Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragoun
Náročnost: střední, safari
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 4 volná místa
Hlavní body expedice do Jihoafrické republiky
Nejjižnější výběžek „černého“ kontinentu vás uchvátí svou nádhernou přírodou, národními parky se spoustou divokých zvířat a rozkvetlých jarních květin všech barev, plážemi a zátokami s nezapomenutelnými výhledy na oceán a také rozmanitou mozaikou místních obyvatel. Jihoafrická republika patří k nejvyspělejším zemím afrického kontinentu, ale i tak je to stále země velkých kontrastů mezi luxusem a chudobou.
Tato expedice je určena pro ty z vás, kteří máte rádi pěší turistiku v probouzející se jarní krajině, chcete zažít pozorování velryb ve volném oceánu, vyrazit si na safari a poznat kulturu místních afrických obyvatel.
Společně se vydáme po legendární Garden Route přes nejjižnější bod Afriky – Cape Agulhas až do Gqeberha. Při našich túrách v národním parku Namaqua budeme obdivovat pestrobarevnou rozkvetlou krajinu.
Na této expedici nás čeká:
- Kapské město se řadí mezi nejkrásnější města světa a nabízí nespočet možností vyžití. Vyšlápneme na vrchol Table Mountain, projdeme si barevné domky v Boo-Kap, budeme pozorovat západ slunce z Camps Bay a kolonie tučňáků v Bolders Bay, navštívíme vinařskou oblast Stellenbosch, přístav V&A Waterfront a národní park Cape Point.
- Pozorování velryb – Městečko Hermanus je jednou z nejlepších světových lokalit k pozorování velryb jižních, které sem v srpnu pravidelně připlouvají a zůstávají až do listopadu. Z lodi budeme mít možnost pozorovat tyto nádherné kytovce spolu i s dalšími mořskými živočichy. Velryby je někdy možné spatřit i ze skalnatých útesů na břehu oceánu.
- Národní park Addo Elephant – Vyrazíme na dvouhodinovou game drive s místním průvodcem, kdy budeme pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Můžeme spatřit stáda slonů, bůvolů, zeber, antilop, pakoňů, lvy, leopardy, hyeny a další zvířata.
- Národní park Namaqua – je známý svou neuvěřitelně bohatou florou a její rozmanitostí. Nacházejí se tady rostliny, které nenajdeme nikde jinde na světě. Nejlepší období pro pěší túry v parku je srpen a září, kdy celý park nádherně kvete.
Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme svou cestu po Jižní Africe obohatit ještě o tato místa, která určitě stojí za vidění:
- Kragga Kamma Game Park – zvířata, která jsme neviděli v Addo parku, uvidíme zde, např. žirafy a nosorožce.
- Surfování v Muizenbergu – zde si můžeme zasurfovat ve vlnách Atlantiku.
- Návštěva slumu pod vedením místního průvodce spojená s ochutnávkou tradičního jihoafrického pokrmu chakalaka.
- Projížďka po scénické silnici vytesané do skály Chapman’s Peak drive na elektrokolech.
- District Six Museum – zde se dozvíme více o období apartheidu.
- Zeitz-MOCAA Muzeum – původní budova starého sila přestavěná na atraktivní muzeum moderního umění.
- Výlet lodí z přístavu v Hout Bay k ostrovu, kde žijí stovky tuleňů.
- Krmení slonů a pěší procházka s nimi v jejich přirozeném prostředí v Knysna Elephant parku.
- Nejvyšší bungee jumping na světě (216 m) z Bloukrans Bridge – ti odvážnější se zde mohou pokusit překonat svoje hranice.
- Robberg Nature Reserve – vydáme se na půldenní túru s úchvatnými výhledy na oceán. Budeme pozorovat obrovské kolonie tuleňů a při západu slunce se skočíme zchladit to vln oceánu. Noc strávíme v dřevěné chatě přímo na břehu oceánu a zůstaneme tak v parku úplně sami.
