Expedice Kuba – březen 2018

Termín: 1. – 19. března 2018, 20 dní
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: Nikola Abudová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici: 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: posledních 5 volných míst
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Šedivá i pestrobarevná Kuba

Skanzen socialismu nebo poetický Ostrov svobody, Kuba má spoustu přízvisek, každému se vybaví něco jiného. Jisté ale je, že její atmosféru dnes už nikde jinde nanajdete. Kubánská společnost se za poslední roky pomaličku mění a obyvatelům s postupným uvolňováním režimu svítá na lepší časy. Máme z toho samozřejmě obrovskou radost, ale zároveň už nezbývá moc času zažít Havanu tak, jak ji máme vrytou v představách ze starých filmů a vyprávění.

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku (<a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/8793922986" target="_blank">chevrolet a lo cubano</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/" target="_blank">Jaume Escofet</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku

Čtrnáctidenní expedice na Kubu se bude nést v duchu prozkoumávání starobylých měst a jejich uliček, pití mojita a přátelského pokecu s místními. Aby nebylo vší té architektonické krásy zase moc, alespoň dvakrát se vydáme na treky do přírody. Nebudeme se vyhýbat levným restauracím a stařičkým autobusům, ale na druhou stranu si pak také parádně užijeme na překrásných poloprázdných bělostných plážích (přeci jenom Kuba je Karibik).

Bez kterých zážitků domů prostě nepojedeme?

 • Stará Havana – za bušení příboje budeme z Malecónu sledovat západ slunce, navštívíme úchvatnou budovu Capitalu, na bazaru Plaza de Armas si nakoupíme vintage suvenýry a když bude nálada, možná dojde i na noční život a salsu.
 • Trinidad – koloniální město posazené v horách patří do dědictví UNESCO a je rájem fotografů
 • údolí Valle de Viñales – můžeme si půjčit kola nebo půjdeme pěšky. Na prostředku nezáleží, hlavní budou nádherné pohledy na pískovcové skály a políčka místních zemědělců
 • Koupačka na bílých plážích, z nichž nejznámější je Varadero a taky na dalších, které se naskytnou
Náhodná kubánská pláž ze sta (<a href="https://www.flickr.com/photos/weyes/14102000609" target="_blank">Cuba-50-2</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/weyes/" target="_blank">Alessandro Caproni</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Náhodná kubánská pláž ze sta

Podle času a dohody ještě můžeme stihnout:

 • Caverna de Santo Tomás – trocha speleologie v největších jeskyních Kuby
 • Městečka Cienfuegos, Camagüey se starobylými uličkami z dob britského kolonialismu, Santa Clara – historické město spojené s revolucí, mauzoleum Che Guevary
 • Ciénaga de Zapata – Národní park s krokodýly, pelikány a močály
Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy? (<a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/12015332144" target="_blank">Alma de Cuba</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/" target="_blank">Beverley Goodwin</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy?

Termín

Expedici chceme situovat na první půlku března, tedy odlet na Kubu očekávejte během prvních několika dní měsíce. Přesný termín se určí dle preferencí účastníků a dostupných letenek.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Hostely, jak je známe ze zbytku světa, se na Kubě téměř nevyskytují. Jednou z nejrozšířenějších možností je spaní v casas particulares, neboli soukromých domech. Je to bydlení u rodiny, která obvykle pronajímá jeden nebo dva pokoje a nejlépe tak přijdeme do styku s místními.

Druhá možnost jsou campismos – levné chatky, kam se jezdí rekreovat Kubánci. Campismos se pokusíme využít při výletech mimo města.

Za ubytování bychom neměli dát více než 5 000 Kč.

Strava

Máty tedy Kubánci nedostatek nemají (<a href="https://www.flickr.com/photos/crawfordorthodontics/7346142160" target="_blank">Mojitos and Rum at Hotel Nacional</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/crawfordorthodontics/" target="_blank">crawford orthodontics</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Máty tedy Kubánci nedostatek nemají

Snídaně budou téměř vždy v místě ubytování s příplatkem 3-5 CUC. Večeře je možné řešit podobně (7-8 CUC) nebo výletem do restaurací (okolo 10 CUC). Přes den budeme hledat levnější jídelničky nebo nakupovat ovoce a zeleninu.

Kubánská kuchyně bohužel údajně není nijak zvlášť zajímavá, mnoha potravin a koření se nedostává, takže hojně očekávejte takové klenoty jako pizzu a hotdogy.

Orientační ceny pití:

 • litr vody – 1 CUC
 • plechovka místního piva – 1,5 CUC
 • mojito – 2,5 CUC
 • láhev rumu – 5 CUC

1 CUC se pro představu rovná 1 USD. Náklady na stravování by neměly přesáhnout 7500 Kč. Částka nezahrnuje alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Běžná cena letenky do hlavního města Havany je cca 18 000 Kč s odletem z Prahy.

Po Kubě se budeme pohybovat lokálními busy, stopem a využijeme i klasické veterány/taxíky, abychom se dostali tam, kam nejede MHD.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 5 000 Kč.

Svézt se kubánským taxíkem rozhodně není žádná hanba (<a href="https://www.flickr.com/photos/8929612@N04/8569273039/" target="_blank">Old Taxis</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/8929612@N04/" target="_blank">Gerry Balding</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Svézt se kubánským taxíkem rozhodně není žádná hanba

Ostatní

Vízum na Kubu vyjde na 750 Kč a je ho možné vyřídit na kubánské ambasádě v Praze nebo na jakékoliv pobočce Čedoku. Není pro nás problém vám s vízem pomoci.

Vstupy do muzeí: 1 – 5 CUC

Jedno z nejfotogeničtějších míst jsou skalní útvary ve Valle de Viñales (<a href="https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/8490623139/" target="_blank">2013-01-22</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/" target="_blank">Guillaume Baviere</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Jedno z nejfotogeničtějších míst jsou skalní útvary ve Valle de Viñales

 

Průvodkyně Nikola je na Kubě jako doma a díky tomu se vám dostane naprosto unikátního pohledu na tuto zajímavou zemi a kulturu. Průvodkyně vás vezme do míst, o kterých běžní turisté neví a po celou dobu budete těžit z její znalosti místních poměrů a užitečných kontaktů na Kubánce.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, částky za průvodcovské služby, apod.) na tuto cestu nepřevýší 52 000 Kč. Ale pozor, pokud si budete užívat kubánská mojita, cuba libre, apod., může se vám výlet výrazně prodražit. Buďte na to připravení.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.