Expedice Kuba – 2019

Termín 1: 29. 12. 2018 – 13. 1. 2019, 16 dní
Termín 2: březen 2019, cca 15 dní
Počet účastníků: 5-9 + 1 průvodce
Průvodce: Nikola Abudová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici: 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek – ter. 1: obsazeno, přijímáme náhradníky
Uzávěrka přihlášek – ter. 2: obsazeno, přijímáme náhradníky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

 

Šedivá i pestrobarevná Kuba

Skanzen socialismu nebo poetický Ostrov svobody, Kuba má spoustu přízvisek, každému se vybaví něco jiného. Jisté ale je, že její atmosféru dnes už nikde jinde nanajdete. Kubánská společnost se za poslední roky pomaličku mění a obyvatelům s postupným uvolňováním režimu svítá na lepší časy. Máme z toho samozřejmě obrovskou radost, ale zároveň už nezbývá moc času zažít Kubu tak, jak ji máme vrytou v představách ze starých filmů a vyprávění.

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku (<a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/8793922986" target="_blank">chevrolet a lo cubano</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/jaumescar/" target="_blank">Jaume Escofet</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Veterány budeme obdivovat asi na každém kroku

Dvoutýdenní expedice na Kubu se bude nést v duchu prozkoumávání starobylých měst a jejich uliček, pití mojita a přátelského pokecu s místními. Aby nebylo vší té architektonické krásy zase moc, několikrát se vydáme na treky do přírody. Nebudeme se vyhýbat levným restauracím a stařičkým autobusům, ale na druhou stranu si pak také parádně užijeme na překrásných poloprázdných bělostných plážích (přeci jenom Kuba je Karibik).

Bez kterých zážitků domů prostě nepojedeme?

 • Stará Havana – prozkoumáme architektonicky unikátní část Havany, uvidíme reálný život místních obyvatel, ze slavné pobřežní promenády Malecón budeme sledovat západ slunce, a když bude večer chuť, vyrazíme prozkoumat noční život.
 • Trinidad – pestrobarevné koloniální město ležící u břehů Karibského moře patří na seznam světového dědictví UNESCO a je rájem všech fotografů.
 • Národní park Viñales – pohled na obrovské prehistorické mogoty je nezapomenutelný. Můžeme si půjčit kola, nasednout na koně nebo se do národního parku vydat pěšky a prozkoumat tabákové plantáže a jeskyně ukryté ve skalách.
 • Koupačka na bílých plážích u azurově modrého moře, z nichž nejznámější je Varadero a taky na dalších, které se nám po cestě naskytnou. U moře strávíme cca 3-4 dny.
Náhodná kubánská pláž ze sta (<a href="https://www.flickr.com/photos/weyes/14102000609" target="_blank">Cuba-50-2</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/weyes/" target="_blank">Alessandro Caproni</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Náhodná kubánská pláž ze sta

Podle času a dohody ještě můžeme stihnout:

 • Cueva de Santo Tomás – trocha speleologie ve druhém největším jeskynním systému Latinské Ameriky.
 • Městečko Cienfuegos, nazývané Perla Jihu, Santa Clara, kde se dozvíme více o životě Che Guevary, Remedios, slavné svým jedinečným karnevalem, Caibarién, kde se také dozvíme více o výrobě kubánského rumu, a další města, podle naší dohody.
 • Ciénaga de Zapata – biosférická rezervace a národní park, kde lze spatřit krokodýla kubánského a více než 200 druhů ptáků. Jde o největší mokřad v celém Karibiku.
Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy? (<a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/12015332144" target="_blank">Alma de Cuba</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/bevgoodwin/" target="_blank">Beverley Goodwin</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Co se vám vybaví pří slově Kuba? Doutníky a hvězdy?

Termíny

Termín 1

Expedici chceme situovat na přelom roku 2018 a 2019, odlet po Vánocích tj. nejdříve 26. 12. 2018 a nejpozději 30. 12. 2018, abychom stihli kubánský Silvestr. Přesný termín se však určí dle preferencí účastníků a dostupných letenek.