- West Coast National Park – možnost pěších túr rozkvetlou krajinou s výhledem na oceán.
Co říkají o expedici naši účastníci?
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.
Ubytování
Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech (backpackers). Kdo bude chtít větší pohodlí, může si připlatit za ubytování ve dvoulůžkových pokojích (od R800 za pokoj, tj. 1056 Kč). Průměrná cena za postel ve společném „dormu“ se pohybuje kolem R200-300 (264 – 396 Kč/noc) se snídaní. Obecně platí, že čím blíže Kapskému městu, tím se ceny nejen ubytování, ale i jídla zvyšují.
Dražší ubytování bude také v blízkosti Addo Elephant Park – od R400 (od 528 Kč) na osobu za sdílený pokoj.
Za ubytování utratíme přibližně 8 000 Kč.
Strava
V jihoafrické kuchyni se používá hodně masa, hovězího, kuřecího nebo pštrosího. Typickou pochoutkou je sušené maso biltong, mleté maso s omáčkou bobotie nebo potjiekos, africký masový guláš se zeleninou. Jihoafričané milují grilování a často pořádají tzv. braai, kde se sejdou rodiny a přátelé, griluje se a popíjí.
Oblíbené pivo je lokální Sab-Miller nebo Windhoek. Bílá a červená vína pochází z vinic kolem Kapského města a určitě stojí za to je ochutnat. Čím blíže oceánu, tím více na meníčkách restaurací přibývá ryb a různých dalších mořských plodů.
Orientační ceny potravin:
- jídlo v restauraci – od R90 (119 Kč)
- snídaně (vajíčka a toast) – od R65 (86 Kč)
- palačinka – od R45 (60 Kč)
- sendvič – od R65 (86 Kč)
- sklenička vína – od R30 (39 Kč)
- láhev vína v obchodě – od R50 (66 Kč)
- pivo – od R40 (52 Kč)
- 1,5 l láhev balené vody – R10 (13 Kč)
Uvedené ceny se vztahují na Kapské město, všude jinde jsou ceny za jídlo a pití levnější. Za jídlo a pití utratíme zhruba 7 000 Kč, nepočítáme však pivo a víno, o to si musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.
Doprava
Do Kapského města se dopravíme letecky z Prahy, ceny letenek se pohybují kolem 19 500 Kč. Můžeme zkusit i odlet z Vídně nebo Mnichova, uvidíme podle aktuální nabídky aerolinek.
Naši expedici pořádáme jako tzv. „self drive“, to znamená, že minimálně dva účastníci expedice se stanou řidiči pronajatých vozidel. Řidiči si musí zajistit mezinárodní řidičský průkaz. V JAR se jezdí vlevo, přizpůsobení se místním zvyklostem obvykle nečiní zkušenějším řidičům velké problémy. Hlavní silnice jsou ve standardu, na který jsme zvyklí z Evropy. Můžeme půjčit auta s automatickou převodovkou, abychom si řízení usnadnili. Silniční značení v JAR je přehledné a na cestě je i dostatek benzínek.
Přibližná cena za pronájem auta včetně všech pojištění s nulovou spoluúčastí po celou dobu naší expedice je R20000 (26 400 Kč), při obsazení auta čtyřmi lidmi je cena na osobu 6 600 Kč. Najedeme zhruba 3 000 km, náklady na pohonné hmoty při ceně benzínu R22 (29 Kč/litr) vychází na 1700 Kč na jednu osobu. Celkově odhadujeme dopravu na přibližně 8 300 Kč při počtu čtyř lidí v autě.
