Termín: říjen 2024, cca 18 dní
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragoun
Náročnost: střední, safari
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní body expedice do Jihoafrické republiky

Nejjižnější výběžek „černého“ kontinentu vás uchvátí svou nádhernou přírodou, národními parky se spoustou divokých zvířat, plážemi a zátokami s nezapomenutelnými výhledy na oceán a také rozmanitou mozaikou místních obyvatel. Jihoafrická republika patří k nejvyspělejším zemím afrického kontinentu, ale i tak je to stále země velkých kontrastů mezi luxusem a chudobou.

Tato expedice je určena pro ty z vás, kdo máte rádi turistiku a chcete zažít pozorování divokých zvířat ve volné přírodě.

Společně se vydáme po legendární Garden Route přes nejjižnější bod Afriky – Cape Agulhas až do Gqeberha.

Pohled na zátoku Hout Bay

Pohled na zátoku Hout Bay

Na této expedici nás čeká:

 • Kapské město se řadí mezi nejkrásnější města světa a nabízí nespočet možností vyžití. Vyšlápneme na vrchol Table Mountain & Lion’s Head, projdeme si barevné domky v Boo-Kap, budeme pozorovat západ slunce z Camps Bay a kolonie tučňáků v Bolders Bay, navštívíme vinařskou oblast Stellenbosch, přístav V&A Waterfront  a národní park Cape Point.
 • Národní parky Addo Elephant & Mount Zebra – zažijeme dvouhodinovou game drive s místním průvodcem, kdy budeme pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Můžeme spatřit stáda slonů, bůvolů, zeber, antilop, pakoňů, lvy, leopardy, hyeny a další zvířata. Oba parky si také sami projedeme našimi pronajatými auty.
 • Pozorování velryb v přímořském městečku Hermanus – říjen je skvělá doba na pozorování těchto nádherných kytovců. Zahlédnout je můžeme přímo i z útesů v centru městečka, my se ale za nimi vydáme na tříhodinovou plavbu lodí.
 • Robberg Nature Reserve – Vydáme se podél pobřeží na 11-ti kilometrovou túru s úchvatnými výhledy na oceán. Budeme pozorovat obrovské kolonie tuleňů a při západu slunce se skočíme zchladit to vln oceánu.
Sloni, Addo Elephant National Park

Sloni, Addo Elephant National Park

Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme svou cestu po Jižní Africe obohatit ještě o tato místa, která určitě stojí za vidění:

 • Projížďka po scénické silnici vytesané do skály Chapman’s Peak drive na elektrokolech.
 • Návštěva slumu pod vedením místního průvodce.
 • Surfování v Muizenbergu – zde si můžeme zasurfovat ve vlnách Atlantiku.
 • Tsitsikamma National Park – nádherný přírodní park s visutými mosty. Je zde několik treků a také možnost zapůjčení kajaků a prozkoumání soutěsky přímo z vody.
 • Bungee jumping z Bloukrans Bridge  (216 m) – řadí se mezi nejvyšší bungee na světě. Odvážnější z nás se zde mohou pokusit překonat svoje hranice.
 • Route 67 v Gqeberha – projdeme tuto uměleckou cestu, která oslavuje 67 let politického života Nelsona Mandely prostřednictvím vizuální sbírky děl vytvořených místními umělci.
 • Cango Caves – rozsáhlý jeskynní systém, který patří mezi největší stalagmitové útvary na světě.
Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Pohled na Table Mountain z přístaviště Victoria & Alfred Waterfront

Termín

Expedice se uskuteční v druhé polovině října 2024, s délkou trvání cca 18 dní dle nabídky letenek.

Co říkají o expedici naši účastníci?

Ivčí je super průvodkyně. Vždy se pokusila vyjít vstříc max.poctu lidí. Ukázala nám mista, která bychom jen těžko hledali a díky ní jsme i náročné treky zvládli všichni v pohodě.

