Termín: nebyl stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Pavel Prašivka
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Kanady,

aneb od moře až do hor

Kanada – druhá největší země na světě, z které projedeme její jihozápadní část. Poznáme to nejlepší, co nám Kanada může nabídnout. Z největšího města Britské Kolumbie pojedeme do oblasti Rockies přes rozsáhlé lesy i pouště až pod vrcholy hor. Po cestě navštívíme to nejhezčí z národních parků Britské Kolumbie a Alberty a určitě nevynecháme i přírodní krásy ostrova Vancouver Island.

Lake Moraine je jedno z nejkrásnějších jezer Kanady a možná celého světa

Lake Moraine je jedno z nejkrásnějších jezer Kanady a možná celého světa

Tato expedice je ideální pro milovníky hor a divoké přírody, kteří se ve stanu a v lese cítí jako doma.

 • Návštěva celé řady národních parků Britské Kolumbie a Alberty. Projedeme ty nejlepší parky pohoří Rocky Mountains plné vysokých hor, krásných jezer, divokých řek a nespoutané divočiny. Z těch nejznámějších určitě nebude chybět Banff ani Jasper.
 • Projedeme si také ostrov Vancouver Island, kde uvidíme deštné lesy s obrovskými zeravy či douglaskami, malebnou surfařskou vesničku Tofino s místním pivovarem či vodopády plné lososů.
 • S ohledem na počasí si určitě užijeme i celou řadu jak známých, tak i méně známých jednodenních treků. Můžeme si třeba vyšlápnout ke krásnému jezeru Berg lake pod nejvyšší horou Rockies Mt. Robson anebo si projít překrásné Paradise valley.
Deštné lesy na ostrově Vancouver Island

Deštné lesy na ostrově Vancouver Island

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

 • Návštěva proslulé vinařské oblasti Okanagan Valley s ochutnávkou vín.
 • Výlet lodí na jezeru Maligne lake k ikonickému ostrovu Spirit island.
 • Pro zájemce je možnost absolvovat rafting na řece Fraiser nebo Kicking horse.
 • Návštěva rozkvetlého hlavního města Britské Kolumbie Victorie plného zahrad a parků.
 • Návštěva olympijského městečka Whistler a některé z jeho hospůdek.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Průvodce v žádném případě nezastává funkci horského průvodce dle definice živnostenského úřadu a každý účastník musí mít zkušenosti s pobytem v horách.

Ubytování

Večerní posezení u ohýnku

Večerní posezení u ohýnku

Jelikož se budeme pohybovat převážně v přírodě, budeme spát ve stanech v divočině či v kempech. Vřele doporučujeme teplý spacák a kvalitní karimatku a stan. Jednou za pár dní se budeme snažit najít kemp s teplou vodou a sprchou. Jinak budeme v kempech se suchým záchodem a studenou vodou.

Ceny kempů a tábořišť za noc se pohybují kolem 5-20 CAD.

Celkové náklady na ubytování během expedice očekáváme do 250 CAD, tj. 4500 Kč.

Strava

Většinu času strávíme v přírodě a platí, že co si koupíme, to budeme jíst. Ve městech si s velikou chutí zajdeme na nějaký typický kanadský burger s putinem, tradiční středeční wing’s night a nebo legendární Timmies 🙂

Pokud s námi pojede nějaký rybář, může nám nachytat pstruhy. Zbytek si ale budeme muset koupit.

Ceny potravin v Kanadě jsou vyšší než u nás.

 • oběd v restauraci s nápojem – 20 CAD
 • čínská instantní polévka – 50 centů
 • kilo rýže – 4 CAD
 • 500 g bochník chleba – 3 CAD
 • kilo jablek – 5 CAD
 • 1,5 l vody – 2,5 CAD
 • 0,5 l piva v obchodě/restauraci – 3 CAD / 10 CAD

S denním jídelním rozpočtem 20 CAD by tak výdaje na jídlo měly činit cca 400 CAD, tj. 7000 Kč. Pokud plánujeme po večerech popíjet pivo, nebo víno tak to bude výrazně více. Naše kalkulace nezahrnuje alkoholické nápoje.

Budeme mít i my štěstí a potkáme medvědy

Budeme mít i my štěstí a potkáme medvědy?

Doprava

Do Vancouveru poletíme patrně z Prahy s přestupem v Německu či Anglii. Odhadovaná cena za zpáteční letenku z ČR do Kanady je 20 000 až 25 000 Kč. Pravidelně se ale objevují akce, kdy se dá letenka sehnat i za 18 000 Kč, proto pokud chcete jet, přihlaste se co nejdříve, abychom byli připraveni a mohli využít těchto slev u letenek.

Po Kanadě se lze efektivně přepravovat pouze auty a tak si půjčíme jeden nebo dva minivany.

