Termín: říjen 2025, cca 20 dní
Počet účastníků: 7 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 30 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 3 místa volná

Expedice kolem světa za 20 dní

Vydejte se s námi na nezapomenutelnou expedici kolem světa, která nás zavede do sedmi rozmanitých destinací na různých světadílech. Během pouhých 20 dní obletíme naši krásnou Zemi a zažijeme svižné, dobrodružné a pestré putování. I když jsme velkými zastánci pomalého cestování v jediné destinaci a naše standardní expedice jsou toho důkazem, občas je fajn vyjít z komfortní zóny, trochu věci uspěchat a třeba si přidat do života jeden den navíc. Tuto unikátní expedici jsme koncipovali tak, abychom při leteckých přesunech strávili co nejméně času, destinace a jejich okolí byly snadno dostupné a hlavně zajímavé, a samozřejmě aby to finančně nevyšlo na půl mega.

 

Sedmý div světa - Taj Mahal v Agře - mramorová hrobka vystavěná panovníkem Shahjahanem pro jeho manželku Mumtáz Mahal

Sedmý div světa – Taj Mahal v Agře

 

  • Dubai – 2 dny – Z vyhlídky na 124. patře mrakodrapu Burj Khalifa se podíváme na tuto ultramoderní metropoli postavenou v poušti, uděláme si výlet na duny do pouště, prozkoumáme starou čtvrť města s poblízkým bazarem a dokonce nám vyjde čas i na koupačku v Perském Zálivu. Pěkný začátek, ne?
  • Dillí – 3 dny – po příletu do Dillí nebudeme ztrácet čas a hned se se rozjedeme do pamětihodností v indickém zlatém trojúhelníku Dillí-Agra-Džajpur.  Navštívíme sedmý div světa Tádž Mahál u Agry, nádhernou Jantarovou pevnost Amber u Agry nebo třeba zajímavý minaret Kutub Minár v Dillí. Budeme doufat, že pověstná nevolnost „Delhi Belly“ se nám vyhne.
  • Ho Či Minovo město – 3 dny – pouze tady zažijeme ten pravý jihoasijský mumraj – prostě Saigon. Přiletíme v období dešťů což znásobí intenzitu zážitku :).  Kousajíce do pravé saigonské bagetky prozkoumáme centrum města, trh, jídelny, koloniální pozůstatky, muzeum války a můžeme se vydat na prohlídku podzemních tunelů Cu Chi či navštívíme deltu Mekongu a tu si projedeme na skútrech.
  • Tokio – 3 dny – zcela jistě se tam ztratíme. Účelově. Kromě podivných čtvrtí a bizardních podniků uvidíme i něco z kulturních památek, parků a zcela jistě zažijeme spoustu zábavy a aktivit. Karaoke, čajový obřad, dražba tuňáků…
  • Los Angeles – 3 dny – z letiště si rovnou půjčíme auta a vyrazíme na mini trip obdivovat staré rostlé sekvojovce obrovské, pak přes Údolí smrti do centra zábavy v Las Vegas. Cestou zpátky na letiště se projedeme po bulváru v Beverly Hills a třeba se vykoupeme v Pacifiku v Santa Monice (zcela jistě znáte ze seriálu Pobřezní hlídka :)).
  • Bógota – 3 dny – typický kolumbijský venkov, panoramata v údolí Cocora, moře kávy v Zona Cafetera, nějaký vodopád, koloniální městečka a vesnice, výborná kuchyně a punc pravého dobrodružství
  • Londýn – 2 dny – starý dobrý Londýn znají snad všichni, ale kdo ne, můžeme ho projít společně ještě jednou. Kdo bude pospíchat, může letět rovnou domů.

Výše uvedený scénář je reálný a naprosto proveditelný, nicméně finální itinerář bude zohledňovat preference účastníků této cesty a dostupnost letů. Některé destinace půjdou pozměnit lehce, napříklat Indii za Pákistán, Kolumbii za Mexiko či Guatemalu či Londýn za Madrid. Jiné změny můžou být časově a cenově náročnější, vše však bude otevřené k diskusi.

Termín

Říjen 2024.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny. Jelikož se budeme pohybovat v různých destinacích s různými cenovými poměry, pokusíme se co nejlépe odhadnout náklady.

Ubytování

Předpokládáme nějakých 14 nocí s regulérním ubytováním, zbytek budou noční přesuny ať už letecké nebo pozemní. Některé destinace jsou extrémně levné typu Indie nebo Vietnam, některé jedné z nejdražších na světě. Nicméně, ubytování během této expedice není naši prioritou, takže rozpočet 600 Kč/den se nám zdá velmi reálný. Můžeme spát v hostelu, v rodinném penzionu, v hotelu, v kapsulích, na letišti čekajíce na letadlo, prostě kdekoliv kde to bude možné. Odhadem utratíme za ubytování 9 00 Kč.

