv. „self drive„, to znamená, že čtyři účastníci expedice se stanou řidiči dvou pronajatých vozidel. Řidiči budou mít pro účast na expedici přednost, musí si zajistit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu na své jméno, na kterou se zarezervuje  a pronajme auto. V Jižní Africe se jezdí vlevo, přizpůsobení se místním zvyklostem obvykle nečiní zkušenějším řidičům velké problémy. Hlavní silnice jsou ve standardu, na který jsme zvyklí z Evropy a na cesty mimo hlavní tah budeme připraveni tím, že si půjčíme auto s pohonem 4 x 4. Silniční značení je přehledné a na cestě je i dostatek benzínek.

Mama Africa - oblíbená restaurace na Long Street v Kapském městě

Mama Africa – oblíbená restaurace v Kapském městě

Cena pronájmu auta včetně pojištění na dobu expedice činí přibližně R25 000 (40 000 Kč) při obsazení auta pěti lidmi je cena na osobu 8 000 Kč. Najedeme zhruba 4 500 km, náklady na pohonné hmoty při ceně benzínu R15 (25 Kč/litr) vychází na 3 000 Kč na jednu osobu. Celkově tedy odhadujeme místní dopravu na 11 000 Kč, při počtu 4 lidí v autě na cca 13 000 Kč.

Ostatní výdaje

"Polez dolů"..."Ne, nejdřív jdi pryč...", Kruger national Park

Kruger National Park

Za vstupy do parků (Kruger National Park vč. jednodenního safari s průvodcem, Blyde River Canyon – Panorama route, Drakensberg – Royal Natal National Park, Cape Point) utratíme přibližně 3 000 Kč. Další orientační výdaje mohou být následující:

 • Kevin Richardson Wildlife Sanctuary: R350 (560 Kč)
 • Jane Goodall Chimapanzee Eden: R200 (320 Kč)
 • Addo Elephant National Park: R275 (440 Kč)
 • Tsitsikamma national park: R196 (313 Kč), bungee jumping R990 (1 584 Kč)
 • Outdtshoorn Ostriche farm: od R170 (272 Kč)
 • Cango jeskyně: R120 (192 Kč)
 • Gordons Bay – Crystal pool: R65 (104 Kč)
 • Zeitz-MOCAA muzeum: R180 (288 Kč)
 • Pozorování velryb: R800 (1280 Kč)

Vízum

Pro cestu do Jihoafrické republiky je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum. Před přistáním vyplníme vstupní formulář, který nám rozdají během letu. Je možné, že imigrační úředníci budou chtít vidět zpáteční letenku.

Očkování

Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Do Krugerova parku přijedeme na přelomu období dešťů a období sucha, kdy se snižuje výskyt komárů. Pravděpodobnost nákazy malárií je zde hodně nízká, ale určitě je dobré si před odletem zjistit aktuální situaci. Ze zkušeností víme, že stačí zakoupit kvalitní repelent, obléknout si světlý prodyšný oděv s dlouhými nohavicemi a rukávy, a v noci spát pod moskytiérou. V Krugerově parku je k dostání speciální šampón na celé tělo a celá řada repelentů, které spolehlivě odpuzují komáry.

Vodopády Berlin falls v Blyde River Canyon

Vodopády Berlin falls v Blyde River Canyon

Náročnost

Do Jihoafrické republiky si především jedeme užít hory a přírodu. Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. V Dračích horách a Blyde River kaňonu se vydáme na jednodenní nebo půldenní treky a pak se vždy vrátíme na naši základnu. Expedice je samozřejmě naplánována tak, aby mezi fyzickými výkony byl dostatek času k odpočinku a načerpání nových sil. Pro účastníka zvyklého si občas zasportovat, nebude tato expedice po fyzické stránce žádný problém. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu a divoká zvířata. Denní přejezdy hlavně ze začátku expedice budou někdy až 5 hodin. Jižní Afrika je opravdu obrovská země, a proto abychom vše stihli, musíme využít pár dní jen pouze jako přejezdové. Nádherná krajina, kterou ale budeme projíždět, nám tyto dny určitě zpestří. V druhé polovině expedice se budeme pohybovat víceméně po pobřeží a v národních parcích, které nebudou nijak fyzicky náročné. Také denní přejezdy autem se budou zkracovat, takže budeme moci rozehnat případnou ponorkovou nemoc. 🙂 Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

"To mám ale žízeň", Kruger National Park

„To mám ale žízeň“, Kruger National Park

Počasí

V říjnu pomalu končí období sucha, které je ideálním pro pozorování zvěře. Stáda se stahují k řekám, takže je velká šance spatřit různé druhy divokých zvířat a jejich mláďata, která se právě v tomto období rodí. Vegetace je nízká a prořídlá, což umožňuje jednodušší stopování zvířat. Další výhodou je také nižší výskyt komárů, kteří by mohli přenášet malárii. V oblasti kolem Krugerova parku panuje subtropické klima. Přes den by se teplota měla pohybovat kolem příjemných 25 °C, ale může vystoupat až na horkých 30°C a více, v noci pak spadne k 16°C. Ojediněle může i sprchnout, být bouřka a mlha.

V Dračích horách přes den bude průměrná teplota kolem 20 °C, v noci může spadnout až na 8°C. V Durbanu bude kolem 24°C – ideální počasí na koupačku v oceánu (průměrná teplota oceánu je 22°C). V Kapském Městě nás čeká průměrná teplota kolem 19°C, večer pak kolem 10°C. Počítejte s tím, že může občas zapršet a nebo že budeme mít štěstí na náhodné horké nebo větrné dny. Říjen je také skvělým měsícem na pozorování velryb v blízkosti města Hermanus.

Bezpečnost

Jihoafrická republika má pověst země s vysokou mírou kriminality. Ta je nejhorší zejména v centrech větších měst, jako je Johannesburg, Pretoria nebo Kapské město v tzv. “ no-go zónách”, kde se rozhodně pohybovat nebudeme. Cestování ve skupině je vždy bezpečnější, ale určitě se vyplatí být obezřetný. Ve většině případů stačí jen používat zdravý rozum a dodržovat základní pravidla. Průvodce vás před cestou seznámí se všemi riziky a také poradí, jak jim předejít.

Hroší rodinka, řeka Sabie, Blyde River Canyon

Hroší rodinka, řeka Sabie, Blyde River Canyon

Internet

Internetové kavárny jsou ve městech snad na každém rohu, také hotely nabízejí připojení k internetu. Cena se pohybuje kolem R 40-50/ hodinu (od 64 Kč). Také je možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček (5GB od R300 / 480 Kč).

Ivana žila v Jihoafrické republice půl roku. Nejvíc času strávila v Kapském městě, kde pracovala ve filmové produkci. Tato práce jí umožnila poznat život ve městě úplně jinýma očima než jen jako běžný turista. Ve svém volném čase hodně cestovala, projela celé okolí Kapského města a s přáteli podnikla třítýdenní cestu po Garden Route až do Lesotha, kde trekovala v Dračích horách. Zavede vás na svá oblíbená místa a podělí se s vámi o zážitky z cest po Africe. Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za průvodcovské služby, účast, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, atd. nepřevýší 68 500 Kč. Může být i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a zarezervujeme auta. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.