Jana Susková a Lukáš Dvořák

Expedice do JAR pro mne byl určitě zážitek, na který nikdy nezapomenu – v pozitivním slova smyslu. Už při plánování mě moc potěšil přístup naší průvodkyně Ivči, která byla moc milá a vše nám před cestou vysvětlila a poradila když bylo potřeba. Samotná expedice probíhala výborně, byla super atmosféra a moc jsme se nasmáli. I když většina lidí odsuzovala JAR jako nebezpečnou zemi, my měli pouze dobrou zkušenost s místními – byli vždy velmi milý a pohostinní. Určitě bych doporučila Jižní Afriku všem, co mají rádi jak hory, tak safari i moře – najdete zde všechno 🙂 Také bych ještě jednou ráda poděkovala Ivčí – byla jsi báječná ! 🙂

Simona de Toledo

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Barevné domky ve čtvrti Bo Kaap, Kapské město

Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech (backpackers). Kdo bude chtít větší pohodlí, může si připlatit za ubytování ve dvoulůžkových pokojích (od R800 za pokoj, tj. 1056 Kč). Průměrná cena za postel ve společném „dormu“ se pohybuje kolem R250-350 (297 – 416 Kč/noc). Obecně platí, že čím blíže Kapskému městu, tím se ceny nejen ubytování, ale i jídla zvyšují. Dražší ubytování bude také v blízkosti Addo Elephant & Mount Zebra parku a Cederbergu – od R450 (od 536 Kč) na osobu za sdílený pokoj.

Za ubytování utratíme přibližně 8 000 Kč.

Strava

Humr, pravá mořská delikatesa s výborným masem

Humr, pravá mořská delikatesa s výborným masem

V jihoafrické kuchyni se používá hodně masa, hovězího, kuřecího nebo pštrosího. Typickou pochoutkou je sušené maso biltong. Jihoafričané milují grilování a často pořádají tzv. braai, kde se sejdou rodiny a přátelé, griluje se a popíjí. Čím blíže oceánu, tím více na meníčkách restaurací přibývá ryb a různých dalších mořských plodů.

Oblíbené pivo je lokální Sab-Miller nebo Windhoek. Bílá a červená vína pochází z vinic kolem Kapského města a určitě stojí za to je ochutnat.

Orientační ceny potravin:

 • jídlo v restauraci – od R90 (107 Kč)
 • snídaně (vajíčka a toast) – od R65 (77 Kč)
 • palačinka – od R45 (54 Kč)
 • sendvič – od R65 (77 Kč)
 • sklenička vína – od R30 (35 Kč)
 • láhev vína v obchodě – od R50 (60 Kč)
 • pivo – od R40 (47 Kč)
 • 1,5 l láhev balené vody – R10 (12 Kč)

Za jídlo a pití utratíme zhruba 7 000 Kč, nepočítáme však pivo a víno, o to si musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Tulení kolonie na ostrově Seal Island, Kapské město

Do Kapského města se dopravíme letecky z Prahy, ceny letenek se pohybují kolem 21 500 Kč. Můžeme zkusit i odlet z Vídně nebo Mnichova, uvidíme podle aktuální nabídky aerolinek.

Naši expedici pořádáme jako tzv. „self drive“, to znamená, že minimálně dva účastníci expedice se stanou řidiči pronajatých vozidel. Řidiči si musí zajistit mezinárodní řidičský průkaz. V JAR se jezdí vlevo, přizpůsobení se místním zvyklostem obvykle nečiní zkušenějším řidičům velké problémy. Hlavní silnice jsou ve standardu, na který jsme zvyklí z Evropy. Můžeme půjčit auta s automatickou převodovkou, abychom si řízení usnadnili. Silniční značení v JAR je přehledné a na cestě je i dostatek benzínek.

Přibližná cena za pronájem auta včetně všech pojištění s nulovou spoluúčastí po celou dobu naší expedice je R21000 (25 000 Kč), při obsazení auta čtyřmi lidmi je cena na osobu 6 250 Kč. Najedeme zhruba 3 000 km, náklady na pohonné hmoty při ceně benzínu R23 (27 Kč/litr) vychází na 2 250 Kč na jednu osobu. Při expedici v roce 2023 se nám podařilo rezervovat auta včas a měli jsme je cca za poloviční cenu.

