Termín: není stanoven, cca 2 týdny
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Nikola Abudová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici: 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Šedivá i pestrobarevná Kuba

Skanzen socialismu nebo poetický Ostrov svobody, Kuba má spoustu přízvisek, každému se vybaví něco jiného. Jisté ale je, že její atmosféru dnes už nikde jinde nanajdete. Kubánská společnost se za poslední roky pomaličku mění a obyvatelům s postupným uvolňováním režimu svítá na lepší časy. Máme z toho samozřejmě obrovskou radost, ale zároveň už nezbývá moc času zažít Kubu tak, jak ji máme vrytou v představách ze starých filmů a vyprávění.

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku (<a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/8793922986" target="_blank">chevrolet a lo cubano</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/" target="_blank">Jaume Escofet</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku

Dvoutýdenní expedice na Kubu se bude nést v duchu prozkoumávání starobylých měst a jejich uliček, pití mojita a přátelského pokecu s místními. Aby nebylo vší té architektonické krásy zase moc, několikrát se vydáme na treky do přírody. Nebudeme se vyhýbat levným restauracím a stařičkým autobusům, ale na druhou stranu si pak také parádně užijeme na překrásných poloprázdných bělostných plážích (přeci jenom Kuba je Karibik).

Bez kterých zážitků domů prostě nepojedeme?

  • Stará Havana – prozkoumáme architektonicky unikátní část Havany, uvidíme reálný život místních obyvatel, ze slavné pobřežní promenády Malecón budeme sledovat západ slunce, a když bude večer chuť, vyrazíme prozkoumat noční život.
  • Trinidad – pestrobarevné koloniální město ležící u břehů Karibského moře patří na seznam světového dědictví UNESCO a je rájem všech fotografů.
  • Národní park Viñales – pohled na obrovské prehistorické mogoty je nezapomenutelný. Můžeme si půjčit kola, nasednout na koně nebo se do národního parku vydat pěšky a prozkoumat tabákové plantáže a jeskyně ukryté ve skalách.
  • Koupačka na bílých plážích u azurově modrého moře, z nichž nejznámější je Varadero a taky na dalších, které se nám po cestě naskytnou. U moře strávíme cca 3-4 dny.
Pláž Varadero - 20 km dlouhý pás bílého písku lemovaný palmami. Tady si na konci expedice zaslouženě odpočineme!

Pláž Varadero – 20 km dlouhý pás bílého písku lemovaný palmami. Tady si na konci expedice zaslouženě odpočineme!

Podle času a dohody ještě můžeme stihnout:

  • Cueva de Santo Tomás – trocha speleologie ve druhém největším jeskynním systému Latinské Ameriky.
  • Městečko Cienfuegos, nazývané Perla Jihu, Santa Clara, kde se dozvíme více o životě Che Guevary, Remedios, slavné svým jedinečným karnevalem, Caibarién, kde se také dozvíme více o výrobě kubánského rumu, a další města, podle naší dohody.
  • Ciénaga de Zapata – biosférická rezervace a národní park, kde lze spatřit krokodýla kubánského a více než 200 druhů ptáků. Jde o největší mokřad v celém Karibiku.
Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy? (<a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/12015332144" target="_blank">Alma de Cuba</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/" target="_blank">Beverley Goodwin</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy?

Co o expedici na Kubu říkají naši účastníci?

Průvodkyně Nikola má Kubu „zmáknutou“, je vidět, že má tuto zemi moc ráda a ukázala nám z ní to nejlepší. Nikol byla vstřícná, milá, nápomocná, neztrácela smysl pro humor, expedice byla perfektně organizačně zvládnutá. Prostě paráda, na kterou budu ještě dlooouho vzpomínat! 🙂

Jana Sedláčková

Reference dalších účastníků minulých expedic na Kubu naleznete zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Hostely, jak je známe ze zbytku světa, se na Kubě téměř nevyskytují. Jednou z nejrozšířenějších možností je spaní v casas particulares, neboli soukromých domech. Je to bydlení u rodiny, která obvykle pronajímá jeden nebo více pokojů s vlastní koupelnou, nejlépe tak přijdeme do styku s místními.

Za ubytování bychom neměli dát více než 7 000 Kč.

Strava

Skvělý rum a skvělé koktejly, to ke Kubě patří jako nic jiného. Navštívíme kolébku slavného mojita, kde sedával papá Hemingway a čerpal inspiraci pro svoje nejslavnější romány.

Skvělý rum a koktejly patří ke Kubě jako nic jiného.

