Expedice Bajkal – 2017

Termín: není stanoven, 3 týdny
Počet účastníků: 5-8 + 1 průvodce
Průvodce: Ondra Vokatý
Náročnost: outdoorová pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 11 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice na Bajkal

Vydáme se k jezeru Bajkal, známému také jako Perla Sibiře. Ačkoliv Sibiř u většiny lidí vyvolává asociace se zimou a celoročním mrazem, tak v létě tu bývá pěkné teplo. Pouze voda v jezeře se nestihne prohřát na více než deset stupňů nad nulou. My budeme putovat po jeho březích i divokou sibiřskou přírodou a nevyhneme se táboření ani pití vody (pitné) přímo z jezera. Nejdrsnější z nás se v ledové vodě třeba i vykoupou. Po tom všem se pak můžeme pokusit najít duchovní povznesení v budhistických chrámech zabajkalského Burjatska.

Šamanská skála na Olchonu

Šamanská skála na Olchonu

 

 • Jezero Bajkal – Nejhlubší jezero světa a zároveň i největší zásobárna pitné vody se spoustou unikátních živočichů. Projedeme se kolem něj vlakem, dostaneme se i na loď a budeme lovit ryby nebo pozorovat sladkovodní tuleně.
 • Trek po zrušené Krugobajkalské železnici – Pohodový trek po nejvelkolepější části Transsibiřské magistrály se spoustou úchvatných scenérií, tunelů a kamenných galerií. Dnes jedno z největších lákadel Bajkalu.
 • Listvjanka – hlavní město Bajkalu a centrum komerční turistiky. Za návštěvu stojí hlavně perfektní Bajkalské muzeum vedené Ruskou akademií věd. Nabízí se i aktivity jako vyhlídkové plavby po okolí nebo lanové centrum. Možný je i jednodenní trek do divočiny.
 • Ostrov Olchon – největší ostrov na Bajkale, kde se každý druhý obyvatel prohlašuje za šamana. Najdeme tu Šamanskou skálu, kde údajně žil pán ostrova.
 • Aršan – termální lázně v Sajanských horách
 • Irkutsk – město v carských dobách zvané Paříž Sibiře. Dodnes z toho zbyla spousta historických dřevěných staveb, které jsou velmi autentické jelikož je od dob monarchie nikdo neudržoval ani nepřestavoval.
 • Ulan Ude –  hlavní město Burjatska, jenž se chlubí zároveň největší hlavou Lenina na světě i budhistickými svatyněmi.
Na Olchonu

Na Olchonu

Vedlejší body expedice

Když budeme mít čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujících bodů.

 • Bajkalské limnologické muzeum – Muzeum se skvělou expozicí o jezeře a životě v něm. Součástí exkurze je i simulace ponoru na dno jezera (nejhlubšího jezera na světě) v modelu batyskafu. Uvidíte tady zblízka i živé tuleně Něrpy.
 • Ivolginský dacan – nejvýznamnější buddhistický chrám v Rusku
 • Šamanský kámen – Posvátné místo místního národa Burjatů popisované v legendách o Bajkalu. Nachází se přímo uprostřed řeky Angary a kouká z něj už jenom špička, protože ho kdysi utopili při stavbě přehrady.
 • Kámen Čerského – Vyhlídka nad Listvjankou odkud uvidíme Bajkal a řeku Angaru.
Pohled na ústí Angary

Pohled na ústí Angary

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Pohoří Chamar Daban

Pohoří Chamar Daban

Budeme v maximální míře využívat táboření venku nebo levné ubytování u místních. Pouze ve městech bude nutné využít služeb hostelů (hlavně kvůli přihlášení k pobytu). Cena za noc v hostelu bývá okolo 300 Kč. Počítejte s celkovou částkou okolo 3000 Kč.

Doporučuji kvalitní stan a lepší spacák (3-sezonní). K ránu u jezera mohou teploty klesat až k 5 stupňům a to i když přes den panují vedra. Pro pěší část výpravy to chce dobré trekingové boty a oblečení do nepříznivého počasí. Půjdeme sice na pohodu, ale bude dobré být připraven i na nepřízeň počasí.

Nejdelší trek po Krugobajkalské železnici se jde po úplné rovině a denní kilometráž závisí na naší chuti a náladě. Vždy je možné zakempovat u nějaké zastávky a dojet do cíle vlakem.

Strava

Stanice UlanovoBudeme si vařit z vlastních zdrojů nebo můžeme navštívit místní restaurace a vývařovny, když v místě zrovna budou. Ceny na Sibiři bývají různé, většinou však o něco vyšší než v ČR.

Navštívíme burjatskou restauraci a můžeme ochutnat tzv. pozy, což je hovězí nebo vepřové maso v těstě, které se v této oblasti často prodává nejen v restauracích ale i jako fast-food na ulici.

Orientační ceny jsou následující (kurz 0,5 Kč za 1 rubl):

 • Oběd v obyčejné restauraci – 300 – 500 rublů
 • Pivo 0,5 l – 50-70 rublů
 • Uzený omul – 80-120 rublů
 • Chléb – 30-50 rublů

* Kurz rublu se v poslední době hodně mění, raději počítejte s 0,5 Kč za 1 rubl

Doprava

TrajektPoletíme do Irkutsku, kam zpáteční letenka stojí kolem 14 tisíc korun.

Na místě budeme jezdit levnou místní dopravou. Nejdražší položkou bude trajekt přes Bajkal a vlak mezi Irkutskem a Ulan Ude (dohromady asi 2000 Kč). Celkově počítejte s částkou okolo 3500 kč.

Vízum

Do Ruska je potřeba mít turistické vízum s platností max. 30 dní. S jeho vyřízením vám můžeme pomoci. Cena je od 1500 do 2500 Kč (podle toho zda si zařídíte vízum sami nebo prostřednictvím cestovní agentury).

Chcete-li cenově srovnat naši expedici na Bajkal s letními zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Ruska a po něm a za ubytování (tj. přibližně 32 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 14 denní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. Stále jsme minimálně o třetinu levnější.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 38 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.