Celkově odhadujeme dopravu na přibližně 8 500 Kč při počtu čtyř lidí v autě.

Ostatní výdaje

 • Parky uvedené v hlavních bodech expedice: R3700 (4500 Kč)
 • Kirstenbosch Botanical Garden: R220 (262 Kč)
 • Ochutnávka vína ve Stellenbosch: od R50 (60 Kč) za cca 3 – 5 vzorků vína
 • Pronájem elektrokol na den: R450 (536 Kč)
 • Tsitsikamma National Park: R280 (333 Kč)
 • Cango Caves: R170 (203 Kč)
 • Návštěva slumu s místním průvodcem: R450 (536 Kč)
 • Surfování na vlnách v Muizenberg beach: R500 (595 Kč) za 90 min
 • Bungee jumping: R1490 (1775 Kč)
 • Pronájem kajaků v Tsitsikamma: R810(965 Kč) za 2h30min

Vízum

Pro cestu do Jihoafrické republiky je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum.

Stádo antilop Springbok v národní parku Mountain Zebra

Stádo antilop Springbok v národní parku Mountain Zebra

Očkování

Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná. Aktuální situaci je vždy ale dobré konzultovat se svým lékařem.

Národní park Addo Elephant  se nachází mimo malarickou zónu, takže nepotřebujeme řešit žádná antimalarika.

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-18 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu a divoká zvířata. Denní přejezdy autem budou přibližně dvou až tříhodinové, jeden den budeme muset strávit v autě až pět hodin. Při delších přejezdech si budeme dělat zastávky na zajímavých místech a nádherná měnící se krajina nám trochu toho nepohodlí vynahradí.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

"To mám ale žízeň", Addo Elephant National Park

„To mám ale žízeň“, Addo Elephant National Park

Počasí

Říjen je ideálním měsícem na návštěvu Jihoafrické republiky. Jaro je v plném proudu, není ještě hlavní sezóna a počasí je velice příznivé. Průměrná denní teplota se bude pohybovat kolem 21°C, v noci ale může spadnout až na 13°C. Celkově bude teplo a sucho s minimem srážek. Počítejte také ale  s tím, že můžeme vychytat náhodné chladné deštivé nebo větrné dny. Průměrná teplota oceánu bude přibližně 16°C. Říjen je výborná doba na návštěvu safari parků, je to také období, kdy můžeme vidět hodně mláďat.

Bezpečnost

Jihoafrickou republiku lidé často vnímají jako nebezpečnou zemi, ale tento pohled není příliš objektivní. Jsou zde nebezpečná konkrétní místa, ale ne země jako celek. Kriminalita je největší zejména v centrech větších měst, jako je Johannesburg, Pretoria nebo Kapské Město v tzv. “no-go zónách”, kde se rozhodně pohybovat nebudeme. Cestování ve skupině je vždy bezpečnější, ale určitě se vyplatí být obezřetný jako všude jinde na světě. Pokud budeme používat zdravý rozum,  dodržovat základní pravidla a vyhýbat se rizikovým oblastem, není na místě mít obavy z návštěvy této krásné země.

Internet

Budeme využívat bezplatného WiFi připojení v hostelech. Je také možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček (3GB od R499 / 594 Kč).

Ivana žila v Jihoafrické republice půl roku. Nejvíc času strávila v Kapském městě, kde pracovala ve filmové produkci. Tato práce jí umožnila poznat život ve městě úplně jinýma očima než jen jako běžný turista. Ve svém volném čase hodně cestovala, projela celé okolí Kapského města a s přáteli podnikla třítýdenní cestu po Garden Route až do Lesotha, kde trekovala v Dračích horách. Zavede vás na svá oblíbená místa a podělí se s vámi o zážitky z cest po Africe.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za průvodcovské služby, účast, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do muzeí a parků zmíněných v hlavních bodech expedice včetně dvouhodinové game drive v Mount Zebra parku, nepřevýší 69 000 Kč. Odhadovaná cena nezahrnuje ostatní adrenalinové zážitky a vstupy. Můžeme utratit i výrazně méně, pokud včas nakoupíme levné letenky a zarezervujeme auta.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.