Termín: není stanoven, cca 16 dní
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragoun
Náročnost: pohodička, safari
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 15 000 Kč
Uzavírka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body expedice do Jihoafrické republiky,

světa v jedné zemi

Nejjižnější výběžek „černého“ kontinentu vás uchvátí svou nádhernou přírodou, národními parky se spoustou divokých zvířat, plážemi a zátokami s nezapomenutelnými výhledy na oceán a také rozmanitou mozaikou místních obyvatel. Jihoafrická republika patří k nejvyspělejším zemím afrického kontinentu, ale i tak je to stále země velkých kontrastů mezi luxusem a chudobou.

Tato expedice je určena pro ty z vás, kteří chtějí zažít pravou atmosféru léta v Kapském městě, poznat kulturu místních obyvatel, vyrazit na túry do hor a na safari. Společně se vydáme po legendární Garden Route přes nejjižnější bod Afriky – Cape Agulhas až do Port Elizabeth.

Tato expedice má také za cíl potěšit ty z vás, kteří chtějí cestovat s námi, ale třítýdenní volno si z práce vzít nemohou.

Pohled na zátoku Hout Bay

Pohled na zátoku Hout Bay

Na této expedici nás čeká:

 • Kapské město se řadí mezi nejkrásnější města světa a nabízí nespočet možností vyžití. Staneme na vrcholu Table Mountain, projdeme si barevné domky v Boo-Kap, budeme pozorovat západ slunce z Camps Bay a kolonie tučňáků v Bolders Bay, navštívíme vinařskou oblast Stellenbosch, přístav V&A Waterfront a národní park Cape Point.
 • Národní park Tsitsikamma je 80 kilometrové pobřežní pásmo lemované nádhernými skalami a útesy. Budeme mít dostatek času prozkoumat nejzajímavější místa parku během našich celodenních túr.
 • Národní park Addo Elephant – Vyrazíme na jednodenní safari s místním průvodcem, kdy budeme pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Když budeme mít štěstí, uvidíme velkou pětku – slona, nosorožce, buvola, lva a leoparda.
 • Pohoří Cederberg – Vydáme se na jednodenní trek a společně budeme objevovat krásy magických oranžových hor, které jsou známé svými unikátními skalními útvary a jeskynními malbami původních obyvatel, jejichž stáří se odhaduje až na 8 000 let.
Sloni, Addo Elephant National Park

Sloni, Addo Elephant National Park

Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme svou cestu po Jižní Africe obohatit ještě o tato místa, která určitě stojí za vidění:

 • Crystal pools – jeden z nejkrásnějších jednodenních treků poblíž Kapského města k jezerům s vodopády s možností koupání.
 • Surfování v Muizenbergu – zde si můžeme zasurfovat ve vlnách Atlantiku.
 • Návštěva slumu pod vedením místního průvodce.
 • District Six Museum – zde se dozvíme více o období apartheidu.
 • Zeitz-MOCAA Muzeum – původní budova starého sila přestavěná na atraktivní muzeum moderního umění.
 • Výlet lodí z přístavu v Haut Bay k ostrovu, kde žijí stovky tuleňů.
 • Možnost půjčení kajaků nebo šnorchlovací výstroje v národním parku Tsitsikamma, ti odvážnější z nás si zde mohou skočit nejvyšší bungee jumping na světě (výška 213 metrů).
 • Robberg Nature Reserve – půldenní túra s úchvatnými výhledy na oceán.
 • Sandboarding v Jeffreys Bay – nádherné písečné duny, na kterých si můžeme zasurfovat.
 • Outdtshoorn pštrosí farma – dozvíme se vše o chovu těchto úžasných zvířat a kdo bude chtít, může se na pštrosovi i projet.
 • Cango jeskyně u Outdshoornu – patří mezi největší stalagmitové útvary na světě.
 • Po vzoru Jihoafričanů si můžeme uspořádat naší soukromou „braai“ – grilování masa.
Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Co říkají o expedici naši účastníci?

