Termín: leden/únor 2023, cca 18 dní
Počet účastníků: 5-7 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragoun
Náročnost: střední, safari
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní body expedice do Jihoafrické republiky

Nejjižnější výběžek „černého“ kontinentu vás uchvátí svou nádhernou přírodou, národními parky se spoustou divokých zvířat, plážemi a zátokami s nezapomenutelnými výhledy na oceán a také rozmanitou mozaikou místních obyvatel. Jihoafrická republika patří k nejvyspělejším zemím afrického kontinentu, ale i tak je to stále země velkých kontrastů mezi luxusem a chudobou.

Tato expedice je určena pro ty z vás, kteří chtějí zažít pravou atmosféru léta v Kapském městě, poznat kulturu místních obyvatel, vyrazit na túry do hor a na safari. Společně se vydáme po legendární Garden Route přes nejjižnější bod Afriky – Cape Agulhas až do Gqeberha. Odtud přejedeme vnitrozemím téměř až k hranicím s Namibií k nádherným vodopádům Augrabies Falls.

Pohled na zátoku Hout Bay

Pohled na zátoku Hout Bay

Na této expedici nás čeká:

 • Kapské město se řadí mezi nejkrásnější města světa a nabízí nespočet možností vyžití. Vyšlápneme na vrchol Table Mountain, projdeme si barevné domky v Boo-Kap, budeme pozorovat západ slunce z Camps Bay a kolonie tučňáků v Bolders Bay, navštívíme vinařskou oblast Stellenbosch, přístav V&A Waterfront a národní park Cape Point.
 • Národní parky Addo Elephant a Mount Zebra – Vyrazíme na dvouhodinovou game drive s místním průvodcem, kdy budeme pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Můžeme spatřit stáda slonů, bůvolů, zeber, antilop, pakoňů, lvy, leopardy, hyeny a další zvířata.
 • Pohoří Cederberg – Vydáme se na jednodenní trek a společně budeme objevovat krásy magických oranžových hor, které jsou známé svými unikátními skalními útvary a jeskynními malbami původních obyvatel, jejichž stáří se odhaduje až na 8 000 let. Večer si po vzoru Jihoafričanů uděláme naši soukromou „braai“ – grilovačku a nezapomene také ochutnat vynikající víno pěstované přímo na úpatí těchto hor.
 • Robberg Nature Reserve – vydáme se na půldenní túru s úchvatnými výhledy na oceán. Budeme pozorovat obrovské kolonie tuleňů a při západu slunce se skočíme zchladit to vln oceánu. Noc strávíme v dřevěné chatě přímo na břehu oceánu a zůstaneme tak v parku úplně sami.
 • Vodopády Augrabies Falls patří mezi největší vodopády světa – jsou hluboké 56 m a široké 24 metrů. Zažijeme jejich největší bouřlivou sílu, kterou ukazují v období od listopadu do dubna. Budeme mít celý den na prozkoumání okolní přírody a magického kaňonu řeky.
Sloni, Addo Elephant National Park

Sloni, Addo Elephant National Park

Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme svou cestu po Jižní Africe obohatit ještě o tato místa, která určitě stojí za vidění:

 • Kragga Kamma Game Park – zvířata, která jsme neviděli v Addo parku, uvidíme zde, např. žirafy a nosorožce.
 • Surfování v Muizenbergu – zde si můžeme zasurfovat ve vlnách Atlantiku.
 • Návštěva slumu pod vedením místního průvodce spojená s ochutnávkou tradičního jihoafrického pokrmu chakalaka.
 • Projížďka po scénické silnici vytesané do skály Chapman’s Peak drive na elektrokolech.
 • District Six Museum – zde se dozvíme více o období apartheidu.
 • Zeitz-MOCAA Muzeum – původní budova starého sila přestavěná na atraktivní muzeum moderního umění.
 • Výlet lodí z přístavu v Hout Bay k ostrovu, kde žijí stovky tuleňů.
 • Krmení slonů a pěší procházka s nimi v jejich přirozeném prostředí v Knysna Elephant parku.
 • Nejvyšší bungee jumping na světě (216 m) z Bloukrans Bridge – ti odvážnější se zde mohou pokusit překonat svoje hranice.
Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Co říkají o expedici naši účastníci?

