Termín: únor/březen 2025, cca 11 dní
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Maděřič
Náročnost: lyže a snowboard, pro zkušené
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Bílé pláně Íránu, aneb za lyžemi na Blízký východ

Írán je známý především svou bohatou historií a kulturou, avšak ne všichni ví, že v této zemi se nachází také několik velmi kvalitních lyžařských středisek, která vám nabídnou nejen úchvatné výhledy, ale také skvělé podmínky pro lyžování.

Možností pro pěší šlapání je mnoho

Možností pro pěší šlapání je mnoho

Kousek za Teheránem leží pohoří Alborz, které je díky podnebí v blízkosti Kaspického moře jako stvořené pro zimní radovánky. Nejenže je známo pro skvělé sněhové podmínky, ale v místních lyžařských střediscích vedou lanovky až do výšky 3600 m n. m.

Koho už omrzely Alpy se skoro tradičním nedostatkem sněhu, je pro něj Irán jasnou volbou. Kromě lyžování nás čeká i ochutnávka íránské kultury a návštěva vybraných památek.

Hlavním cílem lyžařské expedice do Íránu je spojení sjíždění bílých svahů s nahlédnutím do íránské kultury. Bude možné využít upravené sjezdovky, vyrazit na freeride nebo skialpovou túru. Pro všechny tyto aktivity má Írán obvykle skvělé podmínky s dostatkem upraveného sněhu i prašanových peřin.

A aby toho nebylo málo, uděláme si výlet do historických měst Kašánu a Isfahánu. Expedici zakončíme prohlídkou hlavního města Teheránu. Připoj se k nám na tuto nevšední lyžařskou cestu a objev kouzlo lyžování v Íránu.

Na této expedici nás čeká:

 • Dizin je největší lyžařské středisko v Íránu. Nabízí skvělé podmínky pro lyžování a snowboarding s více než 20 kilometry sjezdovek různých obtížností a výškovým rozdílem až 1000 metrů. Dizin je také skvělým místem pro freeride lyžování, jelikož nabízí širokou škálu terénu včetně širokých plání, které jsou vhodné pro tuto disciplínu a to hlavně díky vysoké nadmořské výšce a velkému množství sněhu.
 • Shemshak je jedno z nejstarších a nejvýznamnějších lyžařských středisek v zemi s nejvyšší obtížností sjezdovek. Lyžování v Shemshaku je ideální pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře, kteří hledají výzvu na svazích, které jsou dostatečně strmé a dlouhé. Na místě je k dispozici 15 sjezdovek různých délek a obtížností. Shemshak nabízí i výborné terény pro freeridové a skialpové vyžití.
 • Prozkoumáme majestátní a elegantní Isfahán, bývalé sídlo Perské říše s překrásným náměstím, paláci, mauzolei a mešitami. Navštívíme starodávný bazar, kde ochutnáme místní lahůdku „fereni“ a nahlédneme pod ruce místním řemeslníkům, a přes historické mosty přejdeme řeku Zajande. Projdeme si i křesťanskou arménskou čtvrť s jedinečnou katedrálou Vank.
Skleněné vitráže k Iránu patří

Skleněné vitráže k Iránu patří

Dle časových možností podnikneme i velkou část z následujícího:

 • Město Kášán je po staletí především kupeckým městem. Zdejší zastřešený bazar je možná tím nejkrásnějším na bájné Hedvábné stezce. Nalezneme zde také překrásné kupecké domy nebo pohádkové perské zahrady. Nedaleko od města se pěstuje speciální druh růže damašské, která se používá na výrobu legendární kášánské růžové vody.
 • Velké a tepající hlavní město Teherán. Zdejší bazar patří k největším a nejrušnějším v zemi. Vynechat nemůžeme ani sídlo posledního perského šáha, který zemi vládl až do roku 1979. Teherán je ale také moderní město, které vás překvapí svou dynamičností. Naprostou novinkou pak je nově otevřené největší obchodní centrum na světě tzv. Iran Mall.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Současné ceny zboží a služeb v Íránu jsou vyšší než v předchozích letech, a to zejména kvůli každoroční 30-40 % inflaci. Aktuální kurz v pouliční směnárně je 1 EUR = 550 000 riálů (březen 2023).

Grand bazar Tehrán

Grand bazar Tehrán

Ubytování

Při naší lyžařské expedici se budeme ubytovávat v útulných menších hotýlcích a hostelech, které nám poskytnou příjemný pobyt v blízkosti lyžařských středisek. Cena za noc se bude pohybovat v rozmezí 500 – 600 Kč. I náš výlet do nížin bude provázen kvalitním ubytováním. V těchto místech se budeme opět ubytovávat v menších hotýlcích a hostelech, avšak s cenami příznivými pro naši peněženku – kolem 300 – 400 Kč za noc.

Náklady na ubytování během expedice nepřevýší 5500 Kč.

Strava

Jídlo v Íránu je levné a chutné. Ochutnat můžeme nejrůznější kebaby či bagety s falafelem na ulici, popřípadě si sednout do jedné z tradičních íránských restaurací a užít si tradiční hostinu s několika chody. Na ulicích a bazarech naleznete bezpočet krámků s čerstvým ovocem a zeleninou nebo prodejce čerstvě vylisovaných džusů. Ochutnáme také úžasné perské dezerty či velbloudí maso, mléko či zmrzlinu.