Strava

Je zbytečné cokoliv zde rozepisovat. 7 destinací, minimálně 10 různých jídel na destinaci, takže ochutnáte minimálně 70 různých jídel z celého světa. Rozpočet si stanovujeme 500 Kč na den, přičemž některé jídla budou stát desetikoruny, některé zase stokoruny a více. Vyšší ceny je třeba očekávat na letištích a přesunů bude hodně. Jedlíci a gastronadšenci ať si dají rozpočet dvojnásobný. Alkoholické nápoje nejsou standardně součástí odhadu, nicméně pivko v Saigonu za 30 Kč nikoho nezruinuje. Celkem odhadujeme náklady na stravu ve výši 10 000 Kč.

Doprava

Na celou cestu kolem světa si pořídíme jednotlivé samostatné letenky s mezinárodními low-cost aerolinkami. Náš itinerář stojí v současné době tj. v prosinci 2023,  32 000 Kč, samozřejmě, čím dříve se letenky koupí, tím bude odhad přesnější. Zřejmě si ještě přikoupíme nějaké pojištění pro případ zrušení/zpoždění letů ať se nám to celé nerozsype.  Předpokládáme, že budeme cestovat opravdu jako profíci cestovatelé s malým příručním zavazadlem o rozměrech 40 x 30 x 20 cm a maximální váhou 5 – 7 kg. Větší zavazadla by zdražily naši cestu na dvojnásobek a hlavně bychom pořád na ně čekali, různě by se nám ztrácely atd. Rozpočet na mezinárodní letenky dáváme 40 000 – 50 000 Kč.

Lokální dopravu budeme řešit na místě. Pokud to bude logisticky výhodné, sjednáme si privátní dopravu (třeba Indie, Vietnam). V Tokiu budeme spíše bloudit metrem, stejně tak v Dubaji či Londýně. V USA předpokládáme půjčení 2 aut po 4 lidech, protože nelze zaručit že jedno větší auto minivan bude dostupné. Je tedy nutné, aby další 3 účastníci byli schopni řídit a 1 z nich měl kreditku pro vypůjčení druhého auta. Další dražší položkou budou přesuny z letišť. Všeho všudy rozpočet 10 000 Kč za lokální dopravu by měl být dostačující.

Ostatní výdaje

Vstupy do památek, národních parků, volnočasové aktivity, jednodenní výlety. Opět rozpočet 500 Kč zní jako dobrý odhad, nicméně, kdo by se fakt chtěl rozšoupnout a v každé destici si nechtěl nic ujít, musí rozpočet navýšit několikanásobně. Odhadujeme tedy tuto položku na 8 000 Kč.

Víza

Pokud se budeme držet vzorového itineráře výše, budeme potřebovat e-vízum do Indie, Vietnamu a povolení ESTA do USA. Všechny 3 lze snadno zařídit online a všechny umíme spolehlivě zařídit, viz odkazy. Celkem za 3 200 Kč.

Očkování

Do jakékoliv exotiky se doporučuje očkovat proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem a nenechat očkování na poslední chvíli.

Náročnost

Náročnost expedice je střední. Nejedná se ani tak o fyzickou zátěž (žádné náročné fyzické aktivity nás nečekají),  jako o psychickou. Budeme se neustále přesouvat a tak chvilek „pro sebe“ bude málo. Během této expedice můžete zapomenout na nějaké lenošení či zevlení, nebude čas 🙂 Nebude čas ani na to být nemocný, takže účastník musí zkousnout nějaké ty cestovatelské bolístky a nedostatek spánku. Z toho důvodu doporučujeme tuto expedici účastníkům, kteří s námi již cestovali.

Počasí

Žádná z destinací nebude vyloženě studená, takže rozptyl teplot 10 – 35 C. V Saigonu déšť, hodně deště. Jinak pěkně, azuro.

Bezpečnost

Všechny destinace zahrnuté v itineráři jsou pro turisty víceméně bezpečné a platí stejná pravidla pro pohyb jako všude jinde.

Internet

Ve všech destinacích bude dostupný internet víceméně kdekoliv. Můžeme si také pořídit 1-2 místní SIM karty a sdílet internet pomocí hot spotu. Kdo chce být dostupný non-stop, může si pořídit globální e-sim pokud to jeho telefon podporuje.

Expedici kolem světa bude průvodcovat Jurek, spoluzakladatel Zirhamie. Téměř všechny destinace v itineráři již v minulosti navštívil ať už během expedic nebo při svých soukromých cestách.  Má rád cestování do neznáma, při kterém zažívá pořádnou dávku dobrodružství a improvizace. Toto slibujeme i účastníkům této ojedinělé expedice, kromě dřiny, potu a nepohody 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, místní dopravy, ubytování, stravy, výletů, víz, apod.) na tuto expedici nepřevýší 110 000 Kč, nicméně je třeba si připravit rezervu dalších cca 20 % pro nenadálé události, které se určitě vyskytnou.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.