Termín: není stanoven, 7 dní
Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: pohodička, foto
Základní cena za účast na expedici12 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní náplň fotoexpedice na Madeiru

Madeiře se přezdívá evropská Havaj a to by mohlo stačit k tomu, aby bylo jasné, že opravdu bude co fotit. Prim bude během naší fotoexpedice hrát fotografování krajiny, a to v různých podobách. Nebudou chybět panoramatické výhledy na hornatý ostrov, pláže se skalními masivy bičovanými vlnami Atlantiku, neuvěřitelně zajímavě tvarované vavříny (při troše štěstí) zahalené do husté mlhy nebo vodopády uprostřed tajemných lesů.

Výhled na hory při východu slunce z Pico do Areeiro

Výhled na hory při východu slunce z Pico do Areeiro

Také se vypravíme na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo (1861 m), kde již cestou bude plno věcí k focení. Čeká nás i třetí nejvyšší vrchol ostrova, Pico do Areeiro se svými hornatými scenériemi.

Kromě fotografování krajin fakultativně vyrazíme i na fotografování velryb a delfínů a okrajově nahlédneme pod pokličku i několika dalším fotografickým žánrům spadajícím do cestovatelské fotografie jako je např. fotografování architektury.

Fotoexpedice předpokládá již nějakou stávající znalost fotografování a pojmy jako čas, clona, ISO nebo hloubka ostrosti by vám neměly být neznámé. Na fotoexpedici si jejich používání osvojíte, zlepšíte se v kompozici snímků a celkově v přemýšlení nad fotografií, aby výsledek stál za to.

U vrcholu Pico Ruivo

U vrcholu Pico Ruivo

Co o fotoexpedici na Madeiru říkají naši účastníci?

Cesta na Madeiru byla mou pátou expedicí s Zirhamií a opět vše probíhalo naprosto v pohodě a v klidu. Johnny dokáže rychle stmelit celou expediční výpravu v jednu partu a vytvořit skvělou atmosféru. Kromě legrace a pohody přináší Johnny řadu tipů a nápadů na to, jak si spolu s řadou zajímavých zážitků ještě přivézt plno krásných fotek. Máte-li rádi fotografování na cestách, určitě cestujte s Johnnym.

Martin Kronika

Termín

Fotoexpedici na Madeiru budeme směřovat na úplný konec listopadu s možným drobným přelomem do prosince, někdy v termínu od 22.11.2023 s návratem do 2.12.2023, v délce trvání 7 dní. Přesný termín si určíme podle cen letenek a preferencí účastníků.

Covid-19

Dle informací MZV je cestování na Madeiru zcela bez restrikcí a není vyžadován test ani očkování proti covid-19.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Spát budeme v hostelech, hotýlcích nebo apartmánech se sociálním zařízením na pokoji. Ceny očekáváme okolo 700-900 Kč za osobu na noc. Díky malé rozloze Madeiry bude možné mít po celou dobu základnu na dvou místech bez nutnosti se neustále stěhovat.

Celkové náklady na ubytování budou okolo 6 000 Kč.

Pobřežní město Machico

Pobřežní město Machico

Strava

Filet tkaničnice tmavé, rybí delikatesy Madeiry

Filet tkaničnice tmavé, rybí delikatesy Madeiry

Na jídlo si většinou zajdeme do restaurace. V nabídce nebudou chybět čerstvé ryby, ani tradiční picado (hovězí kousky s omáčkou a hranolkami). Ceny restaurací i v potravin v obchodech jsou hodně podobné těm v Praze. Odhadovaný rozpočet je 1000 Kč/den.

Celkové náklady na stravování budou cca 7 000 Kč. Částka neobsahuje alkoholické nápoje, o které každý účastník musí svůj rozpočet individuálně navýšit.

Doprava

Poletíme z Prahy do Funchalu na Madeiře. Ceny letenek se pohybují okolo 6-11 tis. Kč včetně odbaveného zavazadla. Čím dříve složíme expediční tým, tím výhodnější cenu letenky se nám může podařit zajistit.

Na letišti ve Funchalu si půjčíme dva osobní automobily (ideálně ve variantě kombi). Celkové náklady včetně půjčení auta, plného pojištění, příplatku za druhého řidiče a benzínu odhadujeme na 23 000 Kč za auto. Při obsazení 4 lidmi to vychází na necelých 6 000 Kč/osobu.

Nebojte se, rychle jezdit nebudeme. Madeirské kopce nám totiž dovolí většinou jet jen na dvojku nebo trojku, serpentiny nás budou provázet po většinu času a nebudete věřit, kde všude se dá jezdit rally…

Vavřín při západu slunce, Madeira

Vavřín při západu slunce

Náročnost

Účastník by neměl mít problém zvládnout chodit s fotobatohem několik hodin denně ve zvlněném terénu. Při chození i fotíme, tak toho tolik neujdeme. Nejdelší výlet je cca 6 km s převýšením 375 metrů. Většinou to ale bude daleko víc na pohodu.

Budeme často vstávat na východy slunce. Ty jsou v listopadu okolo 7:50 a slunce zapadá okolo 18:02.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Fotovýbava

Na fotoexpedici si můžete vzít jakýkoliv fotoaparát, ale větší možnosti vám nabídnou zrcadlovky, bezzrcadlovky či pokročilé kompakty. Z objektivů využijete střední zoom (ekv. k 35 mm např. 24-70 mm), ale také širokoúhlý objektiv (např. 16-35 mm), ale i teleobjektiv (např. 70-200 mm) na detaily.

Spolu k fotoaparátu a paměťovým kartám nezapomeňte přibalit i vysoký, pevný stativ, který kromě focení při východu či západu slunce oceníte i při fotografování vodopádů nebo nočních scenérií. Určitě se budou hodit i šedé neutrální filtry (ND) v tmavosti 6 a 10 clon, přechodový filtr (doporučujeme měkký přechod 3-4 clony), polarizační filtr a dálková spoušť.

Osamocený strom, Madeira

Osamocený strom

Ostatní výdaje

  • Vstupné do botanické zahrady ve Funchalu – 13 €
  • Výlet na velryby a delfíny – cca 60 € (není započítáno ve výsledném odhadu celkových nákladů)

Očkování

Zkontrolujte si, zda máte plané očkování proti tetanu. Jiná očkování nejsou potřeba.

Počasí

I v listopadu na Madeiře panují pohodové teploty, které se pohybují v rozmezí 13-20°C. Při výjezdu do hor teplota o několik stupňů kvůli nadmořské výšce klesne. Jistě nám i trochu zaprší, ale to dává šanci pěkným mrakům, takže to berme jako pozitivum.

Bezpečnost

Madeira je zcela bezpečný ostrov, kde se není čeho bát.

Internet

Madeira je portugalský ostrov a můžete zde využívat svá data z ČR za stejnou cenu jako platíte doma. WiFi na ubytování je samozřejmostí.

Náměstí ve Funchalu, Madeira

Náměstí ve Funchalu

Fotografický lektor Honza Miřacký navštívil Madeiru na podzim 2021, kdy ho zaujala natolik, že již tenkrát věděl, že se sem zase zanedlouho vypraví znovu. Krásné fotky a bohaté zážitky z Madeiry si odvezete spolu s ním 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, lektora, místní dopravy, stravy, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 39 500 Kč. Odhad neobsahuje fakultativní výlet na velryby a delfíny.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Fotografické expedicePohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.