Expedice do JAR pro mne byl určitě zážitek, na který nikdy nezapomenu – v pozitivním slova smyslu. Už při plánování mě moc potěšil přístup naší průvodkyně Ivči, která byla moc milá a vše nám před cestou vysvětlila a poradila když bylo potřeba. Samotná expedice probíhala výborně, byla super atmosféra a moc jsme se nasmáli. I když většina lidí odsuzovala JAR jako nebezpečnou zemi, my měli pouze dobrou zkušenost s místními – byli vždy velmi milý a pohostinní. Určitě bych doporučila Jižní Afriku všem, co mají rádi jak hory, tak safari i moře – najdete zde všechno 🙂 Také bych ještě jednou ráda poděkovala Ivčí – byla jsi báječná ! 🙂

Simona de Toledo

Cestování se Zirhámií po Jižní Africe jsem si opravdu užil , Ivča jako průvodce byla skvělá , celou expedici měla naplánovanou do nejmenších detail.

Zdeněk Válek

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech (backpackers). Kdo bude chtít větší pohodlí, může si připlatit za ubytování ve dvoulůžkových pokojích (od R800 za pokoj, tj. 1280 Kč). Průměrná cena za postel ve společném „dormu“ se pohybuje kolem R200-300 (320 – 480 Kč/noc) se snídaní. Obecně platí, že čím blíže Kapskému městu, tím se ceny nejen ubytování, ale i jídla zvyšují.

Dražší ubytování bude také v blízkosti Addo Elephant Park a Cederbergu – od R400 (od 640 Kč) na osobu za sdílený pokoj.

Za ubytování utratíme přibližně 7 000 Kč.

Strava

Potjiekos - africký guláš ze zeleniny, brambor a masa

Potjiekos – africký guláš ze zeleniny, brambor a masa

V jihoafrické kuchyni se používá hodně masa, hovězího, kuřecího nebo pštrosího. Typickou pochoutkou je sušené maso biltong, mleté maso s omáčkou bobotie nebo potjiekos, africký masový guláš se zeleninou. Jihoafričané milují grilování a často pořádají tzv. braai, kde se sejdou rodiny a přátelé, griluje se a popíjí.

Oblíbené pivo je lokální Sab-Miller nebo Windhoek. Bílá a červená vína pochází z vinic kolem Kapského města a určitě stojí za to je ochutnat. Čím blíže oceánu, tím více na meníčkách restaurací přibývá ryb a různých dalších mořských plodů, specialitou jsou zde steaky ze žraloka.

Orientační ceny potravin:

 • jídlo v restauraci – R100 (160 Kč)
 • palačinka – od R30 (48 Kč)
 • sklenička vína – R50 (80 Kč)
 • láhev vína od – R80 (128 Kč)
 • pivo – R40 (64 Kč)
 • 1,5 l láhev balené vody – R20 (32 Kč)

Uvedené ceny se vztahují na Kapské město, všude jinde jsou ceny za jídlo a pití levnější. Za jídlo a pití utratíme zhruba 7 000 Kč, nepočítáme však pivo a víno, o to si musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Do Kapského města se dopravíme letecky z Prahy, ceny letenek se pohybují kolem 16 000 Kč. Můžeme zkusit i odlet z Vídně nebo Mnichova, uvidíme podle aktuální nabídky aerolinek. Průvodce si vás vyzvedne na letišti v Kapském městě, jelikož v destinaci již předtím bude. Na letišti vám pomůže i s odbavením na cestu zpět, kterou budete také absolvovat sami.

Naši expedici pořádáme jako tzv. „self drive“, to znamená, že minimálně dva účastníci expedice se stanou řidiči pronajatých vozidel. Řidiči si musí zajistit mezinárodní řidičský průkaz. V JAR se jezdí vlevo, přizpůsobení se místním zvyklostem obvykle nečiní zkušenějším řidičům velké problémy. Hlavní silnice jsou ve standardu, na který jsme zvyklí z Evropy, pouze silnice v blízkosti Cederbergu nejsou v moc dobré kondici, proto si pronajmeme SUV auta. Můžeme půjčit auta s automatickou převodovkou, abychom si řízení usnadnili. Silniční značení v JAR je přehledné a na cestě je i dostatek benzínek.

Mama Africa - oblíbená restaurace na Long Street v Kapském městě

Mama Africa – oblíbená restaurace v Kapském městě

Přibližná cena za pronájem auta včetně všech pojištění po celou dobu naší expedice je R11000 (17 600 Kč), při obsazení auta pěti lidmi je cena na osobu 3 500 Kč. Najedeme zhruba 2 800 km, náklady na pohonné hmoty při ceně benzínu R15 (25 Kč/litr) vychází na 1000 Kč na jednu osobu. Celkově odhadujeme dopravu na přibližně 4 600 Kč při počtu pěti lidí v autě, při počtu čtyř na 5 700 Kč.

