Termín: není stanoven, cca 15-16 dní
Počet účastníků: 6-8 + 1 průvodce
Průvodce: Jirka Hošek
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 12 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na Bajkal

Vydáme se k jezeru Bajkal, známému také jako Perla Sibiře. Ačkoliv Sibiř u většiny lidí vyvolává asociace se zimou a celoročním mrazem, tak v létě tu bývá pěkné teplo. Pouze voda v jezeře se nestihne prohřát na více než deset stupňů nad nulou. My budeme putovat po jeho březích i divokou sibiřskou přírodou a nevyhneme se táboření ani pití (pitné) vody přímo z jezera. Nejdrsnější z nás se v ledové vodě třeba i vykoupou. Po tom všem se pak můžeme pokusit najít duchovní povznesení v buddhistických chrámech zabajkalského Burjatska.

Šamanská skála na Olchonu

Šamanská skála na Olchonu

 

  • Jezero Bajkal a ostrov Olchon – Nejhlubší jezero světa a zároveň i největší zásobárna pitné vody se spoustou unikátních živočichů. Olchon je největší ostrov na Bajkale, kde se každý druhý obyvatel prohlašuje za šamana. Najdeme tu Šamanskou skálu, kde údajně žil pán ostrova. Kolem Bajkalu se projedeme vlakem, dostaneme se i na loď a budeme pozorovat sladkovodní tuleně.
  • Trek po zrušené Krugobajkalské železnici – Pohodový trek po nejvelkolepější části Transsibiřské magistrály se spoustou úchvatných scenérií, tunelů a kamenných galerií. Dnes jedno z největších lákadel Bajkalu.
  • Listvjanka – hlavní město Bajkalu a centrum komerční turistiky. Za návštěvu stojí hlavně perfektní Bajkalské muzeum vedené Ruskou akademií věd. Nabízí se i aktivity jako vyhlídkové plavby po okolí nebo lanové centrum. Možný je i jednodenní trek do divočiny.
  • Ulan Ude –  hlavní město Burjatska, jenž se chlubí zároveň největší hlavou Lenina na světě i buddhistickými svatyněmi.
Na Olchonu

Na Olchonu

Vedlejší body expedice

Když budeme mít čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujících bodů.

  • Aršan – termální lázně v Sajanských horách
  • Irkutsk – město v carských dobách zvané Paříž Sibiře. Dodnes z toho zbyla spousta historických dřevěných staveb, které jsou velmi autentické jelikož je od dob monarchie nikdo neudržoval ani nepřestavoval.
  • Bajkalské limnologické muzeum – Muzeum se skvělou expozicí o jezeře a životě v něm. Součástí exkurze je i simulace ponoru na dno jezera (nejhlubšího jezera na světě) v modelu batyskafu. Uvidíte tady zblízka i živé tuleně Něrpy.
  • Ivolginský dacan – nejvýznamnější buddhistický chrám v Rusku
  • Šamanský kámen – Posvátné místo místního národa Burjatů popisované v legendách o Bajkalu. Nachází se přímo uprostřed řeky Angary a kouká z něj už jenom špička, protože ho kdysi utopili při stavbě přehrady.
  • Kámen Čerského – Vyhlídka nad Listvjankou odkud uvidíme Bajkal a řeku Angaru.
Pohled na ústí Angary

Pohled na ústí Angary

Termín

Plánujeme odletět na začátku července tak, aby se dalo využít dvou státních svátků. Délka expedice bude cca 15-16 dní, záleží na nabídce letenek.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Pohoří Chamar Daban

Pohoří Chamar Daban

Budeme v maximální míře využívat táboření venku nebo levné ubytování u místních. Pouze ve městech bude nutné využít služeb hostelů (hlavně kvůli přihlášení k pobytu). Cena za noc v hostelu bývá okolo 300 Kč. Odhadujeme, že celkové náklady na ubytování budou okolo 3000 Kč.

Doporučujeme kvalitní stan a lepší spacák (3-sezonní). K ránu u jezera mohou teploty klesat až k 5 stupňům a to i když přes den panují vedra. Pro pěší část výpravy to chce dobré trekingové boty a oblečení do nepříznivého počasí. Půjdeme sice na pohodu, ale bude dobré být připraven i na nepřízeň počasí.

Nejdelší trek po Krugobajkalské železnici se jde po úplné rovině a denní kilometráž závisí na naší chuti a náladě. Vždy je možné zakempovat u nějaké zastávky a dojet do cíle vlakem.

Strava

Stanice UlanovoBudeme si vařit z vlastních zdrojů nebo můžeme navštívit místní restaurace a vývařovny, když v místě zrovna budou. Ceny na Sibiři bývají různé, většinou však o něco vyšší než v ČR.

Navštívíme burjatskou restauraci a můžeme ochutnat tzv. pozy, což je hovězí nebo vepřové maso v těstě, které se v této oblasti často prodává nejen v restauracích ale i jako fast-food na ulici.

Orientační ceny jsou následující (kurz 0,4 Kč za 1 rubl):

  • Oběd v obyčejné restauraci – 300 – 500 rublů
  • Pivo 0,5 l – 50-70 rublů
  • Uzený omul – 80-120 rublů
  • Chléb – 30-50 rublů

Odhadujeme, že celkové náklady na stravování budou okolo 4 500 Kč. Tato částka nezahrnuje rozpočet na alkohol, o který každý účastník musí navýšit svůj osobní rozpočet.

Doprava

TrajektPoletíme do Irkutsku, kam zpáteční letenka stojí kolem 14 tisíc korun.

Na místě budeme jezdit levnou místní dopravou. Nejdražší položkou bude trajekt přes Bajkal a vlak mezi Irkutskem a Ulan Ude (dohromady asi 2000 Kč). Celkově počítejte s částkou okolo 3500 kč.

Vízum

Do Ruska je potřeba mít turistické vízum s platností max. 30 dní. S jeho vyřízením vám můžeme pomoci. Cena je od 1500 do 2500 Kč (podle toho zda si zařídíte vízum sami nebo prostřednictvím cestovní agentury).

Počasí

Počasí na Bajkalu se v létě vyznačuje velkými teplotními rozdíly. Nad ránem může být i okolo nuly, přes den ale teplota šplhá i ke 30 stupňům. V těchto letních měsících nebývá mnoho oblačnosti.

Bezpečnost

Oblast Bajkalu je bezpečná a pokud si dává účastník standardní pozor, nemělo by se nic přihodit. Je možné setkání s nejrůznějšími zvířaty při kempování v přírodě (a to včetně medvěda či vlka). Jak se při takovém setkání zachovat vám poví průvodce na začátku expedice.

Očkování

Na cestu doporučujeme mít naočkovaný cestovatelský základ, tedy žloutenky A a B a břišní tyfus. Ke zvážení je i vzteklina. Svoji konkrétní situaci ale konzultujte se svým odborným lékařem.

Náročnost

Expedici považujeme za středně náročnou a to zejména kvůli našemu treku podél jezera, kdy si poneseme kempovací výbavu i jídlo na několik dní s sebou.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodcovských služeb, místní dopravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 41 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.