Do jednoho minivanu se vejde až 7 lidí, ale my v něm pojedeme maximálně v 5 lidech. Na takto dlouhých tratích je potřeba mít komfort a pohodu. V řízení se budeme dle potřeby střídat.

Náklady na tamní dopravu půjčenými auty odhadujeme na 12 000 Kč. Cena se může pohnout oběma směry, uvádíme zde náš realistický odhad.

Ostatní výdaje

 • pepřový sprej proti medvědům 25 CAD
 • Vstup do NP, platí se pro celé auto 135 CAD
 • Trajekt na ostrov Vancouver island cca 30 CAD jedna cesta
 • Případný rafting cca 100 CAD
 • Výlety lanovkou v Jasperu či Whistleru cca 50 CAD
 • Roční rybářský lístek 80 CAD (jednodenní 20 CAD)
 • Výlet lodí za pozorováním velryb okolo 130 CAD
 • Ochutnávka vín 10-20 CAD

Vízum

Pro vstup do Kanady je potřeba buď vízum, nebo jednodušeji povolení ETA, které vám pomůžeme zařídit. Je potřeba mít biometrický pas se dvěma biometrickými údaji. Nový pas stojí 600 Kč.

Vodopády Bridal Falls

Vodopády Bridal Falls

Očkování

Očkování do Kanady není potřeba.

Počasí

Září je jeden z nejlepších měsíců na návštěvu Kanady. Je to období, kdy už pomalu utichá turistická sezona, ale zároveň je ještě teplo a moc neprší. V tuhle dobu je také poměrně dobrá šance spatřit medvědy, jeleny či losy. V řekách zrovna táhnou lososi a listnaté stromy se už pomalu budou obarvovat podzimními tóny.

Teploty se budou pohybovat od 30 stupňů v nížinách až po 10 stupňů na horách. Může se ale stát, že nám přes noc bude i mrznout nebo dokonce sněžit. Je důležité, aby byl každý účastník připraven na veškeré nezmary počasí a měl kvalitní výbavu.

Určitě nesmí chybět kvalitní stan, který vydrží i několikadenní déšť, teplé oblečení pro případ, že nám bude mrznout a kvalitní spacák do mínusových teplot.

Výhled na Peyto lake

Výhled na Peyto lake

Náročnost

Expedice do Kanady bude středně náročná a svým charakterem je určená zejména aktivním lidem, kteří mají rádi přírodu a pobyt v ní, za cenu sníženého osobního komfortu.

Kanada je opravdu obrovská země a za celou dobu expedice najedeme něco okolo 4000 km. Takže některé dny budou pouze přesouvací. Nebojte se ale, že tyto dny bude nuda. Pokaždé se dá někde zastavit a jít aspoň na krátkou procházku k vodopádu, či hezkému jezeru.

Na téhle expedici si užijí ti, kteří rádi chodí po horách ale i ti, kteří se jen prochází v přírodě. Všechny dny budeme chodit na výlety z jednoho místa a pak se zase vrátíme k autu. Takže budeme chodit nalehko pouze s malým batohem na svačinu, oblečení a foťák.

Bezpečnost

Kanada je celkově považována za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Průvodce Pavel vás všechny poučí o bezpečnost v lesích, jak předcházet střetu s medvědem a co dělat, když už k němu dojde. Během našich cest bude stačit pouze běžné turistické pojištění (to neplatí pro rafting).

Jelení říje v plném proudu

Jelení říje v plném proudu

Internet

Kanada je zemí s poměrně dobrým přístupem k internetu. Po cestě bude často možnost se připojit na Wifi (fastfoody, knihovny, hospody a jiné). Kdo by chtěl být online celou dobu, pro toho jsou nejlepší si koupit místní SIM kartu. Je třeba počítat s tím, že mobilní služby jsou v Kanadě extrémně drahé. Cena za 1 GB se běžně pohybuje okolo 30 CAD. Pokud budete chtít volat z Kanady domů, tak nejlepší možnost je přes data a služby jako Viber out nebo Skype.

Určitě je ale nejlepší variantou nechat mobil doma a expedici si pořádně užít 🙂

Průvodce Pavel v Kanadě 3 roky žil a pracoval. Procestoval Britskou Kolumbii od severu k jihu a od západu k východu, takže oblast velmi dobře zná. Je také výborný fotograf, takže se vám během cesty jistě dostane zajímavých tipů, jak pořídit lepší fotky a kdo by měl zájem, může se s Pavlem do fotografování ponořit hlouběji.

S námi se podíváte kromě turistických míst i na ty méně známá až po některá zcela odlehlá. Popovídáme si o ochraně přírody, ekologii a způsobu místního života. Naučíme se také, jak se pohybovat v přírodě v Severní Americe a jak se chovat v krajině medvědů, vlků a pum.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, stravy, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 73 000 Kč. Potom už záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a drinků vypijete 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.