Snídaně budou téměř vždy v místě ubytování s příplatkem 5 CUC. Večeře je možné řešit podobně nebo výletem do restaurací. Přes den budeme hledat levnější jídelničky nebo nakupovat ovoce a zeleninu.

Kubánská kuchyně není příliš pestrá, mnoha potravin a koření se nedostává, takže hojně očekávejte takové klenoty jako rýži, fazole, vepřové a kuřecí maso, pizzu, špagety, a hromadu čerstvého ovoce. Budeme mít možnost ochutnat také krevety, rybu nebo humra.

Orientační ceny pití:

  • plechovka místního piva – 3 EUR
  • láhev rumu – od 7 EUR

Náklady na stravování by neměly přesáhnout 8500 Kč. Částka nezahrnuje alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Staré americké Chevrolety, Pontiacy nebo auta z dílny General Motors z 50.let budou našimi hlavními dopravními prostředky. Už se těšíte?

Veterány budou našimi hlavními dopravními prostředky.

Běžná cena letenky do hlavního města Havany je cca 21 – 25 tis. Kč s odletem z Prahy. Čím dříve se přihlásíte, tím levnější budou letenky.

Po Kubě se budeme pohybovat místními taxíky, klasickými veterány a lokálními autobusy nebo si pronajmeme menší dodávku (podle toho jaká bude na Kubě momentální situace s ropou).

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 10 000 Kč.

Ostatní

Vízum na Kubu vyjde na 750 Kč a je ho možné vyřídit na kubánské ambasádě v Praze nebo na jakékoliv pobočce Čedoku.

Všechny vstupy: do 1800 Kč

Pouliční umělci v uličkách starého karibského městečka Trinidad

Pouliční umělci v uličkách starého karibského městečka Trinidad

Očkování

Na Kubu není povinné žádné očkování. Před cestou do zahraničí je vhodné si ověřit platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství. Vhodné může být očkování proti žloutenkám typu A + B, očkování proti břišnímu tyfu, očkování proti vzteklině a očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím. Svoji konkrétní situaci ale vždy konzultujte se svým lékařem.

Náročnost

Tato expedice spadá do kategorie těch fyzicky nenáročných, zaměřených především na poznání kubánské kultury. Nekonají se zde náročné treky ani přechody s krosnou na zádech. Je třeba mít běžnou fyzickou kondici, umět si své zavazadlo vynést do schodů a především nemít problém s delší chůzí po městě, protože chodit budeme na Kubě hodně. Jedině tak uvidíme ty pravé obrázky z každodenní kubánské reality.

Počasí

Počasí je v hlavní sezoně od listopadu do května stabilní, teploty se pohybují okolo 25-28 stupňů, občas se může vyskytnout déšť nebo chladnější noc. V létě je na Kubě velmi vlhko a teploty přesahují 30 stupňů. V září a říjnu hrozí zvýšené riziko dešťů, případně hurikánů.

Slavné Capitolio, dominanta celé Havany, bylo po mnoha letech rekonstrukce znovu otevřeno pro veřejnost

Slavné Capitolio, dominanta celé Havany

Bezpečnost

Kuba je považována za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Kriminalita v zemi je velmi nízká, vůči cizincům se jedná téměř výhradně o drobné kapesní krádeže, případně o krádeže z pokojů ve velkých hotelech. Na ulici se lze pohybovat celkem bezpečně i v noci, nejsou zde nebezpečné čtvrti, ghetta, gangy a podobně.

Internet

Připojení k internetu je na Kubě velmi omezené. Je třeba si koupit internetovou kartu a s ní se připojit na místech, kde je k dispozici WiFi signál – parky, nábřeží, hlavní ulice, hotely. S tímto je třeba počítat – během expedice je možné se připojit téměř denně, např. večer nebo brzo ráno cca na 1 hodinu. Připojení není nijak stabilní, natož rychlé, nicméně na odeslání fotek nebo vyřízení e-mailů obvykle stačí.


Průvodkyně Nikola je na Kubě jako doma a díky tomu se vám dostane naprosto unikátního pohledu na tuto zajímavou zemi a kulturu. Průvodkyně vás vezme do míst, o kterých běžní turisté neví a po celou dobu budete těžit z její znalosti místních poměrů a užitečných kontaktů na Kubánce.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, částky za průvodcovské služby, apod.) na tuto cestu nepřevýší 69 000 Kč. Ale pozor, pokud si budete užívat kubánská mojita, cuba libre, apod., může se vám výlet výrazně prodražit. Buďte na to připravení.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.