Ostatní výdaje

 • Addo Elephant National Park, samostatný vstup: R307 (490 Kč), jednodenní safari R1600 (2 560 Kč), cena zahrnuje vstup do parku, průvodce, terénní auto, občerstvení
 • Cape Point: vstupné R303 (480 Kč)
 • District Six Museum: R55 (88 Kč)
 • Ochutnávka vína ve Stellenbosch: od R50 (80 Kč) za cca 3 – 5 vzorků vína
 • Tsitsikamma national park: vstupné R235 (370 Kč), bungee jumping R990 (1 584 Kč), šnorchlování Storm rivers R440 (704 Kč) za hodinu včetně veškerého vybavení, zapůjčení kajaků od R500 (800 Kč) za 2,5 hod
 • Pohoří Cederberg: vstupné R70 (112 Kč)
 • Outdtshoorn Ostriche farm: od R170 (272 Kč)
 • Cango jeskyně: R120 (192 Kč)
 • Gordons Bay – Crystal pool: R65 (104 Kč)
 • Zeitz-MOCAA muzeum: R200 (320 Kč)
 • Návštěva slumu s místním průvodcem: R300 (480 Kč)
 • Sandboarding v Jeffreys Bay: R280 (450 Kč) za 2 hodiny
 • Surfování na vlnách v Muizenberg beach: R 500 (800 Kč) za 90 min
 • Výlet lodí na tulení ostrov: R100 (160 Kč) za 45 min

Vízum

Pro cestu do Jihoafrické republiky je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum.

Očkování

Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná. Aktuální situaci je vždy ale dobré konzultovat se svým lékařem.

Addo Elephant National Park se nachází mimo malarickou zónu, takže nepotřebujeme řešit žádná antimalarika.

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu a divoká zvířata. Denní přejezdy autem budou přibližně dvou až tříhodinové.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

"To mám ale žízeň", Addo Elephant National Park

„To mám ale žízeň“, Addo Elephant National Park

Počasí

Leden je obdobím jihoafrického léta. Teplota se přes den bude pohybovat mezi 22 – 30°C, v noci pak může spadnout až na 16°C. Celkově bude teplo a sucho s minimem srážek. Počítejte ale s tím, že můžeme mít štěstí na náhodné deštivé nebo větrné dny. Průměrná teplota oceánu bude přibližně 20°C.

Leden je výborný měsíc na návštěvu Addo Elephant parku, díky suchému počasí se zvěř stahuje k napajedlům a je tak možno ji lépe pozorovat.

Bezpečnost

Jihoafrická republika má pověst země s vysokou mírou kriminality. Ta je nejhorší zejména v centrech větších měst, jako je Johannesburg, Pretoria nebo Kapské město v tzv. “no-go zónách”, kde se rozhodně pohybovat nebudeme. Cestování ve skupině je vždy bezpečnější, ale určitě se vyplatí být obezřetný. Ve většině případů stačí jen používat zdravý rozum a dodržovat základní pravidla. Průvodce vás před cestou seznámí se všemi riziky a také poradí, jak jim předejít.

Internet

Internetové kavárny jsou ve městech snad na každém rohu, také hotely nabízejí připojení k internetu. Cena se pohybuje kolem R 40-50/ hodinu (od 64 Kč). Také je možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček (5GB od R300 / 480 Kč).

Ivana žila v Jihoafrické republice půl roku. Nejvíc času strávila v Kapském městě, kde pracovala ve filmové produkci. Tato práce jí umožnila poznat život ve městě úplně jinýma očima než jen jako běžný turista. Ve svém volném čase hodně cestovala, projela celé okolí Kapského města a s přáteli podnikla třítýdenní cestu po Garden Route až do Lesotha, kde trekovala v Dračích horách. Zavede vás na svá oblíbená místa a podělí se s vámi o zážitky z cest po Africe.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za průvodcovské služby, účast, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do muzeí a parků zmíněných v hlavních bodech expedice včetně jednodenního safari v Addo Elephant Parku, nepřevýší 54 000 Kč. Odhadovaná cena nezahrnuje ostatní adrenalinové zážitky a vstupy. Můžeme utratit i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a zarezervujeme auta.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.