Orientační ceny potravin jsou následující. Avšak je těžké odhadnout, jak se ceny změnily za poslední rok a půl kvůli vysoké inflaci (na druhou stranu máme příznivý kurz koruny vůči riálu):

 • večeře v levnější restauraci – 120 Kč
 • pivo – 25 – 50 Kč
 • chleba – 10 Kč
 • voda 1,5l – 10 Kč
 • cola 0.33 – 15 Kč
 • vodka  0,5 l – 40 Kč

Doprava

Do Íránu poletíme z Prahy, Mnichova nebo Vídně a cena se pohybuje do 13 000 Kč včetně odbaveného lyžařského vybavení.

Pro přesuny do hor a z hor budeme používat najaté dodávky, ve městech si vyzkoušíme taxi a MHD. Pro cesty po nížinách nás bude čekat VIP autobus.

Odhadujeme, že náklady na místní dopravu během celé expedice budou maximálně 2 500 Kč.

Střešní výhled ve městě Yazd

Střešní výhled ve městě Yazd

Ostatní výdaje

Cena lyžařských permanentek se pohybuje kolem 400 Kč za den a jednotlivce. Freeridový průvodce nás bude stát kolem 1200 Kč za den a skupinu a skitouringový průvodce stojí 2300 Kč za den a skupinu. Bude záležet jen na nás jak se dohodneme a jaký styl lyžování si každý z nás zvolí. Vytvoříme menší skupinky podle zájmu.

Také navštívíme několik památek, u kterých stojí vstupné kolem 150 Kč za památku.

Víza

Víza do Íránu se budou řešit po příletu do Teheránu na základě předem vyřízeného referenčního čísla, což je potvrzení íránského ministerstva, že vám dovolí vstoupit do Íránu. S vyřízením referenčního čísla vám rádi pomůžeme. Jeho cena je 1000 Kč a vízum samotné 75 EUR nebo 83 USD.

Očkování

Kromě očkování na Covid-19 se doporučuje mít standardní očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Náročnost

Lyžařská expedice do Íránu je určena zkušenějším lyžařům a snowboardistům. Tamější střediska nabízí upravené sjezdovky alpského standardu a jsou zároveň bohatá na krásné terény pro freeridové vyžití i skialpové túry. V Íránu není možné půjčit lavinové vybavení, proto je na každém z nás, aby si ho zajistil. Jedná se o sondu, lopatu a lavinový vyhledávač.

I techniku pro úpravu terénu mají

I techniku pro úpravu terénu mají

Bezpečnost

Oproti mediálnímu obrazu, který Írán neprávem má, je Írán velmi bezpečnou zemí. Je však potřeba dodržovat určitá pravidla, především co se týká komunikace mezi muži a ženami nebo v oblékání (zahalování).

Také se nedoporučuje s Íránci bavit o politických tématech. V současnosti již není tajná policie tak častá, ale i tak je lepší některá témata z komunikace vynechat. Přeci jen nejedeme do Íránu, abychom někoho poučovali, ale naopak jedeme nasát a poznat tuto nádhernou zemi.

Pro našince možná bude ze začátku překvapivá pohostinnost a obětavost Íránců, za kterou by někdo mohl vidět vypočítavost a vidinu zisku. Íránci jsou ale opravdu pohostinný a milý národ a pozvání na čaj k někomu domů bychom určitě neměli odmítnout.

Nicméně, stejně jako všude na světě, je potřeba si zejména na přelidněných místech potřeba dávat pozor na možné kapsáře, popřípadě obchodníky, kteří vám nabídnou vyšší cenu, než je ta skutečná.

Základní pravidla, jak na komunikaci, smlouvání, a pohyb po Iránu, vás naučí váš průvodce. Během pár dní se budete cítit jako doma a Írán si jak se patří užijete.

Problémem může pro někoho být zdejší doprava. Ta je chaotická a postrádá jakákoliv pravidla, která známe z Evropy. Nicméně časem se opět naučíte, že i seberušnější silnice se dá přejít. Autobusová doprava je bezpečná a hojně využívaná jak mezi turisty tak hlavně místními.

Si-o-se Pol most na řece Zayanderud

Si-o-se Pol most na řece Zayanderud

Internet

Íránská SIM vyjde na cca 200 Kč, volání do ČR na pevnou vyjde na 1 Kč na minutu, na mobil 6 Kč. České SIM moc nefungují a volání přes roaming nebo internet jsou nesmírně drahé. Poslání pohlednice, pokud se už jí podaří koupit, vyjde na 50 Kč.

Internet je pomalý, v hotelech je WiFi. Stránky jako např. Seznam, Facebook atd. jsou blokovány, nicméně dají se načíst přes VPN, s jehož pořízením vám pomůže váš průvodce.

Petr projel Írán v roce 2019 jako sólo cestovatel a zaujalo ho tamní kulturní bohatství, vynikající jídlo a přátelští lidé. Je sám nadšeným lyžařem a nemohl si nevšimnout majestátních hor, které se vypínají nad Teheránem a sahají až do výšky 4000 m.n.m. Od té doby přemýšlí o uskutečnění expedice, jejímž cílem bude prozkoumat íránské svahy. Petr má zkušenosti s průvodcováním po Kanadě i Uzbekistánu a za sebou řadu zajímavých cest po celém světě.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně poplatku za průvodcovské služby, stravy, veškeré dopravy, víza, ubytování, hlavních aktivit a obvyklých suvenýrů) se budou pohybovat do 45 tis. Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Zápisky cest z různých zemí, ať máte představu jak v Zirhamii cestujeme.