Expedice do JAR pro mne byl určitě zážitek, na který nikdy nezapomenu – v pozitivním slova smyslu. Už při plánování mě moc potěšil přístup naší průvodkyně Ivči, která byla moc milá a vše nám před cestou vysvětlila a poradila když bylo potřeba. Samotná expedice probíhala výborně, byla super atmosféra a moc jsme se nasmáli. I když většina lidí odsuzovala JAR jako nebezpečnou zemi, my měli pouze dobrou zkušenost s místními – byli vždy velmi milý a pohostinní. Určitě bych doporučila Jižní Afriku všem, co mají rádi jak hory, tak safari i moře – najdete zde všechno 🙂 Také bych ještě jednou ráda poděkovala Ivčí – byla jsi báječná ! 🙂

Simona de Toledo

Expedice po JAR byla naší první zkušeností se Zirhamií, výsledek dopadl nad očekávání dobře, naše průvodkyně Ivča byla jednou z nás, parťák do každého počasí, vše dobře zorganizované a připravené, pomohla nám zvládnout návštěvu nemocnice (mimochodem na vysoké úrovni ) z důvodu zranění. JAR je zemí s nádhernou přírodou, vynikající kuchyní a skvělým červeným vínem. Po celou cestu ( najezdili jsme něco přes 3.000 km, velmi dobře vybrané lokality ) jsme nezaznamenali pocit nebezpečí. Pokud váháte, výlet na jih Afriky doporučujeme.

Andrea a Tomáš Košacký

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech (backpackers). Kdo bude chtít větší pohodlí, může si připlatit za ubytování ve dvoulůžkových pokojích (od R800 za pokoj, tj. 1280 Kč). Průměrná cena za postel ve společném „dormu“ se pohybuje kolem R200-300 (320 – 480 Kč/noc) se snídaní. Obecně platí, že čím blíže Kapskému městu, tím se ceny nejen ubytování, ale i jídla zvyšují.

Dražší ubytování bude také v blízkosti Addo Elephant Park a Cederbergu – od R400 (od 640 Kč) na osobu za sdílený pokoj.

Za ubytování utratíme přibližně 7 000 Kč.

Strava

Humr, pravá mořská delikatesa s výborným masem

Humr, pravá mořská delikatesa s výborným masem

V jihoafrické kuchyni se používá hodně masa, hovězího, kuřecího nebo pštrosího. Typickou pochoutkou je sušené maso biltong, mleté maso s omáčkou bobotie nebo potjiekos, africký masový guláš se zeleninou. Jihoafričané milují grilování a často pořádají tzv. braai, kde se sejdou rodiny a přátelé, griluje se a popíjí.

Oblíbené pivo je lokální Sab-Miller nebo Windhoek. Bílá a červená vína pochází z vinic kolem Kapského města a určitě stojí za to je ochutnat. Čím blíže oceánu, tím více na meníčkách restaurací přibývá ryb a různých dalších mořských plodů.

Orientační ceny potravin:

 • jídlo v restauraci – od R80 (128 Kč)
 • snídaně (vajíčka a toast) – od R40 (64 Kč)
 • palačinka – od R30 (48 Kč)
 • sendvič – od R30 (48 Kč)
 • sklenička vína – od R30 (48 Kč)
 • láhev vína v obchodě – od R50 (80 Kč)
 • pivo – od R40 (64 Kč)
 • 1,5 l láhev balené vody – R10 (16 Kč)

Uvedené ceny se vztahují na Kapské město, všude jinde jsou ceny za jídlo a pití levnější. Za jídlo a pití utratíme zhruba 7 000 Kč, nepočítáme však pivo a víno, o to si musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Do Kapského města se dopravíme letecky z Prahy, ceny letenek se pohybují kolem 17 500 Kč. Můžeme zkusit i odlet z Vídně nebo Mnichova, uvidíme podle aktuální nabídky aerolinek.

Naši expedici pořádáme jako tzv. „self drive“, to znamená, že minimálně dva účastníci expedice se stanou řidiči pronajatých vozidel. Řidiči si musí zajistit mezinárodní řidičský průkaz. V JAR se jezdí vlevo, přizpůsobení se místním zvyklostem obvykle nečiní zkušenějším řidičům velké problémy. Hlavní silnice jsou ve standardu, na který jsme zvyklí z Evropy, pouze silnice v blízkosti Cederbergu nejsou v moc dobré kondici, proto si pronajmeme SUV auta. Můžeme půjčit auta s automatickou převodovkou, abychom si řízení usnadnili. Silniční značení v JAR je přehledné a na cestě je i dostatek benzínek.

Přibližná cena za pronájem auta včetně všech pojištění po celou dobu naší expedice je R15000 (24 000 Kč), při obsazení auta čtyřmi lidmi je cena na osobu 6 000 Kč. Najedeme zhruba 3 000 km, náklady na pohonné hmoty při ceně benzínu R21 (33 Kč/litr) vychází na 1700 Kč na jednu osobu. Celkově odhadujeme dopravu na přibližně 7 700 Kč při počtu čtyř lidí v autě.