Termín 2

Expedici chceme situovat na březen 2019. Přesný termín se však určí dle preferencí účastníků a dostupných letenek.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Hostely, jak je známe ze zbytku světa, se na Kubě téměř nevyskytují. Jednou z nejrozšířenějších možností je spaní v casas particulares, neboli soukromých domech. Je to bydlení u rodiny, která obvykle pronajímá jeden nebo více pokojů s vlastní koupelnou, nejlépe tak přijdeme do styku s místními.

Za ubytování bychom neměli dát více než 5 000 Kč.

Strava

Máty tedy Kubánci nedostatek nemají (<a href="https://www.flickr.com/photos/crawfordorthodontics/7346142160" target="_blank">Mojitos and Rum at Hotel Nacional</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/crawfordorthodontics/" target="_blank">crawford orthodontics</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Máty tedy Kubánci nedostatek nemají

Snídaně budou téměř vždy v místě ubytování s příplatkem 3-5 CUC. Večeře je možné řešit podobně (7-8 CUC) nebo výletem do restaurací (okolo 10 CUC). Přes den budeme hledat levnější jídelničky nebo nakupovat ovoce a zeleninu.

Kubánská kuchyně není příliš pestrá, mnoha potravin a koření se nedostává, takže hojně očekávejte takové klenoty jako rýži, fazole, vepřové a kuřecí maso, pizzu, špagety, a hromadu čerstvého ovoce. Budeme mít možnost ochutnat také krevety, rybu nebo humra.

Orientační ceny pití:

 • litr vody – 1,5 CUC
 • plechovka místního piva – 1,5 CUC
 • mojito – 3,5 CUC
 • láhev rumu – od 5 CUC

1 CUC se pro představu rovná 1 USD. Náklady na stravování by neměly přesáhnout 7500 Kč. Částka nezahrnuje alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Běžná cena letenky do hlavního města Havany je cca 18 000 Kč s odletem z Prahy, nicméně pro náš silvestrový termín se budeme pohybovat mezi 20 až 25 tisíci. Čím dříve se přihlásíte, tím levnější budou letenky.

Pro silvestrovský termín 1: Očekáváme, že v tom exponovaném turistickém období budou ceny letenek v rozmezí 20-25 tis. Kč.

Po Kubě se budeme pohybovat místními taxíky, klasickými veterány a lokálními autobusy.

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 6 000 Kč.

Svézt se kubánským taxíkem rozhodně není žádná hanba (<a href="https://www.flickr.com/photos/8929612@N04/8569273039/" target="_blank">Old Taxis</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/8929612@N04/" target="_blank">Gerry Balding</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Svézt se kubánským taxíkem rozhodně není žádná hanba

Ostatní

Vízum na Kubu vyjde na 750 Kč a je ho možné vyřídit na kubánské ambasádě v Praze nebo na jakékoliv pobočce Čedoku. Není pro nás problém vám s vízem pomoci.

Vstupy do muzeí: 1 – 8 CUC

Jedno z nejfotogeničtějších míst jsou skalní útvary ve Valle de Viñales (<a href="https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/8490623139/" target="_blank">2013-01-22</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/" target="_blank">Guillaume Baviere</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Jedno z nejfotogeničtějších míst jsou skalní útvary ve Valle de Viñales

Náročnost

Tato expedice spadá do kategorie těch fyzicky nenáročných, zaměřených především na poznání kubánské kultury. Nekonají se zde náročné treky ani přechody s krosnou na zádech. Je třeba mít běžnou fyzickou kondici, umět si své zavazadlo vynést do schodů a především nemít problém s delší chůzí po městě, protože chodit budeme na Kubě hodně. Jedině tak uvidíme ty pravé obrázky z každodenní kubánské reality.


Průvodkyně Nikola je na Kubě jako doma a díky tomu se vám dostane naprosto unikátního pohledu na tuto zajímavou zemi a kulturu. Průvodkyně vás vezme do míst, o kterých běžní turisté neví a po celou dobu budete těžit z její znalosti místních poměrů a užitečných kontaktů na Kubánce.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, částky za průvodcovské služby, apod.) na tuto cestu nepřevýší 50 000 Kč. V případě silvestrovského termínu je třeba počítat cca o 2 tis. Kč více za dražší letenku. Ale pozor, pokud si budete užívat kubánská mojita, cuba libre, apod., může se vám výlet výrazně prodražit. Buďte na to připravení.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.