Ostatní výdaje
- Addo Elephant National Park, samostatný vstup: R360 (465 Kč), dvouhodinová game drive R420 (555 Kč) – zahrnuje safari auto a průvodce
- Pozorování velryb z lodi: R1450 (1915 Kč)
- Namaqua National Park: R104 (138 Kč)
- Boulders Bay tučňáci: R176 (232 Kč)
- Kirstenbosch Botanical Garden: R210 (277 Kč)
- Knysna Elephant Park: R430 (568 Kč), 1 hodina krmení a procházka se slony
- Cape Point: vstupné R360 (475 Kč)
- Vstup do Robberg Nature Reserve: R50 (66 Kč)
- Ochutnávka vína ve Stellenbosch: od R50 (66 Kč) za cca 3 – 5 vzorků vína
- Pronájem elektrokol na den: R450 (595 Kč)
- Kragga Kamma Game Park: R120 ( 158 Kč)
- Zeitz-MOCAA muzeum: R200 (264 Kč)
- Návštěva slumu s místním průvodcem: R350 (462 Kč)
- Surfování na vlnách v Muizenberg beach: R 500 (660 Kč) za 90 min
- Výlet lodí na tulení ostrov: R100 (132 Kč) za 45 min
Vízum
Pro cestu do Jihoafrické republiky je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum.
Očkování
Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná. Aktuální situaci je vždy ale dobré konzultovat se svým lékařem.
Národní park Addo Elephant se nachází mimo malarickou zónu, takže nepotřebujeme řešit žádná antimalarika.
Náročnost
Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu a divoká zvířata. Denní přejezdy autem budou přibližně dvou až tříhodinové, jeden den budeme muset strávit v autě až šest hodin. Při delších přejezdech si budeme dělat zastávky na zajímavých místech a nádherná měnící se krajina nám trochu toho nepohodlí vynahradí. V lokalitách Namaqualand a Cape Town zůstaneme na dvě noci, takže si od dlouhého sezení v autě odpočineme.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.
Počasí
Srpen a září je obdobím jihoafrického jara. Teplota se přes den bude pohybovat mezi 18 – 23°C, v noci pak může spadnout až na 9°C. Celkově bude teplo a sucho s minimem srážek. Počítejte také s tím, že můžeme mít štěstí na náhodné deštivé nebo větrné dny. Průměrná teplota oceánu bude přibližně 15°C.
Je to také výborná doba na pozorování velryb a návštěvu Addo Elephant parku, začíná období sucha a zvěř stahuje k napajedlům a je tak možno ji lépe pozorovat.
Bezpečnost
Jihoafrickou republiku lidé často vnímají jako nebezpečnou zemi, ale tento pohled není příliš objektivní. Jsou zde nebezpečná konkrétní místa, ale ne země jako celek. Kriminalita je největší zejména v centrech větších měst, jako je Johannesburg, Pretoria nebo Kapské Město v tzv. “no-go zónách”, kde se rozhodně pohybovat nebudeme. Cestování ve skupině je vždy bezpečnější, ale určitě se vyplatí být obezřetný jako všude jinde na světě. Pokud budeme používat zdravý rozum, dodržovat základní pravidla a vyhýbat se rizikovým oblastem, není na místě mít obavy z návštěvy této krásné země.
Internet
Budeme využívat bezplatného WiFi připojení v hostelech. Je také možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček (3GB od R499 / 659 Kč).
Ivana žila v Jihoafrické republice půl roku. Nejvíc času strávila v Kapském městě, kde pracovala ve filmové produkci. Tato práce jí umožnila poznat život ve městě úplně jinýma očima než jen jako běžný turista. Ve svém volném čase hodně cestovala, projela celé okolí Kapského města a s přáteli podnikla třítýdenní cestu po Garden Route až do Lesotha, kde trekovala v Dračích horách. Zavede vás na svá oblíbená místa a podělí se s vámi o zážitky z cest po Africe.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za průvodcovské služby, účast, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do muzeí a parků zmíněných v hlavních bodech expedice včetně dvouhodinové game drive v Addo Elephant Parku, nepřevýší 68 000 Kč. Odhadovaná cena nezahrnuje ostatní adrenalinové zážitky a vstupy. Můžeme utratit i výrazně méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a zarezervujeme auta.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.