Ostatní výdaje

 • Addo Elephant National Park, samostatný vstup: R360 (576 Kč), dvouhodinová game drive R420 (672 Kč) – zahrnuje safari auto a průvodce
 • Mount Zebra National Park: R240 (384 Kč)
 • Augrabies Falls National Park: R240 (384 Kč)
 • Knysna Elephant Park: R430 (688 Kč), 1 hodina krmení a procházka se slony
 • Cape Point: vstupné R360 (576 Kč)
 • Vstup do Robberg Nature Reserve: R50 (80 Kč)
 • District Six Museum: R55 (88 Kč)
 • Ochutnávka vína ve Stellenbosch: od R50 (80 Kč) za cca 3 – 5 vzorků vína
 • Pronájem elektrokol na půl den: R300 (480 Kč)
 • Kragga Kamma Game Park: R120 ( 192 Kč)
 • Pohoří Cederberg: vstupné R70 (112 Kč)
 • Zeitz-MOCAA muzeum: R200 (320 Kč)
 • Návštěva slumu s místním průvodcem: R300 (480 Kč)
 • Surfování na vlnách v Muizenberg beach: R 500 (800 Kč) za 90 min
 • Výlet lodí na tulení ostrov: R100 (160 Kč) za 45 min

Vízum

Pro cestu do Jihoafrické republiky je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum.

Očkování

Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná. Aktuální situaci je vždy ale dobré konzultovat se svým lékařem.

Národní parky Addo Elephant i a Mount Zebra se nachází mimo malarickou zónu, takže nepotřebujeme řešit žádná antimalarika.

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu a divoká zvířata. Denní přejezdy autem budou přibližně dvou až čtyřhodinové, jeden den budeme muset strávit v autě až sedm hodin. Při delších přejezdech si budeme dělat zastávky na zajímavých místech a nádherná měnící se krajina nám trochu toho nepohodlí vynahradí. V lokalitách Cederberg, Augrabies a Cape Town zůstaneme na dvě noci, takže si od dlouhého sezení v autě odpočineme.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

"To mám ale žízeň", Addo Elephant National Park

„To mám ale žízeň“, Addo Elephant National Park

Počasí

Leden je obdobím jihoafrického léta. Teplota se přes den bude pohybovat mezi 22 – 30°C, v noci pak může spadnout až na 16°C. Celkově bude teplo a sucho s minimem srážek. Ve vnitrozemí mohou teploty přes den dosahovat až 35°C. Počítejte také s tím, že můžeme mít štěstí na náhodné deštivé nebo větrné dny. Průměrná teplota oceánu bude přibližně 20°C.

Leden je výborný měsíc na návštěvu Addo Elephant parku, díky suchému počasí se zvěř stahuje k napajedlům a je tak možno ji lépe pozorovat.

Bezpečnost

Jihoafrickou republiku lidé často vnímají jako nebezpečnou zemi, ale tento pohled není příliš objektivní. Jsou zde nebezpečná konkrétní místa, ale ne země jako celek. Kriminalita je největší zejména v centrech větších měst, jako je Johannesburg, Pretoria nebo Kapské Město v tzv. “no-go zónách”, kde se rozhodně pohybovat nebudemeCestování ve skupině je vždy bezpečnější, ale určitě se vyplatí být obezřetný jako všude jinde na světě. Pokud budeme používat zdravý rozum,  dodržovat základní pravidla a vyhýbat se rizikovým oblastem, není na místě mít obavy z návštěvy této krásné země.

Internet

Internetové kavárny jsou ve městech snad na každém rohu, také hotely nabízejí připojení k internetu. Cena se pohybuje kolem R 40-50/ hodinu (od 64 Kč). Také je možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček (5GB od R300 / 480 Kč).

Ivana žila v Jihoafrické republice půl roku. Nejvíc času strávila v Kapském městě, kde pracovala ve filmové produkci. Tato práce jí umožnila poznat život ve městě úplně jinýma očima než jen jako běžný turista. Ve svém volném čase hodně cestovala, projela celé okolí Kapského města a s přáteli podnikla třítýdenní cestu po Garden Route až do Lesotha, kde trekovala v Dračích horách. Zavede vás na svá oblíbená místa a podělí se s vámi o zážitky z cest po Africe.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za průvodcovské služby, účast, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do muzeí a parků zmíněných v hlavních bodech expedice včetně dvouhodinové game drive v Addo Elephant Parku, nepřevýší 62 000 Kč. Odhadovaná cena nezahrnuje ostatní adrenalinové zážitky a vstupy. Můžeme utratit i výrazně méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a zarezervujeme auta.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.